Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Wiedźmin 3 przesunięty? Nic nie szkodzi…

09.12.2014 22:01
1
wladsenty
32
Konsul

Skyrim i wciągająca opowieść, dobrze zrealizowana walka oraz rozwinięte questy poboczne?

09.12.2014 22:17
2
odpowiedz
zanonimizowany581957
99
Generał

Wciągająca opowieść w Skyrim..? No cóż, w mojej opinii fabuła to absolutna pięta achillesowa tej gry. Ale co kto lubi, nie zamierzam się czepiać... ;) Z całą resztą artykułu się zgadzam.

09.12.2014 22:43
Battle_Axe
3
odpowiedz
Battle_Axe
53
Krasnolud

@boojan27

No cóż, w mojej opinii fabuła to absolutna pięta achillesowa tej gry

Właściwie większość gier cRPG ma sztampową i powtarzalną fabułę, a to czy dana historia się komuś podoba czy nie to już zdecydowanie kwestia gustu (wyjątki to choćby Planescape:Torment, NWN2:Maska Zdrajcy lub Vampire:Masquerade - Bloodlines). Według mnie największym problemem Skyrim jako sandbox-RPG jest brak reakcji świata gry na nasze poczynania lub podjęte decyzje oraz uproszczony pod "niedzielnych graczy" rozwój postaci. Reszta jeżeli ktoś lubi tego typu cRPGi jest bardzo dobra.

Ps. Good job Norek :)

10.12.2014 00:16
4
odpowiedz
zanonimizowany581957
99
Generał

Tu nawet nie chodzi o oryginalność scenariusza, a o sposób w jaki jest opowiadany. Weźmy taki Mass Effect. Pozornie, nic nowego - obcy powracają po tysiącach lat by wszystko rozpierniczyć i tylko my możemy ich powstrzymać. Tymczasem historia jest prowadzona tak świetnie i dynamicznie, że zapominamy o tym fakcie. Dajemy się jej pochłonąć po całości, dzięki dopełnieniom w postaci ciekawych bohaterów pobocznych, relacji z nimi czy też ciężkich wyborów i ich konsekwencji itd, itp. W Skyrimie tymczasem wszystko toczy się tak... Statycznie, że tak powiem. Fabuła człapie sobie od początku do końca, zupełnie nie zachęcając gracza, by się w nią wczuł.

10.12.2014 00:42
CyberTron
5
odpowiedz
CyberTron
102
Imperator Wersalka

To specyfika gry z otwartym światem.
W grach takich jak Skyrim masz absolutną wolność wszystkiego, więc misje są tak skonstruowane żeby Ci te wolność zapewnić.
W liniowej grze typu ME (warto dodać, że Mass Effect to moja prywatna gra wszech czasów) o wiele łatwiej jest stworzyć świat i postaci poboczne które reagują na działania gracza, bo gracz ma tych działań dość mało do wykonania.
Jeśli w Skyrim każda decyzja gracza miałaby wpływać na ten ogromny świat... liczba zmiennych jest przeogromna.

10.12.2014 09:29
6
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

To specyfika gry z otwartym światem.
Niekoniecznie, nie zawsze gra która ma otwarty świat (TES) musi mieć kiepską fabułę, a gra z małym, liniowym świecie świetną (Wiedźmin, Mass Effect). Wg mnie takim dobrym przykładem jest seria Gothic, która umiejętnie łączy otwartość z naciskiem na główny wątek. Świat co prawda nie jest olbrzymi, ale reaguje na nasze poczynania, co pozwala się w nią wczuć. No i myślę, że nikt nie oczekuje, iż każda, najmniejsza choćby decyzja zostanie uwzględniona w tym świecie. Bohater gry nie jest w końcu jakimś bogiem by byle pierdnięciem wpływać na losy wszechświata. Miło by jednak było gdyby te ważniejsze decyzje, wydarzenia zostały w świecie uwzględnione.
Właśnie dlatego dużo oczekuję od Wiedźmina 3, który tak jak Gothic, tylko na dużo większą skalę, połączy dobrą fabułę z otwartością świata.

10.12.2014 09:38
CyberTron
7
odpowiedz
CyberTron
102
Imperator Wersalka

Co wy z tym Gothiciem? Przecież pierwszy gothic ma mapę wielkości dwóch miast z TESa...

A co zrobi Wiesiek 3 to się zobaczy, bo póki co to Redzi sobie wybitnie nie radzą.

10.12.2014 11:43
8
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

@CyberTron - No i? Nie zmienia to faktu, że świat w dwóch pierwszych Gothicach, choć mały, jest otwarty. Wspomniałem o nim, jako o przykładzie dobrego kompromisu między swobodą eksploracji a naciskiem na fabułę. Czegoś podobnego oczekuję od trzeciego Wiedźmina, że przy tej całej swej otwartości, wątek główny cały czas będzie się przewijał w tle, choćby w zadaniach pobocznych. Dzięki czemu otrzymamy spójną całość. W końcu wątek główny W3 to trzy osie: wątek osobisty Geralta, wątek polityczny i wątek Dzikiego Gonu.
Co do tego czy Redzi sobie radzą przekonam się po premierze, bo jej przesunięcie i jakieś plotki od "siostry dziadka wujka stryjecznego" wcale nie są tego dowodem. Prawdopodobnie gra nie przeszła certyfikacji na konsolach i tyle. Pewnie mogliby grę wydać już w lutym, choćby na PC, ale wtedy przez kilka kolejnych miesięcy musieliby ją łatać. Lepiej poczekać te 3 dodatkowe miesiące i uniknąć bugów uniemożliwiających dalszą rozgrywkę, bo naturalnie takich standardowych błędów i niedociągnięć nie unikną. Nie przy tej skali projektu.

10.12.2014 15:25
berial6
9
odpowiedz
berial6
130
Ashen One

Oho, ktoś pochwalił historię skyrima i już się rzuciło stado.
No racja, bo np. saga o Beowulfie to szczyt możliwości "scenarzystów"...

26.12.2014 03:32
10
odpowiedz
zanonimizowany881864
21
Generał

Gothic to glownie fabula a mimo ze maly np 1 wziasc wszystko pod uwage postacie historie i wielkosc postaci rozmachu to czasami swiat gothica dluzej sie przemierza niz taki swiat 100x wiekszy :)

gameplay.pl Wiedźmin 3 przesunięty? Nic nie szkodzi…