Naukowcy chcą zamienić wieżowce w wielkie baterie

Naukowcy z Laxenburga w Austrii pracują nad nową technologią, która ma pozwolić wieżowcom stać się magazynami energii elektrycznej.

nauka
Krzysiek "kalwa" Kalwasiński31 maja 2022
21

Źródło fot. powyżej: David Mark (12019) / Pixabay.

Naukowcy z International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA) pracują nad projektem mającym na celu użycie wieżowców jako magazynów energii. Rozwiązanie to miałoby przynieść korzyści w temacie wykorzystania odnawialnych źródeł, takich jak wiatr czy Słońce. Dzięki temu łatwiejsze ma być zrównoważenie sieci podczas największego zapotrzebowania.

Wieżowce jako baterie

Lift Energy Storage Technology (LEST) to technologia mającą wykorzystać windy oraz puste mieszkania w wieżowcach do zbierania energii. Miałoby to przebiegać za pośrednictwem transportu kontenerów zawierających mokry piach lub inne surowce o wysokiej gęstości. Likwiduje to potencjalny problem dodatkowego zajmowania przestrzeni, bo odpowiedzialne za to miałyby być windy (które w wieżowcach już są) i autonomiczne pojazdy.

Naukowcy chcą zamienić wieżowce w wielkie baterie - ilustracja #1
Schemat przedstawiający wykorzystanie wieżowców do gromadzenia energii. Źródło: sciencedirect.com.

Idąc dalej, rozwiązanie to miałoby być stosowane, gdy z wind nie korzystają ludzie. Wtedy miałyby zająć się gromadzeniem energii. Naukowcy potrzebują jeszcze czasu na przemyślenie kilku ważnych kwestii. Największym wyzwaniem pozostaje sprawienie, żeby całość była opłacalna.

Zawsze fascynował mnie temat energii potencjalnej. Mówiąc inaczej: generowanie energii poprzez zmianę wysokości, na takiej samej zasadzie jak energia wodna, elektrownie szczytowo-pompowe, siła wyporu czy magazyny gromadzące energię grawitacyjną. Dyskusja na temat tego ostatniego niedawno odżyła w środowisku naukowym – mówi Julian Hunt, przewodniczący projektu.

Należałoby wzmocnić budynki w kluczowych miejscach, tak aby mogły utrzymać nowe konstrukcje, mające być odpowiedzialne za transport kontenerów pełnych energii lub tych bez niej. Mowa o podnośnikach, które na przemian przenosiłyby zbiorniki z góry na dół, w zależności od potrzeby. Lub też z pomocą autonomicznych pojazdów dodatkowo gromadziły je w nieużywanych pomieszczeniach drapaczy chmur.

Nowe rozwiązanie ma przysłużyć się światu

Rozwiązanie to miałoby dobrze sprawdzić się w miastach. W dobie coraz lepszych warunków do gromadzenia energii z odnawialnych źródeł potrzeba lepszych rozwiązań, bo te obecne mogą okazać się niewystarczające. Projekt naukowców pozwoliłby na gromadzenie energii bezpośrednio w miejscu największego zapotrzebowania. I tym samym pozytywnie wpłynąłby na jakość samej elektryczności.

Na pomysł ten autor wpadł podczas korzystania z windy.

Pomysł na LEST pojawił się w mojej głowie po tym, jak wiele razy skorzystałem z windy, jeżdżąc w tę i z powrotem, podczas przeprowadzki do mieszkania na 14. piętrze.

Według autorów LEST, owa metoda przysłuży się światu w przyszłości, choćby z uwagi na przyjazność naturalnemu środowisku. Pozwoliłoby to też na uniknięcie zajmowania kolejnych przestrzeni, a zamiast tego wykorzystanie tego, co już istnieje. Zasada działania miałaby przypominać elektrownie szczytowo-pompowe. Tam odbywa się to poprzez wpompowywanie wody w górny zbiornik, a następnie, w razie zapotrzebowania, spuszczanie jej na dół.

Autor: Krzysiek "kalwa" Kalwasiński

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Lepsze celowanie w strzelankach: to powinieneś robić z każdym gamepadem

Lepsze celowanie w strzelankach: to powinieneś robić z każdym gamepadem

O co chodzi z darmowym dronem z Temu i dlaczego łatwiej znaleźć igłę w stogu siana

O co chodzi z darmowym dronem z Temu i dlaczego łatwiej znaleźć igłę w stogu siana