Mass Effect 3 [PC]

Finalna odsłona trylogii science-fiction z komandorem Shepardem w roli głównej. Tym razem Żniwiarze dokonują inwazji na Ziemię, a nasz bohater musi zgromadzić sojuszników i pokonać najeźdźców. Gra łączy mechanikę RPG z systemem walki zapożyczonym z trzecioosobowych strzelanek.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Mass Effect 3 data premiery gry na PC:

06 marca 2012 ( światowa data premiery )

08 marca 2012 ( data wydania w Polsce )

06 marca 2012 ( premiera w USA )

gry podobne do Mass Effect 3:

Deus Ex: Human Revolution
System Shock 2

RPG akcji, TPP, science-fiction, multiplayer, co-op

Mass Effect 3 to finalna odsłona trylogii science-fiction opowiadającej o przygodach komandora Sheparda. Gra łączy akcję i elementy RPG oraz przenosi nas ponownie w odległą przyszłość. Tytuł został stworzony przez firmę BioWare znaną z wielu kultowych produkcji, takich jak: Baldur’s Gate, Dragon Age: Początek czy Star Wars: Knights of the Old Republic.

Historia rozpoczyna się na Ziemi, gdzie znany z dwóch poprzednich odsłon Shepard jest sądzony za czyny, których dopuścił się by odbić doktor Kenson z rąk Batarian (miało to miejsce w dodatku DLC Mass Effect 2: The Arrival). Jedną z rozpraw przerywa inwazja prastarej rasy Żniwiarzy na naszą planetę. W prologu udaje nam się uciec na pokład statku Normandia i rozpoczynamy gromadzenie sojuszników do wielkiej bitwy z najeźdźcami, mając na uwadze fakt, iż stawką jest tym razem przetrwanie całego gatunku ludzkiego. Równolegle zajmujemy się kompletowaniem załogii Normandii. W przygodach mogą nam towarzyszyć zarówno doskonale znane z poprzednich części postacie, takie jak Tali, Garrus, Liara, Kaiden czy Ashley, jak i zupełnie nowe osoby, wśród których znalazł się między innymi urodzony na Ziemi James Vega. W trakcie rozgrywki przewija się również wiele innych znanych osób, pełniąc rolę postaci niezależnych. Są to między innymi Wrex, Legion, Mordin, admirał Anderson oraz Człowiek Iluzja. Ten ostatni w dalszym ciągu zajmuje się kontrolowaniem organizacji o nazwie Cerberus, na każdym kroku próbując powstrzymać Sheparda i mając zgoła odmienne plany w stosunku do Żniwiarzy.

Kampanię możemy rozpocząć na dwa sposoby - tworząc zupełnie nowego bohatera lub wczytując zapisany stan gry z dwóch poprzednich odsłon cyklu. W tym drugim przypadku możemy liczyć nie tylko na zachowanie odblokowanych cech postaci, ale również na przeniesienie do nowego uniwersum informacji na temat wszystkich podjętych decyzji. Liczba zmian w rozgrywce jest jeszcze większa niż w przypadku poprzedniej odsłony cyklu, w rezultacie czego nasze wcześniejsze wybory mogą wpłynąć między innymi na relacje z niektóymi postaciami czy nastawienie głównych ras Przymierza do Sheparda. Warto dodać, że twórcy przygotowali kilka różnych zakończeń gry. Finał trylogii w dużym stopniu zależy od tego, kogo mamy w swojej drużynie i jakich sojuszników udało nam się pozyskać.

Właściwa rozgrywka stanowi połączenie eksploracji, rozwiązywania zadań oraz staczania walk. Duża część zabawy toczy się na Cytadeli, na której odwiedzamy między innymi wydzielony obszar Prezydium, port zarezerwowany dla uchodźców z atakowanych przez Żniwiarzy planet, czy też lokalny szpital. Nie zabrakło też podróży po galaktyce, w rezultacie czego możemy wybrać się między innymi na ojczyste planety krogan i asari, jak również zajrzeć do akademii, w której szkolone są osoby obdarzone biotycznymi zdolnościami, czy do klasztoru zamieszkiwanego przez siostry ardat-yakshi. Starcia z siłami wroga odbywają się w czasie rzeczywistym i przypominają gry akcji. Tempo walk jest około 15% większe niż w Mass Effect 2, a całość doczekała się szeregu usprawnień. Shepard może teraz o wiele skuteczniej chować się i przemieszczać między zasłonami, robić przewroty, aby unikać ostrzału przeciwników i wyprowadzać silne ciosy w walce wręcz. Za sukcesy nagradzani jesteśmy punktami doświadczenia, które wydajemy następnie na rozwój umiejętności. Mimo ograniczenia liczby elementów RPG wrażenie kontroli nad kierunkiem, w którym rozwijał się będzie nasz bohater, jest silniejsze niż w poprzedniej części serii. Otrzymujemy bardziej złożone drzewka umiejętności, które dodatkowo zapewniają pewną swobodu w kwestii wyboru mocy.

Uzbrojenie przypomina to z drugiej części cyklu i podzielono je na pięć grup, a mianowicie na karabiny szturmowe, karabiny snajperskie, pistolety maszynowe, strzelby oraz ciężkie pistolety. W trzeciej części kosmicznej sagi powróciła możliwość modyfikacji posiadanego arsenału. Każdą z zakupionych lub odnalezionych broni możemy wyposażyć w specjalne ulepszenia, gwarantujące między innymi zwiększony magazynek, usprawnioną szybkostrzelność, możliwość korzystania z celownika czy zadawanie większych obrażeń opancerzonym celom. Na uwagę zasługują też możliwość dobierania elementów pancerza oraz wpływ wagi ekwipunku na to jak szybko regenerują się moce danego członka drużyny.

Największą nowością w porównaniu do poprzednich odsłon cyklu jest wprowadzenie rozbudowanego trybu multiplayer o nazwie Galaktyczna Wojna, oferującego kooperacyjne zmagania dla maksymalnie czterech graczy. Co ciekawe, w trybie multiplayer niekoniecznie musimy sterować człowiekiem, bo możemy się też między innymi wcielić w reprezentanta rasy krogan, turian, quarian czy drellów. Głębi rozgrywce multiplayer dodaje system rozwoju postaci, w ramach którego zdobywamy nowe poziomy doświadczenia i ulepszamy uzbrojenie. Same walki rozgrywają się na mapkach znanych z kampanii dla pojedynczego gracza, zapewniając dość dużą różnorodność celów (zabicie wszystkich wrogów, pozbycie się elitarnego przeciwnika, ściągnięcie danych z terminalu, ochrona ważnego punktu na mapie itp.) i zmuszając do eliminowania żołnierzy Cerberusa, gethów lub wojsk Żniwiarzy. Tryby single i multiplayer są ponadto ze sobą ściśle powiązane, gdyż zaliczając misje w towarzystwie innych graczy podwyższamy wskaźnik gotowości bojowej, zwiększając tym samym swoje szanse w finałowej bitwie ze Żniwiarzami.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  
Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 4236 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 149,90 zł

wymagania sprzętowe:

Core 2 Duo 2.4 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 GT lub lepsza), 15 GB HDD, Windows XP/Vista/7, łącze internetowe

notebook dla gracza ASUS G74SX

Intel Core i7-2630QM, 8192 MB RAM, Intel HM65 Express, 17.3" Full HD 1920 x 1080

60 fps - 1024x768 wysokie detale

60 fps - 1366x768 średnie detale

60 fps - 1366x768 wysokie detale

notebook standardowy ASUS K53SV

Intel Core i5-2410M, 4096 MB RAM, Intel HM65 Express, LED 15.6" 1366 x 768

59 fps - 800x600 średnie detale

56 fps - 1024x768 niskie detale

49 fps - 1366x768 niskie detale

Zobacz pełne testy wydajności gry Mass Effect 3 na notebookach na serwisie gramynawynos.pl

Recenzja dodatku Extended Cut do gry Mass Effect 3 - czy warto było czekać na rozszerzone zakończenie?

Recenzja dodatku Extended Cut do gry Mass Effect 3 - czy warto było czekać na rozszerzone zakończenie? (PC) (X360) (PS3)

"BioWare dobrze zrobiło, oferując Extended Cut i nie żądając zań pieniędzy, ale zastanawiam się, co by było w przypadku pokazania dokładnie takich zakończeń już w oryginale (co powinno mieć miejsce). Wtedy słynna teoria o indoktrynacji najpewniej w ogóle by się nie pojawiła (a jeśli nawet, to nie zdobyłaby takiej popularności, bo DLC wyraźnie podkreśla realność wszystkich obserwowanych wydarzeń), ale wiele drobnych rzeczy nadal nie znalazłoby satysfakcjonującego wyjaśnienia. Wielka szkoda, że zrezygnowano z pierwotnego szkicu historii autorstwa Drew Karpyshyna – tego opowiadającego o zagrażającej całej galaktyce ciemnej energii i związanym z tym faktycznym przeznaczeniu Żniwiarzy – to mogło być naprawdę COŚ. Tymczasem jest tylko i aż nieźle. Podstawowych założeń finału, zgodnie z zapowiedziami, nie zmieniono, więc moje niespecjalnie wygórowane oczekiwania zostały zaspokojone."  więcej

Gramy w Mass Effect 3 - walka

Gramy w Mass Effect 3 - walka [14:39]

Nie samą rozmową Shepard żyje Mass Effect 3 wprowadza kilka nowości i usprawnień w kwestii walki oraz wyposażenia. Zobaczcie, co to takiego.

3:08

Video Mass Effect 3

Nie poddamy Ziemi - zwiastun rozszerzony (PL)

0:53

Video Mass Effect 3

Reckoning DLC

1:37

Video Mass Effect 3

Rebellion Pack DLC

komentarze czytelników (2389)


Pawlosa  2013-10-23 - 01:10

Mass Effect 3 zakończenie. Mam pytanie kto z towarzyszy ginie a kto żyje bo miałem wszystkie 3 zakończenia 7114 punktów w.ś.z. i wybrałem 2 to z wybuchem które strzelałem wiem tylko że EDI zginęła bo nie było jej na normandii i był jej napis na tablicy. I czemu po zakończeniu gry jest zapis gry na normandii że jak by od nowa trzeba robić misję Priorytet - Kwatera główna Cerberusa?

catacombe  2013-10-25 - 18:05

Jeśli miałes 7114 punktów ginie jedynie EDI, i to tylko w czerwonym zakończeniu które zabija syntetyków. A zapis jest przed kwaterą cerberusa, to atak na nią można nazwać ostatnią misja

stepor  2013-11-05 - 12:01

Może ktoś coś podpowiedzieć dlaczego nie mogę dołączyć do żadnej gry w multi? Mam wgrane wszystkie dodatki fabularne, gotowość na poziomie 50% i chciałbym ją podwyższyć by mieć dostepne wszystkie zakończenia, ale nie mogę dołączyć do żadnej gry w multi. Grałem już w me3, mam postać na 19 poziomie w multi i za pierwszym razem nie było z tym żadnego problemu.

SVath  2013-11-05 - 17:18

Gdzie można kupić ME3 z wszystkimi dodatkami ?

Nikuu  2013-11-05 - 17:38

stepor Nie musisz grać w multi, żeby uzyskać dostęp do najlepszego zakończenia. Extended Cut zmniejsza wymaganą ilość punktów gotowości bojowej do 3100. A skoro posiadasz wszystkie dodatki, to wbicie tylu punktów powinno być dziecinnie proste. SVath Z tego, co mi wiadomo, to nigdzie nie kupisz ME3 ze wszystkimi DLC.

grish_em_all  2013-11-06 - 00:41

stepor --> przyczyny musisz chyba szukać po swojej stronie. Dzisiaj grałem w multi i nie miałem najmniejszych problemów ze znalezieniem ludzi. Był moment faktycznie że nie wyszukiwał mi żadnej gry na brązie czy srebrze, ale wystarczyło że sam stworzyłem grę i po dosłownie dwóch minutach był już komplet ludzi. Później nie miałem też żadnych problemów z wynajdywaniem istniejących już sesji.

piotrxn  2013-12-30 - 16:08

Zainstalowałem ostatnio całą trylogie wszystkie części Mass Effect łącznie ze wszystkimi path i dlc jakie są tylko możliwe i przenoszeniem save, i powiem że przechodzenie od początku jak to sie zaczeło i jak sie zakończyło robi cholerne wrażenie to jest poprostu dzieło sztuki pod względem gier komputerowych.

beowulf117  2014-01-02 - 00:02

Nie no ale z tymi DLC to już przegięli pałę, citadel kosztuje tyle, że można całą trylogię kupić.

Emodziad  2014-01-02 - 11:03

Udało mi się skończyć tę grę jeszcze w starym roku i muszę stwierdzić, że było to dla mnie raczej rozczarowujące doświadczenie zwłaszcza mając w pamięci Mass Effect 2. Nie twierdzę, że to zła gra jest ale na tle poprzedniczki straszna bieda. Nie chcę tu wchodzić w fabułę ale nie lubię sytuacji kiedy nie pozostawia mi się wyboru (mam tu na myśli zaplanowane z góry zgony niektórych postaci). Szczególnie zdenerwowała mnie postać Jack, która na skutek moich wyborów była ważna w ME2 a w części 3 mało brakowało a wogóle bym nie zauważył, że ją ubiłem. W które DLC do ME3 warto zagrać?

Irek22  2014-01-02 - 11:48

Emodziad [2378] W które DLC do ME3 warto zagrać? Jeśli lubi się uniwersum ME i chce się poszerzyć sobie wiedzę na jego temat w poniższe dwa należy zagrać: 1. From Ashes - zdecydowanie najważniejszy DLC do ME3. Ba, to chyba najważniejsze DLC w całej serii! Właściwie to bezczelnie wycięta część gry na potrzeby wydojenia kasy od graczy, bez której ME3 ma ewidentne braki. Marną pociechą jest to, że z 4 głównych DLC - obok Lewiathana - jest najtańszy, 2. Leviathan - może nie aż tak ważny dla uniwersum i fabuły jak From Ashes, ale także w niego wypada zagrać bo jednak wnosi coś istotnego do fabuły. I przy okazji - jak wspomniałem wyżej - obok From Ashes jest to najtańsze DLC do ME3. Poza tymi dwoma, w zasadzie "obowiązkowymi" DLC jest jeszcze: 3. Omega - do głównego wątku fabularnego nic nie wnosi, a jest drogie jak cholera, ale jak komuś zostanie 1200 pkt, to polecałbym raczej właśnie Omegę niż... 4. Citadel - nie dość, że cholernie drogi, to jeszcze nie wnosi do uniwersum nic istotnego. Do tego, żeby poznać to DLC w 100% należy przejść serię niemal wszystkimi postaciami i to w różnych konfiguracjach, a wszystko tylko po to, by w rozmowach pozmieniały się linijki dialogowe. D ...

Emodziad  2014-01-02 - 12:11

Ok dzięki za info. W takim razie zapoznam się z From Ashes oraz Leviathanem. Co do pozostałych dwóch DLC to się jeszcze zastanowię.

9.0

beowulf117  2014-01-03 - 20:57

brak idealnego wyboru.to na plus. Dla mnie nadal za mało rozwinięte zakończenie.Czuję się oszukany nie wiem co się podziało z moją załogą jak radzą sobie inne rasy(nie po to gadałem z każdym przez wszystkie części, żeby dostać 5 screenów, że coś tam się dzieje)

beowulf117  2014-01-04 - 16:30

Kurcze ta gra mnie zniszczyła, już 2 dzień się zastanawiam które zakończenie jest najlepsze i nie mogę "odchorować' tej gry. Ewakuacja Javika mnie dobiła, tak bardzo chciał walczyć ;(.szkoda, że koniec.

burakgalazka  2014-01-04 - 18:31

Mam możliwość kupic Mass Effect 3 (wersja Xbox360) w HOLANDII. Na pudełku pisało że Audio: ENG, Teskt: ENG, Instrukcja: HOL. Otóż moje pytanie, czy na tej płycie zawiera sie już Polska Wersja Kinowa (napisy) lub konsola ściągnie aktualizację z napisami ?

Nikuu  2014-01-04 - 18:56

Nie ma możliwości ściągnięcia przez xbox live spolszczenia. Grę będziesz miał tylko po angielsku.

9.0

fabregas47  2014-01-21 - 19:23

Piękne zwieńczenie trylogii:)

Mack5  2014-01-24 - 19:39

Hejka, takie mam pytanie bo chodzi za mną ta gra, ale chciałem ją zagrać na PC, a nie tak jak dwie wcześniejsze na X360. Czy wogóle jeszcze istnieje możliwość zakupienia dodatku dlc The Citadel na PC?

Buczek223  2014-01-27 - 10:24

Tak, można jeszcze kupić wszystkie DLC

pchela18  2014-03-29 - 21:31

mnie zastanawia po co jest opcja romansów skoro i tak giniemy ;/

sebogothic  2014-04-19 - 14:42

Żeby sobie poruchać przed śmiercią ;P