Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Xbox Series X|S - poradnik do konsol

Xbox Series X|S - poradnik do konsol

SPIS TREŚCI

Xbox Series X: Specyfikacja i wygląd konsoli Xbox Series X|S poradnik, najlepsze porady

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2020

Ta strona poradnika do konsoli Xbox Series X opisuje specyfikację techniczną urządzenia i przedstawia wygląd nowej konsoli Microsoftu.

Microsoft w przeciwieństwie od swojego głównego konkurenta (Sony) od samego początku bardziej otwarcie wypowiadał się na temat swojej konsoli dzięki czemu mogliśmy poznać szczegóły budowy nowej konsoli Xbox Series X, a także zastosowane w niej technologie i dokładną specyfikację techniczną.

Oficjalna specyfikacja Xbox Series X prezentuje się następująco - Xbox Series X: Specyfikacja i wygląd konsoli - Xbox Series X|S - poradnik do konsol

Specyfikacja techniczna konsoli

Oficjalna specyfikacja Xbox Series X prezentuje się następująco:

  1. Procesor: Zen 2 - 8 rdzeni 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT).
  2. Układ graficzny: 12 teraflopów, 52 CUs 1.825 GHz, RDNA 2
  3. Proces technologiczny: 7 nm
  4. Pamięć: RAM 16 GB GDDR6
  5. Przepustowość pamięci: 10 GB - 560 GB/s, 6 GB - 336 GB/s
  6. Dysk wewnętrzny dedykowany: 1TB NVMe SSD
  7. Dodatkowa pamięć: możliwość zakupu karty zapewniającej kolejny 1 TB
  8. Pamięć zewnętrzna: obsługa standardu USB 3.2 HDD
  9. Czytnik dysków optycznych: 4K UHD Blu-ray Drive

Można śmiało stwierdzić, że Xbox Series X ma najmocniejszą specyfikację techniczną w historii konsol. Podzespoły są bardzo zaawansowane technologicznie i konsola bez problemu będzie obsługiwać technologię Ray Tracingu.

Co więcej, konsola ma również bez problemu poradzić sobie z wyświetlaniem obrazu w 4K, a nawet 8K (o ile ta ostatni rozdzielczość zostanie wprowadzona w nowej wersji firmware konsoli). Plusem nowej konsoli ma być również wsparcie tzw. primitive shaderów. Architektura Xbox Velocity daje naprawdę duże możliwości w zakresie szybkości i wydajności. Szczególnie dużą uwagę twórcy przyłożyli również do bardzo szybkiego dysku SSD. Trzy kanały powietrza równomiernie rozprowadzają temperaturę generowaną przez sprzęt - konsola jest cicha i nie ma problemów z nagrzewaniem.

Wygląd i wymiary Xbox Series X

Xbox Series X został zaprojektowany w taki sposób, aby był dyskretny i minimalistyczny, a poza tym pasował do każdego wnętrza. Kształt nowej konsoli Xbox Series X zbliżony jest do prostokąta i sprzęt domyślnie ustawiony jest wertykalnie (w pionie), podobnie jak w przypadku swojego bezpośredniego konkurenta - PS5. Warto tutaj zaznaczyć fakt, że nowy Xbox Series X wcale nie musi stać jedynie w pozycji pionowej, bo można oczywiście położyć go także w poziomie i np. zmieścić na półce pod telewizorem. Microsoft w przeciwieństwie do Sony po raz kolejny zdecydował się na ciemny kolor więc nowy Xbox jest całkowicie czarny.

Wymiary nowej konsoli Microsoftu to 15,1cm x 15,1cm x 30,1 cm, więc Xbox Series X jest dwukrotnie wyższy niż szerszy/dłuższy - Xbox Series X: Specyfikacja i wygląd konsoli - Xbox Series X|S - poradnik do konsol

Wymiary nowej konsoli Microsoftu to 15,1cm x 15,1cm x 30,1 cm, więc Xbox Series X jest dwukrotnie wyższy niż szerszy/dłuższy. Microsoft na Twitterze żartobliwie porównał swoją nową konsolę do lodówki, co oczywiście było odpowiedzią na uszczypliwe komentarze wielu użytkowników. Nowy prostokątny kształt Xbox Series X ma jednak zapewnić lepszy przepływ powietrza wewnątrz konsoli, a tym samym ograniczyć jego przegrzewanie się i pozwolić na wyciągnięcie ze sprzętu znacznie większej mocy.

Dyski SSD - rozszerzenie pamięci

Domyślnie w każdej konsoli Xbox Series X będzie instalowany dysk SSD o pojemności 1TB (1 Terabajt) i będzie on działał w oparciu o NVMe, czyli będzie w stanie znacznie szybciej przesyłać dane niż dyski standardowe. Pamięć nowego Xbox Series S będzie można także rozszerzyć bez potrzeby ingerencji w wewnętrzną strukturę konsoli i wymiany wbudowanego nośnika.

Na powyższym obrazku zaznaczono dedykowany slot na dodatkowy dysk SSD, który może rozszerzyć wewnętrzną pamięć konsoli Xbox Series X - Xbox Series X: Specyfikacja i wygląd konsoli - Xbox Series X|S - poradnik do konsol

Na powyższym obrazku zaznaczono dedykowany slot na dodatkowy dysk SSD, który może rozszerzyć wewnętrzną pamięć konsoli Xbox Series X. W momencie pisania niniejszego tekstu (sierpień 2020) o zewnętrznych dyskach SSD wiadomo tylko tyle, że będą one do kupienia wyłącznie w jednej wersji - możliwe, że również 1TB.

Wbudowany dysk SSD 1TB NVMe zapewni nawet aż 5-krotnie szybsze ładowanie gier niż w przypadku Xbox One X i znacznie płynniejszą rozgrywkę.

Quick Resume

Jedną z zupełnie nowych funkcji konsoli Xbox Series X jest Quick Resume, czyli swego rodzaju multitasking, który pozwoli na uruchomienie wielu gier jednocześnie, a następnie na natychmiastowe przełączanie się pomiędzy nimi i rozpoczęcie zabawy od momentu, w którym została przerwana i to bez dodatkowych ekranów ładowania! Ze względu na to, że postęp rozgrywki zapisywany jest na dysku SSD możesz spokojnie wyłączyć konsole nawet na kilka dni bez obawy o utratę zawieszonych stanów gry.

Smart Delivery

Za sprawą usługi Smart Delivery wystarczy kupić jedną kopię gry, aby mieć do niej dostęp na wszystkich platformach - konsolach Microsoftu, a także na PC. Przykładowo, jeśli posiadasz kopię gry na Xbox One, a zakupisz konsolę Xbox Series X lub S, nie będziesz musiał płacić za tą samą grę w ulepszonej wersji. Microsoft zapewni taką funkcjonalność w każdym swoim tytule, począwszy od Halo Infinite.