Koniec ery LCD. Samsung kończy produkcję
Mam nadzieję, że nie przyjdzie nam długo czekać na OLEDowe monitory w rozsądnych cenach, albo ogólnie, bo na razie jest chyba tylko jeden (ale niedawno zapowiedzieli ich z 5, w tym tylko jeden w "normalnym" rozmiarze 27" 16:9).
Czyli tak naprawdę żaden koniec ery LCD tylko Samsung nie wytrzymał konkurencji, zwinął produkcję i doszedł do wniosku, że bardziej opłacalnym jest skupić się na nowszych technologiach a LCD kupić od Chińczyków i z Tajwanu.
Jak jeden się zwija, to za nim powoli ruszą pozostali (więc odnośnie artykułu, tytuł powinien brzmieć "Początek końca ery LCD"). No i dobrze, bo LCD to idealna technologia nie jest.
kAjtji A Oled jest idealny? Moja pierwsza styczność z oledem to switch oled i jak wszystkie oledy mają takie beznadziejne ziarniste i rozpikselowane odcienie szarości, to ja dziękuje bardzo za taką technologię. Miałem 2 i oba zwróciłem, nie wiem może oledy tak mają, albo Nintendo po prostu użyło słabej jakość panele. Sprawdzałem w internecie i to chyba się nazywa grey uniformity.
Wszystko ma jakieś wady i zalety. "Grey uniformity" jest na każdym rodzaju monitora/TV i pierwsza zasada nigdy tego nie sprawdzaj, bo jak zobaczysz, że twój wyświetlacz to ma (możesz się skapnąć nawet po roku), to trudno to "odzobaczyć" (złe "grey uniformity" tworzy tzw. "dirty screen effect" czyli na szarym i paru jaśniejszych kolorach możesz widzieć takie "ciemniejsze plamy")
Ale to o czym mówisz, to coś innego, i występuje w tańszych OLEDach (to chyba nazywa się "dithering", ale nie jestem pewien).
LCD to nie 3D w telewizorach. To nawet o początku końca nie można jeszcze mówić. I masz rację. Następni też będą się zwijać. Pierwsze do odstrzału będzie LG. Też zaczną kupować od Chińczyków.
Ale Samsung nie kończy produkcji ekranów LCD, QLED Samsunga to nadal LCD, "z dodatkiem kropek kwantowych". Zresztą już wyżej napisali. Po prostu teraz wszystkie ekrany LCD od Samsunga będą opisane marketingowo jako QLED.
Ciekawe czy te w sprzęcie Apple też, czy Apple nie będzie w ogóle produkować sprzętu z LCD.
I w tym momencie oledy powinny spaść cenowo o 50%.
Quantum Dot może być na LCD, ale jest też na OLEDach (QD-OLED). QLED to co innego.
QLED to nic innego, jak LCD z dodatkową warstwą kropek kwantowych. Taki chwyt marketingowy Samsunga, który kiedyś stwierdził, że OLED nie ma racji bytu. Kiedy LG zaczęło sprzedawać coraz więcej OLED'ów, Samsung wpadł na pomysł z użyciem kropek i wprowadził nazwę QLED. Chcieli zamieszać potencjalnym klientom.
No szkoda tylko, że jak zwykle GOL w tytule obwieścił coś o czym nawet branża nie wie i nie ogłosiła xD
To żaden koniec ery LCD, i żaden koniec ekranów LCD, nawet u samsunga, bo nadal będą produkować lcd tylko, że lepsze, w technologii QuantumDot.
Tak więc zapomnijcie o nagłym wysypie lepszych ekranów, w najlepszym wypadku zmian au samsunga wymusi jakąś większa konkurencję w segmencie lepszych wyświetlaczy, ale tak czy siak branża nadal będzie klepać tradycyjne lcd.
Wiesz, algorytmy są ważniejsze niż rzetelność. Cytując klasyka "takie czasy"...
Nie wiem czy oledowe monitory, szczególnie jak ktoś pracuje na kompie mają rację bytu. Przecież po czasie wypali się pasek startu na dole.
O ile w tv po prostu zmieniasz kanał tak na kompie jednak stale ten pasek startu jest a jak nie on to jakaś tam tapeta, no stałe elementy po prostu na pulpicie.
Asus ma juz w swoim portfolio notebooki z panelami oled - świecą przepięknie w porownaniu do ledów.
A jak to bedzie z wypalaniem? Dowiemy sie wkrótce ;)
Oledowe monitory tylko dla świadomych użytkowników, jak najbardziej są realne. Jeżeli ktoś wie, co kupuje i do jakich zastosowań. Oled nie jest technologią dla wszystkich korzystających z PC, czy to w pracy biurowej czy nawet graczy.
Też bym chciał zobaczyć Oledowe monitory. Producenci patrzą na to w ten sposób, że jak PC i Oled, to może się szybko wypalić, bo ktoś zostawi pasek zadań czy innego exela na kilka godzin i dupa. Wiem, że są na rynku Laptopy z Oledem ale są tak drogie, że używany i dobry samochód można za to kupić. Często są ładowane do najdroższych modeli i kosztem reszty podzespołów. Druga sprawa jest taka, że z generacji na generacje Oledy wypalają się mniej a i takie wyświetlacze trafiają do średnio budżetowych smartfonów. Oled z Samsunga Galaxy Note 2012 roku i ten z dzisiejszego Galaxy to już inna liga.
Laptopy z Oledem ale są tak drogie
Asus OLED z i5, 16GB ram i rtx 3050 za 4999,-
To nie jest drogo...
Tak Samsung kończy produkcję, ale to jest marka która chce być obecna na każdym pułapie cenowym. Będą kupować u Chińczyków lub od LG (jeśli też się nie wycofają) i montować w swoich najtańszych telewizorach. Samsung to nie Apple, które stawia tylko na bogatych klientów.
Mimo powszechnego kryzysu fajnie że chociaż panele TV nie są drogie.
Wczoraj sobie oglądałem proste modele i LCD 55" byl za 2000 zl.
Spodobał mi sie QLED SAMSUNG QE65Q67AAU za 3000 zl. Idealny z 3m do kompa.
8 lat temu za 55" LCD Samsunga dalem 3100 zl
Ps. Czy uchwyt Reinston EU008 do 60" złapie ekran 65" ? Czy jest to technicznie niemożliwe ze względu na rozstaw przesuwnych mocowań?
Kupiłem telewizor 65 cali, a miałem 55 i stary uchwyt niby do max 55 cali spasował ale dowiedziałem się dopiero jak rozpakowałem TV :D
Te uchwyty chyba zawsze biorą pod uwagę obciążenie, bo przecież rozstaw otworów według standardu VESA jest zwykle taki sam....
Naprowadziliscie mnie. Standardów Vesa jest pare.
Powyższy model 65" ma rozstaw 400x300 a uchwyt ma w opisie 600x400 czyli powinien pasować. Uff. Uchwyt to 10% wartości takiego TV
https://www.neonet.pl/blog/standard-vesa-co-to-jest.html