Mass Effect 3 [PC]

Finalna odsłona trylogii science-fiction z komandorem Shepardem w roli głównej. Tym razem Żniwiarze dokonują inwazji na Ziemię, a nasz bohater musi zgromadzić sojuszników i pokonać najeźdźców. Gra łączy mechanikę RPG z systemem walki zapożyczonym z trzecioosobowych strzelanek.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Mass Effect 3 data premiery gry na PC:

06 marca 2012 ( światowa data premiery )

08 marca 2012 ( data wydania w Polsce )

06 marca 2012 ( premiera w USA )

gry podobne do Mass Effect 3:

Fallout 4
Deus Ex: Bunt Ludzkości
Deus Ex

RPG, TPP, science-fiction, multiplayer, TPS, kooperacja, RPG akcji, Role-playing shooter

Mass Effect 3 to finalna odsłona trylogii science-fiction opowiadającej o przygodach komandora Sheparda. Gra łączy akcję i elementy RPG oraz przenosi nas ponownie w odległą przyszłość. Tytuł został stworzony przez firmę BioWare znaną z wielu kultowych produkcji, takich jak: Baldur’s Gate, Dragon Age: Początek czy Star Wars: Knights of the Old Republic.

Historia rozpoczyna się na Ziemi, gdzie znany z dwóch poprzednich odsłon Shepard jest sądzony za czyny, których dopuścił się by odbić doktor Kenson z rąk Batarian (miało to miejsce w dodatku DLC Mass Effect 2: The Arrival). Jedną z rozpraw przerywa inwazja prastarej rasy Żniwiarzy na naszą planetę. W prologu udaje nam się uciec na pokład statku Normandia i rozpoczynamy gromadzenie sojuszników do wielkiej bitwy z najeźdźcami, mając na uwadze fakt, iż stawką jest tym razem przetrwanie całego gatunku ludzkiego. Równolegle zajmujemy się kompletowaniem załogii Normandii. W przygodach mogą nam towarzyszyć zarówno doskonale znane z poprzednich części postacie, takie jak Tali, Garrus, Liara, Kaiden czy Ashley, jak i zupełnie nowe osoby, wśród których znalazł się między innymi urodzony na Ziemi James Vega. W trakcie rozgrywki przewija się również wiele innych znanych osób, pełniąc rolę postaci niezależnych. Są to między innymi Wrex, Legion, Mordin, admirał Anderson oraz Człowiek Iluzja. Ten ostatni w dalszym ciągu zajmuje się kontrolowaniem organizacji o nazwie Cerberus, na każdym kroku próbując powstrzymać Sheparda i mając zgoła odmienne plany w stosunku do Żniwiarzy.

Kampanię możemy rozpocząć na dwa sposoby - tworząc zupełnie nowego bohatera lub wczytując zapisany stan gry z dwóch poprzednich odsłon cyklu. W tym drugim przypadku możemy liczyć nie tylko na zachowanie odblokowanych cech postaci, ale również na przeniesienie do nowego uniwersum informacji na temat wszystkich podjętych decyzji. Liczba zmian w rozgrywce jest jeszcze większa niż w przypadku poprzedniej odsłony cyklu, w rezultacie czego nasze wcześniejsze wybory mogą wpłynąć między innymi na relacje z niektóymi postaciami czy nastawienie głównych ras Przymierza do Sheparda. Warto dodać, że twórcy przygotowali kilka różnych zakończeń gry. Finał trylogii w dużym stopniu zależy od tego, kogo mamy w swojej drużynie i jakich sojuszników udało nam się pozyskać.

Właściwa rozgrywka stanowi połączenie eksploracji, rozwiązywania zadań oraz staczania walk. Duża część zabawy toczy się na Cytadeli, na której odwiedzamy między innymi wydzielony obszar Prezydium, port zarezerwowany dla uchodźców z atakowanych przez Żniwiarzy planet, czy też lokalny szpital. Nie zabrakło też podróży po galaktyce, w rezultacie czego możemy wybrać się między innymi na ojczyste planety krogan i asari, jak również zajrzeć do akademii, w której szkolone są osoby obdarzone biotycznymi zdolnościami, czy do klasztoru zamieszkiwanego przez siostry ardat-yakshi. Starcia z siłami wroga odbywają się w czasie rzeczywistym i przypominają gry akcji. Tempo walk jest około 15% większe niż w Mass Effect 2, a całość doczekała się szeregu usprawnień. Shepard może teraz o wiele skuteczniej chować się i przemieszczać między zasłonami, robić przewroty, aby unikać ostrzału przeciwników i wyprowadzać silne ciosy w walce wręcz. Za sukcesy nagradzani jesteśmy punktami doświadczenia, które wydajemy następnie na rozwój umiejętności. Mimo ograniczenia liczby elementów RPG wrażenie kontroli nad kierunkiem, w którym rozwijał się będzie nasz bohater, jest silniejsze niż w poprzedniej części serii. Otrzymujemy bardziej złożone drzewka umiejętności, które dodatkowo zapewniają pewną swobodu w kwestii wyboru mocy.

Uzbrojenie przypomina to z drugiej części cyklu i podzielono je na pięć grup, a mianowicie na karabiny szturmowe, karabiny snajperskie, pistolety maszynowe, strzelby oraz ciężkie pistolety. W trzeciej części kosmicznej sagi powróciła możliwość modyfikacji posiadanego arsenału. Każdą z zakupionych lub odnalezionych broni możemy wyposażyć w specjalne ulepszenia, gwarantujące między innymi zwiększony magazynek, usprawnioną szybkostrzelność, możliwość korzystania z celownika czy zadawanie większych obrażeń opancerzonym celom. Na uwagę zasługują też możliwość dobierania elementów pancerza oraz wpływ wagi ekwipunku na to jak szybko regenerują się moce danego członka drużyny.

Największą nowością w porównaniu do poprzednich odsłon cyklu jest wprowadzenie rozbudowanego trybu multiplayer o nazwie Galaktyczna Wojna, oferującego kooperacyjne zmagania dla maksymalnie czterech graczy. Co ciekawe, w trybie multiplayer niekoniecznie musimy sterować człowiekiem, bo możemy się też między innymi wcielić w reprezentanta rasy krogan, turian, quarian czy drellów. Głębi rozgrywce multiplayer dodaje system rozwoju postaci, w ramach którego zdobywamy nowe poziomy doświadczenia i ulepszamy uzbrojenie. Same walki rozgrywają się na mapkach znanych z kampanii dla pojedynczego gracza, zapewniając dość dużą różnorodność celów (zabicie wszystkich wrogów, pozbycie się elitarnego przeciwnika, ściągnięcie danych z terminalu, ochrona ważnego punktu na mapie itp.) i zmuszając do eliminowania żołnierzy Cerberusa, gethów lub wojsk Żniwiarzy. Tryby single i multiplayer są ponadto ze sobą ściśle powiązane, gdyż zaliczając misje w towarzystwie innych graczy podwyższamy wskaźnik gotowości bojowej, zwiększając tym samym swoje szanse w finałowej bitwie ze Żniwiarzami.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  
Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 4817 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.0 / 10 na podstawie 8105 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.4 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 GT lub lepsza), 15 GB HDD, Windows XP/Vista/7, łącze internetowe

Recenzja dodatku Extended Cut do gry Mass Effect 3 - czy warto było czekać na rozszerzone zakończenie?

Recenzja dodatku Extended Cut do gry Mass Effect 3 - czy warto było czekać na rozszerzone zakończenie? (PC) (X360) (PS3)

"BioWare dobrze zrobiło, oferując Extended Cut i nie żądając zań pieniędzy, ale zastanawiam się, co by było w przypadku pokazania dokładnie takich zakończeń już w oryginale (co powinno mieć miejsce). Wtedy słynna teoria o indoktrynacji najpewniej w ogóle by się nie pojawiła (a jeśli nawet, to nie zdobyłaby takiej popularności, bo DLC wyraźnie podkreśla realność wszystkich obserwowanych wydarzeń), ale wiele drobnych rzeczy nadal nie znalazłoby satysfakcjonującego wyjaśnienia. Wielka szkoda, że zrezygnowano z pierwotnego szkicu historii autorstwa Drew Karpyshyna – tego opowiadającego o zagrażającej całej galaktyce ciemnej energii i związanym z tym faktycznym przeznaczeniu Żniwiarzy – to mogło być naprawdę COŚ. Tymczasem jest tylko i aż nieźle. Podstawowych założeń finału, zgodnie z zapowiedziami, nie zmieniono, więc moje niespecjalnie wygórowane oczekiwania zostały zaspokojone."  więcej

Reckoning DLC

Reckoning DLC [0:53]

Materiał video z dodatku do gry Mass Effect 3. W dodatkowej zawartości DLC o podtytule Reckoning, skupiono się na funkcjonalności sieciowej, dodając między innymi sześciu nowych bohaterów, siedem broni oraz sześć elementów wyposażenia.

