Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień [PC]

The Lord of the Rings: The War of the Ring. Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień to strategia czasu rzeczywistego wyprodukowana przez studio Liquid Entertainment. Akcja osadzona została w uniwersum znanym z powieści J.R.R. Tolkiena. Gracze mają okazję wziąć udział w widowiskowych bitwach znanych z kart Władcy Pierścieni, kierując siłami dobra lub sługami Saurona.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień data premiery gry na PC:

04 listopada 2003 ( światowa data premiery )

12 grudnia 2003 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do The Lord of the Rings: The War of the Ring:

Warcraft III: Reign of Chaos
Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II
Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Strategiczne, fantasy, RTS, książki, Władca Pierścieni, multiplayer

The Lord of the Ring: War of the Ring to strategia czasu rzeczywistego bazująca na twórczości J.R.R. Tolkiena, a dokładniej na jego najsłynniejszym dziele, czyli „Władcy Pierścieni”. Zadaniem gracza w The Lord of the Ring: War of the Ring jest opowiedzenie się po jednej ze stron zaistniałego konfliktu, tj. po stronie dobra walcząc ramię w ramię z krasnoludami, elfami i ludźmi lub po stronie sił ciemności mając za swych sprzymierzeńców Saurona, Nazgule czy też paskudnych orków, i przejęcie kontroli nad całym Śródziemiem.

Grając po stronie dobra gracz ma do wykonania szereg misji (coś na kształt tych znanych z Warcraft III: Reign of Chaos), w których w większości przypadków do dyspozycji otrzymuje z góry predefiniowaną drużynę kilkunastu postaci. Opowiadając się po stronie zła, gra już bardziej przypomina typowego RTS-a i grający musi z kolei wykazać się umiejętnością dowodzenia znacznie większymi siłami, składającymi się z dziesiątek podległych mu jednostek.

Akcja gry rozgrywa się w całości na obszarze Śródziemia, na terenach znanych z trylogii, w tym m.in.: Iron Hills, Mirkwood, Dol Guldur oraz Lothlórien. Uczestniczymy również w słynnych bitwach jak choćby w bitwie o Helmowy Jar. W grze występują specjalne jednostki (m.in.: Aragorn, Gandalf, Gollum czy Saruman) posiadające szereg indywidualnych, unikalnych zdolności, m.in.: zwiększanie morale żołnierzy i tym samym szansy na odniesienie zwycięstwa czy ataki specjalne o ogromnej sile rażenia. Wraz z postępami w kampanii postacie te zdobywają doświadczenie i zwiększają swe umiejętności.

  • Gra wykorzystuje nowoczesny „silnik”, pozwalający generować wysokiej jakości, bogatą w szczegóły grafikę 3D. Widzimy tu wysokiej jakości tekstury, realistycznie wyglądające cienie, przesuwające się po niebie chmury, grę świateł, itp.
  • Jednostki zdobywają doświadczenie podczas walki.
  • Ukształtowanie terenu w dość znaczny sposób wpływa na przebieg i wynik walki.
  • Poziom trudności automatycznie dopasowujący się do możliwości gracza, np. zależny od szybkości z jaką produkuje on swoje jednostki.
  • Możliwość gry wieloosobowej do ośmiu osób równocześnie w kilku trybach: Razing, Survival, Catapult, Famine i Control.
  • Kampanie przeznaczone zarówno dla trybu pojedynczego gracza jak i rozgrywki wieloosobowej.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-8   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 7.8 / 10 na podstawie 1464 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: CPU 1,0GHz Intel/AMD, 256MB RAM, 32MB akcelerator 3D (Direct X 8.1)

Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień - recenzja gry

Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień - recenzja gry (PC)

"Niestety zarzutów wobec gry można mieć dość sporo. Po pierwsze jest wtórna- graficznie do złudzenia przypomina Warcraft 3, a pod względem rozrywki Battle Realms. Miłośników twórczości Tolkiena zdenerwują spore odstępstwa od historii opowiedzianej w książce- walczące ze sobą ramie w ramie Krasnoludy i Elfy, obozujące w jednej bazie to mała przesada. Tym bardziej, iż zawsze wydawało mi się, iż jedni i drudzy w ogóle nie mieszali się w wojnę z Mordorem, ograniczając się tylko do obrony własnego terytorium. Odstępstw od książki jest znacznie więcej, choć mimo wszystko proponuje je twórcom gry wybaczyć. Możliwość przyzwania Entów i Balroga jest prostym sposobem na zwiększenie atrakcyjności i nieźle spełnia swoje zadanie. Bo przecież, jeśli zamiast nich moglibyśmy przywołać wielkiego Smoka, to i tak fani książki zaczęliby marudzić, iż tych bestii w niej nie było (no, może jeden w Hobbicie). Chociaż i tak kilka dziwnych jednostek w grze można odnaleźć, jak chociażby Huorny (będące odmianą Entów) i Beorningowie (którzy mogą się zmieniać w niedźwiedzi). Czy to wada, oceńcie jednak sami. Niektórym do gustu nie przypadnie również grafika, która choć wprawdzie wygląda ładnie, to jakoś nie bardzo pasuje to tak podniosłej i dramatycznej historii. Jednak raz jeszcze podkreślę, iż są to wady tylko z punktu widzenia miłośników książki i osoby, które z nią styczności nie miały, uwagi na to nie zwrócą. Mimo wszystko fanom filmu polecam grę Powrót króla, w której o wiele bardziej można poczuć Tolkienowskiego ducha i narobić sobie smaczku przed zbliżającą się premierą. Należy też zwrócić uwagę, na długość gry-z powodzeniem można ją ukończyć w ok. 20h, więc moim zdaniem jest nieco za krótka. Poważnym mankamentem Wojny o pierścień są przesadzone wymagania sprzętowe. Fakt, grafika jest ładna, jednak z pewnością nie na tyle, by na procesorze z procesorem 2.5 GHz z 1GB RAMu gra miała prawo zwalniać w rozdzielczości 1024x768. A momentami zwalnia! Grać w scenariusz w którym bronimy Helmowego Jaru, przy maksymalnych detalach jest istnym samobójstwem, chyba, że dysponujemy komputerem takim jak w NASA ;). I pomimo, iż w innych misjach, gdzie występuje mniej jednostek, gra już się tak często nie zacina, to brak optymalizacji kodu jest moim zdaniem błędem niewybaczalnym."  więcej

