Anno 2070 [PC]

Kolejna odsłona cenionej wśród miłośników pecetowych strategii serii Anno. Akcja Anno 2070 osadzona została w niedalekiej przyszłości, gdzie ludzkość zmaga się z niebezpiecznymi zmianami klimatu na Ziemi.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Anno 2070 data premiery gry na PC:

17 listopada 2011 ( światowa data premiery )

17 listopada 2011 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Anno 2070:

Sid Meier's Civilization V
Patrician IV
Port Royale 2

Strategiczne, science-fiction, ekonomiczne, RTS, multiplayer, budowa miasta

To już piąta część jednej z najpopularniejszych strategii ekonomicznych na rynku. Cykl narodził się w studiu Sunflowers, które stworzyło dwie pierwsze jego odsłony. Przy produkcji edycji 1701 oraz 1404 pałeczkę przejął zespół Related Design. Ta sama ekipa zajęła się również Anno 2070, choć tym razem pomagali im również ludzie z Blue Byte, czyli twórcy serii Settlers.

Akcja przeniesiona została w niedaleką przyszłość. Do roku 2070 zmiany klimatu spowodowały drastyczne podniesienie się poziomu wód, co zafundowało ludzkości biblijny wręcz potop. W takiej sytuacji postanowiono wrócić do sprawdzonych metod i wzorem Noego wybudowano Arki, mające zapewnić naszemu gatunkowi przetrwanie oraz umożliwić mu odbudowę swojej dawnej potęgi na tych skrawkach lądu, które wciąż wystają ponad wodę.

Rozgrywka bazuje w większości na mechanizmach doskonale znanych fanom serii, które zostały jednak wzbogacone o szereg nowych opcji. Po raz pierwszy w historii cyklu dostajemy możliwość pokierowania trzema frakcjami – Tycoons, Echoes oraz Tech. Ci pierwsi stawiają na przemysł i agresywną ekspansję. Za nic mają dobro środowiska, zamiast tego priorytetem jest dla nich osiąganie dużych zysków i gromadzenie surowców w najkrótszym możliwym czasie. Drugie z tych stronnictw preferuje wolniejszy rozwój przemysłowy i koncentrowanie się na odnawialnych źródłach energii, co umożliwia mu zachowanie naturalnego środowiska w stanie praktycznie nietkniętym. Ostatnia społeczność jest ukierunkowana na nowoczesne technologie i rozwój badań nad praktycznie każdą sferą życia. Podstawą jej egzystencji są liczne laboratoria oraz ośrodki badawcze budowane na dnie morza. Co ciekawe, frakcje nie są sobie wrogie i gra wcale nie zmusza nas do wybrania jednej z nich. Zamiast tego są po prostu ścieżkami rozwoju, które możemy swobodnie wykorzystywać i łączyć dla realizacji naszych celów. Wszystkie stronnictwa mają inne struktury, technologie oraz mieszkańców z unikalnymi potrzebami.

Inną nowością jest Arka, czyli olbrzymi wodny statek będący naszą bazą dowodzenia i czymś w rodzaju awatara gracza w wirtualnym świecie. Jest on jednocześnie jedynym stałym elementem, z którym zaczynamy każdą misję. Zapewnia wrażenie ciągłości w kampanii, ponieważ Arkę można ulepszać oraz załadowywać surowcami i wszystko to nie znika z poziomu na poziom. Tym samym nie zaczynamy już zawsze od zera. Statek jest również zintegrowany z naszym sieciowym profilem. Przeniesienie akcji w przyszłość wymusiło również kompletne przemeblowanie systemu surowców. Część z nich została usunięta, dodano też masę nowych, takich jak piasek, ropa czy szkło. Przede wszystkim jednak pojawiła się energia elektryczna, napędzająca większość budynków. Ponadto olbrzymią rolę odgrywa ekologia. Zniszczone środowisko przynosi gorsze plony i wraz ze wzrostem poziomu zdewastowania natury maleje przydatność gospodarcza danego terenu.

Anno 2070 oferuje kilka trybów zabawy. Poza obfitującą w wyzwania kampanią główną gracze mogą skorzystać z opcji gry ciągłej, dzięki której rozgrywka właściwie nigdy się nie kończy. Twórcy zadbali również o bazujący na sieci Internet tryb multiplayer. Możemy bawić się zarówno w trybie rywalizacji, jak i kooperacji, a dodatkową atrakcją są bardzo bogate opcje konfiguracji reguł rządzących sieciowymi rozgrywkami. Świetnym dodatkiem są też opcje społecznościowe. Co pewien czas wszystkie trzy frakcje korzystają z inicjatywy ustawodawczej i gracze sami przegłosowują, która propozycja zostanie zaakceptowana, co wprowadza modyfikacje do reguł ekonomicznych.

Pod względem oprawy audio-wizualnej gra stanowi duży krok naprzód w stosunku do poprzednich części serii. Anno 2070 powstało w oparciu o nowy silnik wykorzystujący wszystkie dobrodziejstwa DirectX 11. Dzięki niemu możliwe było ulepszenie nie tylko poziomu detali, ale również zwiększenie skali praktycznie wszystkich elementów świata gry. Teraz statki mają imponujące rozmiary i nie przypominają już łupin orzechów, a większe porty prezentują się wyraźnie bardziej realistycznie. Wśród frakcji neutralnych pojawia się przemytnik, mieszkający na starym amerykańskim lotniskowcu, dorównującym swoimi gabarytami niektórym mniejszym wyspom z Anno 1701 oraz 1404. Ponadto miasta wreszcie wyglądają jak prawdziwe metropolie, a nie jedynie tętniące życiem wioski.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.9 / 10 na podstawie 1236 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.7 / 10 na podstawie 678 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza), 5 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Odświeżający skok w przyszłość - recenzja gry Anno 2070

Odświeżający skok w przyszłość - recenzja gry Anno 2070 (PC)

"Od czasu edycji 1701 seria zawsze oferowała wspaniałą oprawę graficzną. Anno 2070 nie jest pod tym względem wyjątkiem i jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę. Tytuł ten jest po prostu przepiękny. Wszystkie elementy zostały wykonane z niezwykłym przywiązaniem do detali. Każda frakcja ma zupełnie inne budynki i jednostki, a wygląd wysp zmienia się zależnie od poziomu spustoszenia środowiska. Co chwilę raczeni jesteśmy zapierającymi dech w piersiach widokami. Często ma się ochotę maksymalnie przybliżyć kamerę i po prostu patrzeć, jak małe ludziki prowadzą swoje małe wirtualne życie w pieczołowicie wybudowanych przez nas miastach. Perfekcyjnie wykonano również interfejs użytkownika. Anno 2070 to skomplikowana gra, ale opanowanie masy informacji nie jest trudne. Jest to tym bardziej imponujące, że często musimy zarządzać wieloma różnymi społecznościami naraz. W połapaniu się w tym wszystkim pomaga E.V.E, czyli sztuczna inteligencja Arki. Zbiera ona potrzebne dane, służy radą oraz tłumaczy poszczególne mechanizmy rządzące ekonomią."  więcej

zwiastun na premierę (PL)

zwiastun na premierę (PL) [1:16]

1:08

Video Anno 2070

tryb continuous (PL)

1:25

Video Anno 2070

tryb wieloosobowy (PL)

2:15

Video Anno 2070

Frakcje (PL)

komentarze czytelników (96)


zsaiboT  2014-08-20 - 11:12

Udało mi się kupić na promocji w uplay grę z dodatkiem za 18zł :P. Na allegro stoi po 54 ;). Zobaczymy czy jest tak dobra jak mówicie

Adozo  2014-08-30 - 00:25

Polecam tą grę tak samo jak Anno 1404 i Anno 1701

bogi1  2015-05-01 - 16:13

Będzie w CDA 06/2015

Infector  2015-05-08 - 17:00

Aż specjalnie po 10 latach przerwy kupię nowy numer CD-ACTION. Choć nie tylko dla pełnej wersji gry.

oxol2000  2015-05-10 - 17:37

Kupiłem dzisiaj w empiku za 20zł!!!! zapowiada się świetnie

Cezareusz  2015-08-06 - 15:47

Czy ktoś się orientuje czy Anno 2070 w cd Actionie jest bez zabezpieczeń drm?

6.0

szopen469  2015-08-09 - 23:02

Moim zdaniem najlepsza część to 1701. Przyszłość jest fajna pod wieloma względami, muszę przyznać kawał solidnej roboty, ale ci EKO, TECH i TYCOON ogarnij ich potrzeby jak każdy ma inne MÓZG WYBUCHA. Pozatym gra jest dla mnie trudno do rozpoczęcia, we wcześniejszych seriach drewutnia, i mam surowiec, konopie, rzemieślnik i mam liny, dorzucam sukno i będzie okręt, a tu jakieś boksyty, napędy i choroba wie co jeszcze.

arkadius2  2015-09-04 - 18:17

Witam, mam dziwny problem - otóż nie mogę rozpocząć 4 misji w pierwszej kampanii gdyż owa misja jest niedostępna - wyświetla się komunikat "nieznane paramenty misji". Wszystkie (3 poprzednie) misje ukończyłem.

Cezareusz  2015-09-25 - 04:31

Dziś zrobiłem reinstalkę Windowsa i znów mam komunikat w Anno 2070 "Liczba dostępnych aktywacji tego numeru seryjnego została wyczerpana! Proszę skontaktować się z działem obsługi klienta aby uzyskać więcej informacji." Już po raz czwarty będę do nich pisał w tej sprawie. Dla informacji podam, że przed reinstalką odinstalowałem grę wierząc, że może się serial deaktywuje - a tu guzik. Nie ma możliwości deaktywacji w żaden sposób, ani przez pliki z gry. Każdy normalny producent nawet jak robi zabezpieczenia zazwyczaj dodaje możliwość deaktywacji - tutaj tego nie ma. Wygląda na to że piraci mają wygodniej.

Cezareusz  2015-09-25 - 09:11

Swoją drogą zadziwia mnie tak wysoka ocena na waszym portalu, na steamie zbiera sporo negatywów ze względu na limit aktywacji - czy nikomu rzeczywiście ten limit 3 aktywacji nie przeszkadza?

Raistand  2015-09-25 - 09:14

@up - Często te reinstalki robisz?

Cezareusz  2015-09-25 - 09:37

Przynajmniej raz na pół roku, czasem częściej; gdy posypie mi się direct x albo jak jakikolwiek wirus wejdzie za sprawą jakiegoś fake- moda. Po prostu czasem więcej czasu zajmuje usuwanie wirusa i grzebanie w rejestrze niż instalacja Windowsa. Ostatnio mi się posypał windows gdy w msconfigu chciałem uruchomić tylko jeden rdzeń aby uruchomić starą grę -wtedy miałem blue screen i nie szło uruchomić Windowsa. Swoją drogą posypanie Windowsa wcale nie jest takie rzadkie, gdy zapomnisz wyłączyć w czasie aktualizacji jakiś program działający w tle, lub masz kiepskie zasilanie - więc nie dziw się

Raistand  2015-09-25 - 09:46

- dawno temu czytałem, że aktywacje się "uzupełniają" w tempie jedna na miesiąc. Z tego co piszesz to jednak nie zawsze. - Piszesz "Swoją drogą posypanie Windowsa wcale nie jest takie rzadkie" Wybacz ale jeśli co chwilę sypie ci się system to albo masz jakiś podzespół do wymiany, albo potworny syf w komputerze. @down - Jak uważasz. Twój czas, Twój komputer.

Cezareusz  2015-09-25 - 10:02

Nie, po reinstalce syfu żadnego nie mam ;) - ja niestety stosuję reinstalki gdy szukanie "fixu" mnie kosztuje więcej niż 2 godziny i nie da się uruchomić- lub instalacja ponowna programu lub gry nie pomaga. Zawsze reinstalka Wina pomaga.

Cezareusz  2015-10-03 - 16:31

Czekam 8 już dni na odpowiedź od ubisoftu i nie odpowiadają

Myslimir  2015-10-05 - 01:38

Grę kompletnie odradzam, szczególnie grającym na "singlu", a pewnie jest ich większość. Dlaczego? 1. SI w tej grze nie istnieje. Wystarczy nie odkrywać żadnych lądów, aby nawet w trybie "hard" (jakoś inaczej się to zwie, nie ważne), nie mieć żadnych przeciwników. Jak to działa? Odkrywasz inne wyspy i znajdujesz tam komputerowych oponentów. Nawiązujesz z nimi relacje. Jeżeli nie odkrywasz, to nie nie nawiązujesz. Nie ważne, że nad Twoją wyspą latają tych oponentów samoloty, a wokół wyspy pływa rój okrętów, oni Cię nie widzą :-) 2. Gra jest do bólu liniowa. Na startowej wyspie masz zwykle te same surowce. Ok, możesz popłynąć dalej i zacząć gdzie indziej, ale to jest trudne. 3. Gra jest do bólu liniowa :-) Startując zawsze, ale to zawsze, musisz rozbudować wszystko w określonej kolejności, bo gra Cię zje. Jeżeli zaczniesz kombinować, to szybko znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia. Musisz grać, jak to zaplanowano. 4. Komputerowi przeciwnicy są "podrasowani". W momencie startu gry dysponują technologiami, o których możesz pomarzyć. Cezareusz - przeinstalowywanie Win przy każdym problemie jest po prostu śmieszne. Swój Win 7 postawiłem 5 lat temu i działa wszystko. Ok, ...

Cezareusz  2015-10-07 - 15:25

Bojkotuję grę - ubisoft mi nie odpisał - może jesteście zdziwieni, że tak wysmarowałem tą grę - ucieszę się, jak sprzedaż takiego bubla by był zakazany, przynajmniej niech firma zanotuje najniższą sprzedaż, olejcie tą grę nawet po dużych obniżkach. Szkoda nerwów. A w grę jak nie mogłem grać tak nie mogę teraz. Na 99% nie ma odnawialnego seriala - już minął miesiąc a ja dalej nie mogę grać - dzisiaj sprawdzałem - nadal nie mogę aktywować.

diaboł  2015-10-10 - 18:56

Mam problem w 3 rozdziale w 2 misji tam gdzie trzeba musimy sprowadzić do miasta trzystu sześćdziesięciu fabrypracowników ale mam problem z zapewnieniem potrzeb. Chodzi o napoje, nie mogę nigdzie wybudować fabryki owoców bo gleba nie ma żyzności. Jakieś pomysły?

Cezareusz  2015-10-12 - 13:42

Dobra przedłużyli aktywację - ile to trwało sami widzicie - gry nie polecam z tego powodu

razor3  2015-11-07 - 16:17

Opłaca się kupować grę jeszcze do multiplayer czy raczej już nikt nie gra?