Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lipca 2022, 15:30

USA próbuje ograniczyć produkcję procesorów w Chinach

Rząd USA podejmuje starania, by zredukować eksport urządzeń i technologii wytwarzania procesorów do Chin. Chce wpłynąć na holenderskie władze, by te wdrożyły stosowne regulacje.

Źródło fot. powyżej: ASML / YouTube

W SKRÓCIE:
  • Waszyngton chce wymóc na rządzie Holandii ograniczenia w eksporcie technologii produkcji procesorów do Chin.
  • Restrykcje miałyby uderzyć w firmę ASML.

Rząd USA chce powstrzymać firmę ASML od eksportu do Chin technologii i urządzeń do produkcji wysokiej klasy procesorów. Takie informacje podaje serwis Bloomberg. Na dodatek ewentualna sankcja miałaby być rozszerzeniem stosowanych już ograniczeń nakładanych na Państwo Środka.

USA vs. Chiny

ASML Holding N.V. jest holenderską firmą i wiodącym producentem fotolitograficznych maszyn do produkcji nowoczesnych chipów. Współpracuje ona m.in. z TSMC, SMIC czy firmą Samsung dostarczając im urządzenia i systemy EUVL (Extreme Ultraviolet Lithography – pol. litografia w ekstremalnym ultrafiolecie).

Najlepsze oferty procesorów znajdziesz tutaj

Według Bloomberga, amerykańscy urzędnicy próbują lobbować swoich odpowiedników w Holandii, aby wpłynąć na tamtejsze władze, by te zakazały eksportu niektórych starszych technologii produkcji mikroukładów do Chin. Według Waszyngtonu kraj ten dąży do supremacji w wytwarzaniu chipów.

Holenderski rząd nie chce jednak pogorszenia stosunków handlowych z Chinami, więc oficjalnie nie informuje o żadnych dodatkowych restrykcjach. Z drugiej strony, firma ASML już teraz nie może eksportować do Państwa Środka jednej z najbardziej nowoczesnych technologii EUVL (wartej 160 mln euro), ponieważ nadal nie dostała na to licencji Królestwa Niderlandów.

USA próbuje ograniczyć produkcję procesorów w Chinach - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.