Twierdza: Krzyżowiec II [PC]

Stronghold: Crusader II. Druga odsłona popularnej strategii w konwencji RTS z rozbudowanymi elementami ekonomicznymi studia FireFly. Tytuł ponownie zabiera nas na pola bitewne Bliskiego Wschodu w epoce krucjat, oferując zarazem ulepszoną oprawę graficzną oraz szeroki wachlarz nowych jednostek, map i planów zamków.

wersja językowa:
polska i angielska

Twierdza: Krzyżowiec II data premiery gry na PC:

23 września 2014 ( światowa data premiery )

23 września 2014 ( data wydania w Polsce )

23 września 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Stronghold: Crusader II:

Stronghold: Crusader
Medieval II: Total War

strategiczne, ekonomiczne, RTS, średniowiecze, multiplayer

Stronghold: Crusader 2 to strategia czasu rzeczywistego, będąca kontynuacją tytułu z 2002 roku autorstwa brytyjskiego studia FireFly, które zapoczątkowało serię Stronghold (w Polsce znaną jako Twierdza).

Stronghold: Crusader 2 po raz kolejny wcielamy się w dowódcę wojsk na Bliskim Wschodzie w epoce krucjat. Stając po stronie zachodniego rycerstwa bądź sił arabskich, zarządzamy zamkami, odpieramy ataki i przeprowadzamy działania wojenne zakrojone na dużą skalę. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie serii, musimy opanować wiele elementów zarządzania tytułową twierdzą. Jest to związane, na przykład, z koniecznością wyżywienia ludności i rycerzy, odpowiedniego ich wyposażenia itp.

Tytuł rozbudowuje wiele elementów znanych z pierwszej części. I tak stawiamy czoło inteligentniejszym przeciwnikom, walczymy na nowych mapach, korzystając przy tym z wprowadzonych przez studio FireFly dodatkowych pułapek, jednostek i planów zamków. Te ostatnie zostały wykonane na bardzo dużą skalę, przez co oblężenia nabrały monumentalnych rozmiarów.

Frakcje Krzyżowców i Arabów otrzymały po dziesięć nowych jednostek, a każda z nich wyposażona została w pasywne i aktywne zdolności specjalne. Wśród nowych typów jednostek znaleźli się m.in.: krzyżowiec, uzdrowiciel, derwisz, zabójca, konny łucznik oraz nadzorca niewolników.

Stronghold: Crusader 2 jest napędzany przez nowy silnik graficzny. Oprawa wizualna obfituje w wiele szczegółów i efektów, a gra może się pochwalić rozbudowanym systemem fizyki. Dodano również możliwość swobodnego obrotu kamery oraz poprawiono interfejs użytkownika.

Gra umożliwia graczom wspólne zarządzanie zamkiem w dwuosobowym trybie kooperacji. Kontrolują oni jeden zamek, dzieląc między siebie obowiązki. Jeden z graczy zajmuje się stroną ekonomiczną, drugi zaś militarną. Komunikacja pomiędzy nimi odbywa się za pomocą czatu głosowego zintegrowanego z serwisem Steam.

Uczestnicy zabawy dzielą wspólną pulę zasobów pomiędzy kontrolowane przez siebie aspekty gry. Znajduje się w niej m.in. drewno, płody rolne i zwierzęta. Aspekty ekonomiczny i militarny są na tyle rozbudowane, że decyzja co do właściwego podziału dóbr nigdy nie jest oczywista.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1 - 4  
Ocena gry 8.0 / 10 na podstawie 775 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Core 2 Duo 2.6 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza), 4 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8

Recenzja gry Twierdza: Krzyżowiec II – seria Stronghold znów w dobrej formie

Recenzja gry Twierdza: Krzyżowiec II – seria Stronghold znów w dobrej formie (PC)

"Oczywiście trudność poszczególnych starć jest determinowana również charakterystyką mapy w kontekście dostępności do terenów zielonych (tylko na nich można rozpocząć uprawy), złóż rudy żelaza, kamieniołomów oraz przeszkód naturalnych w postaci gór czy rzek. Zróżnicowana i charakterystyczna dla pustynnego klimatu topografia terenu z wymagającymi przeciwnikami nadaje temu trybowi rozgrywki niezwykłego uroku i miodności. Dodatkowo dynamika starć nie pozwala na oderwanie się od monitora. To powrót w prostej linii do niezapomnianych chwil spędzonych z „jedynką”. Jeśli taki był plan studia Firefly, to w mojej opinii został zrealizowany niemal w 100%."  więcej

Twierdza: Krzyżowiec II w ogniu testów - czy fani starych Twierdz mają tu czego szukać?

Twierdza: Krzyżowiec II w ogniu testów - czy fani starych Twierdz mają tu czego szukać? [12:41]

RTS-y w oblężeniu Pierwsza Twierdza i Twierdza: Krzyżowiec to w Polsce kultowe gry z gatunku RTS. Po ostatnich wpadkach studia FireFly, Twierdza: Krzyżowiec II ma być godnym powrotem do podstawowych założeń serii. Jak w akcji radzi sobie Stronghold: Crusader II? Sprawdźmy.

1:50

Video Twierdza: Krzyżowiec II

zwiastun na premierę (PL)

2:54

Video Twierdza: Krzyżowiec II

Szczur (PL)

3:20

Video Twierdza: Krzyżowiec II

Wilk (PL)

komentarze czytelników (206)


butcher2150  2014-09-30 - 20:41

jedno mogę zarzucić... przy multi to chyba kowal dłubał nie programista. Lagi są zmorą trybu- coś czarno widzę aby toto poprawili... owszem rozgrywka jest super pomimo sporej prostoty i faktu, że mapy które umożliwiają budowanie i więcej budowania w końcu zaowocują zalagowaniem rozgrywki. Gdyby gra bazowała na serwerach firefly lub czymkolwiek innym dedykowanym byłoby ok, a tak jest jak jest niestety.

ryder wieczny palacz  2014-10-01 - 09:24

Bardzo dobra gra. Jestem fanem serii nie krzyżowca, więc moja ocena jest 8,5! Każdemu polecam. Za tą/tę cene adekwatna do rozrywki!

GregorQQ  2014-10-01 - 20:07

Ludzie ta gra jest super remakem krzyżowca 1 w 3D!!! jeszcze raz ktos skrytykuje taki kawał dobrej roboty kierując sie tym że OJEJ JA SOBIE GRAM W K1 i mi sie bardziej podobało.. TO SOBIE GRAJ GAMONIU nie po to robili K2 zebys Ty wracal do przeszlosci... niedorozwoje oglądali na tvgry wypowiedź jakiegoś typowego no-lifera i kierują się jego zdaniem.. tak jest zawsze... NIE MA CO CZYTAĆ KOMENTARZY LUDZIE... Bo na ogół sami hejterzy..

3.5

Wielki Gracz od 2000 roku  2014-10-02 - 14:00

GregorQQ - czytając komentarze ludzi takich jak ty, żałuje że nie pozwolono Hitlerowi dokończyć roboty. A co do samej Twierdzy powiedzmy, że bardzo spory zawód. Uwielbiam jedynkę i krzyżowca, dwójkę i legendy też lubię, extreme i trójka to już dla mnie małe nieporozumienia. A co mnie dobija? Zacznijmy może od skopanej jak leci optymalizacji. Toż to woła o pomstę do nieba, jak gra z taką grafiką (gdzie powiedzmy szczerze wodotrysków brak) działa tak paskudnie. Przecież wygląda to kropka w kropkę jak dwójka i legendy, a tamte działają 1000x lepiej. Na temat dubbingu - jak zawsze w serii (prócz jedynki) to tylko mały dodatek, nie zwracam nawet na niego uwagi. Długość kampanii - przyzwoita, mogłoby być lepiej ale i tak oferuje dużo. I czas na najważniejsze czyli gameplay - gra słyszałem, ze niby stawia na prędkość rozgrywki, ale jednocześnie koszt budynków temu przeczy. Jeśli nie dasz tempa na maksymalne, to możesz sobie czekać do usranej śmierci, aż drwale przyniosą głupie drewno. Ilość mieszkańców w domkach to też kpina, system wzięty prosto z kingdoms, ale o ile tam się sprawdza, tak tu tylko jeszcze bardziej rujnuje rozgrywkę. Cena towarów sklepie to także kpina, wartości powinn ...

dario44  2014-10-02 - 14:18

też mam nadzieje ,że to nie jest 3 czesc twierdzy

butcher2150  2014-10-02 - 18:21

Hejterom proponuję zebrać 2 kumpli i zrobić taką grę lepiej... albo chociaż tak samo. Firefly się stara ciągną serię pomimo tego, iż może nie jest wyj...na w kosmos grafa rodem FPSów a pomysły to dobrze znane od lat rozwiązania. Ile gier o takiej tematyce powstaje? Ile w ogóle macie rtsów? Jakby mało... a i tak marudzicie jak stare baby że to i tamto jest lepiej w tytułach z przed 10 lat... a ktoś pamięta mnogość bugów z jedynki? "Optymalizację" gry sieciowej (no i jej balans oczywiście) krzyżowca? Jedynka nie miała grywalnego multi- silą była kampania i bajkowa historia z fajnym humorem... krzyżowiec zaś na odwrót stawiał na multi głównie. Wtedy mało kto narzekał że bugi że trybów mało że kwestia pokoi hostowanych przez graczy a nie na dedykowanych serwerach to 10 lat wstecz jeszcze (bf1942 i RTCW już miał dedykowane serwery). Pewnie to przesyt gier na rynku i każdy chciałby nie wiadomo co... a potem leje żale na forum i ludzie tego słuchają myśląc że dostaną szajs. Za taką cenę, jaka obecnie obowiązuje na tą grę warto zagrać- nie w pirata bo multi to jest jednak zabawa, a czas przy 2vs2 leci jak szalony. Ocena 8.5 jest sprawiedliwa i zachęcam do spróbowania.

7.5

Pawłoś123  2014-10-03 - 03:14

Zagrałem i świetna gra.

qwerty072014  2014-10-03 - 19:18

Gra jest słaba, bardzo słaba. To nie jest Stronghold/Crusader tylko jakaś rąbanka z automatów. Tempo gry za szybkie, grafika raczej kiepska. Optymalizacja grafiki tak zła, że przy większej ilości jednostek obraz stoi w miejscu. Ale najgorsza jest ekonomia, której tak naprawdę nie ma. Jak przejść grę ? Bardzo prosto. Nie buduj żadnych!!! budynków obronnych. Wszystkich żołnierzy umieść na swoim kasztelu (bo nie można go zniszczyć). Żadnej produkcji żywności czy piwa. Zużycie świec na max, pozostałe na 0. "Genialna" gospodarka, nic nie jedzą, nic nie piją, tylko się modlą a wszystkie surowce kupują. Najważniejszy budynek : produkcja świec. Razem cała gospodarka to 4 świece, 1 meczet, 1 łucznik, zbrojownia, koszary. Wojsko : 20 zbrojnych, 3 znachorów, a reszta tylko łucznicy. Jak mamy za 200 wolnych łuczników to wysyłamy ich na wroga ... i po wrogu. Militarna bzdura. Myślę że jednak Twierdza 3 była już lepsza. Była bardzo kiepska, ale chyba lepsza niż to. PODSUMOWANIE : ROZCZAROWANIE !!! NIE KUPOWAĆ

CityManPL  2014-10-04 - 09:40

Dałem ocenę 5.0 tylko z sentymentu do poprzednich odsłon. Czekałem na tę grę z dużymi nadziejami i jak już ją odpaliłem i zagrałem pierwszą rozgrywkę to witki opadły :). Prosta jak drut, każdy scenariusz polega na tym samym, przetrwać pierwsze szturmy aż się skończy startowe złoto i przejść do kontrataku. Żałosne. Z czasem jest trudniej bo komputer dostaje na start 4-5 razy tyle złota co ty i taka jest różnica. Szkoda 100 PLN, gra już trafiła na półkę i nie wiem kiedy do niej zajrzę.

Romanix  2014-10-04 - 20:01

No niezły "szit" a już myślałem że znajdę idealnego zastępce dla serii total war (żeby trochę odpoczęła) ale nic ta gra jest tak prosta jak budowa cepa albo i prostsza zrąbali ją konni łucznicy bez koni/łuki w powietrzu długie czasy wczytywania/pomniejszone budynki/1 magazyn na wszystko ta realność. Ech już nie będę wspominał o optymalizacji i reszcie błędów na pewno nie polecę nikomu kto nie jest fanem tej serii bo to by były pieniądze w błoto. Jeśli już coś chcecie kupić za podobny hajs kupcie se Wastelanda II odjechany w niebo trochę patchów i lokalizacja jeszcze ale na pewno więcej zabawy niż przy tym czymś.

4.0

Funishima  2014-10-08 - 09:23

Zawiodłem się na tej grze, myślałem że będzie to godny następca. Tycie budynki, tycie ludziki ( nie mogłem powiększyć widoku ), interfejs taki dziwny . Wracam do "jedynki" :) Daję grze mocne 4.

8.0

Venedet  2014-10-09 - 17:06

Gra jest nawet ciekawa, udana kontynuacja. Oczywiście jako weteran Krzyżowca nie mogę się przyzwyczaić do kosztów budynków, do małego interfejsu, do tego że nie mogę posłać tarcz na wieże. Przede wszystkim co mnie lekko odrzuca jest brak odczucia ile się ma zasobów, po prostu nie czuję się tego, podczas gdy w pierwszym krzyżowcu wszystko było idealnie czytelne dzięki otwartemu magazynowi.

solus  2014-10-10 - 00:34

Ja przeszedłem fredi_ed :) Z tym że nie pamiętam poszczególnych misji, musiał bym sobie przypominać :( .... Mogę wam pomóc i powiedzieć jak przeszedłem dwie ostatnie misje, z którymi nie ma co ukrywać trochę się męczyłem, a zwłaszcza z ostatnią... Już miałem chwile zwątpienia i bezsilności ale wymyśliłem rozwiązanie :)

solus  2014-10-10 - 12:50

SUPERSTARXXX - Ja już przeszedłem grę a Ty się "obudziłeś" że jest już do pobrania :) Szybki jesteś :-P

kaktus18  2014-10-10 - 20:46

Gra świetna,ale brakuje opcji "uodpornienia" murów na ataki piechoty i tego wesołego przydupasa w prawym dolnym rogu ekranu.

5.0

GhostRaider  2014-10-12 - 11:23

Ta gra jest po prostu za trudna. Ja rozumiem weteranów gatunku, ale dla kogoś, kto chciałby się zaznajomić z serią, zaczynając od tej części od pierwszych chwil jest odstraszany. Po co umieszczać "łatwy" poziom trudności, skoro to tylko nazwa. Niech się lepiej twórcy lepiej przypatrzą innym grom. Taki Starcraft 2 może zapewnić godziny zabawy, nie stresując gracza. Nie każdy ma chęć i czas, żeby męczyć się z grą, w której producenci położyli lachę na zrównoważenie walki miedzy graczem a komputerem.

GradyOG  2014-10-13 - 10:41

W Twierdze grałem przez 2 dni i mi się znudziła,Myślałem ze to będzie konkret ale to jest taki dodatek :/

10

melchiorekkk  2014-10-15 - 17:07

na xgameboxes jest do pobrania

solus  2014-10-21 - 18:34

Następny co się obudził :) kaktus18 i jak przeszedłeś ostatnią misję?

Jab7kO  2014-10-21 - 21:41

@GhostRaider Nie miałem jeszcze chwili, żeby zagrać, ale tym oto postem przekonałeś mnie do zagrania. Lubię kiedy gra jest swego rodzaju WYZWANIEM. Tacy ludzie jak Ty i Tobie podobni nie powinni w ogóle włączać gier. Przez takich jak Ty, 90% gier podporządkowana jest niedzielnym graczom, czyli prowadzenie za rączkę do samego końca.