Risen [PC]

Risen to gra z gatunku action-RPG wyprodukowana przez deweloperów ze studiu Piranha Bytes, czyli twórców serii Gothic. Akcja gry osadzona została na wyspie Faranga, której sercem jest czynny wulkan. Gracze wcielają się w bezimiennego bohatera, który w trakcie swych przygód doskonali swoje umiejętności, wykonuje zadania zlecane przez postaci niezależne i walczy z potworami.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Risen data premiery gry na PC:

02 października 2009 ( światowa data premiery )

09 października 2009 ( data wydania w Polsce )

02 października 2009 ( premiera w USA )

gry podobne do Risen:

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
Gothic 3
Lords of the Fallen

RPG, TPP, fantasy, RPG akcji

Risen to stworzona przez studio Piranha Bytes gra z gatunku cRPG, będąca pierwszym projektem niemieckiej grupy od czasu wydania trzeciej odsłony Gothica. Produkt nie wiąże się w żaden sposób z sagą o przygodach Bezimiennego, gdyż nie pozwoliły na to prawa autorskie, pozostałe przy firmie JoWood.

Akcja tytułu rozpoczyna się na wyspie, której centralnym punktem jest czynny wulkan. Wokół niego ukształtował się zróżnicowany krajobraz, w którym można dostrzec góry, tereny bagniste czy kamieniste wybrzeża. Obszar obfituje w zróżnicowane gatunki fauny i flory oraz liczne, przemieszczające się częstokroć w grupach potwory. Wulkaniczną wyspę zamieszkują też ludzie i przedstawiciele innych ras. Próżno jednak szukać tu orków, krasnoludów czy elfów.

Gracz wciela się w postać zwykłego śmiertelnika, który stale uczy się, jak radzić sobie w niebezpiecznym świecie. Zadaniem bohatera jest eksploracja terenu i wykonywanie misji, które zlecają mu postacie niezależne (NPC) lub przywódcy frakcji obecnych na wyspie. Realizacja questów owocuje przyznaniem punktów doświadczenia oraz zapłatą w lokalnej walucie, za którą u handlarzy można kupić nowe typy broni albo jedzenie. Odnowienie zdrowia bohatera jest bowiem możliwe nie tylko za pomocą leczniczych mikstur, lecz również poprzez spożywanie posiłków i odpoczynek. Wraz z postępami w rozgrywce bohater otwiera kolejne rozdziały fabuły, które skłaniają go do zgłębiania umiejętności posługiwania się bronią jedno- i dwuręczną (mieczami, toporami, łukami itp.) oraz nauki zaklęć. Wydarzenia dziejące się w wirtualnym świecie sprawiają też, że od czasu do czasu heros komentuje swoje przeżycia krótkimi monologami.

Sterowanie śmiałkiem odbywa się za pośrednictwem myszy i klawiatury. Bohaterowi towarzyszymy dzień i noc, obserwując przy tym zmienne warunki pogodowe i dopracowaną grafikę – sylwetki niektórych osób wykonano przy użyciu 6 tys. wielokątów, a do przedstawienia terenu wykorzystano technologię HDR. Całość warstwy technicznej dopełniono użyciem komercyjnych modułów w rodzaju silnika Ageia Physx oraz ścieżką dźwiękową, skomponowaną przez Kaiego Rosenkranza.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 9423 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.6 / 10 na podstawie 2089 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 3 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 2.5 GB HDD, Windows XP/Vista

Risen - recenzja gry

Risen - recenzja gry (PC)

"Warto w tym miejscu podkreślić, że do samego końca potyczki w Risen stanowią spore wyzwanie. Wcielając się w rolę klasycznego wojownika, trudno doprowadzić do sytuacji, w której walki z zamieszkującymi Farangę stworami stałyby się dziecinnie proste (rzecz jasna, nie dotyczy to groźnych tylko na początku wilków i żądłoszczurów). Przeciwnicy stosują uniki, nieustannie parują ciosy i non stop wykorzystują popełnione przez bohatera błędy. Grając pierwszy raz w Risen, przeklinałem ostatni z czterech dostępnych rozdziałów, w którym walczy się praktycznie na okrągło. Każda próba pójścia na żywioł była bezlitośnie karana, dlatego często musiałem cierpliwie czekać na dogodny moment do ataku bądź uciekać się do różnych sztuczek."  więcej

Gramy w Risen!

Gramy w Risen! [21:59]

Piranha odkupuje swoje winy w świetnym rpg! Gothic 3 pozostawił niesmak. Na szczęście Piranha Bytes stworzyło Risen. Duchowego następce założeń, motywów i przede wszystkim, frajdy, z samego grania. Jak trzyma się Risen? Jordan twierdzi że to zwyczajnie "Gothic HD", kiedy to UV wychwala dzieło niemieckich włodarzy. I kto tu ma rację?

1:31

Video Risen

Intro

0:57

Video Risen

otoczenia #3

1:50

Video Risen

Nightwish

Clash of Swords

Clash of Swords

Zagraj za Darmo!

Dragon Knight

Dragon Knight

Zagraj za Darmo!

The Elder Scrolls Online: Gold Edition - PC - 148,90 zł

kup w sklepie

PC 148,90 zł

Divinity 2: Ego Draconis - PC - 65,90 zł

kup w sklepie

PC 65,90 zł

The Elder Scrolls Online: Gold Edition - PC - 133,93 zł

promocja

PC 133,93 zł

Komentarze Czytelników (1656)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
11.06.2015 23:06
odpowiedz
1 odpowiedź
sebogothic
88
Generał
8.5

Właśnie zacząłem sobie przechodzić po raz trzeci. Tym razem pora na maga, bo bandytą i inkwizytorem już grałem. Pierwszy Risen to taka suma wszystkich Gothiców od Piranha Bytes. Są podobne miejscówki, motywy, misje, ale sama gra jest przy tym skromniejsza od takiego Gothica 3. Jeśli o rozmach chodzi to gra jest gdzieś pomiędzy pierwszym Gothikiem a Gothikiem II z dodatkiem Noc Kruka. Można powiedzieć, że jest to swoisty hołd dla dwóch pierwszych Gothiców i próba udowodnienia, że twórcy nadal potrafią tworzyć gotyckie erpegi. Wyspa nie jest zbyt duża, a przejście gry to jakieś 35 godzin. Szkoda, że osady nie są większe. W Gothicach obozy i miasta były zaludnione także przez postacie bez imienia, z którymi jednak można było pogadać. Tworzyło to pewną iluzję życia, której w Risenie brakuje. Mechanika została nieco udoskonalona zaś system walki jest wg mnie najlepszy ze wszystkich gier od PB. Za każdym poziomem wyszkolenia w danej broni otrzymujemy dostęp do nowych ciosów. Walka jest taktyczna, sporo też zależy od umiejętności gracza. Gram na wysokim poziomie trudności i jeszcze ani razu nie zginąłem, bo przykładam się do walki. Naprawdę, daje to masę frajdy. W pierwszym Risenie podobają mi się przede wszystkim początki (w Gothicach zresztą jest podobnie) kiedy jesteśmy słabi i musimy kombinować na przeróżne sposoby. Klimat na początku przypomina trochę serial Lost. Jest też trochę śródziemnomorskiej atmosfery, białe domki z czerwonymi dachami przypominają Włochy, Hiszpanię czy Portugalię. Tworzy to bardzo przyjemny, wręcz wakacyjny klimacik. Do tego dochodzi bardzo przyjemna ścieżka dźwiękowa stworzona przez KaiRo.
Dzisiaj także zamówiłem sobie trzeciego Risena, którego czas nadrobić, bo pewnie na gamescomie Piranie ogłoszą swoją kolejną grę. Ech, chciałoby się by chłopaki zainstalowali sobie dwa pierwsze Gothiki ukończyli je i zadali sobie pytanie co uczyniło ich gry tak wyjątkowymi? Moim zdaniem jest to immersja i wrażenie, że te światy naprawdę żyją. Te gry mnie dosłownie rokrocznie przyciągają przed ekran, kiedy tylko nadejdzie odpowiednia pora roku: dla Gothica - jesień, dla Gothica II: NK - wiosna, a dla Risena - lata. Dopełnieniem tego była świetna mechanika, która tylko służyła wczuwce: nauka oparta na nauczycielach, crafting wymagający interakcji z odpowiednimi przedmiotami. Teraz mamy 2015 rok, więc to wszystko musiałoby być jeszcze lepsze i zrobione z jeszcze większym rozmachem. Tak jak przykładowo Wiedźmin 3. W Risen 2 i Risen 3 widać było, że Piranie odchodzą od tych elementów - osady to kilka domków na krzyż, NPCów co kot napłakał... Dodatkowo interakcja nie przebiega w świecie gry, tylko włącza się stosowne menu, na którym widzimy animację bohatera grzebiącego w skrzyni, kującego miecze itp.. Aż ciekaw jestem cóż też Piranie wysmażą, mam nadzieję, że to nie będzie czwarty Risen. Słyszałem, że zakończenie R3 było słabe i bez pomysłu, tak jakby nie mieli koncepcji na dalszy ciąg fabuły. A w Gothicach wszystko ładnie leciało ciągiem przyczynowo-skutkowym, bo świat był lepiej stworzony, wszystko miało swoje wytłumaczenie i pewną logikę. A Riseny przypominają troszkę miszmasz pozbawiony jakiejkolwiek głębi, choć to tylko moja opinia.

13.06.2015 15:55
odpowiedz
Sevek007
8
Chorąży

Świetny RPG, lecz nie dorównuje Gothicowi II.
8.8/10

24.06.2015 11:22
odpowiedz
Nimfos
14
Chorąży
8.5

Najlepsza część Risena, którą mogę pochwalić. Późniejsze niestety weszły na złą drogę.
Wielkie starania co do wątku głównego, zadań pobocznych oraz rozwoju postaci. To taki wzór Gothicowy. Który wyszedł całkiem nieźle ale mimo to wciąż nie okazał się lepszy od Gothica ale nie oznacza to, że jest zły. Przeciwnie. To dobry RPG. Polecam każdemu miłośnikowi RPG.

09.07.2015 12:55
odpowiedz
KurtusGames
3
Legionista

Gra w pełni zasługuje na ocene 8.5 .Niesamowita oraz wciągająca gra rpg.

09.07.2015 14:32
1
odpowiedz
drenz
29
Konsul

@sebogothic - ja przeszedłem 3 razy, ale dwa razy bandytą a raz inkwizycją. Co do maga to pewnie na wiosnę sobie odpalę po raz kolejny pierwsza część Risena, bo bardziej ciągnie mnie do niego niż do Gothic II (Gothika też pewnie późną jesienią sobie odpalę, bo nigdy nie grałem jeszcze po stronie świrów z bagien, bo zawsze mnie jakoś oni odpychali). Mam tak samo jak Ty jeśli chodzi o pory roku i granie w dzieła PIranhi Bytes, z tym, że do Risena 2 już nie powrócę, bo mnie ogromnie rozczarował.
Kiedy pisałeś, że zamówiłeś sobie Risena 3, ja dostałem go w ramach prezentu tydzień później :D, ale odpalę jak będę miał własny, mocniejszy sprzęt.

w Gothicach wszystko ładnie leciało ciągiem przyczynowo-skutkowym, bo świat był lepiej stworzony, wszystko miało swoje wytłumaczenie i pewną logikę. A Riseny przypominają troszkę miszmasz pozbawiony jakiejkolwiek głębi, choć to tylko moja opinia.

Nie tylko Twoja. Ja uważam tak samo. Riseny (głownie 2 i 3) to takie tekturowe pudło, ładnie opieczętowane, ale bez zawartości. Gothic to przede wszystkim zawartość. Był tworzony z sercem, od Risen 2 szło już chyba tylko o kasę, którą można byłoby zarobić na nostalgii graczy i była chyba różnica zdań co do kolejnych części, dlatego z Piranha Bytes odeszło paru kluczowych twórców (pomijam KaiRo, który został współwłaścicielem i twórcą jakieś firmy). Przeczuwałem, że Risen 3 będzie robiony po łebkach, gdy tylko prawa do Gothika do nich wróciły. Jednak filmikami publikowanymi przed premierą niemal mnie kupili, na szczęście zamiast wydawać ponad 120 zł. poczekałem na pierwsze recenzje, które ostudziły mój entuzjazm.

Co do klimatu obecnego w pierwszych częściach Gothic, to ciekawe jak pod tym względem wypadnie Elex. Pierwszy screen wygląda całkiem inaczej niż pierwsze materiały publikowane przy okazji zapowiedzi Risenów. Pewnie nie będzie to już to samo i mrocznego, brudnego, średniowieczno-fantastycznego klimatu trzeba szukać w innych produkcjach (jeśli nie grałeś, to polecam - ARX Fatalis, czy też bardziej już akcyjniak niż rpg, ale z fantastycznym klimatem - Severance: Blade of Darkness, które to gry przypominały mi niezmiernie najlepsze lata z Gothikiem, i nie tylko). Jednak mam nadzieje, że Piranie czymś nas jeszcze zaskoczą, jeśli natomiast nie, to pozostaje, któryś raz z kolei odpalić przygody Bezimiennego.

11.08.2015 09:43
odpowiedz
LucidBoy
1
Junior

Na swoim kanale umieszczam gameplay z gry Risen 1. Oprócz tego są tam również odcinki z Rusta! Zapraszam: [link] youtube.com/channel/UCRVSt5T8HqhL765ctuVaOMw

13.08.2015 10:41
odpowiedz
rpg to lubie
1
Junior

Ale moim zdaniem risen 2 jest lepsza

20.08.2015 23:29
odpowiedz
Kamil611
4
Junior

Risen 1 jest Dobry, żadnych bugów itp. Dobra gra naprawdę jak dla mnie 9,5 :D

22.08.2015 04:27
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul
9.0

Jak dla mnie po tak długim czasie Gothic 3 jest lepszy od risen 1 biorąc wszystko pod uwagę :)
Ale risen 1 dla mnie najlepszą część risena tylko dlatego że najbardziej podoba do gothica i nie jest tak banalnie prosta i nudna jak 2 czy 3 .

30.08.2015 14:33
odpowiedz
maly878
14
Legionista

Hej. Wiecie może drodzy gracze, czy da się grać za pomocą pada od x360?

06.09.2015 18:17
odpowiedz
UnluckyPage71
14
Pretorianin

Właśnie przechodzę, jak na razie 10/10 :)

26.09.2015 16:07
odpowiedz
UnluckyPage71
14
Pretorianin
10

Dzisiaj doszedłem do 2 rozdziału, gra genialna. Polecam, szczególnie fanom Gothica.

26.09.2015 21:38
odpowiedz
KurtusGames
3
Legionista
8.5

Gra świetna prawie dorównująca gothicowi klimatem oraz grywalnością.

27.09.2015 11:36
odpowiedz
V_A_L_L_E_N_D_A_R
1
Junior

Świetna gra z klimatem oraz grywalnością niemal że dorównując gothicowi moja ocena to : 8.5

06.12.2015 12:20
odpowiedz
michal300
1
Junior

Hej mam problem jestem na wschonim wybrzeżu i tam jak spada wodospad jest takie ''bagno'' jeśli się pójdzie dalej jest krata a za kratą pomieszczenie i jak je otworzyć na tym ''bagnie'' prosze o pomoc :-)

17.01.2016 18:34
odpowiedz
D R A G O M I R
1
Junior

To sie nazywa rpg !!! Świetna gra która ma w sobie wiele wspólnego z gothicem Klimat Eksploracja Poszukiwanie Odnjadywanie itp.Po prostu jednym słowem gra świetna.

17.01.2016 18:37
odpowiedz
D R A G O M I R
1
Junior

Ocena gry : 8.4

17.01.2016 21:16
-3
odpowiedz
mati2006mt
5
Centurion

dla mnie Gothic jest gorszy od Risena

post wyedytowany przez mati2006mt 2016-01-17 21:19:07
17.01.2016 21:17
-3
odpowiedz
mati2006mt
5
Centurion

Risen jest dla mnie lepszy od Gothica 1

26.02.2016 18:42
-10
odpowiedz
BracoForOne
8
Konsul
4.5

Straszna nuda

03.03.2016 11:25
odpowiedz
dzl
7
Pretorianin

Gra ma bardzo dobry początek, bardzo dobry rozwój postaci(rozwinięcie idei z serii Gothic) i ciekawe questy frakcyjne. Wszystko to jednak rozmywa się pod sztampową fabułą, nieciekawymi postaciami i wszechobecną nuda w późniejszym etapie gry.

Mimo wszystko warto zagrać, choć nie oczekujcie cudów.

post wyedytowany przez dzl 2016-03-03 11:27:38
03.03.2016 12:14
odpowiedz
elathir
11
Konsul

W sumie gra ma przypadłość pierwszego Gothica, genialnie wykreowany świat gry i pierwsze dwa epizody, oraz totalna nuda i powtarzalność kolejnych.

Jednak jeżeli ktoś lubi serię Gothic, to i w Risena przyjemnie mu się grać będzie.
Główna zaleta gry - ręcznie wykreowany i dopieszczony świat gry, jak w G2. Po prostu na tle dzisiejszych generowanych proceduralnie światów kopiuj-wklej, wypada naprawdę fajnie. Nie za wielki, przez co nie monotonny, pełny wyzwań itd.

Gra nie wybitna, ale na pewno przyjemna, choć raczej poleciłbym ją tylko fanom Gothica.

03.04.2016 22:48
odpowiedz
1 odpowiedź
Kamikazer
4
Legionista

Oceniłbym Risena wyżej, ale cholera jasna, ta gra posiada strasznie dużo bardzo złych błędów,

spoiler start

raz gra postanowiła zablokować mi Inkwizytora i jego kompanów w świątyni, a za drugim razem NPC się zgubił i nie dostałem zbroi Inkwizytora

spoiler stop

to już nie są opętane ragdoll'e, ale poważne błędy przez które prawie nie mogłem ukończyć gry, pozostałe elementy są na prawdę dobrze wykonane.

23.05.2016 18:37
odpowiedz
Volgart
2
Centurion

Nie mam żadnych problemów w daniu tej grze dziesiątki. Bardzo miło spędziłem przy niej czas i dobrze się bawiłem.

15.06.2016 15:21
odpowiedz
szpachlaa
9
Legionista
8.5

Dziś ukończyłem Risena mogę powiedzieć że na poczatku myślalem ze usune gre.. W ogole mi nie przypadła do gustu nudziła mnie jednak gdy wszedłem do miasta nagle zaczeła mi sie wkrecac i spodobała mi sie ! a juz gdy byłem w wulkanicznej twierdzy nie mogłem oderwac sie od tej gry i ta zbroja tytana coś pieknego. Spędziłem coś ok 25 godz na tej grze i musze powiedzieć ze fajna gierka :) Polecam mimo ze na poczatku moze wydawac sie nudna. W przyszłosci w miare wolnego czasu sprawdze 2 czesc :) Pozdrawiam !

30.06.2016 20:33
odpowiedz
Handix
2
Legionista

Jest w biedronce za 9.99

02.07.2016 23:55
odpowiedz
Kamikazer
4
Legionista

Bardzo dobra propozycja dla fanów RPG aczkolwiek ma kilka wad m. in. walka, do której trzeba się przyzwyczaić, poza tym natrafiłem na wiele bardzo poważnych błędów, które prawie uniemożliwiły mi ukończenie, ale ogólnie bardzo dobra gra.

20.08.2016 18:20
odpowiedz
Ahtek84
5
Chorąży
8.0

Drugi po Gothicu Action-RPG ,Niewielki ale Dopracowany Świat,wzorowany na Gothicu 3 Ścieżki ,3 Obozy ,Rozbajerowana Grafika bardzo przyjemna dla Oka ,Głuupotą jest że na 10 poziomie mieczy,Dwóręcziak 15 kg trzyma w jednej ręce ,i wmachuje nim po mistrzowsku ,szkoda że niema polskich dialogów stworzyło by to lepszy klimat ,niepotrzebna też ta klamka !! broń palna w czasie magii i miecza co to Arcanum ,Pomijając te kilka irytujących pomysłow gra Bardzo Dobra

22.08.2016 16:46
odpowiedz
Youtube/Qnedo
1
Junior

Zapraszam do sprawdzenia spolszczenia do owej gry ! [link]

18.10.2016 16:05
odpowiedz
DDDyziak
2
Legionista
9.5

co firma to firma

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze