Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Artifact - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Artifact - poradnik do gry

Artifact - poradnik do gry

Idealne rozdanie! Poradnik do Artifact to porady do trybu draft i constructed. Nasze tipsy powiedzą Ci, jaka talia jest najlepsza, którymi kartami grać, jakie kolory wybierać i którzy bohaterowie w Artifact są najlepsi. Te porady dla początkujących pomogą Ci wygrać.

Ostatnia aktualizacja: 7 grudnia 2018

Artifact to dość skomplikowana i rozbudowana karcianka, której jednym z głównych trybów jest draft. Tryb wymagający dobrej znajomości kart, umiejętności składania talii i trochę szczęścia. W poradniku do Artifact znajdziesz najważniejsze reguły i porady, którymi powinieneś kierować się przy składaniu decka. Poznasz najsilniejsze karty każdego koloru, dowiesz się, ile kolorów powinieneś wybierać oraz czym kierować się przy wyborze bohaterów. Nie wygrasz dzięki temu każdego drafta, ale na pewno zwiększysz szanse na swoje zwycięstwo.

W poradniku nie zabraknie też informacji na temat trybu Constructed. Znajdziesz tutaj gotowe turniejowe talie i dowiesz się jakimi tańszymi odpowiednikami można zastąpić najdroższe zaklęcia i postacie.

Michał "Kwiść" Chwistek (www.gry-online.pl)

Czy Artifact jest grą Pay2Win?

Tak i nie. Wszystko zależy od trybu gry, na którym chcemy się skupić. W przypadku trybu draft posiadane przez nas karty nie mają żadnego znaczenia. Wszyscy gracze grają taliami składanymi z zupełnie losowych zestawów, w którym możemy trafić na każdą dostępną kartę.

Za tryb Pay2Win można natomiast uznać tryb Constructed. Polega on na graniu taliami złożonymi z naszej kolekcji kart. Kolekcję tą budujemy kupując losowe boostery lub wybrane przez nas karty na rynku Steama. W Artifact niektóre karty są dużo silniejsze od innych, wiec posiadając je od razu zyskujemy przewagę. Z drugiej strony dzięki rynkowi steama nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już na początku kupić sobie jeden z najlepszych turniejowych decków. Karty nie mogą stać się już silniejsze, wiec dokonując takiego zakupu automatycznie jesteśmy na najwyższym możliwym poziomie.

Ile kosztuje Artifact? Co dostajemy w zestawie z grą?

Artifact to gra płatna, która kosztuje 75,99zł. Cena ta obejmuje grę, dwie podstawowe talie, 10 losowych zestawów kart (każdy zawiera 12 kart) oraz 5 ticketów służących do grania w wybrane tryby. Czy taki zestaw wystarczy do komfortowego grania?

Call to Arms - darmowo i równo

Call to Arm to trwające przez jakiś czas wydarzenie, które umożliwia nam granie jedną z 5 gotowych i w miarę równo zbalansowanych talii. Jest to zupełnie darmowy tryb, którego najważniejszą cechą jest fakt, że wszyscy nasi rywale też mają dostęp tylko do tych samych pięciu talii. W ten sposób nikt nie ma żadnej przewagi nad przeciwnikiem, bo posiadana kolekcja kart nie ma żadnego znaczenia. Tryb ten prawdopodobnie będzie się zmieniał lub pojawiał okresowo.

Constructed - drogi jednorazowy wydatek

Dwie początkowe talie są dość słabe jeżeli planujemy grać w tryb Constructed, w którym gracze tworzą decki ze swoich kolekcji kart. Jeśli trafimy na przeciwnika z lepszymi kartami, możemy czuć się nieco bezradni w takim pojedynku. W tym trybie nie obejdzie się bez potrzeby ulepszenia naszych talii kartami z losowych zestawów. Najlepszym wyjście jest jednak zaplanowanie talii lub ściągnięcie jej z sieci, a następnie uzupełnienie swojej kolekcji na rynku Steam. Za najlepsze talie zapłacimy ok. 200-300zł, a za tańsze lecz wcale nie takie słabe odpowiedniki ok. 100-150zł.

Żeby nieco obniżyć cenę możemy sprzedać niepotrzebne karty z 10 początkowych zestawów. Jeśli mieliśmy szczęście możemy w nich trafić karty warte nawet 50-60zł. Choć ceny za najlepsze talie wydają się bardzo wygórowana, to należy pamiętać, że kupione karty możemy w każdej chwili sprzedać i odzyskać większa część wydanej kwoty. Przy ustabilizowanych cenach stracimy na takiej transakcji 15%, które stanowi podatek od transakcji na Steamie.

Alternatywą jest kupowanie losowych zestawów i liczenie na to, że trafimy potrzebną nam kartę lub kartę, która jest bardzo wartościowa. Samo otwieranie boosterów jest bardzo przyjemnym zajęciem, ale mimo wszystko mało opłacalnym. Rynek to zdecydowanie tańsza i pewniejsza alternatywa.

Draft - darmowy lub prawie darmowy tryb

Dużo tańszą alternatywą jest tryb Draft. W tym trybie każdy składa swoją talię wybierając karty z zupełnie losowych zestawów. Taką talią możemy grać maksymalnie 5 spotkań lub do czasu gdy poniesiemy 2 porażki. Draft ma kilka wersji:

  1. Casual Phantom Draft - całkowicie darmowy tryb, w którym gramy tylko dla satysfakcji zwycięstwa. Niestety tryb ten jest czasowy, więc już niedługo może zniknąć na jakiś czas i zostać zastąpiony przez inny tryb.
  2. Phantom Draft - tryb który wymaga użycie jednego biletu wartego 1 dolara (możemy go też zdobyć niszcząc 20 dowolnych kart). Różni się od Casual Phantom Drafta możliwością wygrania nagród. Za 3 zwycięstwa otrzymamy jeden bilet, za 4 zwycięstwa bilet oraz jeden booster, a za 5 zwycięstw bilet oraz dwa boostery. Jak widać jest to płatny tryb, który daje nam możliwość otrzymania zwrotu, jeśli dobrze poradzimy sobie z przeciwnikami. Niestety ze względu na fakt, że gra powinna dobierać nam graczy na tym samym poziomie, teoretycznie powinniśmy wygrywać ok. 50% spotkań, więc istnieje dość mała szansa na granie całkowicie za darmo. Z drugiej strony, jeżeli w wygranych boosterach trafimy na wartościowe karty możemy je sprzedać za wyższą kwotę i nawet zarobić.
  3. Keeper Draft - działa podobnie do trybu Ranked Draft, ale ma kilka różnic. Wejściówka kosztuje nas dwa bilety oraz 5 boosterów, ale w zamian za to zachowujemy wszystkie karty, które wybierzemy do swojej talii. Keeper Draft to najlepszy tryb dla osób, które chcą uzupełniać swoją kolekcję poprzez otwieranie boosterów. W odróżnieniu od zwykłych losowych zestawów, tutaj możemy wybierać konkretne karty z różnych zestawów.

W naszym poradniku znajdziesz praktyczne porady dotyczące drafta oraz klasyfikacje kart według ich przydatności.

Czy grając w Artifacta można zarobić?

Teoretycznie tak. Już w podstawowym zestawie otrzymujemy 10 zestawów losowych kart. Jeżeli planujemy grać tylko w Drafta lub inne darmowe tryby, to bez problemu możemy wystawić całą nasza kolekcję na rynku Steam i odzyskać część wydanej kwoty lub przy dużym szczęściu nawet zarobić.

Poza tym grając Phantom Drafta wydajemy 1$ na bilet i mamy szanse wygrać kolejne zestawy kart na sprzedaż. Należy jednak pamiętać, że gra stara się dobierać graczy na naszym poziomie umiejętności. W dłuższej perspektywie powinniśmy wygrywać tylko 50% meczów, a wygranie boostera wymaga przynajmniej 80% skuteczności. Jak widać szansę na zarobek są dość małe i bardzo dużo zależy od szczęścia. Z drugiej strony sama gra powinna być dla nas przyjemnością, a zarobek to tylko przyjemny dodatek.

Informacje o Artifact - poradnik do gry

Autor : Michał "Kwiść" Chwistek

Ostatnia aktualizacja : 3 stycznia 2019

Poradnik zawiera : strony: 7.

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.