Wiedźmin 2: Zabójcy Królów [PC]

The Witcher 2: Assassins of Kings. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to kontynuacja przygód wiedźmina Geralta – bohatera stworzonego przez polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego. W grze nie zabrakło nieliniowej, pełnej zwrotów i wyrazistych postaci fabuły oraz dynamicznej i efektownej walki.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów data premiery gry na PC:

17 maja 2011 ( światowa data premiery )

17 maja 2011 ( data wydania w Polsce )

17 maja 2011 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 2: Assassins of Kings:

Dragon Age: Inquisition
Dragon Age II
Risen

RPG akcji, TPP, fantasy, książki, polskie

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to RPG akcji, będący kontynuacją wielkiego hitu opartego na twórczości polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego.

Druga odsłona Wiedźmina rozgrywa się zaraz po wydarzeniach znanych z pierwszej i kontynuuje wątek udaremnionego przez Geralta zamachu na króla Foltesta. Sprawa szybko wymyka się spod kontroli, bo na arenie wydarzeń pojawia tajemniczy mężczyzna znany jako Królobójca. Biały Wilk zostaje wciągnięty w zawiłą i pełną niebezpieczeństw polityczną intrygę, a jego decyzje zaważą o losach mieszkańców kilku królestw.

Produkcja ponownie przenosi nas do świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego, który postanowił spojrzeć na klimaty fantasy z nieco innej strony niż wielu innych twórców. Uniwersum Wiedźmina jest więc pełne potworów, różnorodnych ras i magicznych istot, które jednak zazwyczaj nie przepadają za ludźmi, zresztą z wzajemnością. To prowadzi do wielu poważnych konfliktów.

Twórcy wiernie odwzorowali wiele miejsc i postaci znanych z kart powieści i opowiadań, chociaż wzbogacili też świat o nowe elementy. Gracze mogą zwiedzić m.in. miasteczko Flotsam wraz z przyległym do niego lasem, krasnoludzkie Vergen, Dolinę Pontaru oraz ruiny elfiego miasta Loc Muinne.

Spotykamy takich bohaterów jak: Triss Merigold (czarodziejka), Jaskier (bard i przyjaciel Geralta), Zoltan (krasnoludzki przyjaciel Wiedźmina), Vernon Roche (członek oddziału specjalnego króla Foltesta) czy Iorweth (dowódca komanda Scoia'tael). Każde z nich posiada własne cele, przekonania, system wartości oraz osobowość, co często jest prezentowane w przerywnikach filmowych, rozmowach i komentarzach. Wiele z wymienionych wyżej postaci może zostać sprzymierzeńcami i podróżować z graczem – ale twórcy dodali znacznie więcej pobocznych bohaterów, nad którymi jednak nadal nie mamy pełnej kontroli. Podczas walki odpowiada za nie sztuczna inteligencja.

W Wiedźminie 2 postawiono na rozbudowany system wyborów moralnych, który prowadzi do wielu różnych kombinacji zakończenia gry (łącznie 16). Sam Geralt wielokrotnie wyraża wątpliwości odnośnie swojego fachu, czyli tropienia i polowania na potwory. Ważne jest to, że na fabułę i świat Wiedźmina 2 wpływ mają nie tylko nasze decyzje, ale chociażby to, kto jest naszym kompanem. Oprócz walki Wiedźmin ceni sobie również inne rozrywki, jak chociażby flirtowanie z kobietami. W tej odsłonie nie otrzymujemy kart z obrazkami za „podboje”, ale nadal mamy możliwość doprowadzenia do „sytuacji łóżkowej” z niektórymi przedstawicielkami płci pięknej.

Poważnych zmian w Wiedźminie 2 doczekał się system walki, który teraz jest znacznie bardziej nastawiony na akcję. Gracz może więc atakować mieczem (ciosy: szybki lub silny) i wykonywać uniki oraz bloki. W skutecznym eliminowaniu wrogów niezwykle przydatna jest wiedźmińska magia czyli tzw. znaki. Nowością są pułapki oraz materiały wybuchowe w postaci petard, które są pomocne zwłaszcza na wyższych poziomach trudności.

W Wiedźminie 2 system rozwoju postaci został podporządkowany trzem dziedzinom – szermierce, magii oraz alchemii. Resztę współczynników naszej postaci podniesiemy w miarę ich używania (np. zastraszanie rozmówcy czy skuteczniejsze blokowanie ciosów), lub za pomocą przedmiotów posiadających określone właściwości fizyczne i magiczne.

Oprawa wizualna tytułu robi duże wrażenie, gdyż autorzy postawili na świetne modele postaci, bogate w detale lokacje i zapierające dech w piersiach widoki. Miasteczka zostały wzbogacone o rozmawiających przechodniów, kupców i mieszkańców, z którymi niejednokrotnie można wejść w interakcję. W celu zapewnienia pełnej imersji twórcy usunęli ekrany ładowania lokacji przy wchodzeniu do budynków.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 DVD  
Ocena gry 9.2 / 10 na podstawie 19593 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 119,99 zł

wymagania sprzętowe:

Core 2 Quad 2.2 GHz, 3 GB RAM (4 GB RAM dla Vista/7), karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 260 lub lepsza), 16 GB HDD, Windows XP/Vista/7

notebook standardowy ASUS K53E

Intel Core i3-2310M, 4096 MB RAM, Intel GMA HD 3000, LCD 15.6" 1366 x 768

16 fps - 800x600 średnie detale

13 fps - 1024x768 niskie detale

10 fps - 1366x768 niskie detale

notebook dla gracza ASUS G53SW

Intel Core i7-2630QM, 8192 MB RAM, GeForce GTX 460M, LCD 15.6"

75 fps - 1024x768 wysokie detale

78 fps - 1366x768 średnie detale

55 fps - 1366x768 wysokie detale

Zobacz pełne testy wydajności gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na notebookach na serwisie gramynawynos.pl

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - recenzja gry

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - recenzja gry (PC)

"Rozwój postaci (co typowe w przypadku fachu białowłosego Riva) został praktycznie w całości podporządkowany walce, rozwijamy trzy gałęzie – szermierkę, znaki oraz eliksiry. Ja skupiłem się na tym pierwszym kierunku, choć kilka punktów przeznaczyłem na najczęściej używane znaki oraz wzmocnienie ich działania. W slotach na drzewku rozwoju umieszczamy także mutageny, które dodatkowo podwyższają określone współczynniki, jednak ich potencjał nie został do końca wykorzystany, bo miejsc na nie jest zdecydowanie za mało. Dodatkowo mamy kilka umiejętności wzrastających w miarę ich używania (perswazja, wymuszenie znakiem Axii, zasłona). Sporo w naszych statystykach mogą namieszać unikalne przedmioty, których współczynniki możemy dodatkowo podnieść, umieszczając w nich odpowiednie ulepszenia. Przy okazji – sami wytwarzamy tylko mikstury i petardy. Resztę zlecamy rzemieślnikom, którzy za opłatą wykonują zamówione przedmioty (musimy mieć schemat oraz składniki)."  więcej

Gramy w Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na Xboxa!

Gramy w Wiedźmin 2: Zabójcy Królów na Xboxa! [11:31]

Przyglądamy się Geraltowi na konsoli Wiedźmin 2: Zabójcy Królów debiutuje na konsolach. Przyglądamy się jak wypadł port z PeCetów.

2:57

Video Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

wpływ wyborów na lokacje

6:47

Video Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

polski dubbing

2:16

Video Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

strach i pogarda

komentarze czytelników (5785)


9.5

Peplik  2014-07-14 - 19:09

Najlepszy RPG !! To że Skyrim ma większy świat i więcej pobocznych (w tym większość nie związana z kampanią) to i tak przegrywa z Wiedźminem 2 bo kto chciałby tą grę przechodzić 10 razy w 100% jak Wieśka? No na pewno nie ja... Jak Wiedźmin 3 będzie taki epicki jak go malują zwiastuny to mamy Trylogię Wszechczasów RPG. Cała seria powyżej 9 to będzie wyczyn dla Polskich programistów z CD Project Red! Może pobiją Wieśkiem 3 nawet GTA V? W jeden dzień miliard dolarów! Ale to i tak najlepszy RPG narazie i zasługuję według mnie 9.9 bo ma jedną wadę ... Geralt nie może skakać!

6.0

xsellos  2014-07-18 - 01:59

The Witcher 2: Glitches, Bugs & Crash. Nie jestem fanem Widźmina czy gier RPG, porównując ją do jedynki fabularnie 2 dużo gorsza, sporo rzeczy mnie irytowało. Najgorsze to że nawet z patch w grze została masa błędów nie wiem jak ludziska grały gdy to coś było nowością (u mnie płyta pierwszego dnia wylądowałby na aukcji :)

10

Deadpool05  2014-07-21 - 21:09

Genialna gra. Zwłaszcza, jak ktoś przeczytał sagę.

Mich200  2014-07-23 - 22:13

@xsellos Może byś zarzucił przykładem bo jakoś nie chce mi się wierzyć, w te Twoje bajeczki o bugach i innych błędach. Owszem sporadycznie coś się zdarzało nie stykać, ale to co mówisz to zwykłe wymysły. ;)

Crod4312  2014-07-24 - 10:26

Mich200 Może to kolejny hejter,troll na którego nie warto zwracać uwagi.Niech lepiej idzie pograć w Tibie.Albo to jeszcze dziecko, które nie rozumie Wiesia.Niemniej jednak na takiego nie warto zwracać uwagi ponieważ on wie swoje i nie da sobie nic przetłumaczyć, nawet jak byś podał miliony argumentów,a on żadnych.

