Rig'n'Roll: Tirowiec [PC]

Rig'n'Roll. Rig'n'Roll to wyprodukowana przez studio Softlab NSK gra samochodowa, łącząca elementy symulatora jazdy ciężarówką oraz strategii ekonomicznej. Gracz wciela się w młodego przedsiębiorcę, który jest szefem firmy transportowej. Rozgrywka polega głównie na przewożeniu rozmaitych ładunków pomiędzy miastami zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i inwestowaniu w rozwój przedsiębiorstwa.

wersja językowa:
polska i angielska

Rig'n'Roll: Tirowiec data premiery gry na PC:

27 listopada 2009 ( światowa data premiery )

04 czerwca 2010 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Rig'n'Roll:

Euro Truck Simulator 2
American Truck Simulator
Farming Simulator 2013

Symulacje, ekonomiczne, samochodowe, ciężarówki

Kontynuacja wydawanej przez Buka Entertainment serii Hard Truck. Akcję Rig'n'Roll osadzono w 2014 roku. Gracz wciela się w młodego przedsiębiorcę, który właśnie dotarł do Kalifornii i planuje rozwinąć tu swój własny biznes. Decyduje się na przewóz różnorakich towarów.

Rig'n'Roll zasady zabawy pozostawia praktycznie niezmienione (w stosunku do Hard Truck), wprowadza jednak do rozgrywki wiele nowych elementów. Podstawowa różnica to wielkość mapy. Gracz może poruszać się po wirtualnej Kalifornii, a czekają na niego zarówno niewielkie wioski, jak i słynne amerykańskie miasta - San Francisco, Los Angeles czy San Diego.

Autorzy Rig'n'Roll szczególny nacisk położyli na realizm. W trakcie zabawy zasiadamy za kierownicą prawdziwych ciężarówek. Ich modele zostały szczegółowo odwzorowane, w szczególności tyczy się to ich wnętrz, które obserwuje się przez znaczną część gry. Kolejna innowacja to solidny model uszkodzeń. Wypadki, a nawet drobne kolizje odbijają się na osiągach i wyglądzie sterowanej ciężarówki. Gra działa na zupełnie nowym trójwymiarowym enginie, dzięki któremu grafika jest bardziej szczegółowa. W szczególności tyczy się to otoczenia, które w grach z serii Hard Truck było przeważnie nieruchome i niedopracowane.

Cała zabawa opiera się na dowożeniu towarów do punktów docelowych. Gracz nie jest oczywiście osamotniony na planszy. Przez cały czas musi konkurować z wieloma innymi przewoźnikami, którzy próbują go wyprzedzić. Aby osiągnąć sukces należy znaleźć kompromis pomiędzy w miarę ostrożną jazdą, a dotarciem do celu na pierwszym miejscu. Kolejne wykonane zlecenia podnoszą prestiż sterowanej postaci dzięki czemu może się ona podejmować coraz trudniejszych, ale i lepiej płatnych zadań. W przeciwieństwie do serii Hard Truck gra została obdarzona fabułą. W dalszej części rozgrywki dochodzi konieczność zarządzania całą firmą. Gracz kupuje kolejne ciężarówki, najmuje kierowców.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 7.6 / 10 na podstawie 1083 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.2 / 10 na podstawie 2784 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 49,99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5700 lub lepsza), Windows XP/Vista

Rig'n'Roll: Tirowiec - recenzja gry

Rig'n'Roll: Tirowiec - recenzja gry (PC)

"Co może się jeszcze nie podobać? Kto grał w Haulina, ten kojarzy, że tam gwoździem biednego skądinąd programu było parkowanie ciężarówki z naczepą tyłem. Zadanie arcytrudne, gdy ciągnęło się naczepę oraz przyczepę, a każda podczas cofania podążała w swoją stronę. Tutaj tej atrakcji nie ma (po dojechaniu do magazynu włącza się po prostu cut-scenka i zdanie towaru odbywa się już bez udziału gracza). A przecież parkowanie tyłem to jeden ze stałych elementów pracy transportowca! Rzadko również w ogóle cofamy, by podpiąć zgubioną naczepę, prościej po prostu załadować quick-save`a. Ładunek traci się, w moim odczuciu, zbyt łatwo, często wystarczy delikatne otarcie się o inny samochód, co skrzętnie wykorzystuje podczas pościgu tutejsza policja, uciekając się do nieczystych zagrywek w rodzaju „bodnięcia” w naczepę naszej ciężarówki. I w tym momencie gra jest nieco niesprawiedliwa, a komputer oszukuje, ponieważ na naszą konkurencję ten podstępny manewr, jeśli sami go zastosujemy, zdaje się działać z mniejszym skutkiem. Ścigający radiowóz potrafi się nagle zmaterializować przed graczem (inne pojazdy również) – to kolejna wątpliwa sztuczka programu. Cały czas brakowało mi też policyjnych blokad na drogach. Ze śmieszniejszych bugów warto jeszcze wymienić samochody kręcące bączki na środku jezdni."  więcej

trailer #1

trailer #1 [1:34]

komentarze czytelników (557)


luki431  2012-04-30 - 23:55

Haziaj dziękujemy ale nie skorzystamy.Wogóle jest jeszcze ktoś kto gra w ten twór?To nie ma nic wspólnego z truckingiem w USA i jeszcze ten model jazdy "telepiący".Jakby tak trzęsło w amerykańskich truckach kierowca dostał by padaczki w szybkim czasie.A te podwózki niczym taksówka gośći przesiadujących w barach,te załadowane po brzegi drogocennym towarem naczepy stojące luzem przy drogach i czekające chyba na złodzieja-nie wiem czy bardziej pasuje do tego określenie dziecinada czy żenada...a może jedno i drugie???W każdym razie to ma tyle wspólnego z truckingiem w Usa co ja z papieżem.Sorry ale mając 7 lat na wydanie gry to studio powinno dopieścić wszystko na ostatni guzik a nie jeszcze mam pobierać patche żeby jakoś to wyglądało.Ja już dziękuje.

Nikuu  2012-05-09 - 22:58

Ja wciąż w to gram i dalej utrzymuję, że Rig'n'Roll to najlepszy symulator tego typu na rynku.

luki431  2012-05-11 - 13:45

Nikuu----------> Zgadza sie,najlepszy ale tylko dlatego że nie ma innych.Brak konkurencji to powoduje.Jakby wyszedł symulator z prawdziwego zdarzenia na silniku graficznym choćby tym z Nfs'a Hot Pursuit wtedy byś zobaczył ile jeszcze brakuje dla RnR.

Nikuu  2012-05-11 - 21:35

Tylko akurat RnR nie traktuję jako symulatora, a fajną scigałkę z truckami w roli głównej. Oczekiwałem gry z podobnym lub takim samym gameplayem, jaki był w Hard Truck'u 2 i to otrzymałem (w końcu ten sam producent robił obie gry :P). Przy 18WoS, czy ETSach po prostu zasypiam, samo jeżdżenie z punktu A do punktu B bez konkurencji i walki z czasem mnie nie rajcuje. RnR ma jeszcze fabułę, zadania poboczne i sporo kilometrów dróg, wokół których rozpościerają się całkiem fajne widoczki. Co jak co, ale braku kreatywności w tym zakresie Softlabowi nie można zarzucić. Jakby wyszedł symulator z prawdziwego zdarzenia na silniku graficznym choćby tym z Nfs'a Hot Pursuit wtedy byś zobaczył ile jeszcze brakuje dla RnR. Grafika to nie wszystko. Zrozumiałem to grając w wiele nowych (suchych) tytułów, ponadto sprawę dopełnia fakt, iż nie mam zamiaru wymieniać swojego niemal 4 letniego kompa na coś nowszego. Nawet, gdyby taki Euro Truck Simulator 2 korzystałby z mocy CryEngine, czy Frostbite, to, jak już wyżej wspomniałem, samo przewożenie towarów jest okrutnie nudne i bez jakichś ciekawych, niekoniecznie związanych z symulacją smaczków, których RnR ma mnóstwo, nie ma mowy, żebym zechciał za ...

luki431  2012-06-02 - 13:06

Wie ktoś gdzie moge znaleźć soundtrack z gry a dokładnie z radia Pacific FM.Nazwy utworów i wykonawców.Wpadło mi w ucho kilka kawałków ale nigdzie nie moge znaleźć.

szyszka_PC  2012-06-24 - 14:29

Pewnie nie da rady zdobyć DLC "big race" na polską wersję?

paxino  2012-07-03 - 13:22

Lepsza jest scania truck driving simulator

paxino  2012-07-07 - 20:02

Grałem przez rok nie znudziło się lecz nudzi mi się bardzo dużo błędów gra mogła by wyjść rok później i bez błędów to byłby jakiś hit,ale tak to nie jest hit w sklepach nawet tego wcale nie ma. Dodatkowo znalazłem takiego buga przed Oxfordem że jest droga,a nad tą drogą jest most i ten most utrzymują 2 belki czy jak to się nazywa i jak jedziemy równolegle z samochodem to on uderza w to każdy,a normalnie samochody omijają to jeśli nie jedziemy z nimi równolegle.

Hubert2003 Rig'n'Roll  2013-12-08 - 17:51

Gra jest w Biedronce W mikołajki 2013 rok Wołomin Cena 19:99 jest zajebista i ma dodatek wyscigi tirów LOL mi buguje sie jedynie sportowe Trucki i frightliner classic ale ta gra ma MASE bógów ale i tak rządzi YAY

Azkarf  2013-12-17 - 16:40

Pfff... nic ciekawego. Grafika z roku 2002, słabe przerywniki filmowe, mizerna fabuła i idiotyczny model jazdy... Nie polecam.

kubala88  2014-02-06 - 13:06

Według mnie najlepsza gra symulacyjna jaka jest to Euro Truck Simulator 2

8.5

dyszka89  2014-02-16 - 13:59

Bardzo dobra gra ! Euro Truck Simulator nie ma się co z nią równać. Dlaczego ? 1.Fabuła dzięki której o wiele bardziej wczuwamy się w życie tirowca niż ma to związek w ETS 2.Gra nie polega w dostarczaniu tylko towaru od punku A do punktu B jak to jest w ETS.Mamy autostopowiczów,różne "misje" poboczne itp. 3.Realizm zniszczeń jest bardzo dobry.W ETS praktycznie nie ma czegoś takiego jak zniszczenia. 4.Mimo ,że jest to starsza gra od ETS to grafika jest dobra. 5.Rozwinięty tryb ekonomiczny. 6.Wciąga i nie nudzi co jest fenomenem jak na symulatory. Natomiast są minusy,które niesamowicie wnerwiają: 1.Policja - łapie za wszystko co się da. 2.Praktycznie brak modów. 3.Duże ,moim zdaniem za duże odległości pomiędzy miastami. Podsumowując w tej chwili nie ma lepszego symulatora TIR-a czy tam ciągnika niż właśnie ta gra.

bogi1  2014-03-31 - 13:33

Będzie w CDA 05/2014

gothmok  2014-04-01 - 16:00

Prima Aprillis.

WielkiStach  2014-04-03 - 15:42

@dyszka89 Ja się z tobą nie zgodzę ;p Nie ma co przyrównywać genialnego ETS 2(mistrza gatunku) do tego tirowca ;P 1.Po co w symulatorach fabuła ;P ? 2.Dobra ETS polega głównie na dowożeniu z A do B ;p ale za to ETS ma dużo innych rzeczy których nie ma tirowiec. 3.Realizm zniszczen b dobry ? haha Tu jak dotkniesz lekko innego samochodu to ciężarówka potrafi wyglądać jak po karambolu :p 4.Poza tym ETS ma 2 zaje.. grafe , niemal fotorealizstyczną , a tirowiec , popatrzcie na sceneryy Nie będę dalej wymieniał bo mi się nie chce ;D Chodz sądzę że ETS2 nieporównywalnie lepszy ;p To i tak każdy może mieć inne zdanie ;)

3.0

yarocorpse  2014-04-13 - 19:50

Dla mnie nic nie warta produkcja, na którą szkoda czasu. Stwierdziłem to godzinie jazdy. Mapa do bani-brak szczegółowego powiększenia dróg i miast, oznakowanie dróg fatalne, filmiki działają mimo ich wyłączenia w ustawieniach, zagęszczenie ruchu na drodze się nie zmienia mimo regulacji w ustawieniach, podkład muzyczny badziewny , radio badziewne(w 18 WOS mogłem sobie w radiu wczytać swoją muzykę z dysku), lewe lusterko non stop trzeba od nowa ustawiać po każdej wizycie w magazynie, warsztacie, spaniu, tankowaniu i wczytaniu zapisu gry - PORAŻKA!, grafika przedpotopowa(co w tym jest takiego że zajmuje ponad 8GB miejsca na dysku???). Na szczęście są dwa plusy - nadający się do jazdy widok z kabiny i brak parkowania pod magazynem. Grę mam z ostatniego "CD Action" uruchomiłem na laptopie Asus N75S z Win7.

bizon1807  2014-04-13 - 20:12

Tak czytam te pierwsze komentarze z 2004 roku i myśle "co ci ludzie myśleli np w 2009 roku gdy jeszcze tej gry nie było?" Najpierw miała być w grudniu 2004 a okazało się że wyszła u nas dopiero w 2010..... Co do samej gry to trzeba przyznać że.....jest gówniana. Grafa chyba została zrobiona w 2004 i w ogóle już jej nie ulepszali. Model jazdy to tragedia a konkurencja na każdym kroku to słaba podróba Hard Truck'a. Już wole dobrego i poczciwego ETS'a 1

1.5

WielkiStach  2014-04-16 - 19:10

Jedyny plus tej gry to : Model Ekonomiczny i sądze że na tym koniec ;P

8.5

szyszka_PC  2014-06-28 - 13:02

Nie rozumiem czemu gra tak się Wam nie podoba. Ja bardzo miło ją wspominam. Fakt, że pod wieloma względami była bardziej zręcznościowa niż produkcje SCS, ale dawała dużo frajdy i potrafiła porządnie wciągnąć. Może nie arcydzieło, ale polecam.

luki431  2014-10-09 - 04:16

Nie wszyscy.Ja wspominam ją miło mimo wszystkich jej defektów.Gra tak trochę nie wytrzymała próby czasu,,,może to przez tą wieloletnią obsuwe w premierze.I w momencie kiedy w końcu ukazała się w Polsce była już trochę nadgryziona przez ząb czasu;już te tekstury takie widać było że to z poprzedniej epoki i sam silnik graficzny podstarzały z lekka.Taki tam pseudo symulator z elementami fantastyki o nieco udziwnionym "bujającym" modelu jazdy do którego trzeba było się przyzwyczaić.Ale grało się;wciągał.Mi się to bardziej podobało niż kolejne odsłony 18-WOS które w zasadzie nic nowego nie wnosiły.Kilka dobrych klimatycznych utworów było w radiu wbudowanym w gre.Jak dobrze pamiętam w Pacific FM pare muzyczek spodobało mi się aż tak że zgrałem sobie je na MP3.Ale w innych stacjach też były przyjemne nutki. Dobra była też misja z laleczką Voodoo kiedy to Nick miał ją dostarczyć do baru oraz podwózka pijanego gośćia;a rozmówki też niezłe-śmieszne przynajmniej. Gra ładniej wyglądała nocą niż za dnia a nocą w deszczu to już po prostu doskonale.Z takiego w sumie słabego silnika wycisnęli taki efekt...Ponad cztery lata minęły od czasu kiedy w nią grałem.