Final Fantasy XI [PC]

Jedenasta już część słynnej serii firmy SquareSoft - Final Fantasy, dedykowana rozgrywce tysięcy graczy w sieci Internet. Europejska wersja Final Fantasy XI zawiera oba opublikowane dotąd dodatki do gry - Rise of the Zilart oraz Chains of Promathia.

wersja językowa:
angielska

Final Fantasy XI data premiery gry na PC:

28 października 2003 ( światowa data premiery )

08 listopada 2004 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Final Fantasy XI:

Lineage II
Dark Age of Camelot
EverQuest

RPG

Jedenasta już część słynnej serii firmy SquareSoft - Final Fantasy. Różni się ona diametralnie od wszystkich swych poprzedniczek, które ukazały się zarówno na konsole jak i komputery klasy PC (część VII i VIII) za sprawą trybu rozgrywki. Jak do tej pory wszystkie części Final Fantasy były grami z gatunku cRPG przeznaczonymi dla pojedynczego gracza, tym razem mamy do czynienia z pełnoprawną produkcją MMOcRPG, podobną do takich sławnych gier jak: EverQuest, Anarchy Online, Asheron’s Call czy Dark Age of Camelot. Akcja Final Fantasy XI rozgrywa się w świecie fantasy zwanym Vana'Diel łączącym zarówno elementy magiczne jaki techniczne. Warto również zaznaczyć, że europejska wersja Final Fantasy XI zawiera oba opublikowane dotąd dodatki do gry - Rise of the Zilart oraz Chains of Promathia.

Fabuła gry przedstawia się następująco - Pokojowo nastawieni mieszkańcy stają w obliczu odradzającej się plagi okrutnych monstrów, która przed kilkunastoma laty spustoszyła cały świat. Czas stawić czoło zagrożeniu...

Podobnie jak w innych grach MMOcRPG, tak i tu istotą rozgrywki jest kreacja i rozwój swojego bohatera. Tworząc postać mamy wybór między płcią oraz kilkoma rasami: Człowiek, Elf, Tarutaru, Mithra oraz Galkal. Wybór określonej rasy i płci ma bardzo duży wpływ na dalszą grę, ponieważ decyduje o tym, czy będziemy postacią silną, zwinną, czy też niezwykle łatwo przyswajającą sobie czary. Oczywiście możemy też wybrać różne elementy budowy ciała, jak: twarz, kolor skóry i włosów. Kolejnym istotnym krokiem kreacji jest rozdzielnie współczynników bohatera, takich jak siła, zręczność i inteligencja; oraz określenie jego profesji. Możemy wybrać m.in. z takich specjalizacji jak: bard, wojownik, mnich, złodziej, biały mag, czarny mag i czerwony mag. W odróżnieniu od wielu podobnych produkcji, tu istnieje możliwość przekwalifikowania postaci w trakcie gry.

Świat Vana'Diel podzielony jest na trzy wielkie królestwa Republic of Bastok, Federation of Windurst oraz Kingdom of San D'oria. Gracz decyduje w szeregach którego królestwa chce się znaleźć, a później może wpływać na jego rozwój i ekspansję. Mapa świata podzielona jest na szereg krain, zdobycie każdego terytoriom polega na zabiciu występujących tam potworów i NPCtów, a co za tym idzie zdobyciu specjalnych kryształów charakteryzujących siły natury i siły świata. Każde zwycięstwo zwiększa liczbę specjalnych punktów „podboju” państwa, czyniąc go silniejszym, porażka zaś odwrotnie. Rozgrywka w FFXI to również wykonywanie licznych questów, zwiedzanie najodleglejszych zakątków świata Vana'Die, interakcja z graczami i łączenie się w zorganizowane grupy oraz, co już wspominałem powyżej, zdobywanie doświadczenia i rozwijanie postaci. Nic nie stoi też na przeszkodzie by handlować, czy też uczyć się wykonywania określonego rzemiosła, np. wykonywania strzał i łuków. W produkcji tej nie można zabijać innych graczy.

Na terytorium Stanów Zjednoczonych i Europy gra została pierwotnie wydana wraz z pierwszym dodatkiem Final Fantasy XI: Rise of the Zilart. Dlatego też dodatek ten nie był sprzedawany jako oddzielny produkt.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: tysiące   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 259 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 239,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 1.6 GHz, 256 MB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza), 6 GB HDD, Windows XP

Final Fantasy XI - zapowiedź

Final Fantasy XI - zapowiedź (PC)

"Od strony graficznej walki zapowiadają się wyśmienicie. Do naszej dyspozycji przygotowuje się kamerę, która pozwoli na zbliżenia i zmiany kąta, pod jakim obserwujemy zmagania walczących. To ma zwiększyć dynamikę i atrakcyjność walk. "  więcej

Seekers of Adoulin

Seekers of Adoulin [1:50]

Film reklamujący piąty dodatek do gry MMORPG Final Fantasy XI, noszący tytuł Seekers of Adoulin.

komentarze czytelników


Muad  2004-02-09 - 10:38

Hey.Nie bede ukrywal ze mam wielka ochote pograc w ta gierke:).Czy tos moze mi poweidziec jakie sa oplaty oraz jaki jest ping do najblizszego servera. Astercity:) . Moze chociaz ktos zna IP servera/serverow bym mogl sam sprawdzic .... Chyba jest ktos w Polsce kto juz w to pogrywa;) - bede wdzieczny za wszelkie informacje na temat gierki. 3mka

Mark24  2004-02-09 - 10:48

1. Pogrywa już ponad 30 osób z polaków - mamy bardzo silną gildię (LS), w ten weekend nawet próbowaliśmy walczyć o tereny dla naszego państwa (akcja w 18 osób) 2. Opłaty - sama gra - 50USD, 13USD miesięcznie, pierwszy miesiąc free, każda dodatkowa postać 93 centy 3. ping około 300ms, ale to jest rpg więc do komfortowej gry wystarczy jak masz poniżej 800 - 1000. zresztą dla sprawdzenia pinguj www.playonline.com 4. forum gdzie piszą polacy to www.mmorpg.pl - dosyć zywe prawie 2000 postów, screeny miedzy innymi z ostatniej akcji (głownie się opalamy ;) ) 5. grafika statycznie jest taka sobie, na pewno nie jest piękna, ale animacja wymiata, grę trzeba zobaczyć w ruchu. 6. polecam świetny filmik z misji (misja na zwiększenie rangi - zabicie smoka) - autorstwa beholdera - link można znaleźć na stronce www.mmogspot.com 7. bardzo polecam!

Muad  2004-02-10 - 20:58

Wielkie dzieki za info.Bardzo mi sie przydało.3mka

Max payn3  2004-04-03 - 10:47

Na hyperze widziałem final fantasty x2 ale dziąla tylko na ps2

malfix  2006-12-12 - 09:26

siemka gra spok oale mam problem nie wiem jak sie podlaczyc pod piracki server ktos wie moze jak sprawdzalem na game site 200 servery ale nic tam nie pisze co sciganc zeby sie podlaczyc pod dany server jak by ktos wiedzial to napiszcie mi na gg 6320471 bede bardzo w dzieczny :)

GandalftheBlack  2007-02-27 - 09:35

Coooooo??? FF crpg??? Coś im się mocno popier...! FF to jest jrpg!

kns3k  2007-02-27 - 09:39

malfix-->> nie ma i jeszcze dluuuugo nie bedzie serwerow do FF XI (mowie o pirackich) Square baardzo dobrze pilnuje :P

minika19  2007-07-20 - 04:04

Cena z kosmosu :o http://www.cda.pl

Riskbreaker  2008-05-06 - 20:20

Cena z kosmosu? W UK kupujesz za 5 funtów.

peres1109  2008-07-08 - 20:51

Według mnie jedna z lepszych gier MMO polecam

HHHunTer  2010-08-11 - 08:38

elo mam liste prywatnych serwerów do tej gry jak ktoś chce to moje gg 13212006 i podaj nick z Gryonline

Jack Walters  2010-09-30 - 15:48

CUDOWNA GRA FANTASY I BAŚŃ KTÓRA JEST KRAINĄ ZACHWYTU. DAJĘ 10/10 Z +