Thief [PC]

Czwarte przygody złodzieja Garretta. Znane środowisko zostało poddane licznym zmianom i usprawnieniom. Twórcy utrzymali jednak legendarną mechanikę rozgrywki, która uczyniła z poprzednich odsłon gry kultowe. Alias: Thi4f, Thief: Out of the Shadows.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Thief data premiery gry na PC:

25 lutego 2014 ( światowa data premiery )

28 lutego 2014 ( data wydania w Polsce )

25 lutego 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Thief:

Assassin's Creed: Brotherhood
Assassin's Creed: Revelations
Inquisition

akcji, FPP, fantasy, skradanki

Thief to gra akcji stawiająca na prowadzenie działań z ukrycia i traktująca o przygodach tytułowego złodzieja Garretta. Produkcja ta została stworzona przez studio Eidos Montreal, znane z Deus Ex: Bunt Ludzkości. Projektując Thiefa autorzy wzorowali się na poprzednich częściach marki, za które odpowiadają nieistniejące już studia Looking Glass i Ion Storm, aczkolwiek całość należy traktować jako próbę restartu całej serii.

W Thiefie wracamy do uniwersum stanowiącego połączenie kilku motywów: okresu wiktoriańskiego, magii, gotyku oraz steampunku. Główny bohater serii, przebiegły złodziej Garrett, wraca po latach nieobecności do metropolii zwanej Miastem (City), gdzie panuje nowy porządek. Miastem rządzi Baron, tyran i okrutnik, który ma na uwadze wyłącznie swoje interesy. Okoliczna ludność jest nękana nie tylko przez podległą mu straż miejską, ale także tajemniczą zarazę. Ta sytuacja interesuje Garreta z jednego powodu: narastający chaos jest doskonałą okazją, aby wzbogacić się kosztem innych. Szybko okazuje się, że legendarny złodziej został wplątany w grubszą intrygę i ponownie będzie musiał opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu.

Nowy Thief podąża ścieżką wytyczoną przez poprzednie odsłony i składa się z fabularyzowanych misji, w których Garrett okrada kolejnych bogatych mieszkańców Miasta, przy okazji poznając ich najskrytsze sekrety. W dalszym ciągu gracz może przeprowadzać akcje na wiele sposobów (np. skorzystanie z głównego wejścia, przeprawa przez kanały, skakanie po dachach), korzystając z bogatego asortymentu gadżetów, na który składają się między innymi wytrychy, szczypce do cięcia drutu, strzały ze sznurem czy klucz do otwierania kratek szybów wentylacyjnych. Mimo niewątpliwych umiejętności szermierczych, tytułowy złodziej woli unikać otwartej konfrontacji i działa z ukrycia. W ominięciu lub wyeliminowaniu straży pomagają mu takie zabawki jak specjalne strzały (np. wodna do gaszenia pochodni lub hukowa do odwracania uwagi), czy chociażby pałka, której uderzenie momentalnie ogłusza cel. Jednym z dodatków są szpony umożliwiające wspinanie się w wybranych miejscach poziomów.

Czwarta odsłona Thiefa przynosi szereg usprawnień, które dotyczą przede wszystkim zachowania przeciwników. Postacie niezależne, w tym charakterystyczni strażnicy miejscy, potrafią przeczesywać pomieszczenia w poszukiwaniu podejrzanego ruchu i lepiej rozumieją infrastrukturę poziomów. Garrett otrzymał za to tak zwane „skupienie” (Focus), podświetlające elementy, z którymi można wejść w interakcję. Zdolność zwalnia też czas podczas kradzieży kieszonkowych i otwierania zamków oraz pozwala wyprowadzać specjalne ataki w trakcie walki – jeden z nich umożliwia odepchnięcie wroga.

Thief działa na silniku graficznym Unreal Engine 3, który gwarantuje między innymi zaawansowaną i realistyczną grę świateł i cieni, lokacje bogate w detale (w trakcie swoich przygód Garrett odwiedza między innymi lokalny dom publiczny oraz zakład dla obłąkanych wybudowany na wyspie) czy szczegółowe modele postaci. Muzyka pojawia się jedynie w bardziej dynamicznych momentach gry (np. w trakcie ucieczki przed pościgiem), dzięki czemu gracz może skupić się na nasłuchiwaniu otoczenia (podsłuchanie rozmowy strażników może np. okazać się pomocne w odnalezieniu nowych sekretów) i starannym wykonywaniu zaplanowanych wcześniej czynności.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 6.8 / 10 na podstawie 2066 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i7 3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB (Geforce GTX 660 lub lepsza), 20 GB HDD, Windows Vista/7/8

Recenzja gry Thief - restart kultowej skradanki słabszy od Dishonored

Recenzja gry Thief - restart kultowej skradanki słabszy od Dishonored (PC)

"Grając w poprzednie odsłony Thiefa wielokrotnie myślałem o tym, jak można rozwinąć tę serię. Muszę przyznać, że trzecia część, czyli Deadly Shadows, trafiła w moje gusta. Była krytykowana za pewne kwestie techniczne, ale moim zdaniem nieźle sobie poradziła z uwolnieniem rozgrywki od prostego podziału na misje. Wspominam o tym dlatego, że najnowszy Thief podąża właśnie w tym kierunku, chociaż zalicza kilka poważnych potknięć. Można wręcz odnieść wrażenie, że autorzy za bardzo inspirowali się Deadly Shadows i powtórzyli te same błędy, które kilka lat temu wynikały z ograniczeń technologicznych, a dziś są co najmniej zaskakujące."  więcej

Liczę na glicze: Thief

Liczę na glicze: Thief [5:40]

Okradamy Thiefa z resztek godności. Garrett to mistrz złodziei, który potrafi poruszać się bezszelestnie i ukraść każdy przedmiot. Nawet jemu zdarzają się wpadki, potknięcia, błędy oraz… glicze. W dzisiejszym odcinku „Liczę na glicze” okradamy grę Thief z resztek godności.

2:46

Video Thief

zwiastun na premierę (PL)

17:39

Video Thief

gameplay

2:20

Video Thief

Konkurs Thief - prezentacja zasad zabawy

komentarze czytelników (516)


radzik21  2014-10-03 - 20:14

Ja grając w ten tytuł bawiłem się dobrze. Może nie był to poziom Dishonored, ale bardzo spodobał mi się klimat w tej grze. Grafika i lokacje też niczego sobie.

6.0

Bagienna  2014-11-04 - 19:41

Bardzo się zawiodłam. Zaczęłam te grę zaraz po przejściu Dishonored, które było moja pierwsza skradanka i niestety miałam wobec Thief'a najwyraźniej zbyt ambitne oczekiwania... Praktycznie zerowa interakcja z obiektami, brak możliwości wskakiwania na większość przedmiotów, większość ścieżek bardzo liniowa, drzwi do domów to atrapy, znajdzki szybko staja się przewidywalne i nudzą, irytujące są tez przerywniki za każdym razem gdy wchodzimy do nowej lokacji, mocno wybija to z rytmu. Nie polecam.

kylo19  2014-11-23 - 10:34

Nawet Dishonored musi paść na twarz i oddać hołd Thiefowi 1 i 2. Te gry to po prostu arcydzieło skradanki FPP. Trzecia część straciła już na klimacie i samym gameplayu, a czwartej.....nie tykać nawet kijem.

9.0

jargilo  2014-12-13 - 20:15

Gra wcale nie jest taka zła. Nie jest może tak otwarta jak Dishonored, ale nie jest to aż poziom CoD'a. Wielką zaletą jest wysoka "skradankowość" - tryb bardzo cichego chodzenia, zwiększające głośność kroków potłuczone szkło. Czuje się wtedy jak nieuchwytyny złodziej, którego niegdy nie było w miejscu włamania. Nigdy nie grałem w starsze części oprócz dema trójki, więc nie będę do nich porównywał. Czytałem jednak, że w starszych częściach były np. mchowe strzały i szkoda, że czwórka nie zawiera tego gadżetu. Na + dostosowywanie poziomu trudności - nie muszę ręcznie restartować po wykryciu ;)

8.0

kuvery  2014-12-14 - 19:05

Gra ukończona tydzień temu. Sprzęt 4,5 letni: 4GB 1333, i-750, W7-64bit, karta nówka MSI-760-2GB, 1280x1024. Płynne granie poza wczytywaniem w mieście. 8GB RAMu byłoby ok. Plusy: - po 10-ciu latach w końcu kontynuacja - grafika trzymająca wysoki poziom - liście, deski, kałuże, uschnięte kwiaty w donicach, deszcz, to robi niezły klimat - eksploracja domostw, dachów - wgląd w statystyki - znakomity piąty level (opuszczony sierociniec), a już zaglądanie w dziurkę od klucza... - bieganie szybkie i głośne takie jakie powinno być, poruszanie sprawne - na średnim poziomie przyjemna zagrywka na luzaka, nawet gdy straże w alarmie można było na spokojnie podejść i puknąć - kilka razy musiałem się nagłówkować jak wejść w niektóre mieszkanka i tu największy plus miasta - skarbów odkryłem w mieście 350 na 398, unikalne znajdźki wszystkie (dwie z nich z pomocą poradnika, oba w pomieszczeniach w których byłem wcześniej i je przeoczyłem, tj. obraz nad łóżkiem i w piwnicy ukryty przycisk), nie znalazłem jednego znaku do nauki, ogólnie ciekawe szukanie ale do pewnego stopnia Minusy: - podział plansz na sektory przy wczytywaniu jak w T3 - brak możliwości swobodnego skakania, p ...

kuvery  2014-12-14 - 19:13

Aha, powyższy opis powstał zaraz po ukończeniu gry tydzień temu tak jak pisałem a ja nie mogę sobie teraz przypomnieć ostatniego levelu gdy teraz to czytam

yadin  2014-12-15 - 03:36

Zagrałem w demo i ogarnęły mnie mdłości. Ta gra to nieszczęście. Dochodzę do wniosku, że większość programistów i pomysłodawców to partacze.

Mówca Umarłych  2014-12-17 - 21:23

Gra niestety tylko średnia, z wieloma słabymi rozwianiami. Na plus zaliczam tylko potencjalne możliwości (ale niestety niewykorzystane w pełni) jakie dostarcza mechanika skradania się oraz artyzm wykonanych lokacji, oraz misję 5. Reszta jest zwyczajnie kiepska. Fabuła: Nie porywa i niespecjalnie zachęca do dalszego jej poznawania (pewnie będzie objawieniem dla kogoś kto w życiu z własnej woli nie przeczytał żadnej książki ale raczej nie dla reszty). Eksploracja: W czasach gdy wychodzą takie gry jak Assassin Creed zwiedzanie Miasta jawi się bardzo ubogo - brak tu większych wyzwać zręcznościowych i logicznych z wykorzystaniem naszej mobilności i sprzętu podczas przemieszczania się i prowadzenia złodziejskiej działalności (włamania i kradzieże) - otwieranie zamków to jednak za mało. Nie ma też absolutnie mowy o jakimkolwiek twórczym wykorzystaniu dostępnych gadżetów w misjach i poza nimi - bo projekt świata oraz skrypty odpowiedzialne za prowadzenie fauny Miasta są po prostu biedne. Skradanie się: Gdy mamy z kolei Obcego: Izolację to co powinno być atutem skradankowej gry, czyli zabawa w kotka i myszkę jest w nowym Złodzieju bardzo, ale to bardzo słabo wykonane. Czy to w Mieście ...

Mówca Umarłych  2014-12-17 - 21:44

Errata do wcześniejszego wpisu: Odnośnie łamigłówek - jest jedna z obeliskami ale odnalezienie, podczas eksploracji Miasta, związanych z nią czterech dokumentów sprawia, że przestaje być zagadką.

MxK  2014-12-25 - 00:27

Nie przesadzajcie nie jest tak źle .

Solvesten  2015-01-17 - 15:18

Nie wiem czemu ta gra ma tak słabą ocenę. Dla mnie jest ona BARDZO DOBRA.

Dreamy  2015-01-17 - 23:50

kylo19 - Dla mnie Thief 3 rządzi i dzieli, najlepsza gra skradankowa Ever. Dishonored był blisko tego poziomu, brakło niewiele Co do czwórki to też jest to dobra, naprawdę dobra gra, jednak porównując ją do genialnej trójki.. Wypada słabo. Na pewno jednak nie zasługuje na ocenę poniżej 7. 1 i 2 troszkę za bardzo się zestarzały i ocenianie ich teraz nie ma sensu IMO

Wacław_Kutasiewicz  2015-01-30 - 06:56

Dreamy zgadzam się z Tobą całkowicie. Dla mnie "Thief - Deadly Shadows" to gra kultowa, Dishonored (o dziwo!) mnie rozczarował, nawet nie zagrałem połowy a co do restartu serii, to wcale nie jest taki zły. Wiadomo, że do 3 mu brakuje ho ho ho, ale apetyty graczy też się wyostrzyły na ten tytuł od 2004r...

8.5

dziaddzihad  2015-02-07 - 07:48

Bardzo podobała mi się ta cześć gry i losy garetta jednak miałem nadzieje ze w 4 poprowadzi watek główny z 3 i będziemy mieli złodziejkę :) Nie rozumiem głupiego porównania tej gry to dishonored co jest bezsensu, osobiście bardziej mi się podobał thief i jego klimat :))

kylo19  2015-02-07 - 12:35

Dreamy---> A dlaczegóż to nie ma sensu? Skoro poziom skradania i satysfakcji z niej jest o wiele wyższy, klimat jest bardziej chłonący, a poziom trudności stanowi wyzwanie? Moim zdaniem świadczy to o wyższości pierwszych dwóch części nad trzecią (o czwartej nawet nie wspominam).

Dreamy  2015-02-07 - 14:27

No właśnie dla mnie nie jest. Thief 1 i 2 to gry strasznie drewniane na dzisiaj. Trójka się tak nie zestarzała, a klimat ma IMO i tak najlepszy z całej serii

kylo19  2015-02-07 - 22:08

No widzisz, dla mnie klimat jest najlepszy w jedynce. Poziom trudności w pierwszych dwóch częściach jest satysfakcjonujący, w przeciwieństwie do bardzo prostej trójki. Drewniane jest co? Jedynie animacje ruchu mogą być drewniane, reszta mechaniki jest niemniej drewniana niż w trójce.

8.0

Baej  2015-03-08 - 16:00

Gra nie jest taka słaba jak piszą inni. Może nie jest to poziom dark project, albo metal age, ale nie jest źle. I w ogóle nie zgadzam się z tymi którzy piszą, że optymalizacja jest słaba- mi poszło na moim starym lapku- ok. 30fps, a potem na stacjonarnym 70- 90fps, na ultra

Dead Men  2015-03-11 - 08:33

straszna profanacja serii jak dla mnie nic mi w tej grze nie podpasowało

Baej  2015-03-18 - 20:22

Aha sorry źle popatrzyłem, mam 150- 180fpsów