Thief [PC]

Czwarte przygody złodzieja Garretta. Znane środowisko zostało poddane licznym zmianom i usprawnieniom. Twórcy utrzymali jednak legendarną mechanikę rozgrywki, która uczyniła z poprzednich odsłon gry kultowe. Alias: Thi4f, Thief: Out of the Shadows.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Thief data premiery gry na PC:

25 lutego 2014 ( światowa data premiery )

28 lutego 2014 ( data wydania w Polsce )

25 lutego 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Thief:

Dishonored 2
Hitman
Assassin's Creed: Brotherhood

Akcji, FPP, fantasy, skradanki

Thief to gra akcji stawiająca na prowadzenie działań z ukrycia i traktująca o przygodach tytułowego złodzieja Garretta. Produkcja ta została stworzona przez studio Eidos Montreal, znane z Deus Ex: Bunt Ludzkości. Projektując Thiefa autorzy wzorowali się na poprzednich częściach marki, za które odpowiadają nieistniejące już studia Looking Glass i Ion Storm, aczkolwiek całość należy traktować jako próbę restartu całej serii.

W Thiefie wracamy do uniwersum stanowiącego połączenie kilku motywów: okresu wiktoriańskiego, magii, gotyku oraz steampunku. Główny bohater serii, przebiegły złodziej Garrett, wraca po latach nieobecności do metropolii zwanej Miastem (City), gdzie panuje nowy porządek. Miastem rządzi Baron, tyran i okrutnik, który ma na uwadze wyłącznie swoje interesy. Okoliczna ludność jest nękana nie tylko przez podległą mu straż miejską, ale także tajemniczą zarazę. Ta sytuacja interesuje Garreta z jednego powodu: narastający chaos jest doskonałą okazją, aby wzbogacić się kosztem innych. Szybko okazuje się, że legendarny złodziej został wplątany w grubszą intrygę i ponownie będzie musiał opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu.

Nowy Thief podąża ścieżką wytyczoną przez poprzednie odsłony i składa się z fabularyzowanych misji, w których Garrett okrada kolejnych bogatych mieszkańców Miasta, przy okazji poznając ich najskrytsze sekrety. W dalszym ciągu gracz może przeprowadzać akcje na wiele sposobów (np. skorzystanie z głównego wejścia, przeprawa przez kanały, skakanie po dachach), korzystając z bogatego asortymentu gadżetów, na który składają się między innymi wytrychy, szczypce do cięcia drutu, strzały ze sznurem czy klucz do otwierania kratek szybów wentylacyjnych. Mimo niewątpliwych umiejętności szermierczych, tytułowy złodziej woli unikać otwartej konfrontacji i działa z ukrycia. W ominięciu lub wyeliminowaniu straży pomagają mu takie zabawki jak specjalne strzały (np. wodna do gaszenia pochodni lub hukowa do odwracania uwagi), czy chociażby pałka, której uderzenie momentalnie ogłusza cel. Jednym z dodatków są szpony umożliwiające wspinanie się w wybranych miejscach poziomów.

Czwarta odsłona Thiefa przynosi szereg usprawnień, które dotyczą przede wszystkim zachowania przeciwników. Postacie niezależne, w tym charakterystyczni strażnicy miejscy, potrafią przeczesywać pomieszczenia w poszukiwaniu podejrzanego ruchu i lepiej rozumieją infrastrukturę poziomów. Garrett otrzymał za to tak zwane „skupienie” (Focus), podświetlające elementy, z którymi można wejść w interakcję. Zdolność zwalnia też czas podczas kradzieży kieszonkowych i otwierania zamków oraz pozwala wyprowadzać specjalne ataki w trakcie walki – jeden z nich umożliwia odepchnięcie wroga.

Thief działa na silniku graficznym Unreal Engine 3, który gwarantuje między innymi zaawansowaną i realistyczną grę świateł i cieni, lokacje bogate w detale (w trakcie swoich przygód Garrett odwiedza między innymi lokalny dom publiczny oraz zakład dla obłąkanych wybudowany na wyspie) czy szczegółowe modele postaci. Muzyka pojawia się jedynie w bardziej dynamicznych momentach gry (np. w trakcie ucieczki przed pościgiem), dzięki czemu gracz może skupić się na nasłuchiwaniu otoczenia (podsłuchanie rozmowy strażników może np. okazać się pomocne w odnalezieniu nowych sekretów) i starannym wykonywaniu zaplanowanych wcześniej czynności.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 6.7 / 10 na podstawie 2427 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.2 / 10 na podstawie 2299 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i7 3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB (Geforce GTX 660 lub lepsza), 20 GB HDD, Windows Vista/7/8

Recenzja gry Thief - restart kultowej skradanki słabszy od Dishonored

Recenzja gry Thief - restart kultowej skradanki słabszy od Dishonored (PC)

"Grając w poprzednie odsłony Thiefa wielokrotnie myślałem o tym, jak można rozwinąć tę serię. Muszę przyznać, że trzecia część, czyli Deadly Shadows, trafiła w moje gusta. Była krytykowana za pewne kwestie techniczne, ale moim zdaniem nieźle sobie poradziła z uwolnieniem rozgrywki od prostego podziału na misje. Wspominam o tym dlatego, że najnowszy Thief podąża właśnie w tym kierunku, chociaż zalicza kilka poważnych potknięć. Można wręcz odnieść wrażenie, że autorzy za bardzo inspirowali się Deadly Shadows i powtórzyli te same błędy, które kilka lat temu wynikały z ograniczeń technologicznych, a dziś są co najmniej zaskakujące."  więcej

Liczę na glicze: Thief

Liczę na glicze: Thief [5:40]

Okradamy Thiefa z resztek godności. Garrett to mistrz złodziei, który potrafi poruszać się bezszelestnie i ukraść każdy przedmiot. Nawet jemu zdarzają się wpadki, potknięcia, błędy oraz… glicze. W dzisiejszym odcinku „Liczę na glicze” okradamy grę Thief z resztek godności.

17:39

Video Thief

gameplay

2:20

Video Thief

Konkurs Thief - prezentacja zasad zabawy

2:46

Video Thief

zwiastun na premierę (PL)

War Thunder

War Thunder

Zagraj za Darmo!

World of Tanks

World of Tanks

Zagraj za Darmo!

Homefront: The Revolution + DLC - PC - 133,50 zł

kup w sklepie

PC 133,50 zł

Borderlands 2 Ultimate Vault Hunters Upgrade Pack 2: Digistruct Peak Challenge - PC - 18,90 zł

kup w sklepie

PC 18,90 zł

DOOM PL - PC - 159,90 zł

kup w sklepie

PC 159,90 zł

Komentarze Czytelników (533)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
15.12.2014 03:36
odpowiedz
yadin
77
Senator

Zagrałem w demo i ogarnęły mnie mdłości. Ta gra to nieszczęście. Dochodzę do wniosku, że większość programistów i pomysłodawców to partacze.

17.12.2014 21:23
odpowiedz
Mówca Umarłych
25
Pan Milczącego Królestwa

Gra niestety tylko średnia, z wieloma słabymi rozwianiami.
Na plus zaliczam tylko potencjalne możliwości (ale niestety niewykorzystane w pełni) jakie dostarcza mechanika skradania się oraz artyzm wykonanych lokacji, oraz misję 5. Reszta jest zwyczajnie kiepska.
Fabuła: Nie porywa i niespecjalnie zachęca do dalszego jej poznawania (pewnie będzie objawieniem dla kogoś kto w życiu z własnej woli nie przeczytał żadnej książki ale raczej nie dla reszty).
Eksploracja: W czasach gdy wychodzą takie gry jak Assassin Creed zwiedzanie Miasta jawi się bardzo ubogo - brak tu większych wyzwać zręcznościowych i logicznych z wykorzystaniem naszej mobilności i sprzętu podczas przemieszczania się i prowadzenia złodziejskiej działalności (włamania i kradzieże) - otwieranie zamków to jednak za mało. Nie ma też absolutnie mowy o jakimkolwiek twórczym wykorzystaniu dostępnych gadżetów w misjach i poza nimi - bo projekt świata oraz skrypty odpowiedzialne za prowadzenie fauny Miasta są po prostu biedne.
Skradanie się: Gdy mamy z kolei Obcego: Izolację to co powinno być atutem skradankowej gry, czyli zabawa w kotka i myszkę jest w nowym Złodzieju bardzo, ale to bardzo słabo wykonane. Czy to w Mieście, czy to w miejscówkach związanych z misjami brak jest jakiejkolwiek satysfakcji z bycia złodziejem, ze skradania się i wykonywania powierzonych misji, bo jak tu taką odczuwać, kiedy postacie albo stoją jak kołki czekając na nasze potknięcia albo przemieszczają się w pętli tylko i wyłącznie po zaplanowanych przez programistów punktach, jedyne chwilowe zmiany w tej czynności wywołują skrypty związane z postępami w misji lub gdy graczowi zdarzy się jakieś potknięcie. Żadnych losowych zachowań czy dodatkowych czynności. Z tego też względu cały świat gry wydaje się być martwy, wypełniony robotami, nie czuć w nim żadnego życia, ponieważ nawet neutralne postacie w Mieście mającym otwartą strukturę, zachowują się tak samo. W porównaniu z Obcym słabo wypada również rozglądanie się zza przeszkód, gdyż w Złodzieju można robić to tylko na pionowych krawędziach, a w Obcym na całej płaszczyźnie, ze swobodnym przechodzeniem pomiędzy pionem i poziomem.
Na koniec dodam, że nowy Złodziej odarł Garretta całkowicie z tajemniczości jaka towarzyszyła poprzednim grom. Pokazywanie jego odsłoniętej twarzy w każdym z możliwych przerywników jest bardzo nieprzemyślanym posunięciem, praca kamery mogła być tu znacznie lepiej rozwiązana. Sama gra straciła również sporo ze swego mistycyzmu.

Jako miłośnik skradanek oraz trzech pierwszych części Złodzieja polecam wydać pieniądze i spędzić swój czas z Obcym: Izolacją, który mimo pewnych niedoskonałości, dostarcza przede wszystkim masę satysfakcji i przyjemności, jest jedyną dobrą grą skradankową ostatnich lat.

17.12.2014 21:44
odpowiedz
Mówca Umarłych
25
Pan Milczącego Królestwa

Errata do wcześniejszego wpisu: Odnośnie łamigłówek - jest jedna z obeliskami ale odnalezienie, podczas eksploracji Miasta, związanych z nią czterech dokumentów sprawia, że przestaje być zagadką.

25.12.2014 00:27
odpowiedz
MxK
2
Junior

Nie przesadzajcie nie jest tak źle .

17.01.2015 15:18
odpowiedz
Solvesten
2
Junior

Nie wiem czemu ta gra ma tak słabą ocenę. Dla mnie jest ona BARDZO DOBRA.

17.01.2015 23:50
odpowiedz
Dreamy
28
Generał

kylo19 - Dla mnie Thief 3 rządzi i dzieli, najlepsza gra skradankowa Ever. Dishonored był blisko tego poziomu, brakło niewiele

Co do czwórki to też jest to dobra, naprawdę dobra gra, jednak porównując ją do genialnej trójki.. Wypada słabo.
Na pewno jednak nie zasługuje na ocenę poniżej 7.

1 i 2 troszkę za bardzo się zestarzały i ocenianie ich teraz nie ma sensu IMO

30.01.2015 06:56
odpowiedz
Wacław_Kutasiewicz
12
Legionista

Dreamy zgadzam się z Tobą całkowicie. Dla mnie "Thief - Deadly Shadows" to gra kultowa, Dishonored (o dziwo!) mnie rozczarował, nawet nie zagrałem połowy a co do restartu serii, to wcale nie jest taki zły. Wiadomo, że do 3 mu brakuje ho ho ho, ale apetyty graczy też się wyostrzyły na ten tytuł od 2004r...

07.02.2015 07:48
odpowiedz
dziaddzihad
14
Legionista
8.5

Bardzo podobała mi się ta cześć gry i losy garetta jednak miałem nadzieje ze w 4 poprowadzi watek główny z 3 i będziemy mieli złodziejkę :) Nie rozumiem głupiego porównania tej gry to dishonored co jest bezsensu, osobiście bardziej mi się podobał thief i jego klimat :))

07.02.2015 12:35
odpowiedz
kylo19
43
MG do wynajęcia

Dreamy---> A dlaczegóż to nie ma sensu? Skoro poziom skradania i satysfakcji z niej jest o wiele wyższy, klimat jest bardziej chłonący, a poziom trudności stanowi wyzwanie? Moim zdaniem świadczy to o wyższości pierwszych dwóch części nad trzecią (o czwartej nawet nie wspominam).

07.02.2015 14:27
odpowiedz
Dreamy
28
Generał

No właśnie dla mnie nie jest. Thief 1 i 2 to gry strasznie drewniane na dzisiaj. Trójka się tak nie zestarzała, a klimat ma IMO i tak najlepszy z całej serii

07.02.2015 22:08
odpowiedz
kylo19
43
MG do wynajęcia

No widzisz, dla mnie klimat jest najlepszy w jedynce. Poziom trudności w pierwszych dwóch częściach jest satysfakcjonujący, w przeciwieństwie do bardzo prostej trójki. Drewniane jest co? Jedynie animacje ruchu mogą być drewniane, reszta mechaniki jest niemniej drewniana niż w trójce.

08.03.2015 16:00
odpowiedz
Baej
2
Junior
8.0

Gra nie jest taka słaba jak piszą inni. Może nie jest to poziom dark project, albo metal age, ale nie jest źle. I w ogóle nie zgadzam się z tymi którzy piszą, że optymalizacja jest słaba- mi poszło na moim starym lapku- ok. 30fps, a potem na stacjonarnym 70- 90fps, na ultra

11.03.2015 08:33
odpowiedz
Dead Men
81
Generał

straszna profanacja serii jak dla mnie nic mi w tej grze nie podpasowało

18.03.2015 20:22
odpowiedz
Baej
2
Junior

Aha sorry źle popatrzyłem, mam 150- 180fpsów

13.04.2015 07:16
odpowiedz
djsoundtronic
102
Konsul
10

3:20 - facet dostał ataku padaczki, a ty obracasz to w żart xD

"dycha" za ubaw po pachy...

24.04.2015 09:55
odpowiedz
AlkoPc
39
Pretorianin

Nowa odsłona serii bardzo mi się podobała i, wierzcie lub nie, spędziłem przy niej ponad 150h. ;)

24.04.2015 10:00
odpowiedz
AlkoPc
39
Pretorianin

Btw. czemu tak długo? Pierwsze przejście gry jako mistrz + 0 ofiar + 0 ogłuszeń + 0 alarmów + 0 podejrzeń + wszystkie sekrety, lecz niestety nie wszystkie unikaty. Drugie podejście typowo dla zabawy. W sumie wszystkie osiągnięcia. Powiem szczerze, że spędziłem ten czas bardzo przyjemnie, choć muszę się zgodzić, że gra ma sporo niedociągnięć i denerwujących momentów. Moja ocena to 9/10.

17.06.2015 21:01
odpowiedz
adriano1984
3
Junior

Nie wiem czemu tak niska ta ocena,juz nie wazne sa zadne innowacje,jestem w polowie gry gdzies i twierdze dla kazdego gracza ktury lubi skradanki,mroczny a zarazem steampumkowy klimat,jest to strzal w dziesiatke,gra nie nudzi dla tych co grali we wczesniejsze wersje i narzekaja nie wiem co zrobila ta gra.Bardzo fajny tytul polecam tym co lubia wieczorami zasiasc przed telewizorem..lub kompem i troche pokombinowac.Polecam rowniez wysoki poziom gry.

17.06.2015 21:05
odpowiedz
adriano1984
3
Junior
9.0

Aha zapomnialem wg mnie

30.07.2015 11:59
odpowiedz
mackal83
84
Pretorianin
6.0

Gra niestety bardziej zawiodła niż urzekła.Liczyłem mocno na tą grę , bo jestem
fanem skradanek ,ale Thief okazał się tylko niezłą pozycją.
Do plusów trzeba zaliczyć klimat,lokacje,elementy skradankowe,kilka ciekawych misji.
Do minusów:
-nierówną grafikę,słabą optymalizację,system kradzieży,miejscami wiejąca monotonia.
Ogólnie mimo wszystko warto przejść tą grę,bo momentami jest naprawdę dobrze.

06.09.2015 11:38
odpowiedz
CarKong
1
Junior

Pamięta ktoś w której części thief zaczynaliśmy na dachu karczmy a potem mieliśmy okraść kupca?

24.12.2015 09:49
odpowiedz
kozi3000
68
Generał
10

bardzo dobra gra,fabuła mnie wciągła,dobra grafika,polecam

13.01.2016 00:05
odpowiedz
1 odpowiedź
Psychosocial
52
SlipknoT

Przechodził ktoś tą grę na GTX 970? ... jakieś spadki fps , przycinki itp.?

14.01.2016 09:01
odpowiedz
insight
11
Legionista

GTX 970 ? Żartujesz ? Na GTX 960 żadnych zacinek.

post wyedytowany przez insight 2016-01-14 09:01:58
15.01.2016 00:18
odpowiedz
Psychosocial
52
SlipknoT

z tego co pamiętam to gra była fatalnie zoptymalizowana , dlatego pytam.

23.01.2016 13:34
odpowiedz
Psychosocial
52
SlipknoT

Fatalnie nudna i konsolowa , świetny materiał na grę został zmarnowany! tylko grafika i klimat całkiem , całkiem...

10.02.2016 09:27
odpowiedz
malekem
1
Junior

Moja ulubiona gra na konsolę, świetny klimat! Owszem są drobne potknięcia, ale giną w morzu pozytywów. Polecam grać na najwyższym mistrzowskim poziomie wyłączając kilka opcji, co pozwoli jeszcze bardziej wczuć się w rolę Złodzieja. Ode mnie mocne 9!

24.02.2016 03:52
odpowiedz
WitcherPL
19
Pretorianin
8.5

JEDEN PLUS DLA MNIE KLIMAT :) JEST SUPER
Sama rozgrywka ok!

16.05.2016 16:35
odpowiedz
Konrad1515
5
Legionista
9.0

Nie przeszedłem jeszcze całej gry, ale mogę coś powiedzieć:
Gra bardzo mi się podoba; klimat, skradanie, wszystko zrobione super. Animacje zbierania przedmiotów, otwierania okien itp to na plus. Plus za możliwość ogłuszania wrogów.
Strzały wodne, ostre też fajnie przemyślane, cienie i chowanie się w nich przed wrogami bardzo dobre.

18.05.2016 13:07
odpowiedz
ashanazai
20
Chorąży
8.0

Gra ukończona, lecz czuję niedosyt.
Gra dostaje ode mnie mocne jak na tą grę ocenę 8, ze względu na utrzymanie jako tako klimatu Thiefa. Lecz do Thiefa 1 i 2 wiele tej grze brakuje.
Co do wad to mogę wymienić kilka: fabuła zdecydowanie gorsza, wytrychy uproszczone w kółko (w 1 i 2 trzeba było kombinować i to szybko-vide thief 2), nie podobał mi się podział w jakim stylu gramy, w poprzednich częściach styl najtrudniejszy miał dodatkowe opcje misji do wypełnienia, ciągły brak pieniędzy na zakup artefaktów, po co stworzyli artefakty za 28k jak nie starczy na to kasy ? Tu po prostu tak zrobili żeby każdy zagrał każdy rozdział po kilka razy by była na to kasa - takie sztuczne wciąganie gracza w dłuższe granie. Plusy to możliwość wchodzenia do domów w mieście (chociaż jest mniej ludzi w mieście niż w Thiefach poprzednich), możliwość ukradzenia różnych rzeczy- od obrazów do pierścionków,itp. Oby wyszła kolejna część ale klimatem wracająca do Thiefa 1 i 2 w końcu, przydałyby się misje podczas dnia (np zachmurzonego, gdy jest ciemno), gdy w mieście jest dużo ludzi, przejeżdżające karoce. Jak na razie widzę że twórcy ostatniego Thiefa zamiast stworzyć perełkę to grę upraszczają by była łatwiejsza. Musiałem to napisać jako że wszystkie części ukończyłem na ekspercie i oczekuję wiele od mojej ulubionej serii.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze