Witam, czy logopeda poradzi coś na niewyraźną i szybką mowę? Strasznie mnie to denerwuje, i chcę się tego pozbyć. Praktycznie zawsze muszę powtarzać coś 2 razy by ktoś zrozumiał (chyba, że mówię nienaturalnie dla mnie powoli). No i w ile posiedzeń można by się z tego wyleczyć, gdyż nie chcę zbankrutować. Może też znacie inne sposoby na zlikwidowanie tego problemu? Przydało by się także trochę podgłośnić moją mowę, gdyż często mówię za cicho.
Też mam czasami z tym problem, że gadam za szybko i niektórzy nie są w stanie mnie zrozumieć za 1 razem :P
Po prostu staraj się mówić powoli i wyraźnie. To możliwe, potrafisz to. Wydaje ci się to nienaturalne, bo zwykle szybko mówisz. Poradziłbyś sobie nawet bez pomocy logopedy, ale jeśli jednak nie możesz to musisz do niego pójść. Nie jest to drogie. Sam w dzieciństwie chodziłem na takie sesje. Nie umiałem wymawiać "R". To znaczy dalej nie umiem, ale tylko takiego długiego "Rrrrrrrrrrrrrrrr". Pojedyncze "R" wymówię bez problemu.
Nie możesz po prostu mówić wolniej i głośniej? Starać się pamiętać o dobrej wymowie. W końcu wejdzie ci to w nawyk.
Wizyta u logopedy na pewno nie zaszkodzi.
Fachowiec oceni z czego wynika niewyraźna mowa, podpowie odpowiednie ćwiczenia.
Osobiście potwierdzam, że logopeda nie jest do niczego potrzebny.
Trochę samozaparcia i można naprawdę zmienić styl swojego mówienia.
Owszem, mogę za każdym razem na siłę mówić powoli, ale po 1 jest to uciążliwe, a po 2 działa tylko w niektórych sytuacjach. Np w rozmowie często zapominam o tym (szczególnie jak rozmawiam w kilka osob :P).
Zresztą moja szybka mowa jest straszliwie widoczna np na nagraniach - gdybym nie widział o co mi chodziło, to często sam bym się nie zrozumiał.
Skuteczna terapia logopedyczna to taka, która jest indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. W związku z tym uważam, że wizyta u logopedy w Twoim przypadku jest niezbędna. Logopeda nie tylko wysłucha jak mówisz, ale również oceni sprawność narządów artykulacyjnych, mięśni orofacjalnych, sposobu i jakości oddychania. Dopiero po diagnozie jest możliwe rozpoczęcie ćwiczeń, nawet w środowisku domowym.
Być może wystarczy, abyś wykonywał ćwiczenia dykcyjne.
Logopeda pokaże Ci prawidłowy tor oddechu, dojdzie przyczyny Twojego szybkiego mówienia.
W czasie oczekiwania na wizytę możesz zacząć ćwiczenia relaksujące, które uspokoją Twój oddech. Czyli polecam Ci ćwiczenia oddechowe jednocześnie, wdech nosem dwa razy dłuższy wydech buzią