Mafia II [PC]

Druga część Mafii, legendarnej już gangsterskiej gry akcji opracowanej w 2002 roku przez zespół Illusion Softworks. Wcielamy się bowiem w postać Vito Scalettiego i powoli wspinamy się po szczeblach kryminalnej kariery. Misje obejmują zarówno sekcje polegające na brawurowej jeździe samochodem, jak i poziomy typowo strzelankowe.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Mafia II data premiery gry na PC:

24 sierpnia 2010 ( światowa data premiery )

27 sierpnia 2010 ( data wydania w Polsce )

24 sierpnia 2010 ( premiera w USA )

gry podobne do Mafia II:

Grand Theft Auto IV
Mafia: The City of Lost Heaven
Sleeping Dogs

Akcji, TPP, samochodowe, gangsterskie, TPS, lata 40. i 50 XX wieku

Mafia II to kontynuacja wydanej w 2002 roku gry Mafia: The City of Lost Heaven autorstwa Illusion Softworks. Za część drugą odpowiada ta sama ekipa, która od roku 2008 znana jest pod inną nazwą (2K Czech). Prócz tytułów opowiadających o niesławnej włoskiej grupie przestępczej, firma znana jest między innymi z Hidden & Dangerous czy Vietcong.

Chociaż Mafia II jest kontynuacją, przedstawia zupełnie odrębną historię. Nie oznacza to, że rozbudowana fabularnie poprzedniczka poszła w zapomnienie - w dwójce znajduje się mnóstwo nawiązań i smaczków, czytelnych dla fanów (m.in. zeznania Tommy'ego Angelo wyświetlane w trakcie ładowania misji). Zmieniają się jednak główni bohaterowie, czas oraz miejsce akcji. Wcielamy się bowiem w postać Vito Scalettiego, w momencie, gdy kończy on służbę wojskową i zimą 1945 roku wraca do domu - monumentalnego Empire Bay (10 mil kwadratowych), będącego w rzeczywistości wirtualną adaptacją Nowego Jorku (odwzorowanego w dość luźny sposób, wraz z kilkunastoma charakterystycznymi budowlami, jak np.: Empire State Building czy most Brooklyński). Metropolia składa się z kilku różnych dzielnic (np. Chinatown, przemysłowa Millville, portowe Oysterbay i Southport, krainy bogaczy Kingstone i Highbrook), wśród których dla tej historii najważniejsze są oczywiście Małe Włochy (Little Italy). Vito, wraz z przyjacielem Joe Barbaro, próbują odnaleźć się na powrót w tej rzeczywistości. Nie zamierzają jednak zatrudnić się w dokach jako tania siła robocza. Czeka na nich bowiem "kariera" w świecie przestępczym, w szeregach jednej z lokalnych rodzin mafijnych.

Zmiana okresu, w jakim dzieje się akcja, oznacza nowe, jeszcze bardziej okrutne realia oraz nieco inną stylistykę (także szybsze samochody). Druga odsłona serii wzorem swojego poprzednika oferuje dość liniowy przebieg rozgrywki. Do rozegrania jest w sumie piętnaście rozdziałów, a ich ukończenie na normalnym poziomie trudności powinno zająć od 10 do 15 godzin. Same zadania są na szczęście bardzo zróżnicowane, oferując efektowne potyczki z członkami konkurencyjnych mafijnych rodzin, przejażdżki samochodowe, w których należy kogoś śledzić lub uciekać policji, a nawet wyzwania polegające na konieczności pozostawania w ukryciu. Wszystko to spięte zostało niezwykle ciekawym wątkiem głównym, pełnym zwrotów akcji, napięcia i charakterystycznego, czarnego humoru.

Prócz tego w mieście czeka na nas mnóstwo atrakcji, zarówno legalnych jak i niezgodnych z prawem. Możemy więc kraść pojazdy (na szybko, przez zbicie szyby, lub subtelnie, przez włamanie), wybierając z kilkudziesięciu modeli wzorowanych na prawdziwych markach, a później ulepszać je i modyfikować w warsztacie. Na terenie Empire Bay znajdują się liczne sklepy, w których możemy zakupić nowe ubrania (przydatne czasem, gdy ściga nas policja), jedzenie czy bronie.

Świat gry odnotowuje upływ czasu - w kwestii zarówno cyklu dnia i nocy, jak i zmieniających się pór roku - co jednak jest w pewnym stopniu uzależnione od fabuły (np. niektóre rozdziały rozgrywane są zimą, a inne latem). Wachlarz nowych umiejętności zyskał także nasz podopieczny, który potrafi bić się na pięści z wykorzystaniem większej liczby ciosów, chować się za zasłonami oraz przeskakiwać przez płoty.

Mafia II wykonana została na nowym silniku graficznym. Z jego pomocą - podobnie jak w części pierwszej - świetnie odwzorowano przede wszystkim twarze bohaterów, ich mimikę (za którą odpowiada ponad 30 mięśni twarzy) oraz animację. Sprawia to, że prezentowane w dużych ilościach przerywniki, zrealizowane na silniku graficznym, sprawiają wrażenie niemal wyreżyserowanych filmów z żywymi aktorami.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 7910 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.7 / 10 na podstawie 9986 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium D 3 GHz, 1,5 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 8600 lub lepsza), 6 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Mafia II - recenzja gry

Mafia II - recenzja gry (PC)

"Takie podejście do rozgrywki sprawia, że Mafia II od samego początku budzi skojarzenia z dobrym filmem gangsterskim, w którym najważniejszą rolę obsadza gracz. Podział na rozdziały oraz obowiązkowe zadania do wykonania pozwoliły autorom wymusić na użytkowniku, by zabawa toczyła się na ich warunkach. Główny bohater może co prawda bez przeszkód poruszać się po mieście, odwiedzać sklepy oraz inne lokale użyteczności publicznej, ale zawsze robi to w trakcie wypełniania jakiegoś zlecenia. Oczywiście przymusowe misje narzucają też liczne ograniczenia. Jeżeli na początku danego epizodu w mieszkaniu Scaletty zadzwoni telefon i program rozkaże go odebrać, będziemy zmuszeni to zrobić, gdyż drzwi wyjściowe pozostaną zamknięte. Dopiero po wysłuchaniu tego, co ma do powiedzenia rozmówca, Vito może opuścić mieszkanie."  więcej

Świetna gra w cieniu wielkiej poprzedniczki - wracamy do Mafii II!

Świetna gra w cieniu wielkiej poprzedniczki - wracamy do Mafii II! [8:47]

Tyle genialnych rozwiązań! Mafia II z 2010 roku nie wzbudziła już takiego entuzjazmu jak Mafia: The City of Lost Heaven. Trudno się dziwić - pod różnymi względami gra wyglądała na niedokończoną. Mimo to, produkcja 2k Czech do dziś broni się świetnie za sprawą wielu nowatorskich rozwiązań i kapitalnemu klimatowi lat 40. i 50.

0:48

Video Mafia II

DLC Cars Clothing

15:07

Video Mafia II

gameplay

3:36

Video Mafia II

Z dziennika dewelopera #4 - wersja PL

komentarze czytelników (5231)


Sonic the Hedgehog Shadow  2015-05-16 - 09:52

@yeeehaaaw popieram

9.0

Irek22  2015-05-30 - 20:00

Jak dla mnie jedyny poważny minus to niewykorzystany potencjał tkwiący w mieście. Ogromny żal niewykorzystanego potencjału. I nie chodzi mi tu o żadne pierdołowate i durnowate mini-gierki-zapychacze rodem z GTA, lecz mini-misje pokroju tej, na którą natykamy się na samym początku gry, gdy można się wtrącić w sprzeczkę rodzinną i obić facjatę nieznośnemu mężulkowi; chodzi mi także o różne zdarzenia w świecie gry, jak to, gdy na początku gry można zobaczyć dwóch gości, którzy domagają się, by jakaś damulka pozwoliła swojemu mężowi iść z nimi do baru. Widać, że twórcy chcieli zrobić więcej takich smaczków, ale z jakiegoś powodu (czas?) ich nie zrobili. Wielka szkoda. I kompletnie niewytłumaczalne jest dla mnie, dlaczego nie można się przejechać kolejką nadziemną (w "jedynce" jazda kolejką przed napadem na bank budowała niesamowity klimat!)... No, jest jeszcze niewytłumaczalne fabularne zmarginalizowanie kobiet-kochanek w życiu Vita, co w grze traktującej o włoskim gangsterze jest cokolwiek dziwne. Niemniej jednak świetny gangsterski klimat jest, trzymająca w napięciu fabuła także, do tego - jak to w tej serii - ciekawe i zróżnicowane misje, a i strzelaniny dały mi sporo frajdy. A ...

Sevek007  2015-06-02 - 16:36

Zero, zero, zero... ten Sweet1O1 to totalne zero. Mafia II to wszystko co piękne, GTA V niszczy swoją fabułą, piękne samochody, niesamowite miasto, tylko troszku za małe. Może Mafia II nie jest idealnym sequelem ale zasługuje na miano udanej gry :) Osobiście polecam, grę przeszedłem z 10 razy :) PIĘKNA !!

kropla40  2015-06-04 - 22:14

A więc grałem na najwyższym poziomie trudności. Byłem skłonny wystawić ocenę 9.5 ale dotarłem do misji, w której (Spojler) Vito dowiaduje się o tym jak zginął ojciec ( koniec). Padałem prawie od jednej kulki i nie mogłem się ukryć bo cały czas mołotowy leciały. Bo licznych próbach udało mi się to zrobić. Następnie zbieranie hajsu. Oddawałem auta dopóki nie wiedzieć czemu już nie mogłem tego robić więc napadłem na sklep i zabiła mnie policja. I co? Całą misję od poczatku robić musiałem. Naprawdę za te sejwy powinni kogoś za jaja powiesić. Wstrzymuję się id oceny bo pewnie dałbym jak najniższą przez mojego rejdża. Gra odinstalowana i nie zamierzam wracać. Szkoda bo chciałbym poznać fabulę do końca.

halucynek093  2015-06-25 - 22:50

1 zdecydowanie lepsza ale 2 też daje radę. Fabularnie jest ok, oprawa graficzna ok, na + także nawiązanie do 1 części, jednak jest dużo rzeczy które mnie zawiodły, gra jest strasznie krótka i liniowa, przed premierą liczyłem na coś lepszego (otwarty świat a misje wykonujemy wtedy kiedy chcemy a nie otwarty świat między misjami kiedy mamy z misji dojechać do domu iść spać aby kontynuować fabułę, multum misji pobocznych obok głównej fabuły a nie szukanie jakichś tam głupich znajdziek wogóle wątpię że ktokolwiek tego szukał). Według mnie zmarnowany potencjał mogło być lepiej. 7.5/10

7.0

Wacław_Kutasiewicz  2015-07-04 - 17:18

Gra dobra, oczywiście słabsza od jedynki poprzez liniowość, fabułę itd. Jednak nie to jest najgorsze. Najgorsze jest to, że save'y są tak odległe od siebie, że brała mnie kur... że traciłem panowanie nad sobą, gdy musiałem całkiem odległy wątek jednej misji powtarzać od nowa. Grę skończyłem pierwszy raz na misji "Schody do nieba", gdy Vito dowiaduje się, jak zginął jego ojciec. Najpierw jest filmik, dość zajmująca strzelanina, gdzie wchodzimy do garażu (hangaru?) i... ...I co? TU POWINIEN BYĆ SAVE!!!!!!!!!!!! A go niema, podczas gdy nasz przeciwnik wraz z poplecznikami przypuszcza na nas zmasowany atak i jest naprawdę cholernie ciężko. Mój bohater ginie i co? I wracam znów do filmiku by dowiedzieć się, jak zginął mój ojciec. Potem długa strzelanina i ten cholerny garaż. Odinstalowałem po kilkunastu próbach. Minęło 5 lat. Postanowiłem powrócić do tej gry, wierząc że podołam wyzwaniu... Niestety... Poległem w tym samym miejscu... "Specom" od save'ów serdeczny środkowy palec i ch... w du... chyba, że lubią.

Nufrevi  2015-07-17 - 19:38

Niestety... bardzo się zawiodłem na tej części, nie ma porównania co do 1 części, szkoda pieniędzy jak i czasu

Irek22  2015-07-17 - 21:14

Wacław_Kutasiewicz [5217] oczywiście słabsza od jedynki poprzez liniowość Ale że co? Że niby "jedynka" nie była liniowa?

9.5

insight  2015-07-20 - 23:18

Śmieszy mnie, gdy niektórzy piszą o niemożności przejścia rozdziału "schody do nieba" Uważam, że poziom trudności w grze jest świetnie wyważony i ten rozdział nie jest specjalnie trudniejszy niż poprzednie. Jeżeli ktoś ma problem z przejściem i to współczuję takiej osobie ponieważ gra jest rewelacyjna. Szczerze polecam - godny następca kultowej jedynki.

lotus377  2015-07-29 - 15:39

Schody do nieba potrafią wkurzyć,ale mnie problem sprawiły tylko na najwyższym poziomie trudności.Tu trzeba sprawnie działać,bo inaczej zaraz zginiesz.Taktyka jest następująca:Wchodzisz,kryjesz się za skrzynią,zdejmujesz gościa z góry,potem tych na dole,a następnie lukasz na schody.Dobrze tu mieć też koktail mołotowa lub granat by sprzątnąć kolesi którzy stoją w drodze do biura. Będąc już w biurze z łatwością kropniesz resztę.

Wacław_Kutasiewicz  2015-07-30 - 21:45

insight -> to że coś Cię śmieszy nie wnosi niczego ważnego ani sensownego. Wiele osób łącznie ze mną opisuje swoje odczucia, bo save mógłby być w momencie zamykania się garażu. A tak dochodzi stres, że trzeba będzie od nowa się chędożyć z filmikiem i początkową jatką w porcie. Zabiera to niepotrzebny czas. Akcja w garażu, uważam że jest BARDZO TRUDNA - tam cały czas trzeba być w ruchu, nie da się czekać za osłoną i przy sposobności eliminować przeciwników. Dochodzi do tego wrażenie klaustrofobiczne, bo nie ma tam w zasadzie zbyt wielkiego pola manewru. Naparzają jak szaleni, jest ich dużo i jeszcze rzucają granatami. Jest CHOLERNIE ciężko. I nie oczekuję współczucia jak już, tylko zrozumienia. Bo nie jestem jakimś niedzielnym graczem, tylko gram regularnie w różne tytuły. Jedyne z czym się z Tobą zgadzam to to, że jedynka jest kultowa.

9.0

Sevek007  2015-08-05 - 16:03

Wcześniej komentowałem ale bez oceny, klasyk :P

feks3883  2015-08-26 - 18:24

tutaj full wersje macie: bit.ly/1hf5EuU

9.5

MisterMistrz  2015-09-13 - 19:30

Gra jest świetna. Plusy: świetny model jazdy podobny do tego z GTA IV, ładna oprawa graficzna, dobrze oddany klimat tamtych lat i ciekawa fabuła. Jedyny minus to trochę mała mapa.

3.0

kamcio014  2015-09-27 - 21:02

Słaba gra . Mafia 1 była o niebo lepsza a była wyprodukowana w 2001 , a ta gra to dno jedynie strzelanki sprawiają przyjemność a reszta to nic .

Michiq  2015-10-04 - 17:29

Pierwszą część przeszedłem około 10 razy, więc wymagania wobec drugiej części miałem ogromne.Czy się zawiodłem ? Oczywiście, że nie.Historia opowiedziana w dwójce o życiu Vito Scaletty, spełniła moje oczekiwania pomimo tego, że nie udało się uniknąć kilku wpadek.Zakupiłem sobie pierwszy dodatek i mam nadzieję, że przedłużę sobie przyjemność z grania w Mafię o kilka wieczorów.

saito123  2015-10-12 - 21:36

@kamcio014 tylko? A prowadzenie pojazdów, walka, czy misje nie sprawiały Ci przyjemności? Bo jak dla mnie GTA pod tymi względami chowa się przy Mafii :)

Największy  2015-10-18 - 17:29

Klask w to trzeba zagrać. Legendarna seria gry z fabułą niczym w hollywood, ta gra to jak genialny film. OCENA 10

7.0

Woyciech  2015-10-20 - 16:48

Szału nie ma, dupy nie urywa, ale ogólnie nie jest to zła gra.

7.0

CyberTron  2015-10-23 - 18:11

Jedyny na świecie liniowy sandbox. Wątek główny - 7/10 Pozostałe aktywności - 0/10 bo praktycznie ich nie ma. Piękne miasto w którym nie ma nic ciekawego.