Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 września 2022, 17:35

Teleskop Webba znowu zachwyca - Neptun widoczny jak nigdy dotąd

NASA opublikowała ciekawe zdjęcie gazowego olbrzyma – Neptuna, wykonane przez JWST. Teleskop Jamesa Webba nie przestaje zadziwiać.

Źródło fot. powyżej: NASA / Voyager 2.

W SKRÓCIE:
  • Teleskop Jamesa Webba wykonał bardzo ciekawe zdjęcie ósmej planety od Słońca – gazowego olbrzyma Neptuna.

Teleskop Jamesa Webba kontynuuje swoją pracę daleko od Ziemi, w punkcie Lagrange’a (L2). NASA opublikowała wykonane przez JWST nowe zdjęcie Neptuna – gazowego giganta 17 razy masywniejszego od naszej planety. Choć użyto tylko jednego z pomocniczych instrumentów, a nie zwierciadła głównego, obraz wygląda całkiem ciekawie.

JWST wykonał zdjęcie Neptuna

Teleskop Webba znowu zachwyca - Neptun widoczny jak nigdy dotąd - ilustracja #1
Zdjęcie Neptuna wykonane przez JWST (po prawej). Źródło: NASA / TechSpot.

Neptun został sfotografowany przez instrument NIRCam, pracujący w bliskiej podczerwieni. Dlatego planeta wygląda inaczej niż na zdjęciu z teleskopu Hubble’a, nie widać zarejestrowanej przezeń niebieskiej barwy. JWST zamiast koloru „dostrzegł” kilka innych rzeczy, m.in. pierścienie, które nigdy nie zostały uwiecznione z Ziemi w tak kompletnej postaci (wcześniej udało się to sondzie Voyager 2).

Widocznych jest także siedem z czternastu księżyców Neptuna, a nad powierzchnią planety wysokie chmury ze zmrożonego metanu. Gazowy olbrzym nie jest zbyt jasny w obiektywie NIRCam, wynika to z obecności metanu w atmosferze (pochłania czerwone i podczerwone pasmo światła) i niskiej temperatury powierzchni – nawet poniżej -200 stopni Celsjusza.

Neptun

Ósma planeta od Słońca, gazowy olbrzym o masie 17-krotnie większej od ziemskiej i 57-krotnie większej objętości. Posiada dość grubą warstwę atmosfery, złożonej głównie z wodoru i helu, ze śladowymi ilościami metanu. Pod nią znajdują się lodowy płaszcz z wody i metanu oraz niewielkie skaliste jądro. Został odkryty w 1846 roku, nie na podstawie wizualnej obserwacji, lecz obliczeń – zauważono zmiany w trajektorii ruchu sąsiednich ciał niebieskich i na tej podstawie założono istnienie masywnej planety za orbitą Urana. Najlepsze jak dotąd zdjęcia Neptuna wykonała sonda Voyager 2, która przeleciała obok planety 25 sierpnia 1989 roku.

Teleskop Webba znowu zachwyca - Neptun widoczny jak nigdy dotąd - ilustracja #2
Zdjęcie Neptuna wykonane przez sondę Voyager 2. Źródło: NASA / JPL.
Teleskop Webba znowu zachwyca - Neptun widoczny jak nigdy dotąd - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej