Najdłuższa Podróż [PC]

The Longest Journey. The Longest Journey to klasyczna gra przygodowa, wyprodukowana przez zespół deweloperski studia FunCom. Główna bohaterka - April Ryan musi uratować dwa bliźniacze światy: Arcadię i Stark. Gra korzysta z interfejsu typu point & click. Gracze mają okazję porozmawiać z 50 bohaterami niezależnymi i odwiedzić ponad 100 lokacji.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Najdłuższa Podróż data premiery gry na PC:

20 kwietnia 2000 ( światowa data premiery )

15 grudnia 2000 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do The Longest Journey:

Syberia
Dreamfall: Chapters
Syberia II

Przygodowe, fantasy, science-fiction, point-and-click

The Longest Journey jest klasyczną grą przygodową typu point & click, w której staramy się uratować dwa alternatywne światy przed zbliżającą się zagładą. Tytuł został opracowany przez założone w 1993 roku norweskie studio Funcom.

Nasycona elementami science-fiction akcja gry rozpoczyna się w 2099 roku, w alternatywnej rzeczywistości, w której ziemia została przed tysiącami lat podzielona na dwa równoległe światy: nasyconą magią Arkadię i przesiąknięty technologią świat Stark. Główną bohaterką opowieści jest osiemnastoletnia studentka Akademii Sztuk Pięknych April Ryan, którą od pewnego czasu nękają wyjątkowo realistyczne wizje. Wkrótce dziewczyna odkrywa istnienie bliźniaczego uniwersum Arkadii i dowiaduje się o zbliżającej się apokalipsie obu światów. Będąc w posiadaniu przerażającej wiedzy, April musi podjąć decyzję swojego życia: zignorować zbliżające się zagrożenie czy podjąć tytułową podróż, celem zapobieżenia katastrofie?

The Longest Journey składa się z trzynastu rozdziałów, prologu i epilogu, zaś rozgrywka bazuje typowej mechanice przygodówek point & click, sprowadzając się do eksploracji kolejnych lokacji oraz rozmów z postaciami niezależnymi. W grze spotkamy ich ponad 50, a każda z nich posiada odrębną osobowość i własną historię. W połączeniu w całość zawiłości fabuły pomagają nam liczne scenki przerywnikowe oraz osobisty dziennik dziewczyny, w którym znajdziemy wszystkie informacje, potrzebne do rozwinięcia akcji.

Gra została stworzona na autorskim silniku Randy i odznacza się wysokiej jakości oprawą graficzną w rozdzielczości 640x480, na którą składają się pre-renderowane, dwuwymiarowe tła oraz generowane w czasie rzeczywistym postaci 3D. W polskiej wersji gry swoich głosów użyczyli tak znani aktorzy, jak Edyta Olszówka, Jarosław Boberek, Krzysztof Gosztyła, Rafał Królikowski i Jacek Braciak.

Tryb gry: single player   Nośnik: 4 CD  
Ocena gry 9.0 / 10 na podstawie 2440 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium II 300MHz, 64MB RAM, karta dźwiękowa, akcelerator 3D

Najdłuższa Podróż - recenzja gry

Najdłuższa Podróż - recenzja gry (PC)

"Kiedyś, bardzo dawno temu, był tylko jeden świat, na którym nauka i magia współistniały pokojowo. Ale ludzie, postanowili stać się zbyt potężni, i nie wiedząc o tym samemu, wykorzystując połączoną potęgę nauki i magii, zmierzali do samozniszczenia. Postanowiła temu zapobiec obca rasa, zwana Smoczym Plemieniem. Powołali w tym celu Radę Kapłanów, która rozdzieliła naukę i magię na dwa, niezależne światy i ustanowiła Strażnika, mającego strzec Równowagi pomiędzy tymi światami."  więcej

komentarze czytelników (82)


jackowsky  2010-08-12 - 23:16

Nie rozumiem, co jest ortodosyjnego w graniu wyłącznie w klasyczne (czytaj: point&click) przygodówki?

JackieR3  2010-08-15 - 07:25

Przygodówki to jednak dość wąski przedział tego co oferują Gry Komputerowe.Oczywiście zdaje sobie sprawę że jako jedyne zdecydowanie preferują ruszanie mózgownicą a nie szybkie klepanie po klawiaturze.Ale uważam że zamykanie się w tym światku to skrajność podobnie jak granie wyłącznie w strzelanki w stylu Serious Sama.

Rated R Superstar  2011-03-04 - 15:40

co zrobić gdy jest się pierwszy raz w Arcadii rozmawiam z kolesiem który tam jest i nie mogę zakończyć rozmowy ...

JuStinGaBriEL  2011-03-14 - 16:14

Musimy pomóc Rated R Superstar :p

jackowsky  2011-03-14 - 18:25

Rozumiem, że jesteś w świątyni. Po prostu nic nie mów, słuchaj. W pewnym momencie zaczniesz rozumieć co gostek mówi.

Cień  2011-07-03 - 10:13

najbardziej sentymentalna gra jaką znam, zawsze kiedy do niej wracam wzruszam się tak samo, jak wtedy gdy odpalałem ją pierwszy raz

fanka8054  2012-08-03 - 18:53

gra super ale wiem jak dostać się do galerii roma. pomorzecie ?.??

fanka8054  2012-08-03 - 19:08

gra super ale nie wiem jak dostać się do galerii roma. pomorzecie ?.??

9.5

Kovalow117  2013-01-30 - 12:12

Absolutely magnificent.

Gagatek85  2013-02-07 - 21:10

jedna z najlepszych w jakie grałam (po Syberii;) i może wyrwę się z szeregu, ale zdecydowanie mogę powiedzieć, że Dreamfall też jest super! Na początku denerwowały mnie elementy zręcznościowe, ale jak już się przyzwyczaiłam, to gra sprawiła mi prawdziwą przyjemność nie mniejszą niż pierwsza część! Czekam na kontynuację:)

PaulinaKlaudia  2013-05-07 - 14:15

Świetna gra mimo słabej grafiki i mimo, że tylko przerywniki filmowe wyglądają dobrze. Ale fabuła jest świetna i zagadki super. Zdecydowanie najlepsza gra z przygodówek, przeszłam ją z kilka lat temu i wciąż mi pozostaje w pamięci.

Nestra  2013-07-21 - 17:07

Świetna przygodówka, pomimo jej słabej grafiki jest w niej coś magicznego! :) Świetna fabuła, klimat, dubbing to wszystko czyni ją niesamowitą, a przede wszystkim jej długość. :) Co jakiś czas przechodzę ją na nowo, nie da się jej opisać, musicie sami zagrać.

Adrian89  2013-09-05 - 08:41

mam na sprzedaż tę grę, dlatego że mam jedynie netbooka, a oryginał wyszedł na 4 płytach, w razie czego proszę o kontakt :-)

Flawo  2013-12-01 - 02:23

Witaj Jestem zainteresowany, podaj cenę.

9.5

marmik  2014-01-20 - 15:25

Bardzo fajna przygodówka jedyna jaką grałem inne mnie nie zachęciły do grania. Chociaż jestem trochę zawiedziony, (mam nadzieje że nie tylko ja), że april nie została tym strażnikiem.

miedziak13  2014-01-24 - 20:50

Hej, mam problem, ponieważ próbowałem zainstalować patch 1.61, ale gdy wskazuje mu folder z grą to wyksakuje mi "could not find 2003 the longest journey". Wie może ktoś co zrobić? (Mam wersję dwupłytową).

10

Eldibis  2014-03-14 - 21:03

Najlepsza przygodówka w jaką grałem być może przez wspaniały dubbing, wciągająca fabułę i klimat którego brakuje dzisiejszym grom (hellscream :D ). Opowieści napotkanych postaci tylko podsycają wyobraźnię jakby czytało się dobrą książkę. Polecam przejść także Dreamfalla pomimo elementów zręcznościowych. I z niecierpliwością oczekuje na następną część.

10

karakortada  2014-08-16 - 22:19

Genialna. Najlepsza gra na świecie. Historia, lokacje (grafika, wiadomo, dziś ktoś może kręcić nosem, ale wg mnie jest po prostu piękna, mimo takich, a nie innych wtedy możliwości), postacie, dialogi, niesamowity klimat - to wszystko pochłania zupełnie. No i po prostu kocham April. Wiem, że wszyscy się tak zachwycają polskim dubbing'iem, ale ja polecam eng. Naprawdę, April w wersji eng jest najbardziej naturalną, spontaniczną, zabawną i w ogóle bezpretensjonalną osobą, jaką było mi dane grać. Nasz dubbing nie jest zły, ale oryginał, to cudo. Po skończeniu gry jeszcze siedziałam długo słuchając nagrań z prób aktorów, śmiejąc się jak głupia z ich żartów i chłonąc ten klimat. Warto zwrócić uwagę też na dziennik w grze. Czegoś takiego w późniejszym Dreamfall'u nie było (przynajmniej w takiej formie). W ogóle próżno dziś szukać takich rozwiązań. Owszem, są dzienniki, w których bohater zapisuje "byłam gdzieś tam, dostałam coś tam, hmm.. to muszę teraz zrobić coś tam". Ewentualnie jakieś zdanie bezpłciowego komentarza. Co to ma być? Tutaj jak nigdzie indziej ciągle chciało mi się zaglądać do tego dziennika, byłam ciekawa co tam April myśli, bo była tam zawarta po prostu cała jej osoba, rz ...

karakortada  2014-08-16 - 22:21

rzeczy, które w ciągu gry nie były wcale takie oczywiste, jej przemyślenia, wspomnienia, naturalne reakcje, komentarze. To wszystko sprawiało, że April żyła. Dreamfall jest grą dobrą, choć zdecydowanie inną. Ale wg mnie różnica jest taka, że Najdłuższa podróż, to długo oczekiwane, nie skażone komercją, dopieszczone dziecko autora. W Dreamfall'u musiał pewnie iść na ustępstwa, zresztą po takim sukcesie, na pewno wyglądało to wszystko inaczej, na co innego musiało(?) być też nastawione. Czytałam też opinie, że gra jest za trudna. Owszem, specjalnie łatwa nie jest, ale moje odczucia są zupełnie inne. Wszystko to jakoś tak przychodziło u mnie bardzo naturalnie. Nie doświadczyłam bezsensownych zagadek. Trzeba logicznie myśleć i dać się porwać historii, a problemów i frustracji nie powinno być. Nie bójcie się kupować gry na Steam'ie, czy GOG'u, bo nie ma wersji pl i co to będzie. Jasne, dialogów jest sporo, ale jeśli ja sobie poradziłam, to każdy da radę. A wspomniana już wersja eng jest przecudowna i bardzo, bardzo mocno namawiam do gry :)

Nefalem  2015-02-03 - 14:52

Dostałem tę grę od wujka w wieku 9 lat (w 2002 roku). Najdłuższa podróż od razu zrobiła na mnie ogromne wrażenie pod względem grafiki, dźwięku i tego klimatu. Ze względu na dość ostre słowa w dialogach rodzice nie byli zachwyceni :D Zaciąłem się w paru miejscach i porzuciłem grę nie chcąc korzystać z solucji, ale po latach miałem tę myśl "niedokończonej misji" i w październiku 2014 roku ponownie zainstalowałem The Longest Journey. To była najwspanialsza przygoda a sentyment do tej gry mam niewyobrażalny. Najdłuższa Podróż ma duszę i jest ponadczasowa ;-) Polecam wszystkim nawet w dobie gier przypominających film.