komentarze czytelników (32)


Kamiru Stete'nei  2007-12-26 - 14:41

Jak grałem w tą grę to mi się często zawieszała i sprawiała dużo problemów więc szybko się jej pozbyłem i sprzedałem na allegro ;D

Legolas elf  2008-03-01 - 12:39

Ludzie czy opłaca się kupić tą grę

kiewiczi  2008-03-01 - 12:58

Już wczesniej grałem bez rewelacji.

GandalfBialy11  2008-12-08 - 16:54

No gra nie za bardzo wyszla na screnach :P moze i fajna.... moze i kiedys zagram , ale tylko dla tego ze jest to zwiazane z WP :)

SzYmUś...  2009-01-21 - 19:46

gra dobra ale kanciasta grafa i nie ma takich bitew jakie byly w ksionzce czy filmie np moria czy obrona gondoru czy nawet pola peleponoru za gre 6/10

ROroROro  2009-07-27 - 17:03

Kopia warcraft 3 i nic więcej...

Dzwienkoswit  2009-08-27 - 18:52

Powiem tyle: słaba. Biwa o Śródziemie 1 i 2 przebijają ją stukrotnie. ...

miguel1995  2009-12-27 - 09:30

zgadzam się z Dziwienkoswitem mam bitwę o śródziemie II + król nazguli i wojne o pierścień o wiele lepsza jest bitwa o śródziemie ;]

Kosa98  2010-02-27 - 15:31

A można stoczyć potyczkę odpowiedziecie

nowy jigsaw112  2010-02-28 - 12:28

Całkiem niezła tolkienowska strategia. Polecam!

AIDIDPl  2010-04-06 - 15:08

Całkiem niezła tolkienowa strategia to jest Bitwa o Śródziemie. To wygląda jak Warcraft 3....

crusoe_pl  2010-07-07 - 21:22

Grałem we wszystkie piękne gry LOTR (tak nawet w Conquesta).Ale w tą grę niechciałbym zagrać nawet u kolegi. Nie tyle co bardzo słaba/sztywna jest rozgrywka to jescze ta wesoła Worldowarcraftowa grafika której nie nawidze.

darth koza  2010-11-15 - 21:50

A ja mógłbym zagrać bo bardzo luie LOTR, a ta część przypomina mi W3, które uwielbiam :P

mmaakkss  2011-04-07 - 17:25

Przecież to Warcraft III z podmienionymi teksturami!!!!!!! szkoda czasu na takie badziewia.

Ascar  2011-06-18 - 01:44

Ta gra to tylko strata czasu, lepiej kupić sobie warcrafta 3.

wacek,pimpek  2011-10-27 - 23:12

Polecam Bitwę o Śródziemie 2, ponieważ o wiele lepszy klimat

game _hunter  2012-11-18 - 15:19

Praktycznie Warcraft tylko, ze motyw Lord Of The Rings. Nie znaczy to, że gra jest słaba. Wręcz przeciwnie - gra jest bardzo dobra. Soundtrack, efekty wizualne na naprawde wysokim poziomie. Kto grał w Warcraft3 na pewno ta gra przypadnie mu do gustu

Voronwe  2013-07-25 - 14:17

fajna gra ma dużo obszarów ominiętych w innych grach z lotr

Voronwe  2013-07-25 - 14:18

bialypc  2014-10-04 - 11:37

Witam zna ktoś sposób na zmianę rozdzielczości większej od tych standardowych w grze. Na przykład na 1920x1080, ale do Polskiej wersji która z tego co się orientuje jest tylko w wersji 1.0 nie ma do niej patcha. Z tego co widziałem do wersji Angielskiej po zainstalowaniu patcha v.1.01.0011 ENG jest możliwość dodania fixa dzięki któremu można takie wielkie rozdzielczości ustawiać. Tak więc jeśli ktoś zna (SPRAWDZONY) sposób to niechaj pisze. Ale tylko do wersji POLSKIEJ.