Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Crusader Kings 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Crusader Kings 3: Tryby mapy Crusader Kings 3 poradnik, najlepsze porady

Na tej stronie poradnika do Crusader Kings 3 znajdziesz opis trybów i funkcjonalności mapy świata gry.

Na tej stronie poznasz wszystkie widoki w jakich może być wyświetlana mapa główna w Crusader Kings 3. Zważywszy na to, że mapa główna jest jednym z kluczowych elementów mechaniki rozgrywki, warto nauczyć się korzystać z tak istotnego narzędzia jakim są tryby mapy. Dowiesz się tu jak włączyć każdy z trybów, jak z niego korzystać oraz jakie informacje możesz dzięki niemu uzyskać.

Menu trybów mapy znajdziesz w prawym dolnym rogu, w widoku głównym kampanii - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Menu trybów mapy znajdziesz w prawym dolnym rogu, w widoku głównym kampanii. Znajduje się w nim siedem ikon, odpowiadających konkretnym trybą wyświetlania mapy oraz ikona z plusem udostępniająca cztery dodatkowe tryby.

Największa ikona uruchamia tryb podstawowy, który prezentuje aktualną sytuację polityczną na mapie - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry

Największa ikona uruchamia tryb podstawowy, który prezentuje aktualną sytuację polityczną na mapie.

Widok księstw - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok księstw

Kolejne trzy ikony uruchamiają odpowiednio tryby księstw, królestw i imperiów. Za ich pomocą można sprawdzić jakie tereny przynależą do jakiego tytułu.

Widok królestw - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok królestw

Każdy z tych tytułów odnosi się do ziem de jure a nie faktycznego stanu posiadania. Oznacza to że widoki te prezentują jakie ziemie musisz posiadać aby być w stanie utworzyć dany tytuł, a nie to jakie ziemie aktualnie wchodzą w skład danego tytułu. Więcej o ziemiach de jure przeczytasz w rozdziale poświęconym zarządzaniu królestwem.

Widok imperiów - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok imperiów

Dla przykładu, aby zostać cesarzem Francji, musisz posiadać większość terenów zaznaczonych na niebiesko. Po kliknięciu na interesujący Cię obszar wyświetlone zostanie okno podglądu tytułu, w którym możesz sprawdzić jakie warunki musisz spełnić aby dany tytuł utworzyć.

Widok religii - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok religii

Kolejny tryb prezentuje rozkład religii. Po kliknięciu na któryś z obszarów, po prawej stronie zobaczysz okno podglądu religii. Tereny na których właśnie następuje konwersja religii, oznaczone są kreskami.

Widok kultur - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok kultur

W analogiczny sposób działa również widok kultur.

Widok dynastii - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok dynastii

Ostatnim z podstawowych trybów mapy jest podgląd dynastii. Za jego pomocą sprawdzisz jakie tereny należą do danej dynastii, nawet jeśli władają nimi niezależni władcy z tego samego rodu. Ponownie, po kliknięciu na któryś z obszarów wywołasz okno podglądu danej dynastii.

Widok hrabstw - jeden z dodatkowych trybów mapy - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok hrabstw - jeden z dodatkowych trybów mapy

Oprócz podstawowych trybów mapy, masz do dyspozycji również cztery dodatkowe, które wywołasz za pomocą ikony plusa. Pierwszy z nich prezentuje hrabstwa, a więc najmniejsze jednostki podziału terytorialnego w grze.

Widok ukształtowania terenu - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok ukształtowania terenu

Kolejny widok to mapa ukształtowania terenu. która znajduje zastosowanie zwłaszcza przy planowaniu kampanii militarnych.

Widok poziomu rozwoju hrabstw - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok poziomu rozwoju hrabstw

Trzeci z dodatkowych trybów mapy prezentuje poziom rozwoju poszczególnych hrabstw. Im jaśniejszy kolor, tym bardziej rozwinięte jest dane terytorium, z czym wiążą się większe wpływy z podatków i większa liczba żołnierzy.

Widok typów rządów - Crusader Kings 3: Tryby mapy - Crusader Kings 3 - poradnik do gry
Widok typów rządów

Ostatnim dodatkowym trybem mapy jest podgląd typów rządów.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem gry, po wybraniu opcji play as any Rouler możesz korzystać ze wszystkich opisanych trybów mapy. Bardzo ułatwia to rozeznanie się w sytuacji na mapie jeszcze przed dokonaniem wyboru władcy. Również w trakcie samej rozgrywki będziesz ciągle przełączał się pomiędzy różnymi widokami, dla tego warto się z nimi oswoić.