ocena redakcji
7.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

The Sims Social - recenzja Simów na facebooka

Popularna seria od Electronic Arts trafiła na serwis facebook. Jak Simy sobie radzą w nowym środowisku?

13 września 2011DogGhost (gry-online.pl) 7.0/10
• strony: 12

Wraz z ogromnym wzrostem zainteresowania portalami społecznościowymi twórcy gier zdecydowali się zagospodarować ten nowy rynek i opracować produkcje, które pozwoliłyby na połączenie prostej zabawy z możliwościami oferowanymi przez takie serwisy jak Facebook. Do tej pory największą popularnością cieszyły się gry wydawane przez firmę Zynga, takie jak FarmVille, Mafia Wars czy Empires & Allies. Rosnące w zawrotnym tempie dochody tego przedsiębiorstwa spowodowały, że również inni branżowi potentaci postanowili spróbować swoich sił na tym polu. W ostatnim czasie wśród konkurentów Zyngi coraz śmielej poczyna sobie koncern Electronic Arts. Najnowszą produkcją wydaną przez to studio, która właśnie podbija Facebooka, jest przeglądarkowa wersja jednej z najpopularniejszych gier przeznaczonych dla całej rodziny, czyli The Sims Social.

Pierwszą czynnością, jaka wiąże się zabawą za pośrednictwem Facebooka, jest konieczność udostępnienia aplikacji podstawowych danych osobowych, możliwości publikowania wiadomości na naszej tablicy oraz przesyłania e-maili. Niestety, jest to praktyka stosowana w przypadku niemal wszystkich produkcji na tę platformę. Podczas przygody z The Sims Social nie byłem jednak zasypywany żadnymi niechcianymi informacjami, więc spokojnie możecie wyrazić zgodę na taką ingerencję.

Pierwszym krokiem jest stworzenie Sima oraz określenie jego osobowości. Wybór jest naprawdę duży.

Po uruchomieniu aplikacji od razu trafiamy do kreatora postaci, za pomocą którego możemy w ogromnym stopniu zróżnicować naszego bohatera (lub bohaterkę) i nadać mu imię. Twórcy udostępnili dość dużą liczbę modyfikacji, która pozwala na spersonifikowanie Sima zgodnie z naszymi upodobaniami. Oprócz tak oczywistych kwestii jak płeć czy ubiór edytor pozwala na wybranie osobowości (sportowiec, geek itp.) i rysów twarzy (kształt brwi, nosa, oczu itd.). Wraz z rozwojem postaci w dalszym etapie rozgrywki istnieje możliwość zmiany wyglądu oraz zakupu nowych, unikatowych strojów, więc nie należy traktować początkowych decyzji jako nieodwracalnych. Dla niezdecydowanych pozostaje także opcja losowego wygenerowania postaci.

OK. Nasz bohater ma ręce i nogi, a my jesteśmy gotowi do rozpoczęcia zabawy. Na starcie otrzymujemy niewielki dom składający się z salonu i łazienki. Od samego początku towarzyszy nam Bella – sterowana przez komputer znajoma, która pełni funkcję przewodnika, a także częściowego substytutu znajomego z Facebooka. W ramach dość krótkiego wprowadzenia przyjaciółka przedstawia podstawowe założenia rozgrywki – począwszy od rozpakowania pudeł po przeprowadzce, przez ćwiczenie umiejętności (muzyczne, kucharskie, artystyczne itp.), na interakcjach z innymi graczami skończywszy.

Osobom niezaznajomionych z serią The Sims (są jeszcze takie?) w kilku słowach opiszę założenia gry. Naszym głównym celem jest utrzymanie jak najlepszego samopoczucia głównego bohatera. Do wyrażenia go wykorzystano sześć szczegółowych wskaźników. Są to: relacje z innymi Simami, rozrywka, apetyt, higiena, potrzeby fizjologiczne oraz senność. Po pewnym czasie ich poziom zaczyna spadać i wtedy zadaniem gracza jest jak najszybsze poprawienie ich stanu poprzez zlecanie bohaterowi wykonywania odpowiednich czynności. W razie braku naszej reakcji awatar sam podejmie inicjatywę i zaspokoi swoje potrzeby, więc nie musimy kontrolować go na każdym kroku.

Kluczową rolę w The Sims Social odgrywa utrzymywanie kontaktów ze znajomymi. W każdej chwili możemy odwiedzić ich dom i rozpocząć interakcję. Oprócz flirtowania i rozmów o pogodzie, mamy m.in. okazję potańczyć wspólnie w rytm muzyki z wieży stereo czy obejrzeć film na telewizorze plazmowym. Miłe spędzanie czasu w towarzystwie sąsiada powoduje poprawę relacji i w efekcie odblokowuje nowe możliwości, np. do zdrzemnięcia się w czyimś łóżku konieczne są co najmniej przyjacielskie stosunki.

Kartony jeszcze nierozpakowane, ale gitara poszła w ruch. Początkowo nasz dom prezentuje się dość ubogo.

Oprócz skorzystania z podstawowego tutoriala poszczególnych aspektów mechaniki gry uczymy się za pośrednictwem krótkich zadań, tak jak ma to miejsce w większości produkcji powstałych z myślą o serwisach społecznościowych. Ograniczają się one z reguły do prostych czynności w stylu: skomponuj piosenkę, posadź roślinki lub kup nowy mebel. Nagrodą za ich wykonywanie jest doświadczenie oraz obowiązująca w grze waluta. Niestety, ze względu na swoją schematyczność powodują one z czasem znużenie. Z reguły mamy w danym momencie do wyboru kilka zleceń, a gdy tylko ukończymy jedno, od razu otrzymujemy kolejne. Niewielkie urozmaicenie stanowią zadania polegające przykładowo na zbieraniu esencji z przedmiotów o odpowiedniej barwie (np. z lodówki możemy uzyskać białą esencję).

Tekst przygotowany na podstawie wersji WWW.
inne
Recenzja gry Euro Truck Simulator 2 - tirem po drogach Europy

Recenzja gry Euro Truck Simulator 2 - tirem po drogach Europy

Po kilku obsuwach na półki sklepowe wreszcie trafia druga odsłona serii Euro Truck Simulator. Choć do perfekcji sporo brakuje, nie ma potrzeby przeprowadzania kompleksowego przeglądu u mechanika.  recenzja gry

Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty

Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty

Kolejna, wcale nie piętnasta odsłona cyklu Farming Simulator, to kilka mniejszych nowości i te same wielkie problemy – można nawet rzec: jak co roku.  recenzja gry

Recenzja gry The Sims 4 - niezłe nowości w cieniu wyraźnych braków

Recenzja gry The Sims 4 - niezłe nowości w cieniu wyraźnych braków

Gra The Sims 4 w pewnym sensie spełnia oczekiwania fanów serii, bo oferuje kilka interesujących nowości. Trudno jednak paść na kolana przed deweloperami, skoro produkt wykazuje też ewidentne braki i niedoróbki.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219357The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219356The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219355The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219354The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219353The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219352The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219351The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219350The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219349The Sims Social - screen - 2011-09-12 - 219348
Elvenar

Elvenar

Zagraj za Darmo!

Let's Hunt

Let's Hunt

Zagraj za Darmo!

Commandos 3: Kierunek Berlin - WWW - 7,90 zł

kup w sklepie

PC 7,90 zł

Dishonored 2 + STEELBOOK! - WWW - 164,90 zł

kup w sklepie

PC 164,90 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
13.09.2011 08:33
dVk.
80
Legend

Ohoho tak dawno grałem, że mój sim pewnie umarł... :)

spoiler start

I dobrze!!!! HAHAHAHA

spoiler stop

13.09.2011 14:46
odpowiedz
BloodPrince
81
Senator

Anonymous trzymam kciuki, zniszczcie ten syf!

13.09.2011 15:45
odpowiedz
XerxesPL
15
Pretorianin

[1] hahah rozbawiłeś mnie tym spoilerem ;)

13.09.2011 17:02
odpowiedz
kokoju
80
Magic Apple

Wbrew pozorom gra jest naprawdę ciekawa, takim minimalnym wymogiem znajomych w tej grze są 4 osoby, dzięki czemu nie powinno być problemu z wypełnieniem społecznościowych zadań. Ale generalnie to gra się fajnie, i znak jakości ''magiczny'' mogę tej produkcji przyznać... to kto przyśle mi +1 energii^^?

13.09.2011 19:12
odpowiedz
vojak_2
40
Generał

spoko, facebook, ileż można

13.09.2011 19:32
odpowiedz
Mortalking
85
Senator

Jeszcze kur... tam ich brakowało.

13.09.2011 22:00
odpowiedz
Cobrasss
107
Senator

Sims Social nawet niezłe ale
-Z Energią przesada,(złaszcza jak masz niski poziom sima)
-Nie wiem jak na innych komputerach u mnie w domu, ale w grze zdarzają się częste sypania i muszę się wejść raz jeszcze
-bez znajomych :P ani rusz, chyba że będziesz non stop tą Bellę odwiedział

17.09.2011 08:44
odpowiedz
victripius
81
Joker

Jak ktoś lubi te Simsy to niech sobie z nie gra nawet na facebooku. Jak dla mnie to jest totalna porażka, ale rozumiem, że są ludzie, którzy nie mają swojego życia i muszą uciekać w wirtualną społeczność lubi wysyłać Sima na imprezę to poznanych ludzi, zamiast samemu się na takową wybrać.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze