Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 maja 2005, 13:06

War Across the Pacific 1941-1945 - nowa, polska gra strategiczna

War Across the Pacific 1941-1945 to gra strategiczna firmy Microgeo, która już wkrótce zadbiutuje na polskim rynku. Program – jak sama nazwa wskazuje – przeniesie gracza w realia II wojny światowej i pozwoli objąć dowództwo nad jedną ze stron konfliktu – Stanami Zjednoczonymi lub Japonią.

War Across the Pacific 1941-1945 to gra strategiczna firmy Microgeo, która już wkrótce zadbiutuje na polskim rynku. Program – jak sama nazwa wskazuje – przeniesie gracza w realia II wojny światowej i pozwoli objąć dowództwo nad jedną ze stron konfliktu – Stanami Zjednoczonymi lub Japonią.

War Across the Pacific 1941-1945 - nowa, polska gra strategiczna - ilustracja #1

Głównym celem przyświecającym autorom gry jest wierne odtworzenie realiów działań na Pacyfiku, które gwarantuje ogromna liczba szczegółowych danych. Ogromny nacisk położony został na algorytmy walk, które obejmują walki lądowe, morskie, naloty, walki powietrzne, desanty morskie i powietrzne (każdy z nich w kilku odmianach). Projektując grę pamiętano też o zadbaniu o maksymalne uproszczenie czynności wydawania rozkazów i zarządzania tak rozbudowaną bazą danych. Dbałość ta wynikała z faktu, ze odbiorcami gry ma być między innymi młodzież w wieku szkolnym. Dodatkowym atutem gry jest jej aspekt edukacyjny. Podczas gry możliwa jest analiza zgromadzonych danych, oraz wykonanie własnych eksperymentów, ponadto zapamiętanie danych historycznych ułatwia ich powiązanie z lokalizacją geograficzną. Jest to unikalny sposób prezentacji faktów historycznych nie możliwy do uzyskania żadną inną metodą.

W War Across the Pacific 1941-1945 bezpośrednio pokierujemy flotami złożonymi z okrętów – m.in. pancerniki, lotniskowce, krążowniki, niszczyciele, transportowce, okręty podwodne. W przypadku lotnictwa dowodzący ma do czynienia z każdym samolotem, jednak przyporządkowanym do wyższej jednostki organizacyjnej jaką jest na przykład eskadra. Oddziały lądowe będące kolejnym elementem gry są zorganizowane w rzeczywiste formacje wojskowe takie jak bataliony, pułki i brygady. Bazy stanowią oddzielny element i posiadają dwie główne funkcje, pierwsza to bazowanie samolotów, a druga to naprawianie, przebudowa i tankowanie okrętów wojennych. Baza stanowi też miejsce stacjonowania lądowych oddziałów wojskowych. Dowódcy zwiększają szansę powodzenia misji.

War Across the Pacific 1941-1945 - nowa, polska gra strategiczna - ilustracja #2

Celem rozgrywki jest doprowadzenie przeciwnika do poddania się lub zawieszenia broni, poprzez umiejętne wykorzystywanie nadarzających się okazji, jak i zdecydowaną obronę już posiadanej własności. Drogą prowadzącą do zwycięstwa w grze jest zajmowanie wrogich baz. Najlepszą możliwością jest przeniesienie oddziałów lądowych przy pomocy okrętów transportowych. To proste wydawałoby się zadanie okazuje się bardzo złożone w sytuacji gdy w powietrzu króluje lotnictwo przeciwnika, a morza opanowane są przez jego floty nawodne i hordy okrętów podwodnych. I tu docieramy do sedna rozgrywki, czyli niezliczonej liczby możliwych rozwiązań tego problemu. Między innymi może dojść do bitew lotniskowców tak jak to się zdarzyło 4 czerwca 1942 roku pod Midway, lub do zaskakujących nalotów na bazy morskie tak jak to miało miejsce 7 grudnia 1941 roku podczas ataku Japończyków na bazę amerykańską w Pearl Harbor.

Więcej informacji o grze uzyskacie na jej oficjalnej stronie, która znajduje się w tym miejscu.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej