Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie [PC]

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth. Kolejna z gier komputerowych bazujących na ogromnie popularnej kinowej trylogii – Władca Pierścieni. To strategia czasu rzeczywistego w klasycznym tego słowa znaczeniu (tj. walka + element ekonomiczno-gospodarczy w postaci pozyskiwania surowców i budowy baz) stworzona przez twórców głośnego tytułu Command & Conquer: Generals.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie data premiery gry na PC:

06 grudnia 2004 ( światowa data premiery )

10 grudnia 2004 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth:

Hegemony Rome: The Rise of Caesar
Rome: Total War
Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

Strategiczne, fantasy, RTS, książki, Władca Pierścieni, filmy, multiplayer

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth to kolejna z gier komputerowych bazujących na ogromnie popularnej kinowej trylogii – Władca Pierścieni. To strategia czasu rzeczywistego w klasycznym tego słowa znaczeniu (tj. walka + element ekonomiczno-gospodarczy w postaci pozyskiwania surowców i budowy baz) stworzona przez zespół EALA (dawnej znany jako EA Pacific), któremu zawdzięczamy powstanie głośnego tytułu Command & Conquer: Generals. Już na wstępie należy zaznaczyć, iż The Battle for Middle-Earth wykorzystuje ulepszony silnik graficzny znany z C&C: Generals, a przy jego modyfikowaniu i w ogóle pracach nad tym tytułem, priorytetem było odtworzenie „największych bitew” z trylogii jak np. bitwa o Helmowy Jar (do 500 jednostek równocześnie na ekranie). Postarano się też o stworzenie niezwykle interaktywnego otoczenia, co na przykład przejawia się tym, że troll może wyrwać drzewo z korzeniami, a następnie używać go w walce jako gigantycznej maczugi, zaś Ent może wyrwać kamień z muru czy innej budowli (tym samym ją uszkadzając) i rzucić nim we wroga.

Jak przystało na nowoczesną, ambitną produkcję, gra pozwala na rozgrywkę jednoosobową oraz wieloosobową w sieci lokalnej i w Internecie. W trybie single player czekają dwie kampanie (łącznie około 30 misji), jedna po stronie „dobra” i jedna po stronie „zła” oraz cztery grywalne nacje, tj. Jeźdźcy Rohanu, Żołnierze Gondoru oraz Armia Isengardu i Legiony Mordoru. Każda dysponuje innym uzbrojeniem, różni się taktyką walki, wykorzystuje inne surowce - ogólnie rzecz biorąc posiada charakterystyczne dla siebie mocne i słabe strony. Przykładowo Jeźdźcy Rohanu wykorzystują szybkie jednostki kawalerii, Gondor dysponuje znakomitymi jednostkami pieszymi, przydatnymi zwłaszcza w defensywie, Isengard wystawia do walki Uruk Hai (krzyżówka ras ludzi i orków), zaś Mordor to setki plugawych orków czy trolli, a także takie groźne monstra jak Nazgule. W walkach wykorzystywane są różne machiny wojenne, takie jak wieże oblężnicze, trebuchety czy katapulty. Podczas oblężeń twierdź spotykamy się też z wrzącym olejem i licznymi pułapkami przygotowanymi przez obrońców. W produkcji tej występują też słynni i potężni zarazem bohaterowie (z własnymi specjalnymi czarami i mocami) jak: Gandalf, Gimli, Legolas czy Aragorn.

Z racji tego, iż w The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth stajemy przed zadaniem kierowania w bitwach setkami oddziałów, twórcy postarali się o zaimplementowanie bardziej złożonego systemu dowodzenia niż to zazwyczaj ma miejsce w RTS-ach. W dużych potyczkach możemy bowiem zapomnieć o wydawaniu rozkazów każdej jednostce z osobna – tu w grę wchodzi jednie dowodzenie całymi ugrupowaniami, tj. batalionami i kompaniami (coś na kształt sterowania w serii Total War).

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 6024 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 149 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 1.4 GHz, 512MB RAM, karta grafiki 32MB (GeForce 2 lub lepsza), 4 GB HDD, Windows 2000/XP

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie - recenzja gry

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie - recenzja gry (PC)

"Jak już wspomniałem, kampanie mamy dwie. „Rasy” tymczasem – 4. Po stronie dobra dowodzić będziemy siłami Rohanu lub Gondoru, zła – Isengardu i Mordoru. Różnice między nimi są łatwe do zauważenia już po pierwszych paru chwilach spędzonych z grą. „Zło” ma przygniatającą przewagę liczebną, natomiast po stronie dobra stoi jakość produkowanych jednostek. Czyli standardowy układ „Zergowie kontra Protossi”. Pomiędzy poszczególnymi czterema frakcjami także istnieją znaczące różnice. Dowodząc Rohanem, swoją taktykę opierać będziemy na taranujących wszystko i wszystkich Rohirrimach, czyli kawalerii. Mocną stroną Gondoru za to jest piechota oraz łucznicy-strażnicy. Isengard ma swoich potężnych Uruk-Hai, a Mordor górskie trolle oraz wszelką „egzotyczną” menażerię w postaci mumakilów, Haradrimów, żołnierzy z Rhun itp itd. Generalnie, nudzić się nie będziemy, a różnice między stronami konfliktu zgłębią dokładnie ci, którzy zechcą spróbować swoich sił w multiplayerze."  więcej

Zanim pójdziesz na Hobbita... Oto Bitwa o Śródziemie

Zanim pójdziesz na Hobbita... Oto Bitwa o Śródziemie [7:09]

Battle for Middle-Earth nadal robi. Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie to kultowa pozycja z gatunku RTS. W realiach trylogii Lord of the Rings toczymy wielkie bitwy, jako dowódca jednej z czterech sił konfliktu. Jak zestarzała się produkcja Electronic Arts? Arasz testuje.

komentarze czytelników (295)


KajcioX  2011-06-08 - 21:59

dzieki tej grze dostalem odtwarzac DVD :D

Ascar  2011-06-29 - 20:05

Ta gra jest zajebista, szczególnie cenię w niej kampanię, np. bitwa o helmowy jar czy minas thirit albo odpieranie fal przeciwnikó w czarnej bramie.

Dark unleashed  2011-06-29 - 21:20

Świetna strategia ,do dzisiaj się zagrywam.

arti76  2012-02-10 - 17:20

jesli ktos może to podajcie kod zgubiłem go i nie ma jak wrócic do tej starej gry a mam ochote zagrać

madness95  2012-05-02 - 00:54

"Uruk Hai (krzyżówka ras ludzi i orków)" taa zawsze mi się wydawało że uruk hai to krzyżówka orków i goblinów... BTW strategia kozacka tylko trochę za mało orginalna wsio zerżnięte z filmu. Może dlatego tak wciąga...

fartownik  2012-08-14 - 21:16

KUPIĘ TĘ GRĘ, naprawdę ciężko ją gdziekolwiek dostać. Jakby miał ktoś na sprzedaż to gg 8380000.

game _hunter  2012-11-18 - 14:55

Twórcy przełożyli film na gre... i wyszło im to GENIALNIE. Gra jest dokładnie taka jaką każdy by chciał po obejrzeniu trylogii. Moja ocena 9/10... Tfuu... 9,5/10

Emodziad  2012-12-10 - 20:35

Czy ta gra miała dodatek tak jak część druga?

gajarek  2012-12-22 - 12:19

Jak dla mnie najlepszy RTS wszechczasów, Klimatyczna obrona twierdz Gondoru, konnica Rohanu itd... Nie jest idealna, ale świetnie oddaje klimat LOTR i o to tu tutaj głównie chodzi :)

David Shepard  2012-12-28 - 17:04

Orientuje się ktoś gdzie można ściągnąć jakieś ciekawe mody? Wiecie gdzie można dostać mod The Elven Alliance: Community Edition? Dawniej w niego grałem i dawał dużo frajdy, a linki na filefroncie niestety nie działają.

John_Constantine  2013-01-03 - 22:00

Intel Core 2 Duo 3GHZ, 2GB RAM i gra mi się tnie na średnich detalach (1024x768, wszystko średnie) tak, że nie da się grać. Już sam nie wiem jaki musiałbym mieć sprzęt żeby w to zagrać na max detalach.

Emodziad  2013-01-07 - 21:59

A jaką masz kartę graficzną, w jakiej rozdzielczości grasz? Pierwszy raz odpaliłem ją na Athlon XP 1700@2,2GHz 1GB ram i GF Ti 4200. Dla współczesnych sprzętów ta gra nie stanowi żadnego wyzwania...

GhostsM3  2013-01-10 - 17:28

@David Shepard Sprawdź może tutaj - moddb.com/mods/the-elven-alliance-community-edition

Mafia maniak  2013-04-07 - 08:48

Ja osobiście nie grałem , ale słyszałem opinie . A więc nie mogę dać opinii większej niż 8/10

game _hunter  2013-10-06 - 17:29

@Mafia maniak - jak nie grałes to nie masz prawa glosu...

kamil111skiper  2014-01-02 - 19:24

Ja daję 9/10

Frathis  2014-02-25 - 21:28

Jestem po ukończeniu. Jako miłośnik twórczości Tolkiena musiałem zagrać. Patrząc z tej perspektywy, grze niczego nie brakuje. Gdy przychodzi jednak oceniać samą rozgrywkę nie jest już tak różowo. Nie chcę zostać źle zrozumiany, bo gra jest w porządku, naprawdę fajny (z zupełnie innym spojrzeniem na rozbudowę bazy) RTS. Niestety do czasu. Kampania single...zaraz, przecież tu nie ma kampanii single! To co autorzy nazwali "trybem single player" to w rzeczywistości zlepek potyczek z komputerem bez żadnej fabuły (vide "Podbój Śródziemia musi trwać", sic!). To sprawia, że w późniejszym etapie Bitwa o Śródziemie staje się nudna, a momentami wręcz męcząca. Twórcy umożliwili rozwijanie jednostek, ale przechodzenie ich do następnej misji uważam za poważny błąd. Doszło do sytuacji, że grając na najwyższym poziomie trudności, Rohanem, moi Rohhimirowie byli tak rozwinięci (większość 10 poziom i to jeszcze długo przed zakończeniem kampanii), że przeciwnik nie stanowił dla mnie żadnego wyzwania, a ostatnią misję przechodziłem ziewając. Chciałbym ocenić Władcę wysoko, bo uważam, że zasługiwałby gdyby trwał maksymalnie 10 misji. A tak się znudził. I stąd ocena 7,5/10.

amigo2000  2015-01-24 - 14:32

Mogliby wydać odświeżoną wersję bo z chęcią bym pograł. A w tym momencie praktycznie nigdzie nie można jej już dostać.

9.0

Brisingr5  2015-05-31 - 09:18

Zgadzam się amigo2000 ! Poza tym EA jak zwykle ma w dupie fanów tej gry jak 2 części i nawet już legalnie nie można pograć online ;( a ceny tej gry z racji,że jej już nie produkują są zabójcze - po 90-100 zł za używkę ;(

minkol  2015-08-08 - 14:53

Potrzebuje pomocy zgubiłem płytkę od władza pierścieni Bitwa o śródziemne 2. Nadal pudełko i oryginalny kod .