Live for Speed [PC]

Symulator wyścigów samochodowych. Autorzy postawili na realizm tworząc zaawansowany model jazdy. Drobiazgowo odtwarza on olbrzymią ilość czynników fizycznych wpływających na zachowanie maszyny na trasie. Gra pozwala na sterowanie pojazdem zarówno klawiaturą, kierownicą oraz myszką.

wersja językowa:
angielska

Live for Speed data premiery gry na PC:

18 lipca 2003 ( światowa data premiery )

obecnie brak planów wydania ( w Polsce )

gry podobne do Live for Speed:

rFactor
GT Legends
GTR 2 FIA GT Racing Game

Wyścigi, samochodowe

Live for Speed to wyścigi samochodowe, które bez wątpienia należy zaliczyć do gier typu „real driving simulator”. Co ciekawe, za powstanie tego tytułu nie odpowiada żadna znana grupa developerska, lecz trzech fanów motoryzacji: Scawen Roberts, Eric Bailey oraz Victor van Vlaardingen.

Głównym założeniem LfS jest przede wszystkim realistyczny model fizyczny. Autorzy skupili się na maksymalnie zbliżonym do rzeczywistości zachowaniu się samochodu podczas wyścigu i w związku z tym uwzględnili niespotykaną wręcz ilość czynników fizycznych wpływających na tenże samochód. Przed każdym wyścigiem gracz może ustawić siłę hamowania przednich i tylnich hamulców, dowolnie zestopniować skrzynię biegów, dobrać odpowiednie zawieszenie i wpłynąć na jeszcze szereg innych rzeczy, a następnie sprawdzić swoje umiejętności podczas wyścigu.

Co prawda realizm to pierwszorzędna cecha rzeczonego tytułu, nie można jednak mówić o tym, iż zapomniano o czymś tak istotnym w dzisiejszych czasach, jak oprawa audiowizualna. Gra posiada całkiem niezły trójwymiarowy silnik graficzny, modele samochodów prezentują się bardzo przyzwoicie, (widzimy jak pracuje zawieszenie czy jak światło odbija się od maski czy szyb samochodu), a wyścigi toczą się na torach umiejscowionych zarówno w miastach jak i na otwartych przestrzeniach (szczegółowo przedstawione budynki, sygnalizacja, zieleń, znaki drogowe, widzowie, itd.).

Do rąk gracza oddano sporą liczbę samochodów różnych klas, począwszy od GT, a skończywszy na maszynach rajdowych. Można rywalizować zarówno z przeciwnikami sterowanymi przez komputerowe A.I. lub też z żywymi graczami za pośrednictwem sieci lokalnej i Internetu. Live for Speed pozwala na sterowanie pojazdem zarówno klawiaturą, kierownicą oraz myszką.

Uaktualnienie

Live for Speed jest ciągle rozwijana i na przestrzeni lat doczekała się sporej aktualizacji w postaci wersji S2. Lista nowości obejmuje przede wszystkim jeszcze wyższy poziom realizmu aniżeli miało to miejsce w pierwotnej edycji. Wprowadzono do rozgrywki kilka różnych typów opon, które w miarę jazdy podlegają zużyciu. Co więcej, autorzy uwzględnili nawet fakt oddziaływania na nie pojedynczych ziaren piasku czy innych obiektów pokrywających trasę. Poprawiono również sytuacje, w których opona traci przyczepność z nawierzchnią. Kolejna ważna nowość to wprowadzanie zużycia paliwa. Z elementem tym wiąże się oczywiście konieczność regularnego zjeżdżania do boksu, szczególnie w przypadku rozgrywania dłuższych wyścigów. Gracze mają do wyboru kilka standardowych typów wyścigów, istnieje również możliwość rozgrywania wieloosobowych pojedynków (do około dwudziestu osób).

Gra działa na usprawnionym silniku graficznym. Zmiany objęły przede wszystkim tory, które są bardziej rozbudowane. Niektóre z nich przypominają prawdziwe obiekty sportowe. Dostępne pojazdy podzielone zostały na kilka klas. Gracze mogą zasiąść za kierownicami pojazdów cywilnych, ale i zmodyfikowanych bolidów wyglądem przypominających auta startujące w prawdziwych wyścigach. Model uszkodzeń pojazdów został rozbudowany między innymi o możliwość uszkodzenia konkretnych elementów silnika, jak i innych podzespołów (na przykład skrzyni biegów). Istnieje opcja całkowitego zniszczenia pojazdu, tak aby nie nadawał się on do dalszej jazdy. Autorzy ulepszyli również wydawane przez poszczególne auta dźwięki.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  
Ocena gry 8.7 / 10 na podstawie 876 ocen czytelników.  

komentarze czytelników (70)


Tabasko25  2010-09-05 - 17:29

@nukemaster nie prowokuj bo pewnie nawet nie grałeś w LFS'a. Wogole co to za porownanie z GTA gdzie sobie kierujesz strzaleczkami? LFS to na dzisiejsze czasy najlepszy symulator gier wyścigowych i zarazem najlepszy jeżeli chodzi o prowadzenie samochodu ( jego zachowanie). WIele razy probowalem grać w rfactora (jak wychodzily naprzyklad mody f1) ale poprostu nie moge w to grać. Porównująć z LFS w rf. nie ma żadnej fizyki samochód płynie po torze i czasem zarzuci. W lfs każdy zakret musisz kontrolować obserwować czy nie zarzuca tyłem kiedy mamy RWD albo czy aut nie jest podsterowne kiedy FWD. Podsumowując krzykaczy "Rfactor" są to wedłóg mnei gracze na wyzszym szczebelku bo przesiedli sie ledwo z NFS i LFS jest dla nich za trudny. W LFS wylącznie myszka lub kierownica, na klawiaturze nie ma sensu.

guzol  2010-09-05 - 17:32

[51] ...

Damiandi Team  2010-09-12 - 10:32

Wchodząc na strone LFS-a też mam takie wrażenie, wystarczy spojrzeć na daty newsów. ...

Robosss  2010-10-30 - 20:34

Najlepsza gra wyścigowa! :D Na początku może sprawiać problemy z jeżdżeniem ale potem to już sama przyjemność. Polecam każdemu fanowi samochodówek.

devileq does  2011-02-28 - 12:27

super gra ale dlaczego nie ma w niej dźwięku ?? a może tylko ja go nie mam ?? pozdro

aries18  2012-02-28 - 22:43

Gra fajna ale od super bugów nie da się uciec Tu macie link do jednego z nich xD: ...

sebaBiG  2012-08-01 - 11:49

"Dzieci" od konsol i grania na strzałkach proszę się nie wypowiadać! Jeśli nie umiecie grać w trudne gry (takie jak LFS), to grajcie dalej w syfy typu NFS, ale proszę nie wypowiadajcie się na temat LFS'a że jest "słaby" tylko dlatego, że wypadacie na każdym zakręcie ;/ Według mnie LFS to obecnie najlepszy symulator "samochodów na asfalcie", brakuje mu niektórych rzeczy bo to jest wersja "beta", ale jako symulacja samochodowa jest obecnie super!

Therion  2012-08-30 - 15:35

[57] Amen bracie.

aries18  2013-01-19 - 22:34

LFS jest niepokonalny. LFS+Tweak i macie super gierę :D

koper000  2013-06-18 - 18:01

Za chu*a nie idzie się zarejestrowąc tak żeby pykało.

StitchPL  2013-12-14 - 19:59

Coś pięknego! Jak na tak małą pojemność to niszczy inne symulatory, bo żeby osiągnąć taki efekt, trzeba się nieźle napracować. Rywalizacja na serwerach online też jest super. Polecam!

manicusx  2014-02-09 - 11:20

Dobra ale brakuje nowych tras. Devsi spoczęli na laurach i chyba odpuścili S3 raczej już nie wyjdzie, a szkoda bo multiplayer jest tu najlepszy z simów ale fizyka opon to już najlepszy iracing ale za drogi :/

Cobrasss  2014-02-09 - 13:08

Racja gra jest dopieszczana zbyt długo, miało być nowe auto Volkswagen Scirocco i lepsza fizyka opon, ale widać nic z tego, miał też być nowy tor Rockinham w ramach S3, ale coś teraz o wszystkich rzeczach bardzo cicho jedynie tam załatali rozgrywkę seciową i nic poza tym. Poza tym skrasznie mnie wkurza nowy Blackwood, stary był idealny, wiec po co zmieniać po tylu latach.

cepacka  2014-03-23 - 14:37

Witam, gram w gierkę od ośmiu lat, można powiedzieć, że jestem w niej zakochany, nigdy nie zamienie jej na żadną inną grę, tym bardziej NFS' a.

cepacka  2014-03-23 - 14:38

Lepiej pozostać cierpliwym niż porzucić grę, ponieważ twórcom nigdzie się nie śpieszy lepiej dać na wstrzymanie. Uwierzcie w nich, oni stale pracują. ;)

Jakubie, zrób mi...  2014-04-26 - 14:21

Wreszcie mam pożytek z kierownicy : D

aries18  2014-10-17 - 14:32

Najnowszy update zawiery chyba VW Scirocco i licencje S3 :)

1.0

OdrzutoweWrotki  2015-05-11 - 11:49

Nie znam lepszego symulatora auta. Po prostu.

OdrzutoweWrotki  2015-05-11 - 11:51

chciałem dać 10 oczywiście :D źle mi się kliknęło :D

NicoMarcin  2015-10-19 - 18:53

Odkopuję :) Wiecie gdzie można kupić licencję poza stroną producenta?