Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

War Thunder - poradnik dla początkujących

War Thunder - poradnik dla początkujących

SPIS TREŚCI

Sztuka latania samolotem szturmowym w War Thunder | Mechanika Gry War Thunder poradnik

Sztuka latania samolotem szturmowym

Jak latać?

Samolotami szturmowymi powinniśmy latać na niskich wysokościach. Jednakże, jeśli chcemy walczyć z bombowcami musimy wzbić się na odpowiednią wysokość. Pamiętajmy jednak, iż prędkość naszego samolotu może być mniejsza niż bombowca, przez co będziemy musieli czekać na odpowiedni moment, kiedy nasz przeciwnik zwolni bądź zacznie atakować cele naziemne. Teoretycznie lot samolotem szturmowym nie jest trudny. Wystarczy kilka bitw by w pełni opanować sterowanie.

Jak i czym atakować wroga?

Podstawowym atutem w walce z wrogiem jest dobór odpowiedniego uzbrojenia w naszej maszynie. Do wyboru mamy kilka rodzajów pocisków o różnych kalibrach, w niektórych modelach samolotów także podwieszane rakiety, którymi w bardzo prosty sposób możemy definitywnie zniszczyć nawet bombowce wroga, oraz podwieszane bomby o różnych rodzaju wag. Potencjalnie do samolotów szturmowych nie zaleca się stosowania zbyt wielkiego obciążenia by zmniejszyć jak najbardziej wagę swojego samolotu. Im lżejsza maszyna tym szybsze wznoszenie bądź manewrowanie maszyną.

Rodzaje pocisków, jakie mamy możliwość zamontowania:

  • AP - Armor-piercing (Przeciwpancerne)
  • API - Armor-piercing incendiary (Przeciwpancerno-zapalające)
  • APIT - Armor-piercing incendiary tracer (Przeciwpancerno-zapalająco-smugowe)
  • SAPI - Solid Armor-piercing incendiary (Mocniejsza wersja API)
  • HE - High Explosive (Burzące)
  • HEI - High Explosive incendiary (Burząco-zapalające)
  • HEIT - High Explosive incendiary tracer (Burząco-zapalająco-smugowe)
  • T - Tracer (Smugowe)
  • I - Incendiary (Zapalające)

Jak celować w powietrzu?

Zdjęcie przedstawiające obszar celowania. W jasnym kwadracie znajduje się punkt, w który powinniśmy celować by trafić wroga. - Sztuka latania samolotem szturmowym w War Thunder | Mechanika Gry - War Thunder - poradnik dla początkujących
Zdjęcie przedstawiające obszar celowania. W jasnym kwadracie znajduje się punkt, w który powinniśmy celować by trafić wroga.

Na zdjęciu zaprezentowanym powyżej widzimy kilka istotnych punktów. Pierwszym z nich jest okrąg znajdujący się przed samolotem wroga widoczny w jasnym kwadracie. Celownik ten jest opcjonalnym punktem wyznaczonym nam przez grę, w który powinniśmy celować by trafić nasz cel. Na tym konkretnym przykładzie możemy zauważyć jak duża jest odległość między samolotem a punktem. Analizując dalej obrazek, powinniśmy teraz w tej sytuacji skręcić w lewo a następnie wycelować w punkt przed samolotem wroga naszym celownikiem. Nasz punkt odniesienia to w tym przypadku biały okrąg z kropką w środku. Każdy gracz ma możliwość zmiany naszego celownika w zakładce Opcje gry. Kiedy już wycelowaliśmy, możemy przystąpić do serii strzałów przyciskając odpowiedni przycisk na kontrolerze.

Warto tu wspomnieć, iż w trybie multiplayer możemy oznaczać nasz cel by nie zniknął nam z oczu. Robimy to przyciskiem domyślnie X. Mamy już samolot oznaczony tak jak na zdjęciu powyżej - samolot wroga w przerywanym okręgu, możemy wydać komendy by zaatakować oznaczony obiekt. Używamy w tym celu domyślnie T, odpala się nam okno z komendami. Możemy w ten sposób ogłosić naszej drużynie, iż wchodzimy w kontakt z danym wrogiem.

Jak rozpoznawać i celować w cele naziemne?

Na zdjęciu w lewym dolnym logu widzimy liczbę wrogich pojazdów naziemnych, oraz w górnym rogu prędkość naszego samolotu podczas celowania. - Sztuka latania samolotem szturmowym w War Thunder | Mechanika Gry - War Thunder - poradnik dla początkujących
Na zdjęciu w lewym dolnym logu widzimy liczbę wrogich pojazdów naziemnych, oraz w górnym rogu prędkość naszego samolotu podczas celowania.

W czasie walk powietrznych nie musimy zajmować się tylko i wyłącznie celami w powietrzu, możemy też wspomóc nasze bombowce w niszczeniu celów naziemnych. W trakcie walk w lewym dolnym rogu, wyświetla się nam liczba wrogich jednostek. Mogą to być czołgi w kilku rodzajach opancerzenia od lekkich po ciężkie, samochody opancerzone oraz działa, bądź też po prostu artyleria. Przeważnie wszystkie z tych celów można zniszczyć za pomocą działek zamontowanych w naszych samolotach. Dlaczego praktycznie? Dlatego, iż ciężkich czołgów nie zniszczymy przy pomocy zwykłych działek przeznaczonych do walki powietrznej. Możemy to jednakże zrobić poprzez zamontowanie w naszym samolocie amunicji przeznaczonej do ataku celów naziemnych.

W trakcie celowania do pojazdów są istotne dwa elementy. Prędkość i kąt opadania. Na zdjęciu przedstawionym powyżej, w przypadku nieruchomego pojazdu mamy tą pewność iść, iż celując wprost w pojazd zniszczymy go bez zmarnowania pocisków. W trakcie celowania powinniśmy zwolnić by w razie ewentualnego chybienia mieć czas na kolejny strzał bez nawracania by dobić nasz cel. Zwalniamy poniżej 30% w tym przypadku prędkość jest zerowa, więc pilot opada wolniej, przez co ma kontrolę nad celem. Należy jednak pamiętać, iż gdy zwolnimy prędkość do minimum musimy zdążyć się wzbić w powietrze. W tym celu zwiększamy prędkość do maksymalnej przytrzymując przycisk - opcjonalnie W, a następnie podnosimy dziób naszego samolotu do góry.