The Elder Scrolls V: Skyrim [PC]

The Elder Scrolls V: Skyrim to wyprodukowana przez firmę Bethesda Game Studios piąta odsłona popularnego cyklu cRPG. Akcja gry osadzona została 200 lat po wydarzeniach przedstawionych w The Elder Scrolls IV: Oblivion. Gracze wcielają się w rolę jednego z ostatnich łowców smoków (dovakhin) i podążając tropem starożytnej przepowiedni próbują powstrzymać nadejście Alduina, boga zniszczenia, który zagraża całemu kontynentowi Tamriel. Wraz z postępami w grze postać nabywa nowe umiejętności i doskonali już posiadane.

wersja językowa:
polska i angielska

The Elder Scrolls V: Skyrim data premiery gry na PC:

11 listopada 2011 ( światowa data premiery )

11 listopada 2011 ( data wydania w Polsce )

11 listopada 2011 ( premiera w USA )

gry podobne do The Elder Scrolls V: Skyrim:

The Witcher 3: Wild Hunt
The Witcher 3: Hearts of Stone
The Witcher 3: Blood and Wine

RPG, FPP, TPP, fantasy, sandbox, The Elder Scrolls, RPG akcji

The Elder Scrolls V: Skyrim to kolejna część serii cRPG autorstwa zespołu Bethesda Softworks. Ponownie odwiedzamy w niej kontynent Tamriel, a fabuła tym razem obraca się wokół powrotu do tej krainy pradawnej rasy smoków.

Akcja toczy się 200 lat po wydarzeniach opowiedzianych w grze Oblivion. Gracze wcielają się w jednego z ostatnich bohaterów parających się profesją dovahkiina, czyli łowcy smoków. Do niedawna wydawało się, że potężne monstra są już tylko wspomnieniem, ale pewnego dnia pokryte łuskami bestie znów zaczynają pojawiać się na niebie, a przepowiednia zwiastuje nadejście Alduina, boga zniszczenia, który przyjmuje postać smoka. Walcząc z tymi groźnymi potworami przejmujemy ich dusze oraz zdolności, czyli tak zwane Krzyki. Za ich pomocą możemy spowolnić czas, odepchnąć przeciwników niewidzialną energią, a nawet wezwać na pomoc sprzymierzonego smoka. Wiele tego typu umiejętności otrzymujemy po odnalezieniu pradawnych słów, ukrytych w nordyckich podziemiach.

Zabawę zaczynamy od stworzenia naszego wirtualnego alter-ego. Do wyboru jest dziesięć różnorodnych ras, brak natomiast podziału na klasy. Wraz z postępami w zabawie nasza postać staje się coraz potężniejsza. Po przejściu na kolejny poziom można samodzielnie zwiększyć jedną z trzech podstawowych cech: magię, wytrzymałość i zdrowie. Autorzy gry zupełnie przebudowali system umiejętności – zostały one podzielone na czytelne grupy, np. bronie jednoręczne, czy dwuręczne. Każda z takich kategorii zawiera konkretne zdolności i ataki. Zmiany zaszły także w systemie magii – zaklęcia ze szkoły Mistycyzmu zostały przeniesione do innych grup.

W Skyrim pojawia się nowy system walki, który jest bardziej dynamiczny i jednocześnie wymaga myślenia taktycznego. Każdej z dłoni bohatera można teraz przypisać broń, tarczę lub zaklęcie. W ten sposób tworzymy wiele kombinacji, łącząc np. czar ofensywny w jednej ręce z mieczem w drugiej. Bezpośrednie starcia polegają już nie tylko na bezmyślnym wciskaniu klawiszy, ale odpowiednim manewrowaniu bohaterem, unikaniu lub parowaniu ciosów i powalaniu przeciwników. Herosi mogą z łatwością stracić równowagę i wystawić się na niebezpieczne uderzenia wrogów, którzy teraz są znacznie bardziej żywotni i groźni. Postać gracza potrafi też wyprowadzać efektowne ciosy wykańczające.

Kolejna odsłona The Elder Scrolls jeszcze raz próbuje stworzyć wrażenie, że przemierzamy prawdziwy świat, zaludniony przez żywych mieszkańców. Decyzje gracza mają teraz poważniejsze konsekwencje, związane z ciekawszym zachowaniem innych postaci. Kiedy przykładowo wyrzucimy sztylet na środku miasta, to być może ktoś nam go odniesie lub wręcz przeciwnie - ukradnie. Zmianom uległy także dialogi, które stały się znacznie bardziej naturalne. Gdy znudzi nam się ratowanie świata możemy odpocząć przy bardziej przyziemnych czynnościach. The Elder Scrolls V: Skyrim pozwala zbierać plony z ziemi, wykuwać bronie w kuźni, gotować, wydobywać surowce w kopalniach, a nawet produkować pancerze.

The Elder Scrolls V: Skyrim oferuje możliwość zwiedzania olbrzymiego wirtualnego świata, w którym znajdziemy m.in. pięć dużych miast i setki podziemi. W celu ułatwienia poruszania się po tak dużym terenie autorzy wprowadzili opcję szybkiej podróży pomiędzy lokacjami. Ponownie zastosowano system automatycznego dostosowania siły przeciwników do umiejętności naszego śmiałka, choć jednocześnie upewniono się, że nie będzie on tak inwazyjny jak w Oblivionie. Usprawniony silnik gry dobiera zadania pod kątem naszych dotychczasowych dokonań i siły postaci. Przykładowo, gdy kobieta prosi nas o odnalezienie porwanej córki system sprawdza, które podziemia już odwiedziliśmy, a następnie umieszcza dziewczynkę tam, gdzie dotąd nie zawitaliśmy, jednocześnie dodając takich przeciwników, by stanowili oni wyzwanie dla naszego bohatera.

Gra korzysta z udoskonalonego silnika graficznego znanego z The Elder Scrolls IV: Oblivion. Znacznie poprawiono wygląd postaci oraz ich mimikę i gestykulację, dodano dynamiczne efekty pogodowe (m.in. śnieg) i symulację wiatru, który teraz realistycznie porusza gałęziami drzew. Gra oferuje opcję wyłączenia wszystkich elementów interfejsu z ekranu, pozwalając tym samym na głębsze zanurzenie się w wirtualny świat.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 9.7 / 10 na podstawie 30129 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.9 / 10 na podstawie 5306 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 159,99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i5 2.6 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 896 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza), 6 GB HDD, Windows XP/Vista/7, łącze internetowe

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku?

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku? (PC)

"Od strony graficznej Skyrim prezentuje się całkiem nieźle, choć miejscami nierówno. Podrasowany silnik Gamebryo, który z niewiadomych względów został okrzyknięty przez Todda Howarda zupełnie nowym napędem, nadal kiepsko radzi sobie z animacjami. Grę lepiej oglądać z perspektywy pierwszej niż trzeciej osoby, a i tak trzeba przymknąć oko na niektóre „atrakcje”, np. śmiesznie kicające zające. Lokacje i świat prezentują się dużo lepiej niż w Oblivionie i są naprawdę ładne – na dodatek pecetowcy już teraz mogą skorzystać z pierwszych modów, które jeszcze bardziej upiększają północną prowincję. Oprawa audio wypada bez zastrzeżeń, pochwały należą się zwłaszcza autorowi muzyki – Jeremy Soule odwalił kawał kapitalnej roboty."  więcej

Gramy w Skyrim - misja fabularna

Gramy w Skyrim - misja fabularna [9:48]

Przygody ciąg dalszy. Tym razem - poza kolejną walką ze smokiem - pokazujemy misję z głównego wątku fabularnego.

5:34

Video The Elder Scrolls V: Skyrim

fragment rozgrywki z modyfikacji Falskaar

1:09

Video The Elder Scrolls V: Skyrim

Update 1.5 Trailer

1:42

Video The Elder Scrolls V: Skyrim

The Animation of Skyrim

komentarze czytelników (3697)


10

Dede0601  2015-10-01 - 21:22

Skyrim ma średnią fabułę? Chyba jestem zbyt zmęczony, bo nie wierzę w to co widzę...

sebogothic  2015-10-04 - 13:39

@Dede0601 - A grałeś w jakieś inne erpegi oprócz Skyrima?

kAjtji  2015-10-06 - 07:07

@Dede0601 Ty wogóle grałeś w Skyrima?

9.0

Husajn231231231  2015-10-06 - 13:34

Gra jest świetna. Ci up mają coś tam racji z fabułą ale nie istnieje żaden rpg, który dorówna fabułą np. dobrej książce lub nie ma szans z dobrym filmem. Ta gra nadrabia ogromem questów pobocznych oraz ilością modów dlatego w Skyrima można grać nie ruszając zbyt daleko fabuły. Jedyny powód przez, który jest 9, a nie 10 to kiepskie rozwiązanie sprawy unikatowych broni i innego ekwipunku. Wydaje mi się, że bronie typu np. "przedświt" powinny być znacznie trudniej dostępne, ciężej je zdobyć ale zawsze będą mocniejsze od smoczych czy deadrycznych broni niezależnie od kowalstwa i zaklinania. To byłoby ciekawsze rozwiązanie, bo najlepszy ekwipunek byłby kwestią sporną, a tak teraz wystarczy alchemia+kowalstwo+zaklinanie i ma się najlepszy możliwy ekwipunek.

Dede0601  2015-10-06 - 20:16

@sebogothic We większość, które uznaje się za dobre. I tak ogólnie - miałem na myśli fabułę ogólną, bo główny wątek był kiepski :p.

saito123  2015-10-06 - 20:44

Nie rozumiem "główny wątek był kiepski" heh, nie powiedziałbym. Jak dla mnie w Skyrimie wątek główny jest niesamowity, fabuła jest bardzo dobra. Trochę Was nie rozumiem :)

Flyby  2015-10-06 - 23:00

Znowu "zawody na fabułę" ;) Z całym spokojem Wam oświadczam (a znam się na fabułach doskonale) że wątkom fabularnym w Skyrimie, nie brakuje niczego ;) Są zwroty akcji, tajemnice i zdrady, intrygi, okrucieństwo, bezmyślność i głupota. Dodatkowo - wszystkie wątki fabularne są osadzone w "literaturze Skyrim". Kto naprawdę ceni sobie walory fabuły, zna ją choćby względnie dobrze z książek, nie może powiedzieć "słabizna fabularna". Jeżeli, mimo wszystko, to robi, zdradza tylko swoje ograniczenia, czy powiedzmy łagodniej, upodobania fabularne ;) Istnieje też możliwość że po prostu nie ogarnia fabuły w całym jej bogactwie, nie potrafi w niej "zasmakować". Pamiętać trzeba że Skyrim to piąte rozwinięcie dziejów oryginalnego fantastycznego świata, w którym to my jesteśmy bohaterami w różnych postaciach ;) Nie wyręcza nas żaden gotowy heros, nie prowadzi po liniowej przygodzie ;) To my, wedle własnego gustu i rozeznania, stajemy się nim i wraz z nim (też po swojemu) bierzemy udział w przygodzie fabularnej. Nawet w jej poznawaniu, dokonujemy swoich wyborów, według postaci, którą stworzyliśmy. Trzeba to docenić albo chociaż zrozumieć.. "Słabizna fabularna", gracze, nie róbcie sobie wsty ...

Dede0601  2015-10-07 - 15:54

Też mówię, że fabuła w skyrimie jest świetna.

Gerr  2015-10-07 - 16:33

Wygląda na to że jestem graczem "ograniczonym", bo niestety w Skyrimie nie uświadczyłem "zwrotów akcji, intryg, okrucieństwa, ani wyborów" (napewno nie w takiej formie, jaka by mnie zadowoliła), chyba że: -zwroty akcji- nie ucięto nam głowy na samym początku gry? -intrygi, tu nie mam ani jednego pomysłu, choć może wątek gildii złodziei, którego nie było mi dane wykonać. -okrucieństwo- już przytoczone ucinanie głowy, lub "rasizm" w Wichrowym Tronie? -wybory, komu pomożemy w wojnie domowej? Oczywiście, można powiedzieć że te elementy w grze występowały, jednak to że występowały nie oznacza że były na jakimś wysokim poziomie, jako dowód wystarczy przytoczyć jakiekolwiek Dragon Age, w każdej z tych gier, poszczególne elementy stały na dużo wyższym poziomie, nawet w znienawidzonym przez wielu DA2. Z linii fabularnych wybijały się jedynie wątki gildyjne i parę zadań związanych z Deadrami, reszta to bieda, pokroju czyszczenia lochów i zabijania "złych, którzy mogą zniszczyć świat"-tu można poczuć się niczym w serii Souls, nie wiem jak ten świat może jeszcze istnieć- lub szukania kalesonów, zagubionych w "starożytnym, zapomnianym lochu ze skarbem", znajdującym się 5 metrów od wios ...

9.0

guziut  2015-10-07 - 18:50

Na moje szczęście fabuła w skyrim podoba mi się zajebiście ,a reszta gry tez spoko.

Flyby  2015-10-07 - 18:57

Gerr ;) Moglibyśmy sobie tutaj dyskutować na tematy fabularne Skyrima, długo i obficie ;) Niemal wszystkie "minusy" fabuły, jakie tutaj wymieniłeś, nie szczędząc złośliwych uproszczeń, bez trudu zamieniłbym na "plusy", także nie szczędząc złośliwych puent ;) Lecz jedno Twoje zdanie "wszak nawet najwięksi fani tego uniwersum, fabułę traktują jako minus", czyni naszą dyskusję, wręcz "bezprzedmiotową" ;) Uniwersum Skyrim (oprócz grafiki i systemu grania) czyni przede wszystkim fabuła. To ona wyznaczała taki a nie inny wygląd świata, obyczajów ludów i ich dziejów, charakterystyki postaci, miejsca magii czy rzadkiej "technologii". W zwierciadle fabuły, serii The Elder Scrolls, odbiły się wszystkie nasze mity, strzępy historii rozmaitych ludów, zabobonów, lęków i radości ;) Odbiły się po mistrzowsku, z czego muszą zdawać sobie sprawę, nie tylko "najwięksi fani gry" ;) Zatem dajmy sobie spokój, Gerr..

Dede0601  2015-10-07 - 21:50

Jaki ten podwątek stworzony przez komentujących jest głupi... Fabuła w skyrimie jest ciekawa. Koniec kropka. I tu nie ma miejsca na dyskusję. To tak, jakby ktoś powiedział, że Sienkiewiczowskie książki są słabe.

elathir  2015-10-08 - 11:36

Fabuła w Skyrimie ciekawa? Ok..... Jak na tak bogate Lore, to w porównaniu choćby do Morrowinda fabuła główna w Skyrimie wygląda jak adresowana do 12 latków. Co jest w niej fajnego? Przybyły smoki, jesteś wybrańcem, wybij je, główny smok okazuje się być nekromantą a twój główny sojusznik smokiem, ale takim dobrym, a twoją główna bronią możliwość wydzierania się na smoki. Ok.... To już w gildiach mamy ciekawszą fabułę, choć może nie wybitną, ale na pewno wyraźnie lepszą (jakieś zwroty akcji czy coś). Najlepszą fabułę w TESach ma bez wątpienia Morrowind, ze względu na swoją nietypowość. Fabuła Skyrima jest po prostu strasznie oklepana.

Irek22  2015-10-08 - 12:25

elathir [3690] Fabuła Skyrima jest po prostu strasznie oklepana. Fabularnie każda gra Bethesdy jest co najwyżej strasznie oklepana. Słabe i nieporywające wątki główne, słabe i bezpłciowe postacie, słabe i nijakie dialogi - oto "fabularny przepis" Bethesdy Softworks na RPG. Jedni to akceptują, inni nie.

saito123  2015-10-08 - 22:01

@UP - W Skyrimie nie ma "Bez płciowych postaci" co najwyżej w Oblivionie wyglądają jak bez płciowej postacie. Nie krytykuję Obliviona tylko mówię jak jest. Oczywiście Obliviona tak samo polecam jak Skyrima, czyli bardzo gorąco :)

cyckin  2015-10-08 - 23:54

Gra do której wracałem trzy razy i pewnie jeszcze wrócę. Niby da się znudzić, ale ten przytłaczający ogrom rzeczy do zrobienia można łatwo urozmaicić modami- jest w czym wybierać. Można poprowadzić swoją postać na tak wiele sposobów że prędzej czy później jeżeli odebrałeś skyrim pozytywnie pomyślisz czy nie wrócić i zostać smoczym dziecięciem jeszcze raz, ale troche inaczej. Jedna z lepszych gier w jakie grałem. Najbardziej boli to co już pisałem gra jest trochę nudna,ale jaka gra nie ma minusów? gra, w której wiekszosc czasu spedzisz na bieganiu po mapce i zabijaniu mobków, żeby nabic wyzszy lvl i spedzic reszte czasu na polowaniu na smoki wypada znakomicie, więc gorąco polecam. 9/10

paul181818  2015-10-10 - 09:59

10.10.2015 r czyli ok 4 lata od premiery skyrima... dalej uważam ze gra jest świetna , owszem ma pare minusów np.inteligencja przeciwników, bugi, mechanika gry i średni wątek głowny natomiast plusy czyli wielki otwarty świat ,możliwości ,lokacje,klimat(!) , i mógłbym tak dalej wymieniac , plusy dominują nad minusami ,Skyrim był jest i będzie jedną z najlepszych RPG wszechczasów, chętnie do niego wróce :) i czekam na kolejną część The Elder Scrolls IV

paul181818  2015-10-10 - 10:01

weźmy tez pod uwagę (co do wątku głównego) ze twórcy bardziej skupili sie na świecie skyrima i mozliwosciami , przez co główny wątek-fabuła jest taka sobie

paul181818  2015-10-10 - 10:02

ale szkoda ze nie ma wersji polskiej na konsole, nawet napisów

panTicTac  2015-10-10 - 15:11

Jezuniu słodki... Ta gra ma na karku prawie 4 lata (!!!), a wciąż trzyma się rewelacyjnie, mam już ponad 240 godzin i nawet nie odczuwam znużenia. Z pewnością jedna z najwspanialszych gier w historii.