Mich200  2014-07-24 - 13:27

Dlatego poprosiłem o argumenty, jeśli okazałoby się, że to zwykły troll tak jak mówisz to nawet nie zawracałbym sobie nim głowy. :)

9.5

mac044  2014-07-26 - 21:09

Grało mi się bardzo fajnie, gra wciąga grafika stoi na dobrym poziomie, fabuła wsysa, muzyka także pasuje do gry jest miła dla ucha, jednakże jak dla mnie gra zdecydowanie za krótka ( szczególnie 3 rozdział brak funduszy ;( ), klimat z 1 bije 2 na głowę grafika się też do tego przyczynia nie ma tej mroczności, szarości, która jest w 1, a także muzyka przygniatała klimatem. No i jeszcze system walki podobał mi się, postawiono bardziej na taktykę, ale w 1 no właśnie to była magia "te kocie ruchy" specjalnie dobiłem postać na maksa żeby je wszystkie zobaczyć szczena opada przy każdej walce ( fakt że nierealistyczne, ale chyba właśnie o to chodzi ). Podsumowując daję 9.5 mimo wad, które opisałem, gra mogłaby być bardziej dopracowana, ale także tyle zalet, że wciąga niesamowicie i ma chyba to co najważniejsze w rpg wybory, te prawdziwe, które mają wpływ na otoczenie, których w innych grach nie ma.

Wiesiek Wiesław  2014-07-31 - 15:30

Niech mój post będzie ostrzeżeniem, dla wszystkich zachwyconych pierwszym Wiedźminem, którzy spodziewają się po drugiej części kontynuacji świetnej zabawy. Grając w pierwszą część Wiedźmina czułem jakbym w końcu po latach dorwał rpga na najwyższym poziomie, dorównujący serii baldur's gate. Wspaniały klimat, niezapomniane zadania i wybory, magia świata Sapkowskiego. Idealny przejrzysty i intuicyjny interfejs, czytelny dzielnik zadań, inwentarz. Genialny system walki dostarczający niesamowitej przyjemności... Patrząc pod tym kontem Wiedźmin 2 jest zupełnie inną grą. Kupując drugą część spodziewałem się równie miodnej, jak nie lepszej i bardziej dopracowanej pecetowej gry rpg. Niestety spotkał mnie ogromny zawód. - Koszmarna optymalizacja gry. - Idiotyczny nieintuicyjny interfejs rodem z najgorszych konsolówek. - Irytujący system walki, do którego trzeba się długo przyzwyczajać. - Bardzo krótka fabuła pozbawiona już tego wiedźmińskiego klimatu Wiedźmin 2 nie jest grą najgorszą, jest zwykłym średniakiem pośród komercyjnych konsolowych gier. Wiedźmin 1 był grą przełomową, jednym z najlepszych pecetowych rpgów.

Shrekit  2014-07-31 - 23:52

UP Fakt jest inną, lepszą grą :0.

Yarovit  2014-08-01 - 20:23

W1 to gra RPG. W2 akcja. Dla mnie jest oczywiste, że fanom RPG dwójka nie podchodzi. Nie zdziwię się, jeśli będą narzekać na W3, który też będzie grą akcji.

Yarovit  2014-08-04 - 00:17

Taaak. Najlepiej człowiekowi pojechać, że się nie zna. Do czego bardziej podobny jest SYSTEM WALKI w W2- do Dragon Age czy Risen? Nie napisałem "action RPG", bo uznałem to za oczywistość. Widać przeceniłem zdolność kojarzenia faktów niektórych użytkowników forum. Jasnowidzem nie jestem, ale z gameplayu wnioskuję, że W3 będzie grą akcji. I chwała za to Redom. I widziałem gry akcji na oczy. Grałem przecież w Starcrafta i Thief.

9.5

ste100  2014-08-04 - 17:38

Ja tam lubię i serię Dragon Age i Wiedźmina. Każdą z serii przeszedłem kilka razy na różne sposoby i przyznam, że to zupełnie inne gry i porównywanie nie ma sensu. Preordery zarówno na W3 jak i DA:I złożone i nie ma sensu się sprzeczać co będzie lepsze - warto zagrać w obie, bo każda z tych gier będzie z pewnością hitem.

nygusa.drugiego.takiego.nie.ma  2014-08-10 - 23:52

No, specjalnie założyłem konto na tym portalu, otóż gra pod każdym względem jest świetna, nawet ten silnik Assassin's Creeda nie przeszkadza i wiem że to ciągle jest wiedźmin chociażby przez ten humor w dialogach, jedyne co mnie wkurza i to tak że muszę wyłączać tą grę aby czasami nie zrobić miazgi z klawiatury, to system walki. To to jest po prostu pięta achillesowa gry, gdyż te uniki są tak toporne i muszę najpierw wcisnąć shift po czym klawisz kierunkowy żeby wykonać ten unik, w przeciwnym wypadku ten wiedźmin po prostu maszeruje. Ogólnie jest wszystko pięknie, nie zrażając się do tego gówna niekiedy ale chłopaki, czy moglibyście wziąć pod uwagę ewentualne skorygowanie tego uniku, bo to naprawdę zraża graczy i poprzestałbym w to grać już na samym epilogu gdyby nie to że jest to jedna z większych polskich produkcji i jestem dumny że ta gra wyszła z pod ręki ludzi z mojego ojczystego kraju, dziękuję.

Alt3ir  2014-08-11 - 14:57

Może to przez zmianę trybu życia, to jest mniej czasu na gry + brak czasu na jakieś przekomplikowane produkcje ale Wiedźmin, zarówno 1 jak i 2 to na tą chwilę dla mnie najlepsze gry RPG ( pal licho nazwę gatunku, wiadomo o co chodzi ) jakie istnieją. Zaraz po nich plasuje się zapewne Mass Effect. Ten klimat, postacie, jedyny w swoim rodzaju gigantycznie rewelacyjny dubbing, oprawa audiowizualna - dla mnie cudo do którego wracam i wracać będę jeszcze nie raz. Wychowałem się na grach drużynowych typu BG, F1/F2, ID czy PT ale aktualnie preferuję jednak gry z jednym bohaterem a nie drużyną i tym zarządzaniem paroma ekwipunkami i tak dalej.

Plokmijn  2014-08-11 - 15:03

Sciagajac patriotyczne okulary i patrzac na gre zimnym okiem moge powiedziec ze: System rozwoju postaci to niestety dno, 4 drzewka na krzyz, w dodatku bohaterowie-samouki w grach RPG to wedlug mnie wada. W grze jest strasznie malo itemow. Nie podoba mi sie to ze oprocz naszych znakow nie ma zadnej magii. Wiem, w ksiazkach tego nie ma, ale powinni chociaz dodac jakies zwoje z czarami, nie wazne czy zgodnie z ksiazka czy nie ale to w koncu RPG a co to za RPG bez zwojow, poza tym czasem trzeba odbiec od ksiazki, po to aby gameplay byl lepszy. Poza tym zbieractwo prawie nie istnieje, wszystko jest upchane w skrzynkach i zawsze to samo. System walki wymagajacy ale ja nie jestem fanem walk typu "walnij sie, turlaj, walnij sie, turlaj itp". Ogolnie 7.5/10 za klimat, questy, fabule, postacie, planowanie przed walka i piekna grafike. Ogolnie gra diament tylko bardzo nieoszlifowany. A szkoda. Wiedzmin 1 natomiast duzo lepszy, 8.7/10 Oby wiedzmin 3 byl 10/10

snape40  2014-08-11 - 18:08

super gra czadowe bronie zbroje postaćie i grafika super

Yarovit  2014-08-15 - 16:14

@Plokmijn Nie uważam, żeby trzeba było porzucić książki. Bo jeśli Redzi to zrobią, to niech od razu dadzą stalowe stringi, elfy z półmetrowymi uszami i inne nowoczesne pomysły. Na pewno na sukces Wiedźmina duży wpływ ma oryginalność świata i odejście od powszechnych schematów. Odnośnie reszty twojego postu, to co kto lubi. Dla mnie dwójka dużo lepsza. Według mnie przedmiotów jest właśnie za dużo i to było w jedynce lepsze. Zielarstwa rzeczywiście jest za mało, ale to niewielka skaza. Dziwne by było z kolei gdyby Geralt, jeden z najlepszych szermierzy świata biegał do trenerów. Wiedźmini trening przechodzą w Kaer Morhen i tam uczą się wszystkiego, co na szlaku potrzebne. Nie uważam również, żeby drzewko rozwoju było denne. Jest przejrzyste i łatwo ułożyć własny schemat rozwoju, łącząc talenty ze wszystkich czterech gałęzi.

Funishima  2014-08-15 - 22:43

Jakieś szanse działania gry na Intel i5 2,4 GHZ, 4GB ram ddr3 i intel HD 4000?

9.5

kubaro  2014-08-18 - 22:43

Dość krótka.

Sonne36  2014-08-20 - 21:16

Funshima pójdzie ci lajtowo.