Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Sid Meier's Civilization V - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization V - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wybór lokacji pod miasto | Podstawy Sid Meier's Civilization V poradnik Sid Meier's Civilization V

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019

Wybór lokacji pod miasto

Każda rozgrywka zaczyna się w ten sam sposób - startujemy z oddziałem wojowników oraz jedną grupą osadników. Od tego, gdzie zbudujemy nasze pierwsze miasto, może zależeć przebieg całej rozgrywki - trzeba więc dobrze przemyśleć miejsce jego lokalizacji. Wojownikami powinniśmy szybko zbadać najbliższy teren, by znaleźć optymalne miejsce dla naszych osadników. Nie można jednak zbytnio zwlekać z osiedlaniem się - jeżeli zajmie nam to więcej niż 2-3 tury, konkurencyjne cywilizacje zyskają znaczną przewagę.

Idealne miejsce pod osadę - złoto, marmur, rzeka i bydło - Wybór lokacji pod miasto | Podstawy Sid Meiers Civilization V - Sid Meiers Civilization V - poradnik do gry
Idealne miejsce pod osadę - złoto, marmur, rzeka i bydło

Poniżej znajduje się lista istniejących w grze terenów oraz kilka sugestii co do ich wykorzystania.

Tereny dobre do osiedlania się

Rodzaj terenu

Profity

Sugestie

Łąka

+2 żywność

Dobre miejsce na ustanowienie pierwszego miasta - zapewnia 2 jednostki żywności, które umożliwią nam szybki i komfortowy wzrost populacji.

Równina

+1 żywnośc

+1 produkcja

Idealna dla rozwoju miast, zapewnia jedną jednostkę żywności i jedną produkcji - dzięki ulepszeniom będziemy mogli zwiększyć jeden z tych zasobów. Miasta położone przy równinach są produktywne i nieźle się rozwijają dzięki żywności.

Wybrzeże

+1 żywność

+1 złoto

Bardzo dobrym zagraniem jest umiejscowienie drugiego lub trzeciego miasta nad morzem - zapewni nam to nie tylko możliwość morskiej ekspansji, ale i spore zyski finansowe. W pierwszych parudziesięciu turach rozgrywki złoto jest praktycznie zbędne - dlatego osiedlać się na wybrzeżu warto dopiero kolejnym z miast, a nie pierwszym (zwłaszcza, że wybrzeże nie daje bonusów do produkcji).

Wzgórze

+2 produkcja

Pod żadnym pozorem nie należy budować miast na wzgórzach - mogą się bowiem w nich znajdować nieodkryte jeszcze przez nas zasoby, z których w takim wypadku nie będziemy mogli skorzystać. Bardzo opłaca się z kolei budowanie miasta obok wzgórz - nie tylko zapewniają one aż dwie jednostki produkcji (dzięki ulepszeniom nawet więcej), ale jeszcze ukryte zasoby, które będziemy mieli pod ręką. Wzgórza mają też znaczenie militarne - umiejscowione na nich oddziały otrzymują bowiem premię +25% do obrony - w razie wojny warto więc na nich umieścić nasze wojska.

Tereny niezdatne do osiedlania się

Rodzaj terenu

Profity

Sugestie

Pustynia

+0

Teren nie dostarczający żadnych zasobów, więc całkowicie nieprzydatny. Nie należy się tam osiedlać. Jeżeli któreś z naszych miast rozrosło się na tyle, że przyjęło w swe granice jakieś pustynie, należy je natychmiast zagospodarować, budując farmy lub manufaktury (jeśli posiadamy Wielkiego Inżyniera).

Góra

+0

Teren nie dostarczający żadnych surowców a dodatkowo nieprzekraczalny (z wyjątkiem pojazdów latających). Można go tylko wyminąć.

Śnieg

+0

Również nie zawiera żadnych surowców. Możliwe, że pod grubą warstwą śniegu kryją się jakieś dobra, jednak nie ma na to żadnej gwarancji.

Tundra

+1 żywność

Nie jest to aż tak nieprzydatny teren, jak te wymienione wcześniej, ale i tak nie warto się na nim osiedlać - jedna sztuka żywności to za mało.

Ocean

+1 żywność

+1 złoto

Na oceanie, siłą rzeczy, nie możemy zbudować miasta. Jeśli jednak zbudujemy je na wybrzeżu, skarby oceanu staną przed nami otworem, gwarantując złoto i żywność. Należy jednak pamiętać, że pól z oceanem nie można ulepszać (chyba, że zawierają specjalne zasoby, jak np. wieloryby czy ropa), mają więc ograniczone możliwości rozwoju.

 

Cechy terenu

Na charakterystyki terenu wpływa nie tylko jego rodzaj, ale też to, co się na nim znajduje - las, dżungla, cud natury, zasoby luksusowe - każda z tych rzeczy ma niebagatelne znaczenie dla rozgrywki, powinniśmy więc z dużą uwagą je przestudiować.

Cecha

Profity

Sugestie

Dżungla

+1 żywność

-1 produkcja

Na wstępnym etapie rozgrywki raczej nie warto osiedlać się w okolicy dżungli - będzie ona zabierać jedną jednostkę produkcji swojemu polu, a ponadto wymaga od nas aż dwóch punktów ruchu, byśmy mogli ją przebyć. Potem jednak bywa przydatna - w średniowieczu otrzymamy możliwość budowy uniwersytetów, które będą nam dawały +2 punkty nauki za każdą uprawianą w okolicy dżunglę. Warto pamiętać, że jednostki stacjonujące w dżungli otrzymują modyfikator +25% do obrony.

Jezioro

+2 żywność

+1 złoto

Za jeziora uznawane są wszystkie akweny wodne mniejsze niż 10 pól i otoczone z każdej strony lądem. Zdecydowanie warto osiedlać się w okolicy jezior - nie tylko tereny w ich pobliżu są traktowane jako wybrzeża (o zaletach których pisałem wcześniej), ale jeszcze jezioro uznawane jest za wodę pitną (czyli słodką), co jest wykorzystywane przez wiele technologii, pozwalając nam czerpać dodatkowe zyski z samego faktu położenia miasta i pól w okolicy jeziora.

Las

+1 żywność

+1 produkcja

Mimo tego, że przebycie lasu wymaga aż dwóch punktów ruchu, warto osiedlać się w jego okolicy. Nie tylko jednostki w nim ukryte otrzymują premię +25% do obrony, ale jeszcze gwarantuje nam bonusy do żywności i produkcji. Kolejnym plusem lasu jest to, że można go wyciąć (co przynosi nam jednorazowy zysk w wysokości +20 punktów produkcji) oraz fakt, że w późniejszych epokach możemy na jego terenie umieścić tartak (+1 produkcji).

Lód

+0

Nie przynosi żadnych zysków, w dodatku jest nieprzekraczalny dla wszystkich jednostek poza latającymi oraz podwodnymi. Słowem - nieużytek.

Mokradło

-1 żywność

Mokradło nie tylko odejmuje obszarowi jednostkę żywności, ale jeszcze wymaga aż trzech punktów ruchu, by przez nie przejść. Co więcej, daje ujemny modyfikator do obrony (-33%) jednostkom, które się na nim znajdują. Należy więc unikać mokradeł lub, jeśli posiadamy już technologię ich osuszania, jak najszybciej transformować je w zwykły teren.

Oaza

+3 żywność

+1 złoto

Oazy zawsze znajdują się na pustyni - są jedynym powodem, dla którego osiedlanie się w tym spieczonym przez słońce rejonie może mieć jakikolwiek sens. Należy jednak starannie przemyśleć to, czy warto inwestować w nowe miasto na pustkowiu tylko po to, by otrzymać nieco żywności i złota.

Obszary zalewowe

+2 żywność

Zwykle są położone w okolicy rzek. Mimo ujemnego modyfikatora do obrony (-10%), warto się osiedlać na ich terenie - bonus do żywności jest co najmniej zadowalający.

Rzeka

+1 złoto

Rzeka to najlepsza cecha terenu, jaką tylko możemy sobie wymarzyć. Nie tylko daje ona wszystkim okolicznym polom jedną dodatkową sztukę złota, ale jeszcze umożliwia budowanie farm na wzgórzach i w tundrze. Ponadto jest źródłem wody pitnej i dodaje +1 żywności wszystkim farmom, jeżeli wynajdziemy technologię służba cywilna. Drobnym minusem jest to, że przekroczenie rzeki zabiera naszym jednostkom wszystkie punkty ruchu.

Opad radioaktywny

-3 żywność

- 3 złoto

- 3 produkcja

Spowodowany detonacją bomby atomowej. Tereny objęte opadem radioaktywnym należy jak najszybciej z niego oczyścić - poza minusami do zasobów, daje on ujemny modyfikator do obrony (-33%) jednostkom stojącym na skażonych polach. Wszystkie ulepszenia dotknięte skażeniem są uznawane za uszkodzone lub zniszczone.

Cuda natury

Różnie

Bez względu na ich rodzaj, prawie zawsze warto włączać je do swego państwa - każdy z nich przynosi naprawdę wymierne korzyści w postaci dodatkowych punktów kultury, nauki, złota, żywności lub nawet dodatkowego zadowolenia.

Jak widać, w Civilization V mamy do czynienia nie tylko z dużą różnorodnością terenów, ale również ich cech. Decyzję o osiedleniu się na danym obszarze należy podejmować bardzo roztropnie - wszystko ma swoje plusy i minusy. Najlepszym miejscem do założenia miasta są łąki, wybrzeża i równiny, a cechami terenu, które będą dla nas najprzydatniejszymi, są: jezioro, las, obszary zalewowe, rzeka. Zasoby (takie, jak skóry, złoża metali, czy konie), które znajdują się w danym rejonie, również będą miały dla nas duże znaczenie.

Surowce dodatkowe

Banany, bydło, owce, pszenica, zwierzyna - +1 żywność

Ryby - +2 żywność

Surowce strategiczne

Aluminium, konie, ropa, uran, węgiel, żelazo - +1 produkcja

Surowce luksusowe

Barwniki, bawełna, cukier, futra, jedwab, kadzidło, kamienie szlachetne, kość słoniowa, marmur, perły, przyprawy, srebro, wino, złoto - +2 złoto

Wieloryby - +1 żywność, +1 złoto

Dostęp do konkretnego rodzaju surowca luksusowego daje nam ponadto +5 zadowolenia (czyli mając dostęp do dwóch różnych zasobów, otrzymamy 10 punktów zadowolenia, ale jeśli do dwóch takich samych, tylko 5).