Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Artifact - poradnik do gry

Artifact - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Draft - porady do drafta | Artifact Artifact poradnik, porady

Na tej stronie poradnika do Artifact odnajdziesz porady do Drafta. Draft to jeden z dwóch najważniejszych trybów w grze Artifact. W odróżnieniu od trybu Constructed w Drafcie nie korzystamy z własnych kart, tylko z kart, które wybierzemy z otrzymanych losowych zestawów. Nie ma wiec możliwości ściągnięcia gotowej talii z internetu. Połowę sukcesu stanowić będzie nasza umiejętność składania i planowania własnej talii. W tym rozdziale znajdziesz praktyczne porady dotyczące draftowanie i zasady, którymi powinieneś się kierować przy składaniu decka. W kolejnym rozdziale znajdziesz natomiast podział kart według ich siły i przydatności.

Porady ogólne

 1. Draft to nie constructed. Nie możesz przewidzieć jakie wylosują Ci się karty, więc zamiast opierać się jakimiś konkretnym bardzo silnym zagraniu, którego może nie udać Ci się nigdy zrealizować, lepiej po prostu dobierać jak najsilniejsze karty.
 2. Przez pierwsze trzy paczki nie skupiaj się na żadnym konkretnym kolorze. W Artefakcie niektóre karty są dużo silniejsze od innych i to właśnie one powinny mieć priorytet w drafcie bez względu na swój kolor. Dopiero przy dwóch ostatnich paczkach staraj się dopasować do posiadanego już zestawu kart.
 3. Siła wylosowanych kart powinna decydować o liczbie kolorów w twoim decku. Jeżeli miałeś szczęście i wylosowałeś bardzo silne karty w czterech różnych kolorach, to nawet czterokolorowa talia może być dobrym (choć ryzykownym) wyborem. W drafcie niemal zawsze najlepszym wyborem będzie trzykolorowy deck.
 4. Zawsze staraj się mieć w swojej talii 40 kart i 9 przedmiotów. Większa liczba nie jest zalecana.
 5. Uważaj z dobieraniem wielu kart o podobnej użyteczności. Nie potrzebujesz 8 kart przenoszących bohaterów czy wielu bardzo silnych stworów, których możesz nigdy nie wykorzystać, bo wróg pokona Cię we wcześniejszych rundach.

Bohaterowie

 1. Dobry dobór bohaterów w wielu przypadkach decyduje o wygranym lub przegranym meczy, więc dobrze się zastanów zanim jakiegoś wybierzesz.
 2. Z każdej z pięciu paczek musisz wybrać jednego bohatera. Jeśli tego nie zrobisz, to w ostatniej rundzie danej paczki gra podsunie Ci zupełnie losowego herosa. Czekanie z wyborem do tego momentu jest dość ryzykowne.
 3. Jeżeli masz wcześniej taką możliwość, zawsze wybieraj bohatera poziomu S lub A. Dają oni dużą przewagę w drafcie.
 4. Po zakończeniu dobierania losowych kart przejdziesz do etapu układania talii. Gra da Ci wtedy dostęp do jednego dodatkowego bohatera z każdego koloru: Debbi the Cunning (czarny), Keefe the Bold (czerwony), Farvhan the Dreamer (zielony) i J'Muy the Wise (niebieski). Podczas wybierania bohaterów z paczek zastanów się czy są oni silniejsi od tych podstawowych. Jeśli nie, to raczej nie ma sensu ich dobierać.
 5. Jeśli trafisz w drafcie na super silnego bohatera poziomu S (np. Axe), to warto go wybrać nawet jeśli w twojej talii nie będzie dużo kart jego koloru.
 6. Kolejność wystawiania bohaterów ma duże znaczenia. W pierwszej rundzie nie wiesz jak będzie wyglądała sytuacja na planszy i nie będziesz miał zbyt wiele many, żeby zareagować, więc nie opłaca się wtedy wystawiać bohaterów z małą liczbą punktów zdrowia. Jeśli taki heros trafi na silnego bohatera po drugiej stronie, to może zginąć już w pierwszej rundzie.
 7. Jeżeli masz bohatera konkretnego koloru, to staraj się posiadać w talii przynajmniej 9-10 kart tego koloru.

Przedmioty

 1. Przy układaniu talii zawsze będziesz miał dostęp do trzech Traveler's Cloak i trzech Short Sword. To bardzo dobre przedmioty, które świetnie sprawdzają się szczególnie na początku gry. Jeżeli chcesz wybrać z losowych zestawów inny przedmiot, to zawsze upewnij się, że jest dużo lepszy od wspomnianych dwóch (bierz pod uwagę jego cenę!).
 2. Bardzo silne i drogie przedmioty, takie jak Horn of the Alpha powinieneś dobierać tylko wtedy, jeśli masz w talii czarne karty generujące duże ilości złota. W przeciwnym wypadku uzbieranie złota będzie wymagało oszczędzania pieniędzy i nie kupowania tanich przedmiotów, co może bardzo boleć na początku gry.
 3. Super przydatnym przedmiotem jest Blink Dagger, dzięki któremu będziesz miał większą kontrole nad polem bitwy. Niemal zawsze opłaca się mieć dwa takie przedmioty.