3:08

Video Mass Effect 3

Nie poddamy Ziemi - zwiastun rozszerzony (PL)

5:52

Video Mass Effect 3

Retrospekcja

1:51

Video Mass Effect 3

Retaliation DLC

komentarze czytelników (2444)


10

Rumcykcyk  2015-02-15 - 21:43

Mam M3 Ultimate Edition i są wszystkie DLC, gra jest genialna do dnia dzisiejszego przycinam, muzyka, klimat, fabuła bardziej przyciąga niż w DA:I. 10/10

10

cycu2003  2015-02-21 - 15:59

Rozszerzone zakończenie jest dużo lepsze od tego które widziałem 3 lata temu, dużo lepiej pokazane co się działo z postaciami. No i tym razem Shepard przeżył :) Gra genialna, czekam na 4

10

Memodestruktor  2015-03-03 - 14:53

Mi tam stare zakończenie nie podobało się do momentu, w którym zobaczyłem rozszerzone. Co z tego, że dodali kilka ładnych obrazków, skoro zakończenie stało się bardziej nielogiczne i bzdurne. Absurd goni w nim absurd. Pierwotnie zakończenie może nie powalało, ale przynajmniej dało się je jakoś wyjaśnić, wytłumaczyć, było nad czym pomyśleć. Wystarczyło minimum wyobraźni i można było wszystko jakoś w głowie poukładać i zaakceptować, czego w przypadku rozszerzonego zakończenia zrobić się nie da. Generalnie, finał ME3 to taka trochę achillesowa pięta. Jeśli przymknąć na nie oko, to w połączeniu z dwiema poprzednimi odsłonami tej serii mamy grę, która pomimo swej prostoty powala klimatem i fabułą na kolana. Wszystkie trzy części wraz ze wszystkimi dodatkami przechodziłem już wiele razy i ciągle chce się do tej serii wracać.

4.5

banan2004  2015-03-07 - 21:58

Trochę lepsza od poprzednich części, ale i tak słabo, pozdrawiam.

9.5

banan1000  2015-03-07 - 22:09

Ta gra to arcydzieło. Jedna z lepszych gier w jakie grałem. Zaraz obok Skyrim'a i Dark Souls najlepsze RPG. 9.5/10. Polecam!

Irek22  2015-03-12 - 11:46

Dżizas, co za pierdoły (fabuła, zwłaszcza zakończenie; tak, po "patchu")!

Kultysta357  2015-04-09 - 11:29

UWAGA PO PRZECZYTANIU MOŻESZ POPSUĆ SOBIE ROZGRYWKĘ !!! A wiec tak nadal nie mogę się pogodzić ze śmiercią Sheparda :'( piękna historia a koniec ?! Piękny. Mam nadzieje że Czwórka rozwali mnie swoją nową alternatywną historią i liczę na smaczki typu postacie starej generacji Wrex, Liara, Tali, Garus Pozdrawiam Fanów !!! i mam nadzieje że nie tylko ja tak myślę :D

4.5

mnkh  2015-06-06 - 12:18

czym sie ludzie podniecaja w tych mass efectach? Bo chyba nie ta biedną strzelanką z plazmagunow

10

HoTyrionDor  2015-06-09 - 01:11

Postanowiłem odświeżyć sobie całą trylogie i ... po zakończeniu płakałem jak małe dziecko :) . Cała historia, wątki poboczne, historie postaci. Jeszcze żadna gra nie wywarła takiego wpływu na mnie. Jak dla mnie najlepiej przedstawiona i opowiedziana historia.

9.0

Nimfos  2015-06-24 - 12:26

Trzecia kontynuacja przygód Sheparda, tym razem musimy zawrzeć sojusz z kim się da, i wygrać wojnę. Ta cześć jest wspaniałym zakończeniem tej całej trylogi. Chociaż przyznam, że nie spodziewałem się tak dramatycznej końcówki i byłem rozczarowany. Ale mimo wszystko na długo pozostanie w mojej pamięci. Bioware odwaliło kawał dobrej roboty.

Mefi100feles  2015-07-07 - 13:10

Skończyłem wczoraj przechodzenie całej trylogii po raz pierwszy, mimo że nie jestem młodym graczem jakoś wcześniej nasze drogi się nie zeszły. Seria oferuje zarówno świetną i emocjonalnie wciągającą kampanię jak i masę irytujących elementów. Jest to dziwne połączenie sporej swobody w wyborze kolejnych misji, opcji dialogowych czy podejściu postaci do napotkanych problemów, z brakiem jakiejkolwiek swobody podczas przechodzenia konkretnej misji oraz masą uproszczeń na każdym kroku... 1) Technikalia i grafika: Żadnych problemów technicznych nie miałem, nawet z najstarszą częścią, wszystko działa płynnie. Także grafika nie jest na tyle stara żeby raziła, wiadomo że to nie jest "nextgen" itp, ale też nic tu graficznie nie przeszkadza. Trylogia jest w pełni grywalna czyli (+). 2) Fabuła: Naprawdę bardzo dobrze zaplanowana kampania, świetni przeciwnicy, żadne tam yeti z kosmosu z laserami, prawdziwie badassowi przeciwnicy motywujący do walki i przechodzenia całej trylogii. Także zakończenie mi się podobało bo po odkryciu powodu do powstania Reaperów oraz celu ich działania całość nabiera jeszcze więcej sensu, wymaga też zastanowienia które zakończenie będzie tak naprawdę korzystne dla i ...

Imrahil8888  2015-08-02 - 18:46

Podczas kupowania na origin Mass Effect 3 + dodatki wyskakuje mi "przepraszamy ale nie możemy w tej chwili przyjąć twojego zamówienia. [nr. ref. 5800]". Tak od 4 dni. Wie ktoś co trzeba zrobić? Pisałem do obsługi, ale nic nie odpisują. Chyba zacznę piracić.

10

Adamoz  2015-08-03 - 11:13

Ta gra przez długie lata będzie niedoścignionym wzorem, szczególnie pod względem fabuły. Grając ma się wrażenie, że czyta się dobrą książkę. Ludzie, którym nie podoba się ta gra, po prostu grali nie wczuwając się w fabułę, a wtedy faktycznie gra może wydawać się bez sensu. Ale jestem na szczęście w tej grupie, która grała w ME z przyjemnością! Czekam na Andromedę, chociaż wątpię że coś będzie w stanie pobić trylogię.

BŁOND_07  2015-08-10 - 10:37

@Adamoz jako wieloletni fan ME powiem ci, że niestety właśnie wczuwanie się w fabułę i szczególnie w uniwersum sprawia, że ME3 jest dziurawą fabularnie strzelanką, która mogłaby być o wiele lepszą grą...

10

majkel1920  2015-09-03 - 20:26

No coz, wczoraj skonczylem mass effect 3 po raz kolejny, tym razem wersje z rozszerzonym zakonczeniem. Jest to jedyna gra, ktora tak bardzo grala mi na emocjach, jest wrecz NIESAMOWITA. Ogladajac zakonczenie poprostu sie poplakalem jak male dzieco.... Moze to przez to, ze bardzo przywiazalem sie do postaci, odwiedzalem i rozmawialem z nimi kiedy tylko byla okazja, moze to przez to, ze w ciagu trzech dni spedzilem z ta gra wiecej czasu niz spalem, ale wiem jedno, Mass Effect 3 jest arcydzielem, kazdy kto lubi tego typu gry MUSI w nia zagrac.

10

Hauka  2015-09-22 - 02:08

Jeśli mam prosto, nie zbyt długo określić dla kotów którzy interesują się tą grą z czym mają do czynienia. Nie jest to strzelnianka dla tępaków, tylko w pełni rozwinięta gra fabularna. Więc gracze którzy są sobie tylko postrzelać i olać fabułę, niech zapomną. Bo od obraza dla Fanów i Firmy co to tworzyła. Strzelanie jest tu tylko dodatkiem. Ta gra jest dla mnie Doskonała. Jedyne co mi się nie spodobało (Jeszcze tyko w ostatniej części) to to chore.. KUR** jak można uśmiercić głównego protagonistę. To tak ja by w Dead Space uśmiercili Isaaca albo W DOOMIE DOOM Marine. ...

Vegost  2015-09-22 - 12:48

@up - nikt nie uśmiercił Sheparda. Jest zakończenie, które jasno pokazuje, że żyje główny bohater. Naprawdę nie trzeba się bardzo starać jak kiedyś, żeby to odblokować. Dawno to zmienili. Powinno się pokazać jako kanoniczne. No chyba, że całkiem olałeś misję poboczne itp w grze.

9.5

Subversive  2015-09-27 - 00:44

Ostatnia część trylogii wieńczy Opus Magnum Bioware. Mam nadzieję, że czwórka będzie zaczątkiem nowej równie dobrej serii. Jeśli chodzi o cRPG to na ten moment liczą się dla mnie 2 marki: Mass Effect i Wiedźmin. Populistyczne ? A kto mi zabroni ;-)

10

Big Boss_88  2015-11-09 - 21:48

gra życia

10

FanBoyFrytek  2015-11-12 - 21:30

Według mnie najlepsza część pomijając zakończenie fabuły :) Grafika jest rewelacyjna nawet najnowsze gry 2013-15 jej nie dorównują a robiona była na starym silniku ^^