Mass Effect 2 [PC]

Kontynuacja opracowanej przez firmę BioWare przebojowej gry role-playing osadzonej w realiach science-fiction. Tym razem komandor Shepard musi zbadać problem znikania ludzkich kolonii z mapy wszechświata. Gra łączy mechanikę RPG z systemem walki zapożyczonym z trzecioosobowych strzelanek.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Mass Effect 2 data premiery gry na PC:

26 stycznia 2010 ( światowa data premiery )

29 stycznia 2010 ( data wydania w Polsce )

26 stycznia 2010 ( premiera w USA )

gry podobne do Mass Effect 2:

Fallout: New Vegas
Fallout 3
Mass Effect

RPG, TPP, science fiction, TPS, RPG akcji, Role-playing shooter

Mass Effect 2 jest oficjalną kontynuacją wydanej w 2007 roku hitowej gry role-playing. Za przygotowanie sequela ponownie odpowiedzialne jest studio BioWare, czyli twórcy Dragon Age’a, Baldur’s Gate’a, Knights of the Old Republic czy Jade Empire.

Opisywana produkcja przenosi nas w odległą przyszłość, oferując możliwość eksploracji galaktyki zamieszkiwanej przez wiele inteligentnych ras. Akcja kontynuacji rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z pierwszej części serii, a więc w roku 2185. Po raz kolejny wcielamy się w postać komandora Sheparda, który po pomyślnym odparciu inwazji Żniwiarzy musi stawić czoła nowemu niebezpieczeństwu. Okazuje się mianowicie, że z obrzeży wszechświata stopniowo znikają ludzkie kolonie. Główna postać zmuszona zostaje do sprzymierzenia się z bezwzględną organizacją Cerberus i wyrusza na samobójczą misję celem zbadania przyczyn utraty wspomnianych planet.

Grę możemy rozpocząć na dwa sposoby, a mianowicie od utworzenia zupełnie nowego bohatera lub od załadowania zapisanego stanu gry z pierwszego Mass Effecta. W tym drugim przypadku możemy liczyć nie tylko na zachowanie odblokowanych cech postaci, ale również na przeniesienie do nowego uniwersum informacji na temat wszystkich podjętych wcześniej decyzji. To z kolei może mieć znaczący wpływ na przebieg rozgrywki. Dla przykładu, osobnik, któremu poprzednio udzieliliśmy pomocy, może się nam teraz próbować jakoś odwdzięczyć. Główna postać nie jest zmuszona do badania świata gry w pojedynkę, gdyż wzorem pierwszej części możemy dowodzić maksymalnie trzyoosobową drużyną, dobierając sobie pomocników w zależności od upodobań, klasy, umiejętności czy charakterystyki wykonywanej aktualnie misji. W Mass Effect 2 przewodzimy zarówno osobistościom znanym fanom serii (m.in. Tali'Zorah), jak i zupełnie nowym postaciom (m.in. Samara i Thane).

W opisywanym sequelu jeszcze większy nacisk położono na konieczność staczania efektownych walk. Do naszej dyspozycji tym razem oddano około dwudziestu klas broni, jak również wiele interesujących mocy biotycznych, których umiejętny dobór pozwala na odnoszenie kolejnych zwycięstw. W stosunku do pierwszej części poprawiono systemy odpowiedzialne za celowanie i wydawanie poleceń członkom drużyny, jak również dodano bardziej rozbudowany mechanizm zadawania obrażeń (możliwość pozbawiania wroga kończyń, okaleczania go czy oślepiania strzałem w głowę). Rozgrywka nie opiera się jednak wyłącznie na walce, gdyż usprawnień doczekały się także liczne rozmowy z postaciami niezależnymi. Umiejętny dobór kwestii dialogowych w połączeniu ze skorzystaniem z osobistego uroku czy funkcji zastraszenia może teraz doprowadzić do jeszcze ciekawszych rozwiązań.

Do przemieszczania się pomiędzy głównymi lokacjami nadal używamy statku kosmicznego, wybierając kolejne miejsca docelowe bezpośrednio z mapy galaktyki. W dalszym ciągu możliwe jest badanie mniej ważnych planet w poszukiwaniu ciekawych znalezisk czy minerałów, choć producent znacznie urozmaicił wachlarz dostępnych misji pobocznych. Spowodowało to, że nie ograniczają się one już praktycznie wyłącznie do konieczności eliminacji wrogich istot.

Oprawa wizualna Mass Effect 2 została utrzyma w podobnym stylu graficznym do pierwszej części serii, prezentując również zbliżony poziom wykonania. W trakcie swojej przygody odwiedzamy planety o zróżnicowanej architekturze czy nietypowej faunie i florze. Wydarzenia nadal obserwowane są z perspektywy trzeciej osoby.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 DVD  
Ocena gry 9.2 / 10 na podstawie 11998 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.7 / 10 na podstawie 916 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 1.8 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 15 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Mass Effect 2 - recenzja gry

Mass Effect 2 - recenzja gry (PC)

"Turystyczne atrakcje świata Mass Effect są dość oczywiste. Odwiedzamy kilka miast, a w każdym znajdujemy parę sklepów i jakieś małe misje poboczne do wytrzaskania. Tutaj zakupimy dekoracje do naszej kajuty kapitańskiej (kosmicznego chomika, rybki, modele okrętów!), zdobędziemy cenne informacje oraz rzucimy się na immersyjny przestwór oceanu. To niewiarygodne, jakimi środkami BioWare stworzyło świat, który w takim stopniu kipi życiem, jest koherentny, fascynujący i namacalny. Umówmy się, lokacje są raczej klaustrofobiczne i daleko im do Stołecznych Pustkowi. Już prędzej mówimy o skali Neverwinter Nights 2. Nie zwiedzamy wszystkich miejsc, o których dane jest nam się dowiedzieć, a niektóre (Tuchanka, Flota Quarian) wprost zawodzą swoją płytkością. Sekretem jest chyba po prostu projekt – praca wykonana na papierze, jeszcze przed premierą pierwszej części gry. Świat Mass Effect 2 nie korzysta z wulgarnych już, post-tolkienowskich stereotypów, nie zrzyna wprost ze Star Treka ani Gwiezdnych Wojen. To *oryginalne* uniwersum i galaktyka geniuszu. Kroganie – bitni twardziele, którym zbyt wcześnie dano do zabawy broń atomową. Salarianie – żyjący raptem 30 lat intelektualiści o przyspieszonym metabolizmie. Asari – rasa kobiet, w których buja się cały kosmos. Ja to wszystko kupuję, biorę garściami i się zajawiam. Prawdziwe piękno koncepcji."  więcej

Mass Effect 2 na PS3 - trzeba zagrać!

Mass Effect 2 na PS3 - trzeba zagrać! [8:06]

Pokazujemy dodatki i nowości do najlepszej gry 2010. Mass Effect 2 w końcu trafia na Playstation 3! W filmiku prezentujemy interaktywny komiks oraz szybki dostęp do dodatków DLC. Każdy posiadacz konsoli Sony powinien kupić tę grę!

2:06

Video Mass Effect 2

zwiastun na premierę - wersja PL

3:26

Video Mass Effect 2

Parszywa Dwunastka - wersja PL

0:52

Video Mass Effect 2

Subject Zero - Psychopath

Dragon Knight

Dragon Knight

Zagraj za Darmo!

Battle Knight

Battle Knight

Zagraj za Darmo!

Mount & Blade: Warband - PC - 26,90 zł

kup w sklepie

PC 26,90 zł

Drakensang - Dragon Edition - Dobra Gra - PC - 8,90 zł

promocja

PC 8,90 zł

Rising World - PC - 39,90 zł

kup w sklepie

PC 39,90 zł

Komentarze Czytelników (3270)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
30.10.2013 16:41
odpowiedz
Nikuu
58
Generał

Nie wiem jak ale udało mi się (przed chwilą) ukończyć grę w ten sposób, że nikt nie zginął (z członków drużyny)

Przy jednym nielojalnym członku drużyny da się spokojnie przejść grę bez strat własnych. Gdybyś jednak planował przechodzić jeszcze raz, to warto zainteresować się specjalnym "kalkulatorem", który oblicza szansę na przeżycie załogi.

http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/4825495/1

Co do samych kłótni to zauważyłem pewną zgodność - ilość puntów renegata/idealisty wymaganych do załagodzenia sprawy jest zależna od poziomu przejścia gry - jeżeli dojdzie do takiej sytuacji przy końcówce, to nie masz szans pogodzić zwaśnione strony, póki nie będziesz w 100% idealistą lub renegatem. Analogiczna sytuacja pojawia się przy wykonywaniu misji lojalnościowej Zaeeda.

30.10.2013 21:40
odpowiedz
Emodziad
33
Centurion

Ok kończymy już przygodę z ME2 - czas na import sejwa do ME3. W wypadku Jack (ok połowa gry) nie miałem opcji załagodzenia konfliktu i nie mogę tego zrobić teraz (jedyna nielojalna postać w mojej drużynie), w wypadku Zaeeda nie miałem żadnego konfliktu, natomiast w wypadku Legionu taka opcja po prostu była. Nie mam ani full prawości ani egoizmu. Co do przeżywalności postaci nielojalnej (Jack) to czego bym nie zrobił to miałem trupa no ale wyczytałem gdzieś, że są postacie mocniejsze i słabsze w związku z czym Mordin wrócił na Normandię a w finalnej drużynie znalazły się postacie rzekomo najsłabsze (Tali, Miranda) i jakoś poszło. Dzięki za pomoc, Pewnie odezwę się przy okazji ME3.

07.12.2013 17:58
1
odpowiedz
JeanneM
5
Legionista
8.0

Jestem wielką fanką pierwszej części, ta jest od niej w paru aspektach lepsza, ale w paru również, niestety, gorsza. W Mass Effect 2 podobało mi się to, że było wielu towarzyszy i misje lojalnościowe, fajna sprawa. Po drugie - grafika. O niebo lepsza niż w jedynce, właściwie zupełnie bez porównania. Nie było też Mako, co liczy się na plus, bo podróże nim były strasznie niewygodne. Natomiast co do minusów... System awansów i wyboru broni uważam za znacznie gorszy. Czekanie, aż nazbiera się wystarczająco dużo punktów, żeby je gdzieś przydzielić było bardzo niesatysfakcjonujące, uważam, że w pierwszej części było to lepiej zorganizowane, było zresztą więcej elementów, które można było rozwinąć. Podobnie z ekwipunkiem. Nie ukrywam, że sama walka nie jest dla mnie tak istotna i liczy się przede wszystkim fabuła, a ta z Mass Effect 1 wygrywa bez konkurencji. Walki w Mass Effect 2 są zresztą dość powtarzalne i monotonne. Nie mówię, że w jedynce było inaczej, ale tam czasem atakował jeden wróg, czasem mniejsza, czasem większa grupa. Tutaj prawie w każdej misji, w kolejnych pomieszczeniach atakuje nas grupka zbirów, co ma sens, jeśli chodzi o jakieś strzezone budynki, ale jest kompletnie nielogiczne, gdy wróg zamierzał zastawić na nas pułapkę i zamiast uderzyć w nas wszystkim, co miał, rzuca nam po kilkunastu przeciwników do rozwałki. W jedynce czas gry wydłużały podróże Mako, w dwójce zaś momentami przeciągane i nudne walki, pozbawione polotu. Ostatecznie uważam, że gra jest bardzo dobra, ale jednak brakuje klimatu pierwszej części.

06.02.2014 15:22
odpowiedz
kroganin 777
4
Chorąży

gra jest epicka genialna fabuła i to epickie zakończenie nieliniowość dużo wyborów do minusów należy to że doświadczenie dostajemy tylko za wykonanie zadania gra nie jest długa i mały świat gry

13.03.2014 22:09
odpowiedz
Tallas
8
Legionista

Po rozpoczęciu 2 części zaraz po zakończeniu pierwszej mogę od razu stwierdzić że jest ona totalnie przerobiona pod kątem realizmu. Oczywiście mówiąc o realizmie nie mam na myśli praw fizyki itd. (wkońcu to scifi) ale o usunięciu ekwipunku - koniec noszenia dziesiątek broni w kieszeni - amunicji i wszelkich innych zmianach. Pierwszy cel mojej międzygalaktycznej podróży to Cytadela bo nie mogłem doczekać się sprawdzenia zmiań i to co zastałem jest genialne. Osobne i klimatyczne sklepy, masa NPC i ich ciekawe rozmowy, reklamy i cała ta oprawa. Grafika zmieniła się na o wiele lepszą bez spadku wydajności na moim gruchocie. System awansów nie jest tak przejrzysty jak w 1 co uważam za lekki minus, ale trzeba przyzwyczajać się do zmian - podobnie jest z moralnością bo teraz trudniej określić czy będę mógł kogoś przekonać czy nie bo wszystko opiera się na procentach. Jako chyba jedyny poważny minus który zauważyłem to hełmy a konkretnie to że nie można ich zdjąc, rozumiem że to też realizm bo nie mamy ekwipunku i nie schowamy go w pośladki ale mogli zrobić jakaś opcje co do tego bo wszystkie super hełmy zasłaniają twarz a uważam że emocje sheparda są istotne i to bardzo. Serdecznie polecam :)

28.03.2014 17:00
odpowiedz
Panzer-Hummel
1
Junior

Jakby ktoś był zainteresowany, to Warszawskie Niezależne Bractwo LARPowe OFENSYWA jakiś czas temu organizowało grę typu LARP w klimatach ME (fabularnie rozgrywała się zaraz po The Arrival). Zapewne będą jeszcze ponawiać temat. Ja bawiłem się świetnie. Można ich znaleźć na stronie [link]

26.04.2014 16:56
odpowiedz
EG2004_68647082
24
Legionista

Potrzebuję pomocnej dłoni.!!!! Po misji na Horyzont i powrocie na Normandię nie mogę sprawdzić wiadomości na terminalu. Zgłasza mi się po angielsku admirał Hacket i nic nie mogę zrobić.

26.04.2014 17:39
odpowiedz
grish_em_all
143
Grish

To dlatego że masz zainstalowany dodatek Arrival, właśnie w ten sposób się zaczyna. Idź do swojej kajuty i odbierz tam wiadomości.

27.04.2014 22:12
odpowiedz
krzys837
16
Legionista
9.0

Jestem po ukończeniu części 2, gierka tak mnie wciągnęła że grałem od 19 do 20 bez przerwy :). Muszę powiedzieć że się nie zawiodłem po 1. Fabuła po prostu super,Troszkę, a w sumie bardzo usprawniono system punktów renegata i prawości, problem po części zniknął względem jedynki. Nie wiem tylko czy zmienił się aktor podkładający głos Shepardowi, czy może to specjalnie względem tego co stało się na początku dwójki. Cóż wszystko inne tak jak w 1 jest dobre i nawet lepsze :). Mnie dwójka wciągnęła nawet bardziej niż 1 co widać po czasie gry... Cóż jestem dumny że ukończyłem tą grę ;3. Pozdrawiam krzys837

PS. Gdy już ukończę 3 część pojawi się ogólna moja opinia o całej serii.

09.05.2014 22:47
odpowiedz
simbelmine
86
Konsul

Jak tu zacząć gdy ma sie do czynienia z tak wielką pod każdym wzgledem grą...obecnie jestem przy końcu mass effect 2 jako serii ...co do gry moją opinie wydam gdy skończę całą trylogię...(juz teraz jestem zauroczony). Na razie póki co napiszę , ze gram na PC na padzie używając pinnacle game profiller i gra mi sie o niebo lepiej niz na konsoli...pełna definicja czegokolwiek/wszystkiego? są gotowe profile które i tak można sobie przedefiniować ...a to ważne bo na klawiaturze wg. mnie zbyt duże zamieszanie ...kolejny i to mega przykład/pytanie czemu gry natywnie na xboxie obsługujące pada xbox 360 na PC tego nie robią - vide rozgrywki/układy miedzy firmami, wydawcami itp. sa osoby jak ja , które preferują z różnych względów grę na padzie..a tu problem..ale człowiek myślący da sobie radę. Gra kapitaln a, jedna z lepszych w jakie grałem szkoda , że nie do końca przyjazna dla gracza "padowego" na PC...ale jak widać można i to in plus sobie ułatwić życie/granie.

12.05.2014 13:56
odpowiedz
planet killer
77
Konsul

Niestety trojka odziera Żniwiarzy(Najlepsi antagoniści w grach ever)z ich wyjątkowości.
Bioware fabularnie zwiodło w trójce.Za to zakończenie dwójki wprawiło mnie w euforie.

17.05.2014 20:18
odpowiedz
rafi894
26
Wiedźmin
10

Jakiś czas temu wróciłem do tej gry i bardzo dobrze się grało!!! Najlepsza część serii!!! Bardzo polecam !!!

18.06.2014 12:34
odpowiedz
lennonek18
10
Chorąży
8.5

Całkiem niezła. Brawa za optymalizację!!!

26.06.2014 12:32
odpowiedz
keybi
2
Junior
10

Witam,

przeszedłem cała grę, ale chciałem zagrać jeszcze raz obecną postacią z całym ekwipunkiem i doświadczeniem. No i nie mogę, jest opcja import postaci ME2, ale jak w to klikam to tylko pojawiają się poszczególne savy od których moge zacząć grać, ale poziom postaci jest identyczny jak w momencie zapisu SAVEa.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

19.07.2014 16:44
odpowiedz
Mazoch
32
Pretorianin
9.5

Świetna część działa lepiej niż jedynka. Masa ulepszeń względem poprzedniczki mam już 9h gry i robię same poboczne :D

04.12.2014 17:15
odpowiedz
Kasaj
18
Chorąży
10

polecam tą grę bardzo fajna i ciekawa

11.02.2015 21:42
odpowiedz
Errox
14
Chorąży
10

Fenomenalna gra jak na tamte czasy, i do dziś jest świetna, klimat sci-fiction, interesujące postacie i dialogi, fenomenalna fabuła, fajnie zrobione , świetny system walki, sama walka nie jest trudna ale bardzo dużą sprawia przyjemność, jedynym minusem jest jak dla mnie dość fajnie i ciekawie zrobiony system pozyskiwania surowców, który pod koniec gry był dla mnie nieco nużący, nasłuchałem się jeszcze, że gra jest miejscami dość korytarzowa, ale mi specjalnie to nie przeszkadzało. Polecam każdemu fanowi gier sci-fiction, rpg, w zasadzie każdemu :D

20.02.2015 06:34
odpowiedz
czarnyt
7
Legionista

Jak wygląda obecnie sprawa ze spolszczeniem? Czy nie ma problemów już ze polszczeniem DLC i da się to wszystko zrobić jednym plikiem?

20.02.2015 10:35
odpowiedz
grish_em_all
143
Grish

Od dawna nie ma problemu ze spolszczeniem zarówno Arrival jak i Lair of the Shadow Broker. Wszelkie informacje oraz instrukcje instalacji znajdziesz tu:

http://social.bioware.com/project/4443/
http://social.bioware.com/project/3620/

21.02.2015 13:38
odpowiedz
czarnyt
7
Legionista

Ooo super, dzięki. Tylko jeszcze, co z pozostałymi DLC?

21.02.2015 14:48
odpowiedz
grish_em_all
143
Grish

Cała reszta jest oryginalnie po polsku.

21.02.2015 14:51
odpowiedz
czarnyt
7
Legionista

Dzięki za info.

08.04.2015 15:08
odpowiedz
banan1000
15
Generał
8.0

Fajna gra ale dużo gorsza od "trójki" największym minusem jest brak trybu multiplayer.

09.04.2015 11:17
odpowiedz
Kultysta357
1
Junior

Trochę gorsza od pierwszej części trylogii ale nadal trzema poziom. Nie wiem czy dodanie tych wszystkich ulepszeń (Amunicja itp.) nie zniszczyły trochę tej gry ale jedno jest pewne :D zamiast o życie teraz bardziej troszczyłem się o pełny magazynek.

09.04.2015 13:57
odpowiedz
planeswalker
12
Generał

Gorsza od pierwszej części ale lepsza od trzeciej.

28.04.2015 20:59
odpowiedz
LakiLou94
27
Centurion
10

Bardzo dobra kontynuacja. Jedynka mimo paru nieciekawych dla mnie rzeczy była fenomenalna, dwójka natomiast poprawia te błędy i utrzymuje wysoki poziom.

10.05.2015 03:22
odpowiedz
Michiq
79
Pretorianin

Dla mnie minimalnie lepsza od pierwszej częśc,i natomiast jest mniej RPG-owa, co troszkę mnie niepokoi przed odpaleniem trójki.

24.06.2015 12:21
odpowiedz
Nimfos
11
Chorąży
9.5

Oto kontynuacja przygód Sheparda, który uratował cytadelę z ręki Żniwiarza.
ME2 wcale nie lepszy od 1, ale poszedł w dobrym kierunku i okazał się bardzo dobrą grą.
Pięknie łączy historię z poprzedniej części i ją kontynuuje. Klimat i fabuła nadal odgrywają tu ważną rolę i wprowadzono lepszy system walki (w poprzedniej części broń przegrzewała się, tu zaś na skutek rozwinięcia się technologi, wynaleziono amunicję, która chłodzi naszą broń i możemy strzelać tak długo póki nie skończą się amunicje). Wielkie brawa dla Bioware.

16.08.2015 09:41
odpowiedz
MorrisonHotel
16
Chorąży
9.0

Jak dla mnie tak samo dobra jak część trzecia. Jedynka wciąż przede mną. Genialna seria.

27.09.2015 00:33
odpowiedz
Subversive
15
Centurion
9.0

Do dwójki podchodziłem sceptycznie. Myślałem, że będzie to tylko "odgrzewanie kotleta". Jednak gdy ukazała się "trójka" nadrobiłem zaległości i wyposażyłem się w dwójkę. Nawet dałem się naciągnąć na 2 dodatki (z brokerem i akcją ze zniszczeniem przekaźnika). Naprawdę dobra gra gdzie twórcy skupili się na fabule, a nie tylko grafice (a jest na co popatrzeć). Warto zachować stan gry z poprzedniej części.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze