Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Polowanie na kolosy czas zacząć! W poradniku do Shadow of the Colossus znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, a solucja zaprowadzi cię do okrycia wszelkich sekretów gry, które pozwolą pokonać tytułowe kolosy szturmujące świat gry. Opisany został dokładnie każdy boss.

W niniejszym poradniku do Shadow of the Colossus w wersji na PS4 opisane zostały aspekty związane z grą, te bardziej oczywiste oraz te ukryte. Został skomponowany tak, aby gracz mógł odnaleźć odpowiedzi na nurtującego pytania w jednym miejscu. Nasze porady i wskazówki adresowane są do osób rozpoczynających przygodę z grą oraz dla graczy, którzy ukończyli już tryb fabularny i dążą do zaliczenia gry w 100%.

Na początkowych stronach poradnika znalazł się przewodnik po grze, w którym opisaliśmy ważne elementy rozgrywki. Możesz m.in. dowiedzieć się na jakich zasadach walczy się z kolosami, jaki najlepiej wybrać poziom trudnoości, jak przebiega podróżowanie po świecie gry, czy po co odwiedza się ołtarze i gdzie one się znajdują.

Największą częścią naszego poradnika jest szczegółowy opis przejścia. Składają się na niego bardzo dokładnie omówienia walk ze wszystkimi 16 kolosami. Konfrontację z każdym z kolosów można przyrównać do walki z bossem - należy zidentyfikować słabe punkty na ciele potwora, zaliczyć wspinaczkę po kolosie i zaatakować wrażliwe punkty z użyciem broni. Nasza solucja pomoże ci w wygraniu wszystkich potyczek. Pokonanie finałowego bossa zakończy główny tryb fabularny gry.

Inną ważną częścią naszego poradnika jest rozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Dwie najważniejsze strony tego rozdziału to jak zwiększyć żywotność oraz jak zwiększyć wytrzymałość - do każdego z nich dołączyliśmy wysokiej jakości mapę z zaznaczonymi lokalizacjami owoców i jazczurek. W rozdziale FAQ wyjaśniamy też m.in. jak odblokować dostęp do wyzwań czasowych, jak zmienić kolor konia bohatera, czy jak powtórnie rozegrać walkę z kolosem.

Nasz poradnik zamykają poradnik trofeowy ze szczegółowymi wytycznymi do odblokowania platynowego trofeum, a także rozdział na temat sterowania w grze.

Dla nowych graczy

Na początek serwujemy zestawienie podstawowych rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem gry oraz na samym jej początku. Zapraszamy w szczególności na następujące strony:

 1. Sterowanie - Poznanie klawiszologii jest bardzo ważne, by poprawnie podróżować po świecie, wspinać się po kolosach i zadawać im obrażenia.
 2. Poziomy trudności - Normalny i wysoki poziom trudności różnią się od siebie istotnymi szczegółami.
 3. Walka z kolosami - Na stronie znajdziesz porady na start w kwestii pokonywania kolosów. Ich znajomość przyda ci się w zdecydowanej większości walk z bossami.
 4. Nawigacja po świecie - Wyjaśniamy na jakich zasadach odbywa się eksploracja świata gry i jakie atrakcje czekają na bohatera.
 5. Ołtarze - Możesz dowiedzieć się gdzie szukać ołtarzy (wysokiej jakości mapa) oraz jaki cel przyświeca odkrywaniu ich.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

W dziale FAQ zamieściliśmy często powtarzające się pytania dotyczące także starszych wersji gry i przygotowaliśmy na nie odpowiedzi.

 1. Jak odblokować ataki czasowe? - Możesz się nimi zajmować m.in. na potrzeby zdobycia niektórych trofeów gry.
 2. Jak powtarzać walki z kolosami? - Możesz po raz kolejny przystąpić do pojedynku z każdym z pokonanych już bossów.
 3. Jak zdobyć Harpun? - To jedna z ciekawszych unikalnych broni do zdobycia dzięki postępom w grze.
 4. Jak zmienić kolor Agro? - Zmiana wyglądu konia nie wpływa na jego statystyki, ale dzięki wybraniu innego ubarwienia możesz uprzyjemnić sobie wspólne podróże.
 5. Jak zwiększyć żywotność? - Gra pozwala na permanentne wydłużanie paska zdrowia. To bardzo ważna cecha, gdyż zmniejsza się dzięki temu ryzyko śmierci bohatera w trakcie starć z kolosami.
 6. Jak zwiększyć wytrzymałość? - Wydłużanie na stałe paska wytrzymałości / staminy również jest bardzo ważne. Pozwala to na dłuższe utrzymywanie się na kolosach zanim bohater opadnie z sił.
 7. Ile czasu zajmuje przejście gry Shadow of the Colossus? - W zależności od wybranego sposobu przejścia gry i ewentualnego zajęcia się jej opcjonalnymi aktywnościami możesz z nią spędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.

Opis przejścia

Nasz opis przejścia gry Shadow of the Colossus dotyczy jej głównego wątku fabularnego. Składają się na niego pojedynki z 16 różnymi kolosami. Starcie z każdym z kolosów opisaliśmy na osobnej stronie solucji - dowiesz się m.in. o tym jak wdrapywać się na kolosy, gdzie znajdują się wrażliwe punkty na ciałach kolosów, oraz jakimi unikalnymi cechami charakteryzują się starcia z kolosami (np. konieczność walki w powietrzu albo używania łuku).

 1. Kolos 1 - Valus
 2. Kolos 2 - Quadratus
 3. Kolos 3 - Gaius
 4. Kolos 4 - Phaedra
 5. Kolos 5 - Avion
 6. Kolos 6 - Barba
 7. Kolos 7 - Hydrus
 8. Kolos 8 - Kuromori
 9. Kolos 9 - Basaran
 10. Kolos 10 - Dirge
 11. Kolos 11 - Celosia
 12. Kolos 12 - Pelagia
 13. Kolos 13 - Phalanx
 14. Kolos 14 - Cenobia
 15. Kolos 15 - Argus
 16. Kolos 16 - Malus - jest to finałowy boss gry, którego pokonanie pozwala na ukończenie głównego wątku fabularnego

Po ukończeniu fabuły

Zabawa nie kończy się w momencie ukończenia głównej fabuły po raz pierwszy. Pozostanie jeszcze sporo rzeczy do zrobienia, nowych wyzwań i znajdziek / sekretów. Dostępnych jest także wiele trofeów do zdobycia.

 1. Ataki czasowe - Możesz przystępować do wyzwań polegających na pokonywaniu głównych bossów na czas. Zaliczanie ataków czasowych nagradzane jest różnorakimi przedmiotami, m.in. unikalnym harpunem.
 2. Ołtarze - Możesz postarać się odnaleźć wszystkich 25 ołtarzy.
 3. Trofea - Nasz poradnik trofeowy przyjdzie ci z pomocą w zdobyciu tych trofeów, które nie mają łatwych założeń, oraz tych, którymi można zająć się dopiero po skończeniu trybu fabularnego.
 4. Owoce - Możesz zajmować się odnajdywaniem w świecie gry drzew owocowych, których jest w sumie 33. Zbieranie owoców spadających z tych drzew pozwala na wydłużanie paska zdrowia bohatera.
 5. Jaszczurki - Możesz wyruszyć na poszukiwania jaszczurek, których jest w sumie 77. Zabijanie jaszczurek przyczynia się do zwiększania wytrzymałości / staminy sterowanej postaci.

Czy Shadow of the Colossus jest długą grą?

Tak i nie - zależy to od podejścia do gry - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Tak i nie - zależy to od podejścia do gry. Jeśli jesteś typem gracza, który skupia się na głównej fabule i każdą grę kończy tylko raz, to Shadow of the Colossus możesz zaliczyć już w 6-7 godzin. Jeżeli z kolei lubisz dodatkowe wyzwania i zastanawiasz się nad zdobyciem platynowego trofeum, to czas rozgrywki może ulec wydłużeniu nawet do około 30 godzin - w Shadow of the Colossus możesz między innymi przystępować do speedrunów (prób przejścia gry na czas), pokonywać bossów nie ginąc i na wysokim poziomie trudności, czy szukać dobrze poukrywanych znajdziek.

Więcej informacji o przewidywanej długości gry znajdziesz na osobnej stronie Ile czasu zajmuje przejście gry Shadow of the Colossus?.

Dlaczego kamera zmienia co jakiś czas swoją pozycję?

Jest to niestety zgodnie z wizją artystyczną twórców gry i nie jest możliwe zablokowanie kamery w jednym ulubionym położeniu - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Jest to niestety zgodnie z wizją artystyczną twórców gry i nie jest możliwe zablokowanie kamery w jednym ulubionym położeniu. Kamera w Shadow of the Colossus jest dynamiczna - może ona np. na przemian zatrzymywać się nad lewym lub prawym ramieniem bohatera, jak również "odjeżdżać" po to żeby pokazać piękną okolicę. Kamerze zdarza się niestety mocno przeszkadzać w trakcie walk z kolosami i jest to jeden z elementów gry, którego autorom remake'u nie udało się znacząco poprawić w stosunku do oryginalnej wersji Shadow of the Colossus z konsoli PS2.

Dlaczego bohater nie potrafi złapać się kolosa i spada?

Najczęstszym powodem nieudanej próby złapania się kolosa jest to, że bohater nie złapał się sierści potwora - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Najczęstszym powodem nieudanej próby złapania się kolosa jest to, że bohater nie złapał się sierści potwora. Staraj się "celować" w trakcie skoku w futro lub inny element ciała bossa, którego sterowana postać może się chwycić.

Niestety nieudane chwyty czasami są też wynikiem niedoskonałego sterowania gry i dotyczy to również remake'u Shadow of the Colossus z konsoli PS4. Nie jest to problem, który można całkowicie rozwiązać, a jedynie próbować ograniczyć. Staraj się wymierzać skoki w taki sposób żeby bohater nie doskoczył do krawędzi obszaru pokrytego sierścią ani do fragmentu sierści znajdującego się w jakimś nietypowym położeniu. Na szczęście grając na normalnym poziomie trudności i przechodząc grę po raz pierwszy nie musisz się śpieszyć w trakcie pojedynków z kolosami i nawet upadek z większej wysokości nie powinien skutkować natychmiastową śmiercią. Pozwoli ci to powtórzyć nieudany manewr.

Czy w Shadow of the Colossus są znajdźki?

Tak - w grze można odnajdywać wiele rodzajów sekretów / znajdziek - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Tak - w grze można odnajdywać wiele rodzajów sekretów / znajdziek. Najważniejsze z nich to:

 1. Owoce zrzucane z drzew - Podnoszenie ich gwarantuje więcej punktów zdrowia.
 2. Jaszczurki ze świecącymi ogonami - Zabijanie ich gwarantuje więcej punktów wytrzymałości / staminy.
 3. Ołtarze - Odnajdywanie ich pozwala leczyć bohatera i zapisywać postępy na wypadek śmierci.
 4. Świecące na żółto punkty - Docieranie do nich odblokowuje "concept arty" (szkice koncepcyjne) dostępne do przeglądania z poziomu menu głównego gry.

Gdzie mam iść?

Shadow of the Colossus nie jest typem gry, która zaznacza na mapie dokładny cel podróży czy wyświetla strzałkę prowadzącą do kolejnego bossa - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Shadow of the Colossus nie jest typem gry, która zaznacza na mapie dokładny cel podróży czy wyświetla strzałkę prowadzącą do kolejnego bossa. Nie musisz jednak podróżować na ślepo.

Bohater może używać swojego miecza do odnajdywania aktualnego kolosa do pokonania. Musisz w trakcie przemierzania świata gry przytrzymać R1 i obracać kamerą, by zlokalizować obszar, na którym skupią się promienie. Świecący miecz działa niestety tylko na oświetlonych terenach, tzn. gdy promienie są niebieskie.

Więcej informacji o podróżowaniu po krainie znajdziesz na osobnej stronie Nawigacja po świecie.

Czy Shadow of the Colossus ma trudne platynowe trofeum?

Tak, zdobycie "platyny" w Shadow of the Colossus jest dość trudne. Musisz przede wszystkim liczyć się z koniecznością wielokrotnego ukończenia gry i to na trudniejszych zasadach. Najbardziej kłopotliwe są wymagania przejścia gry bez żadnego zgonu oraz zaliczenia trybu fabularnego na wysokim poziomie trudności i w wyznaczonym przedziale czasowym.

Dokładne opisy trofeów i wymagań do odblokowania platynowego trofeum znajdziesz w naszym poradniku trofeowym.

O co chodzi z jaszczurkami?

W trakcie przechodzenia gry możesz natrafiać na jaszczurki, które łatwo jest zauważyć po ich świecących ogonach - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry możesz natrafiać na jaszczurki, które łatwo jest zauważyć po ich świecących ogonach. Korzystaj z każdej okazji do zabijania jaszczurek - możesz do tego celu używać łuku lub broni białej. Eliminowanie jaszczurek pozwala na permanentne zwiększanie wytrzymałości bohatera i jest to bardzo pomocne szczególnie w trakcie wdrapywania się na kolosy.

Więcej informacji o znaczeniu jaszczurek w grze znajdziesz na stronie Jak zwiększyć wytrzymałość?.

Czy Shadow of the Colossus ukaże się na PC?

Nie. W chwili aktualizowania niniejszego poradnika nie było żadnych informacji na temat planów wydania gry na komputery osobiste. Poprzednie produkcje japońskiego studia Team Ico również były tytułami ekskluzywnymi konsol PlayStation.

Czy potrzebuję abonamentu PS+ do przejścia gry?

Nie, Shadow of the Colossus nie posiada żadnej zawartości multiplayer. Nie musisz posiadać aktywnej subskrypcji PlayStation Plus. Całą zawartośc możesz odkryć w trybie dla pojedynczego gracza.

Czy Shadow of the Colossus posiada tryb fotograficzny?

Tak, aczkolwiek należy go najpierw uaktywnić z poziomu opcji gry - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Tak, aczkolwiek należy go najpierw uaktywnić z poziomu opcji gry. Tryb Photo Mode pozwala przede wszystkim na robienie zdjęć z rozgrywki z wyłączonym HUD-em (interfejsem użytkownika). Możesz także w dużym zakresie obracać kamerą, zmieniać ostrość czy nakładać na ekran różnorakie filtry.

Czy mogę pokonywać kolosów w dowolnej kolejności?

Nie, bossów musisz pokonywać w kolejności zaprezentowanej w naszym opisie przejścia. Nawet jeśli znajdziesz wcześniej legowisko jakiegoś kolosa, to nie pojawi się on w świecie gry jeśli aktualnie główny bohater zajmuje się polowaniem na inną wielką bestię.

Czy Shadow of the Colossus oferuje wybory i różne zakończenia?

Nie, Shadow of the Colossus posiada w pełni liniowy główny wątek fabularny. Musisz rozprawiać się z kolosami w kolejności narzuconej przez ich twórców. Jest także tylko jedno dostępne główne zakończenie i nie możesz odblokować żadnych innych zakończeń.

Co zmienia się na wysokim poziomie trudności?

Ustawienie najwyższego poziomu trudności w Shadow of the Colossus powocuje przede wszystkim, że na ciałach kolosów pojawia się więcej wrażliwych punktów do zaatakowania, a więc wydłużeniu ulegają starcia z nimi - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Ustawienie najwyższego poziomu trudności w Shadow of the Colossus powocuje przede wszystkim, że na ciałach kolosów pojawia się więcej wrażliwych punktów do zaatakowania, a więc wydłużeniu ulegają starcia z nimi. Oprócz tego musisz liczyć się m.in. z silniejszymi atakami kolosów i dysponowaniem mniejszą ilością zdrowia i wytrzymałości.

Więcej informacji o różnicach w grze znajdziesz na osobnej stronie Poziomy trudności.

Czy mogę zmienić poziom trudności w trakcie przechodzenia gry?

Niestety gra na to nie pozwala. Zdecydowanie polecamy wybrać normalny poziom trudności na potrzeby ukończenia kampanii po raz pierwszy - jest to optymalny wybór do zapoznania się z kolosami oraz mechanikami wspinaczki i walki. Jeżeli kompletnie sobie nie radzisz z danym kolosem pomimo skorzystania z naszej solucji, to jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie gry od nowa na niższym poziomie trudności.

Czy muszę zabijać napotykane kolosy?

Tak, zabijanie kolosów jest niestety obowiązkowe i wynika to z założeń fabuły gry - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Tak, zabijanie kolosów jest niestety obowiązkowe i wynika to z założeń fabuły gry. Nie przewidziano żadnego wariantu non-lethal, czyli ogłuszenia kolosa bez zabijania go lub wręcz całkowitego pominięcia konfrontacji z nim. Musisz zabić wszystkich 16 bossów, jeśli chcesz skończyć grę.

Czy remake na PS4 posiada nową zawartość?

Nie, zawartość gry jest identyczna - do pokonania jest tych samych 16 bossów, co w przypadku oryginalnej wersji gry. Identycznie zrealizowano też m.in. takie kwestie jak podróżowanie po świecie czy wspinanie się na kolosy i obiekty ze świata gry.

Jakie usprawnienia graficzne oferuje wersja na PS4 Pro?

Shadow of the Colossus potrafi ładniej wyglądać na konsoli PS4 Pro w porównaniu z wersją uruchomioną na zwykłej wersji konsoli PS4 - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Shadow of the Colossus potrafi ładniej wyglądać na konsoli PS4 Pro w porównaniu z wersją uruchomioną na "zwykłej" wersji konsoli PS4. Najważniejsze z nich to:

 1. Możliwość uruchomienia gry w rozdzielczości 4K.
 2. Kompatybilność z telewizorami i monitorami wspierającymi HDR.
 3. Możliwość prowadzenia gry w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę lub w rozdzielczości 1080p w 60 klatkach na sekundę. Na standardowym PS4 gra działa w 1080p w 30 klatkach.

Najważniejsze przyciski sterowania

Poniższa tabela prezentuje najważniejsze przyciski do kontrolowania bohatera w grze Shadow of the Colossus. Pełną klawiszologię do gry znajdziesz w osobnym rozdziale zatytułowanym Sterowanie.

Ruch - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Ruch

Obracanie kamerą - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Obracanie kamerą

Atak mieczem - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Atak mieczem

Skok - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Skok

Przewrót - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Przewrót

Wezwij / wejdź na konia, galop - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Wezwij / wejdź na konia, galop

Celowanie z łuku / wyszukiwanie celów mieczem - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Celowanie z łuku / wyszukiwanie celów mieczem

Chwyt / wspinaczka - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Chwyt / wspinaczka

Mapa świata - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Mapa świata

Zamiana: broń dystansowa - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Zamiana: broń dystansowa

Zamiana: miecz - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Zamiana: miecz

Menu pauzy - Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Menu pauzy

Informacje o Shadow of the Colossus - poradnik do gry

Autor : Patrick Yxu Homa

Ostatnia aktualizacja : 30 stycznia 2018

Poradnik zawiera : strony: 37, ilustracje: 133 , mapy i obrazki z oznaczeniami: 4.

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Shadow of the Colossus - poradnik do gry