Kod kreskowy właśnie kończy 50 lat i wkrótce może zniknąć
Pozostaje pytanie, w której części Hitmana 47 będzie miał na karku kod QR zamiast kreskowego?
Mało prawdopodobne. QR już tyle lat "wypiera" EAN, że to już się zrobiło nudne.
Wynika to z tego, że oba kody są skierowane do innych celów, EAN do bardzo odpornej na zakłócenia transmisji niewielkich liczb, zaś QR do transmisji dłuższych danych, ale okupionej większą awaryjnością. Wystarczy próbować zeskanować zagięty kod QR.
A autorowi zalecam zagłębić się w temat, by uniknąć kwiatków, że kody EAN "musiały posiadać określone wymiary", bo nie chodzi o wymiary, ale o proporcje szerokości pasków (pełnych i pustych). Po prostu niektóre drukarki (np. termiczne) mogą drukować tylko wybrane wielkości, gdyż wynika to z niskiej rozdzielczości drukarki, a nie da się drukować "częściowych" punktów (więc to kwestia nieprawidłowego wydruku, a nie tolerancji skanerów). Co więcej, kody QR są tak samo podatne, gdy się wydrukuje kod o nierównych wielkościach poszczególnych "pikseli".
No nie do końca, kody EAN są bezpieczne tylko przy uszkodzeniu poziomym ale najmniejsze uszkodzenie pionowe doszczętnie kod niszczy więc jeżeli przejedziesz czarnym długopisem w poprzek to kaplica gdy kodowi QR nie stanie się nic (oczywiście pomijam odtwarzanie kodu przez "AI" bo są skanery które to potrafią, ale są dużo droższe.
Tak czy inaczej nie widzę opcji by QR wyparł EAN bo i po co? Jeżeli trzeba czytać kod to EAN zawsze będzie dużo szybszy i prostszy, nie ma żadnego powodu dla którego trzeba byłoby zawierać więcej informacji.
A jeżeli nie ma takiej potrzeby, to w myśl zasady, że to IT jest dla biznesu a nie biznes dla IT, to nikt nie będzie teraz inwestował w sporo droższą technologię imagerów czy kamer do czytania kodów 2D bo są "nowoczesne" gdy poczciwy EAN czy ogólnie kody spod szyldu GS1 wystarczają w 100%.
I to tyle z chwytliwego tytułu ..
Weźcie się!
Miał być koniec z kreskami, nom! ;(
Chodziło mi o faktyczny rozmiar kodu na papierze. Dozwolone są zmiany krotności szerokości kodu. Kiedyś eksperymentowałem mając dość standardowy czytnik i wystarczyło pomniejszyć kod na wydruku o np. 20% od standardu (ok. 35 mm), aby skaner miał problemy - dłużej trwało skanowanie, czasem kończyło się fiaskiem.
A co do nowszych urządzeń to też nie jest tak, że każdy ma kamerę i możliwość czytania 2D bo dalej sprzedają zwykłe skanery linearne a na magazynach wysokiego składu 2D zastosowania nie będzie miało bo ma gorsze parametry odczytu, przykładowo głowica SE4850 która jest głowicą dalekiego zasięgu mająca tryb 1D i 2D, kod 1D w rozdzielczości 55 mil jest w stanie odczytać z ponad 10 metrów gdy tej samej rozdzielczości kod 2D odczyta maksymalnie z 6 metrów a przypomnę, że magazyny wysokiego składu zaczynają się od 8 metrów.
Jak cos dziala to po co zmieniac?
Tym bardziej ze to jedno i to samo. Jakby wymyslili cos co nie wymaga skanowania to wtedy mozna bylo zamienic.