Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 września 2022, 11:35

Twoje dane są widoczne w Google? Teraz łatwo je ukryjesz

System ostrzegania przed niepowołanym wykorzystaniem naszych danych – oto nowe narzędzie od Google, które zarazem pozwoli łatwo pozbyć się ich z wyników wyszukiwania.

Źrodło fot. CardMapr.nl / Unsplash
i
W SKRÓCIE:
  • Google pracuje nad narzędziem, które ostrzeże nas przed niepowołanym wykorzystaniem naszych danych.

Nasze dane, takie jak numer telefonu, adres e-mail, czy choćby imię i nazwisko, są dziś towarem. Bywają rozpowszechniane bez naszej kontroli i mogą pojawiać się w różnych miejscach w sieci, o których nie mamy pojęcia. Google jednak zamierza pomóc nam bronić się przed tym zjawiskiem. Pracuje nad narzędziem ostrzegającym o pojawieniu się naszych danych w wynikach wyszukiwania.

Nowe narzędzie ochrony danych od Google

Na początku przyszłego roku użytkownik będzie mógł również zdecydować się na alerty, jeśli pojawią się nowe wyniki z danymi osobowymi, dzięki czemu będzie mógł szybko zażądać ich usunięcia z wyszukiwarki Google. – Google / Twitter

Usługę mogą już teraz testować wybrane osoby. W przyszłości będzie ona opcjonalna, a użytkownicy, którzy z niej skorzystają będą otrzymywać komunikat, jeśli Google wykryje nowe indeksy wyszukiwania zawierające ich dane osobowe.

Twoje dane są widoczne w Google? Teraz łatwo je ukryjesz - ilustracja #1
Komunikat o wykryciu nowych wyników wyszukiwania z naszymi danymi. Źródło: Google / Twitter

Z poziomu tego komunikatu będzie można zażądać ich usunięcia, klikając jeden przycisk. Należy jednak pamiętać, że Google usunie je tylko z wyników wyszukiwania. Nadal pozostaną one na stronach, gdzie zostały zamieszczone i zindeksowane przez wyszukiwarki. Więcej o usuwaniu wrażliwych danych możemy się dowiedzieć pod tym linkiem.

Twoje dane są widoczne w Google? Teraz łatwo je ukryjesz - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej