Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Technologie Jak odzyskać dane z dysku?

17.09.2021 15:03
quark
1
quark
71
Generał

Niby przydatny artykuł ale zabrakło jednej bardzo ważnej informacji.
Jeśli mamy dysk SSD i włączoną funkcję TRIM(w Windowsie 10 chyba domyślnie jest włączona) to możemy zapomnieć o odzyskaniu danych. Z tym ustawieniem dane z dysku zostają od razu wywalone bez śladu, a nie oznaczone jako usunięte jak na HDD.

17.09.2021 15:26
2
odpowiedz
6 odpowiedzi
Theddas
181
Mighty Pirate

Kompletna bzdura. TRIM służy zupełnie do czego innego:

https://www.windowscentral.com/how-ensure-trim-enabled-windows-10-speed-ssd-performance

Żeby stało się to co opisujesz to trim musiałby w miejsce każdego kasowanego pliku od razu wpisywać losowe ciągi znaków tak jak to robią programy do usuwania danych. A żeby się tego nie dało odzyskać już nigdy to by musiał zrobić parę razy, tak jak to robią programy do usuwania danych (shredowania).

Oczywiście jeśli przestrzeń, w którym był plik, zostanie nadpisana innymi danymi, to zwykły soft do odzyskiwania danych nie pomoże, wtedy już tylko profesjonalna firma może dać jakiś ratunek.

17.09.2021 15:54
2.1
krykry
42
Generał

Mówiąc prosto, TRIM dba o to aby każda część dysku była używana w równym stopniu.
Gdyby dysk używał cały czas tych samych części pamięci to zaraz skończyła by się żywotność najbardziej używanych części dysku (każda komórka ma ograniczoną ilość zapisów/odczytów). Stracilibyśmy przestrzeń dyskową i prędkość.

post wyedytowany przez krykry 2021-09-17 15:54:41
17.09.2021 16:01
2.2
Theddas
181
Mighty Pirate

Czyli paradoksalnie na ssd jest większa szansa, że usunięty plik uda się odzyskać, bo miejsce w którym był prawdopodobnie nie zostało jeszcze nadpisane, jeśli zgodnie z schedulerem inne przestrzenie dyskowe były do tej pory mniej wykorzystywane, a ma być równomiernie.

17.09.2021 16:11
2.3
krykry
42
Generał

Proces usuwania plików ogólnie rzecz biorąc jest taki sam na HDD i SSD. Pliki nie są usuwane z dysku kiedy wrzucasz je do windowsowego kosza. Pliki zostają tam gdzie były i są nieruszane, ponieważ wymagało by to pracy dysku, nadpisania czymś innym nawet jak były by to same zera.

Nie, gdy usuwasz plik, to w rejestrze windowsowym jest po prostu napisane "W xx yy zz miejscu jest pusto!" i dopiero przy zapisaniu w tym miejscu nowych danych, stare dane są nadpisane.

W przypadku SSD, TRIM ma chyba w algorytmie funkcje która stara się omijać świeżo usunięte pliki, ale TRIM z natury będzie wykorzystywać 100% komórek pamięci więc jak nie zorientujesz się szybko to nadpisze dane innymi - czas jaki masz jest zależny od "przemiału" danych na dysku.

post wyedytowany przez krykry 2021-09-17 16:21:05
17.09.2021 16:21
quark
2.4
quark
71
Generał

Wystarczy wygoglować "SSD TRIM recovery" i tak informacje znajdziemy w paru pierwszych linkach:

The cost of this improvement in speed is that, on a TRIM-enabled SSD, deleted files can not be recovered. Once you empty the Windows Recycle Bin or Mac Trash Bin, the files are permanently gone.
What this means if you are hoping to recover data from TRIM enabled hard drives, the bad news is that it can’t be done.
This is why data recovery from SSD devices when the TRIM command is used is extremely difficult, and in most cases impossible.

It is impossible to recover data from SSD after TRIM enabled because the operating system tells the SSD about the available blocks of data that are free to use. It, thus, helps in wiping them with ease and making additional space for writing new data. When you use TRIM, wiping content takes place immediately, and the operating system assigns the block to write data without warning. Therefore, you see the elevated performance level compared to that of a mechanical hard drive.

17.09.2021 16:44
2.5
1
Theddas
181
Mighty Pirate

krykry
Nic w żadnym rejestrze windowsowym nie jest zapisywane.

quark
Nie wystarczy ich wygoglować, trzeba je jeszcze zrozumieć. Poprawnie zrozumieć.

TRIM niczego nie nadpisuje w miejscu gdzie był skasowany plik. Jedynie udostępnia tę przestrzeń od razu do dalszego użytku. Kiedy ona zostanie wykorzystana to już zależy od kontrolera dysku. Kontrolery dysków SSD są tak skonstruowane, by zapisywać równomiernie na całej powierzchni, bo jak wiadomo dyski SSD mają ograniczoną ilość zapisów w każdym miejscu, więc dzięki takiemu podejściu przedłużamy ich żywotność, która powinna być zbliżona do parametru TBW danego dysku. Gdyby po usunięciu 50 GB pliku system chciał całe to miejsce zapełnić nawet zwykłymi zerami to by dyski SSD padały jak muchy przez taką funkcję. Całość opisu w zakresie 'niemożności' odzyskania danych dotyczy w kontekście trima li tylko standardowych metod "odzyskiwania" usuniętych plików.

17.09.2021 21:51
2.6
krykry
42
Generał

Theddas tak tak wiem, FAT/NTFS, tabele alokacji i tak dalej. Walnąłem lekkiego babola ale wiadomo o co chodzi. Jest to rejestr ale nie windowsowy.

17.09.2021 15:51
3
1
odpowiedz
DM6
23
Pretorianin

Pytanie w ankiecie:

Czy kiedykolwiek musiałeś/aś odzyskiwać ważne dane?

Nie i mam nadzieję że nigdy nie będę musiał.
Odpowiedź kluczowa: kopie (liczba mnoga) zapasowe.

17.09.2021 16:35
Uruk-Hai666
4
odpowiedz
Uruk-Hai666
56
Generał

Gry i system mam na SSD, gry w większości mają zapis w chmurze, a system wiadomo, dane nadal trzymam na dyskach HDD.

17.09.2021 16:49
Szaku
👍
5
odpowiedz
Szaku
168
El Grande Padre

Ja polecam StrongRecovery. Przydał mi się bardzo do odzyskania danych z dysku, który w ogóle nie odpalał w systemie przejściówką USB.

17.09.2021 18:19
Subversive
👍
6
odpowiedz
Subversive
75
Pretorianin

Kiedy uszkodzony kontroler USB w moim dysku zewnętrznym zepsuł mi partycję, to większość z w/w programów odzyskała dane, ale bez struktury katalogów i/lub ze zmienionymi nazwami plików. Mało satysfakcjonujące. Pomógł mi TestDisk, który odzyskał całą partycję, a więc strukturę katalogów wraz z prawidłowo nazwanymi plikami. Naprawdę szczerze polecam to narzędzie.

17.09.2021 21:05
7
odpowiedz
zanonimizowany1358724
7
Pretorianin

Onedrive, kopia google zabezpiecza na bieżąco przed niespodziankami a do tego możesz na różnych kompach kontynuować pracę zaczętą gdzie indziej.
Artykuł fajny ale 10 lat za późno.

17.09.2021 21:50
8
odpowiedz
zanonimizowany1359977
9
Senator

U mnie odzyskiwanie danych zajeloby z dwie godziny, tyle by zajelo kopiowanie setek GB danych z kopii zapasowych, których zawsze robie dwie, a najwazniejsze dane to mam w trzech miejscach.
Ale gier nie archiwizuje, chyba, ze emulatory czy gry z GOG czy retro klasyki.

28.04.2025 17:43
9
odpowiedz
Kaleron
3
Junior

quark TRIM jest obsługiwany od czasów Win 7 i w podobnym okresie jego obsługa trafiła też i do innych systemów operacyjnych. Typowo jest ona domyślnie włączona. W przypadku skasowania plików, są one oznaczane jako usunięte, ale jeśli mamy obsługiwaną funkcję TRIM, informacja o tym trafia do kontrolera dysku. Kontroler zapamiętuje, że te pliki zostały usunięte i że nie musi ich fizycznie przechowywać na dysku. Dlatego przy próbie odczytu sektorów, w jakich znajdował się skasowany plik, może skłamać i wystawić sektory wypełnione zerami bez ich fizycznego odczytu. W SSDkach takie pliki usunięte na poziomie logicznym są też szybko niszczone fizycznie. Jest to związane z tym, że układy flashowe nie mają możliwości bezpośredniego nadpisywania danych i jednostki alokacji muszą być najpierw skasowane, zanim zostaną zaprogramowane nową zawartością. Bardziej szczegółowo działanie funkcji TRIM jest opisane tu:
https://kaleron.edu.pl/TRIM-w-dyskach-SMR-i-SSD.php

Theddas Artykuł z Windowscentral przedstawia funkcję TRIM bardzo pobieżnie i niewiele wyjaśnia, ale wpływ funkcji TRIM na wydajność SSDków sprowadza się do tego, że dysk może "puste" ("skasowane" ) sektory odczytywać szybciej. Mamy też więcej skasowanych bloków, w jakich możemy umieszczać dane przy zapisie.

Dla zniszczenia danych w SSDkach nie trzeba ich zastępować nową zawartością - wystarczy opróżnić z elektronów (skasować) bloki zawierające te dane. Tym bardziej nie trzeba danych nadpisywać kilka razy. Już pierwsze nadpisanie bezpowrotnie niszczy dane, a praktyka wielokrotnego nadpisywania jest pokłosiem badań, jakie w latach '90 podejmowano w celu odzyskania nadpisanych danych. Jak się okazało - bez powodzenia, ale mit o możliwości odzyskania danych zdążył się utrwalić.

krykry TRIM nie dba o to, by każda część dysku była wykorzystywana w równym stopniu - od tego są algorytmy wyrównywania zużycia - ale TRIM zmniejsza ogólne obciążenie operacjami zapisu/kasowania przez to, że pozwala nie przechowywać fizycznie tych danych, jakie zostały skasowane logicznie. Jednak nadzieja na większe szanse na odzyskanie danych z SSDków, niż z dysków twardych jest płonna, własnie ze względu na operację kasowania, jakiej nie ma w nośnikach magnetycznych pozwalających na bezpośrednie przemagnesowanie (nadpisanie) starej zawartości nową.

Nie ma w TRIMie zaszytej żadnej funkcji chroniącej świeżo usunięte pliki - skasowane, to skasowane - informacja idzie do kontrolera. Masz jakieś niewielkie okienko czasowe, kiedy plik masz już skasowany na poziomie logicznym, a TRIM jeszcze nie przekazał informacji o tym kontrolerowi, stąd możesz mieć takie wrażenie, ale to jedynie opóźnienia w wykonywaniu operacji, a nie jakaś forma ochrony świeżo skasowanych plików.

Technologie Jak odzyskać dane z dysku?