Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Twierdza: Krzyżowiec II PC

Stronghold: Crusader II

Druga odsłona popularnej strategii w konwencji RTS z rozbudowanymi elementami ekonomicznymi studia FireFly. Tytuł ponownie zabiera nas na pola bitewne Bliskiego Wschodu w epoce krucjat, oferując zarazem ulepszoną oprawę graficzną oraz szeroki wachlarz nowych jednostek, map i planów zamków.

Strategiczne, ekonomiczne, RTS, średniowiecze, multiplayer.

Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2014-07-04 - 285876Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2014-07-04 - 285875Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2014-07-04 - 285874Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2014-07-04 - 285873Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2013-09-12 - 269370Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2013-09-12 - 269369Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2013-09-12 - 269368Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2013-09-12 - 269367Twierdza: Krzyżowiec II - screen - 2013-09-12 - 269366

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Stronghold: Crusader II | PC

23września2014

23września2014

premiera PL

PC Windows
Okładka Stronghold: Crusader II (PC)
Stronghold: Crusader II

Stronghold: Crusader II to strategia czasu rzeczywistego, będąca kontynuacją tytułu z 2002 roku autorstwa brytyjskiego studia FireFly, które zapoczątkowało serię Stronghold (w Polsce znaną jako Twierdza).

Stronghold: Crusader II po raz kolejny wcielamy się w dowódcę wojsk na Bliskim Wschodzie w epoce krucjat. Stając po stronie zachodniego rycerstwa bądź sił arabskich, zarządzamy zamkami, odpieramy ataki i przeprowadzamy działania wojenne zakrojone na dużą skalę. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie serii, musimy opanować wiele elementów zarządzania tytułową twierdzą. Jest to związane, na przykład, z koniecznością wyżywienia ludności i rycerzy, odpowiedniego ich wyposażenia itp.

Tytuł rozbudowuje wiele elementów znanych z pierwszej części. I tak stawiamy czoło inteligentniejszym przeciwnikom, walczymy na nowych mapach, korzystając przy tym z wprowadzonych przez studio FireFly dodatkowych pułapek, jednostek i planów zamków. Te ostatnie zostały wykonane na bardzo dużą skalę, przez co oblężenia nabrały monumentalnych rozmiarów. W części drugiej zadbano o to, by fortyfikacje, w tym mury, wieże, bramy oraz elementy zabudowy twierdzy, stawiano bez jakichkolwiek problemów, wynikających czy to z silnika gry czy topografii terenu.

Frakcje Krzyżowców i Arabów otrzymały po dziesięć nowych jednostek, a każda z nich wyposażona została w pasywne i aktywne zdolności specjalne. Wśród nowych typów jednostek znaleźli się m.in.: krzyżowiec, uzdrowiciel, derwisz, zabójca, konny łucznik oraz nadzorca niewolników.

Stronghold: Crusader II jest napędzany przez nowy silnik graficzny. Oprawa wizualna obfituje w wiele szczegółów i efektów, a gra może się pochwalić rozbudowanym systemem fizyki. Dodano również możliwość swobodnego obrotu kamery oraz poprawiono interfejs użytkownika.

Gra umożliwia graczom wspólne zarządzanie zamkiem w dwuosobowym trybie kooperacji. Kontrolują oni jeden zamek, dzieląc między siebie obowiązki. Jeden z graczy zajmuje się stroną ekonomiczną, drugi zaś militarną. Komunikacja pomiędzy nimi odbywa się za pomocą czatu głosowego zintegrowanego z serwisem Steam.

Uczestnicy zabawy dzielą wspólną pulę zasobów pomiędzy kontrolowane przez siebie aspekty gry. Znajduje się w niej m.in. drewno, płody rolne i zwierzęta. Aspekty ekonomiczny i militarny są na tyle rozbudowane, że decyzja co do właściwego podziału dóbr nigdy nie jest oczywista.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena gry 7.985 / 10 na podstawie 1301 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.3 / 10 na podstawie 1923 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Stronghold: Crusader II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Stronghold: Crusader II

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.6 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza), 4 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8

Do tej gry rekomendujemy

ASUS ROG Strix GL502VM Titanium Armor

Procesor: Procesor Intel® Core™ i7 7700HQ | Procesor Intel® Core™ i5 7300HQ
Pamieć: 8 GB DDR4 2133MHz SDRAM pamięć zintegrowana z płytą główną, 1 x SO-DIMM umożliwiająca rozszerzenie do 16 GB SDRAM
Grafika: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 z 3GB/6GB VRAM
Wyświetlacz: 15.6" (16:9) z podświetleniem LED FHD (1920x1200) 60Hz 72% NTSC, przeciwodblaskowy z 178° szerokim kątem widzenia z G-Sync
Magazyn danych: Dysk twardy: 1TB 5400RPM SATA HDD / 1TB 7200RPM SATA HDD | SSD: 128GB/256GB/512GB SATA3 SSD / 256GB/512GB PCIE Gen3X4 SSD

Sprawdź ceny w:

* Uwaga! Specyfikacja może się różnić w zależności od modelu i sprzedawcy.

Recenzja gry Twierdza: Krzyżowiec II – seria Stronghold znów w dobrej formie

Recenzja 26 września 2014, 17:00

Oczywiście trudność poszczególnych starć jest determinowana również charakterystyką mapy w kontekście dostępności do terenów zielonych (tylko na nich można rozpocząć uprawy), złóż rudy żelaza, kamieniołomów oraz przeszkód naturalnych w postaci gór czy rzek. Zróżnicowana i charakterystyczna dla pustynnego klimatu topografia terenu z wymagającymi przeciwnikami nadaje temu trybowi rozgrywki niezwykłego uroku i miodności. Dodatkowo dynamika starć nie pozwala na oderwanie się od monitora. To powrót w prostej linii do niezapomnianych chwil spędzonych z „jedynką”. Jeśli taki był plan studia Firefly, to w mojej opinii został zrealizowany niemal w 100%.

Komentarze Czytelników (251)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
19.11.2014 13:05
odpowiedz
1 odpowiedź
Adams9422
37
Pretorianin

@up o to większe patche tekst pochodzi z forum http://forum.stronghold.net.pl/
Łatka aktualizacyjna

"Wprowadziliśmy drobną aktualizację do gry, która naprawia kilka błędów:

Wersja 1.0.19093

- Naprawiono crash gry spowodowany zdarzeniami losowymi pojawiającymi się we włościach bez wskaźnika lokacji
- Naprawiono rozłączanie gracza z gry multiplayer, gdy miał zminimalizowaną grę przez dłuższy czas

Twierdza Krzyżowiec 2 jest dla nas bardzo ważną grą i naszym planem jest wspieranie jej w przyszłości. Będziemy wydawać regularne aktualizacje w następnych tygodniach i miesiącach. W pierwszych patch’ach skupimy się na stabilności gry. Potem przyjdzie czas na błędy związane z rozgrywką i balansem. Dziękujemy raz jeszcze, mamy nadzieję, że podoba się Wam nasza gra.

Uwaga: Jeśli powyższa wersja gry nie pojawia się w Waszym menu głównym, zamknijcie grę I zalogujcie się ponownie na Steam."

Źródło: Stronghold Crusader 2 na Facebook`u

[ Dodano: 3 Październik 14, 21:40 ]
"Łatka aktualizacyjna – Wersja 1.0.19266
Wprowadziliśmy nową łatkę, która rozwiązuje najczęstsze problemy zgłaszane przez graczy. Pełna lista znajduje się poniżej. Jeżeli natrafiłeś na błąd, którego rozwiązania nie widzisz poniżej, skontaktuj się z naszą pomocą techniczną. Adres znajduje się na dole tego postu.
Tryb Multiplayer:
 Gracze mogą zapraszać do gry swoich znajomych ze Steam.
 Gdy gracz wychodzi z gry multiplayer lub traci połączenie, jego zamek zostanie usunięty.
 Ekran wyszukiwania serwerów został zmieniony, dzięki czemu gracze widzą gry nie tylko ze swojego regionu, lecz również z innych pobliskich regionów.
 Dodano przycisk ‘Pokaż gry z opóźnieniem’ do ekranu wyszukiwania serwerów, aby gracze mogli dołączać do gier z całego świata. Uwaga: gry z dalekich regionów mogą mieć wysokie opóźnienia.
Ogólne:
 Usuwanie murów zwraca kamień do składu zapasów.
 Usunięto możliwość stawiania pojedynczych kolumn muru za darmo.
 Działa już wybieranie zapisów oraz map znajdujących się w folderze Dokumenty, gdy udostępniamy go sieciowo.
 Wprowadzono poprawki do narzędzi usuwania/naprawiania za namową graczy.
 Wprowadzono dodatkowe skróty klawiszowe (pełna lista znajduje się w instrukcji online na Steam)
 Machiny oblężnicze stojące w miejscu warsztatu oblężniczego mogą zostać zniszczone przez łuczników.
 Limit budynków jest teraz odpowiednio nakładany na panel budynków po śmierci lorda.
 Naprawiono błąd w misji ‘Kerak’ (mini-kampania dostępna w przedsprzedaży), przez który gra zabierała taką samą ilość złota niezależnie od wybranego poziomu trudności. Dziękujemy wszystkim, którzy zwrócili na to uwagę!
 Bonus do pancerza Sierżanta sztabowego został zmniejszony do 25%, wcześniej wynosił 50%.
 Dobra wysłane i otrzymane od sojusznika są teraz poprawnie zapisywane na ekranie statystyk końcowych.
 Poprawiono różne błędy związane z lokalizacją."

Źródło: Stronghold Crusader 2 na Facebook`u

[ Dodano: 17 Październik 14, 20:56 ]
"Nowa aktualizacja (1.0.19369): Balansowanie i poprawki
Opublikowaliśmy nowy patch dla Twierdzy Krzyżowiec 2 na Steam, który wprowadza wiele zmian dotyczących balansu oraz kilka poprawek problemów zgłoszonych przez graczy:
Zmiany dot. balansu
 Chata drwala zajmuje teraz mniej miejsca – kwadraty 2x3.
 Koszt chat drwala zmniejszono do 10 sztuk drewna.
 Zmieniono ilość wojsk startowych u przeciwników komputerowych.
 Zaktualizowano zamki przeciwników komputerowych.
 SI będzie wybierać losowo rozmiar zamku podczas gry w trybie potyczki oraz gry multiplayer.
 SI będzie budować możliwie największy zamek zależnie od wolnej przestrzeni wokół siedziby podczas gry w trybie potyczki oraz gry multiplayer
 Zbalansowano misje w szlakach potyczek, aby ograniczyć szybkie atakowanie:
- Oddech niewiernego – Otchłań rozpaczy
- Pustynna gorączka - Odosobnienie
- Droga wojownika – Pan pustyni, Dwaj bracia oraz Promyk nadziei
- Szlak łez – Potężna rzeka, Drapieżca oraz Piaski czasu
- Otchłanie piekieł – Półwysep oraz Na szczyt
Poprawa błędów
 Naprawiono – Spowolnienie powodowane brakiem drzew dla drwali na mapie.
 Naprawiono – Gracze otrzymywali dodatkową popularność za różne typy jedzenia, gdy nie rozdawali żywności poddanym.
 Naprawiono błąd powodujący zmianę pozycji gracza na minimapie, gdy był dodawany lub usuwany z drużyny.
 Naprawiono - Lobby pokazuje odpowiednie ilości złota i surowców graczom, którzy dołączyli do gry.
 Naprawiono – Ekran Najlepszego władcy był dostępny we wszystkich misjach.
 Naprawiono – Problemy z animacją Zwiadowców.
 Naprawiono – Stawianie darmowej chaty drwala w celu usunięcia jej, aby otrzymać drewno.
 Naprawiono – Problem z kolorami włości w Edytorze Map.
 Naprawiono – Różne crash’e.
Zmiany
 Dodano możliwość zmiany układu klawiatury używając klawiszy ALT+SHIFT
Uwaga – Powyższa wersja gry powinna znajdować się na dole menu głównego w grze. Jeżeli Twoja wersja gry jest inna, zamknij grę i zaloguj się ponownie na swoje konto Steam, aby pobrać aktualizację."

Źródło: Stronghold Crusader 2 na Facebook`u

[ Dodano: 7 Listopad 14, 14:43 ]
"Nowa aktualizacja (1.0.19574): Nowa mapa, balansowanie i naprawa błędów

Opublikowaliśmy nową aktualizację do Twierdzy Krzyżowiec 2, którą możecie pobrać bezpośrednio przez Steam. Do gry dodano nową mapę, na naszej stronie znajdziecie statystyki jednostek, zbalansowaliśmy kilka map i naprawiliśmy błędy zgłoszone przez graczy:

Nowość
 Nowa mapa w trybie potyczki ‘Oddech życia’.

Dodatki
 Dodano statystyki budynków oraz jednostek - http://www.strongholdcrusader2.com/stats.html.
 Przyciski służące do wydawania rozkazów jednostkom zostały opisane.
 Dodano ikonę młynu na minimapie.
 Dodano ochronę przeciwko oszustwom w grze.

Zmiany dotyczące balansu
 Zbalansowano mapę ‘Bliskie spotkania’.
 Zbalansowano mapę ‘Odosobnienie’ w szlaku potyczek.
 Zbalansowano mapę ‘Promyk nadziei’ w szlaku potyczek.
 Zmniejszono o połowę obrażenia zadawane przez trebuszet.

Naprawa błędów
 Ikony pomocy przekierowują teraz do odpowiednich stron w podręczniku użytkownika.
 Rodzaj założonej gry multiplayer (publiczna, dla znajomych, tylko zaproszenie) jest prawidłowo wyświetlany.
 Gracze nie mogą już przemieszczać jednostek na neutralne prowincje podczas czasu pokoju za pomocą minimapy.
 Bramy nie będą przejmowane, gdy wrogie jednostki zostaną z nich usunięte.
 Naprawiono błąd, który pozwalał na wypchnięcie lorda poza grywalny obszar mapy.
 Mury są teraz stawiane na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu udało się naprawić wiele błędów związanych z murami.
 Punkty zbiórki nie będą widoczne przez innych graczy podczas gry multiplayer.
 Zapisywanie gry oraz przywracanie utraconego połączenia działa poprawnie na mapach stworzonych przez użytkowników.
 Rycerze nie będą już schodzić z konia podczas przeprawy przez mosty.
 Pracownicy kopalni żelaza nie będą znikać, gdy kopalnia zostanie usunięta lub zniszczona.
 Zmieniono wytrzymałość wież z machinami obronnymi.
 Naprawiono różne crash’e oraz problemy z synchronizacją.

Pełna lista aktualizacji od dnia premiery gry - http://strongholdrts.tumblr.com/

Po naprawie jak największej ilości błędów zgłoszonych przez graczy zabierzemy się za wprowadzanie kolejnych dodatków do gry. Niektóre z nich będą w formie DLC, jednak zdecydowana większość będzie całkowicie darmowa i każdy z Was będzie mógł je pobrać bezpośrednio przez Steam."

Źródło: Stronghold Crusader 2 na Facebook`u
_________________

30.11.2014 20:48
odpowiedz
Xerxex
6
Legionista

Witam serdecznie mam klawiaturę bezprzewodową Microsoft i tak samo myszkę i w grze nie mogę przybliżać klawiszami r i f . Nie mogę obracać budynków np. schody żeby były tam gdzie ja chcę. Pomożecie mi w tej sprawie ? Nie mogę również nic zrobić scrollem nie jest do niego nic przypisane.

12.12.2014 18:43
odpowiedz
lennonek18
10
Chorąży
2.0

Chyba posrało was z tymi wysokimi ocenami, tak samo jak twórców posrało że ją tak spartaczyli...
Wybaczcie, ale wychowałem się na pierwszej Twierdzy, a ta jest niedopuszczalna!

16.12.2014 20:37
odpowiedz
Andrzej160
1
Junior

Gra wbrew pozorom jest bardzo prosta, wystarczy pomyśleć i mieć dobrą taktykę... Jeśli ktoś grał w poprzednie części to wie o czym mowa chociaż tamte były wręcz zbyt proste.

07.01.2015 18:36
odpowiedz
co ja tu robie
2
Junior

Ocenilem gre na 10 bo wiekszosc ktorzy nie potrafia grac daja ponizej 5. a gra zasluguje na 8.
jedyne czego tu brakuje to optymalizacji

11.01.2015 12:37
odpowiedz
ananasowy
3
Junior
5.0

słaba gra -.-
wojsko gdzieś się gubi itp.
nie czuć ile budynek czegoś wytwarza w efekcie zapasy tak szybko przychodzą jak i znikają
brak zbudowania jakiejkolwiek opowieści (części)
walka i walka ... a nie no i szarańcza XD
.
gra wydana za szybko dla zdobycia trochę $$$

20.01.2015 19:07
odpowiedz
slawk25
1
Junior

Ostatnia misja Krzyżowiec 2 czy to jest możliwe

20.01.2015 19:22
odpowiedz
slawk25
1
Junior

Siadłem na ostatniej misji ,można ją przejść ?jak tak to w jaki sposób.

22.01.2015 23:00
odpowiedz
1 odpowiedź
Malofps2
4
Junior

Dałem tej grze ocene 0 ponieważ laguje mi nawet na minimalnej grafice tak samo niektóre gry z przed 10 lat lagują mi nawet gdy obniże do poziomu minimalnego, potrzebuje nowego komputera ponieważ nawet google mi zaczyna lagować gdy wpisuje tekst :/ Kurde chce se pograć w jakąś gre a tu chuj lagi są, ściągnąłem far cry 4 przez 3 dni i mi zeżarło cały limit a gra nawet sie nie odpala i mój pierdział jak ją odpalałem, tak samo było z bf3 ściągałem tydzień i chuj były takie lagi że nawet się nie mogłem ruszyć

25.01.2015 21:59
odpowiedz
michaEl_don
2
Junior
4.0

Bieda.
Nie grałem w Crusadera 1, ale grałem w Stronghold 1 i była o wiele lepsza. Więcej opcji obrony i ataku. Tutaj w kółko to samo! Szkoda, bo czekałem na coś fajniejszego.

02.02.2015 10:40
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul

@up Bo o to gimbusie chodziło to jest krzyzowiec 2 to jest następna część krzyżowce i sa prawie identycznie choć jedynka krzyżowca i tak lepsza bardziej rozbudowana + krzyzowiec jest do multi nie to co zwykla jedynka słaba jesli chodzi o multi tak samo deluxe . Jak chcesz cos fajnego innego idz se pograj w te badziewia Twierdza 2 , 3 , legendy i się nie wypowiadaj .

Ok gra odemnie dostaje 8,5 bo w 3 ludzi zrobili w miare duzą gre lepsza niż to co nie potrafili zrobić jak mieli sporo ludzi ^^

02.02.2015 10:42
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul

@Malofps2 takich ludzi jak ty powinno się niszczyć dawać ocene bo 0 bo gry ci nie chodzą idz się lecz do psychiatryka jakieś psychotropy bierz .

02.02.2015 10:44
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul

Jeszcze dodam w podłóg innych nowych strategi ten krzyżowiec 2 wypada przy nich jak arcydzieło nie zaprzeczajmy ^^

No cóż kto nie umie grać jego sprawa za mało grał w krzyżowca lub nie grał w ogóle w żadne części . Ja to teraz gram i w krzyzowca 1 i 2 ^^

23.02.2015 19:54
odpowiedz
Findal
1
Junior

Świetna gra tylko nad jednym strasznie ubolewam nad brakiem optymalizacji szczególnie jak jest dużo wojska

08.05.2015 18:26
odpowiedz
Adams9422
37
Pretorianin

Grę kupiłem w grudniu jestem zadowolony ze trzech ludzi potrafiło zrobić grę na poziomie,gre oceniam na dobre 8.5 ma kilka problemów animacje sa niskiej jakości (wojska) ale kruszenie murów to majstersztyk.Mam nadzieje że twórcy gry będą istnieli i wypuszczą Twierdze 4.Nie wiadomo jak u nich z kasą widziałem że nadal sie gra sprzedaje.Twierdza moja pierwsza strategia która dostałem na komunie 2003 roku wraz z diablo II to moje pierwsze gry na pc.

19.05.2015 15:35
odpowiedz
Shay121
2
Junior

JAk dla mnie 8.5 ponieważ grafika jest na 8 grywalnosć już trochę mniejsza pograłem niecałe 4 dni i już mi sie znudziła także 7.5 ale ogólnie fajnie że zrobili II część i dostaje odemnie : 8 .

08.11.2015 16:32
odpowiedz
rafq4
86
Pretorianin
7.0

Mi w tej grze najbardziej brakuje jakiejś linii fabularnej. Nie żeby to była jakaś konkretna fabuła, ale żeby była jakaś historia w tle, coś co by sprawiało, że czułoby się sens tej walki. A tak to co każdą bitwę właściwie walczy się tylko po to, by pokonać przeciwnika i tyle. To sprawia że po czasie gra zaczyna trochę przynudzać. W każdym razie poza tym gra się przyjemnie i ode mnie gra ma spokojne 7

31.12.2015 23:35
odpowiedz
lulos
15
Legionista
9.0

Powiem krótko gra jest zajebista !! fajna grafika i klimat, grałem w twierdze 2 i 3 i były nudnawe a ta nie nudzi i jest super zabawa 9/10 to moja ocena

06.01.2016 15:43
odpowiedz
Belial_666_PL
3
Junior

Po pierwszej godzinie grania bylem wsciekły - to nie bylo to... Stara dobra twierdza jednak swoja prostota(grafika i przyjemna mechanika) byla ponad wszystkimi kolejnymi czesciami. Teraz jak tak gram w TK2 musze przyznac ze do grafiki sie przyzwyczailem,mam wrazenie ze jednostki sa o wiele szybsze, delikatniejsze i szybciej sie je robi :) Nie zapomne jak wybuchlem smiechem kiedy pierwszy raz piorun porazil mi jednostki :) No co tu duzo pisac gra jest dobra, jest nieco inna, idzie z duchem czasu co mimo wszystko wydaje sie zrozumiale .Twierdza sie rozwija i mimo faktu ze szanuje klasyki nie bede grajac w ta gre porownywal ja z jedynka za kazdym razem - to byla gra jedyna w swoim rodzaju...A TK2... Jest naprawde dobra i warto w nia zagrac

27.02.2016 18:04
odpowiedz
ryder wieczny palacz
68
miszczupiszczu
8.5

Porównywac do 1 to nie ma co, aczkolwiek gra na wysokim poziomie nie zapominając, ze gre robiło 3 ludzi. Niektóre studia nie potrafiłyby zrobić takiej gry w 300 osob. Jest na prawde dobra. Dodałbym tylko lepsza ekonomie, bo ta jest irytująca miejscami ;)

12.04.2016 23:37
odpowiedz
phantomPL
22
Legionista
5.5

Początkowe misje średnie, mało rozbudowane, natomiast szlaki potyczek są MEGA NUDNE, byłem fanem kiedyś tej gry, ale widzę że została ZNISZCZONA, gre zaczynamy z małym budżetem, czasami nawet 1vs3... na poziomie łatwym trzeba się męczyć na takiej walce nieraz ponad godzinę. Początkowo chcialem dać 8+, ale po dłuższym pograniu MAX 5

13.04.2016 00:47
odpowiedz
1 odpowiedź
Jack88
38
Pretorianin

Nie grałem, jeśli będę miał okazję to zagram z czystej ciekawości, ale nie widzi mi się ta gra jak i wszystkie inne Twierdze w 3D. Grałem w Twierdzę 2 przez 15 minut - gówno, a nie gra. Najlepsze gry Firefly Studios to oczywiście pierwsza Twierdza i pierwszy Krzyżowiec. W 2D. Dziwię się ludziom z tego studio, wałkują i wałkują tę Twierdzę w 3D, a i tak bida z nędzą wychodzi. W 2D potrafili zrobić świetne gry, w 3D nie umieją - wniosek prosty - wróćże do korzeni i zrób nową Twierdzę na starą modłę ze śliczną grafiką w 2D. Jak widać do takich wniosków pracownicy FireFly jeszcze nie doszli (może kiedyś dojdą) i dalej będą wałkować to samo. Tylko niech nie liczą, że ludzie będą crapy od nich kupować.

07.08.2016 15:05
odpowiedz
mrsz
2
Junior

Większość negatywnych opinii wiąże się sentymentem do starych gier z serii, a nie faktyczną oceną gry. Sam grałem w jedynkę i później krucjatę i również byłem tą grą zachwycony. Późniejsze gry już niestety nie wyszły tak jak oryginał, ale powiedzmy sobie szczerze, twórcy chyba zauważyli co zrobili źle i krzyżowiec 2 jest naprawdę udaną produkcją. Gra mimo że 3D, chodzi bardzo płynnie i ma wzorową responsywność. Mapa podzielona jest na kratki, więc możemy idealnie zaplanować miasto tak jak to się działo w pierwowzorach. Do tego cały system gry został przemyślany i muszę przyznać że jest lepszy niż w pierwszej krucjacie. Tam np. nie budowałem kościołów, bo były zbędne i nieprzewidywalne. Tutaj każdy element układanki jest przydatny. Mapy są różnorodne i w potyczkach trzeba stosować różne strategie, bo nie zawsze mamy dostęp do wszystkich surowców, mimo że wszystkich potrzebujemy. Jednostki też zostały odpowiednio zmienione i dostosowane. Jedna z rzeczy która, faktycznie jest zrobiona gorzej, to dubbing. Wcześniejszy był lepszy. Ten jest bez polotu, chociaż fajnego klimatu dodaje zaznaczenie dużej armii i dźwięk tłumu wojaków.

Jako oldshoolowy gracz, przyznaję śmiało że ta część jest lepsza niż oryginał. Szczerze polecam, i mam nadzieje że kolejne tytuły będą równie przemyślane i dobre.

post wyedytowany przez mrsz 2016-08-07 15:07:23
11.08.2016 21:58
odpowiedz
Władca Cebuli i Czosnku
2
Junior
5.0

Te animowane komunikaty to jakiś żart! Jak mogli spartaczyć coś tak prostego?! Te z pierwszej części wyglądały lepiej!

06.09.2016 18:20
odpowiedz
BartekJa
1
Junior

Witam serdecznie zakupiłem klucz do gry. Czy jest ktoś w stanie podać mi stronę z której mogę ściągnąć grę zaznaczam że jetem w Niemczech i nie można tu ścigać obojętnie skąd

07.09.2016 14:52
odpowiedz
SDill
8
Legionista
4.0

W porównaniu do poprzednich części, zawiodłem się...

29.09.2016 16:54
odpowiedz
Absolem
50
Pretorianin
6.0

Mimo wszystko ta część jest i tak niedopracowana. Z punktu widzenia kogoś, kto gra głównie na multi może mało istotne, ale mi się nie podoba:
- brak mieszkańców miasta (kobiet i dzieci);
- brak struktur motywujących pracę robotników (narzędzia tortur lub upiękrzacze);
- brak portretów postaci i ich powiedzonek (w pierwszych twierdzach jak się kliknęło np. na sadownika to miał swój portret i zawsze coś mówił);
- ograniczona swoboda wznoszenia murów czy wież;
- brak wymagań przy tworzeniu świec do świątyni;
- małe zróżnicowanie;
- ogólnie warstwa ekonomiczna jest trochę za prosta do ogarnięcia, szybko da się wzbogacić i zapewnić dobre warunki.

03.10.2016 21:30
odpowiedz
Shars
13
Legionista
6.0

Cóż, gra nie jest taka tragiczna, poprzednie części (z wyjątkiem Twierdzy 3) również nie są, co prawda nie mają tego klimatu co Twierdza i Twierdza: Krzyżowiec, ale potrafią wciągnąć (sam przy Legends spędziłem mnóstwo czasu). Co do tej odsłony, cóż.. Pierwsze do czego się mogę doczepić to mocno zjechana optymalizacja, na sprzęcie spokojnie spełniającym rekomendowane wymagania gra na średnich ustawieniach i rozdzielczości 1600x900 przy stosunkowo niewielkich starciach potrafi zlecieć do 25 FPS :| Pierwsza część Krzyżowca jest w stanie zaoferować więcej możliwości niż tutaj, mało budynków, brak współczynnika strachu, ograniczona możliwość budowy zamku, no i brak zwykłych mieszkańców naszego miasta, sami robotnicy oraz wojsko. Największą jednak rzeczą która mi się nie podoba w nowych Strongholdach to oklepana grafika 3D, ten element w tej serii niema racji bytu, rozumiem jakie mamy czasy, ale idę o głowę że gdyby postarali się zrobić mocno rozbudowanego Krzyżowca z poczciwą (może delikatnie podrasowaną) grafiką 2D to zarobili by dwakroć więcej niż obecnie. No i cóż jeszcze mogę dodać, myślę że jeszcze warto wspomnieć że trochę słaby jest tutaj ten stary klimat Twierdzy, o boże jak sobie przypomnę pierwszą część i te doskonałe soundtracki tworzące niezapomniany klimat aż mam ochotę płakać co twórcy zrobili z tak doskonałej serii. Gra nie jest najgorsza, trochę błędów jej wytknąłem ale kilka zalet też ma, ale mimo to nie zasługuje na ocenę wyższą niż 6, i tak w moim przypadku jest ona naciągana, po prostu mam sentyment do fenomalnej Twierdzy i następcy Krzyżowca :)

15.12.2016 13:43
odpowiedz
DarkViest
12
Centurion
9.0

Dobra Gierka i robiona tylko w 3 osoby a kiedyś w 100 nie potrafili zrobić twierdzy 2 , 3 i legendy xD

Choć przyznam optymalizacja słaba przydałoby się ją poprawić lub zwiększyć wymagania gry ^^

17.12.2016 21:51
odpowiedz
czesio323
4
Junior
3.5

Osobiście nie polecam, chyba ,że na dużej przecenie. Grałem tylko 12h teraz już jej nie odpalam od 2 miesięcy. Bardzo dużo bugów, nudna kampania, właściwie niegrywalna po jakimś czasie.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze