Nawet 40 satelitów Starlink straconych przez burzę magnetyczną

Czy Starlink jest odporny na burze magnetyczne? Misja kosmiczna Starlink Group 4-7 ma sporego pecha. Rozbłysk słoneczny przyczynił się do utraty nawet 40 z 49 dostarczonych na orbitę satelitów.

nauka
Arkadiusz Strzała9 lutego 2022
39
W SKRÓCIE:
  • nawet 40 satelitów Starlink zdeorbitowanych przez burzą magnetyczną;
  • dotyczy to jednak tylko urządzeń wyniesionych w ostatniej misji.

Konstelacja Starlink przekroczyła już ilościowy próg 2000 satelitów. Ten krok milowy stał się udziałem lotu rakiety Falcon 9, jaki odbył się 18 stycznia 2022 roku. Start z 3 lutego (Starlink-36), który miał dostarczyć na orbitę 49 nowych satelitów, okazał się dużo mniej udany. Wszystko przez burzę geomagnetyczną, która przyczyniła się do utraty nawet 40 urządzeń z całej misji.

Nawet 40 satelitów Starlink straconych przez burzę magnetyczną - ilustracja #1
Satelity Starlink mają jeden cel - dostarczyć wszędzie Internet. Źródło: SpaceX

Złe wieści ogłoszono na oficjalnej stronie SpaceX. Burza magnetyczna została wywołana dotarciem materii z koronalnego wyrzutu masy na Słońcu, będącego wynikiem rozbłysku klasy M1 z 29 stycznia. Nasilone oddziaływanie wiatru słonecznego zmieniło nieco warunki panujące w górnych warstwach atmosfery, na co satelity nie były gotowe.

40 Starlinków straconych przez burzę magnetyczną

Dlaczego burza magnetyczna okazała się niebezpieczna dla świeżo dostarczonych urządzeń, niewpływając na pozostałe?

  • Satelity Starlink po wyniesieniu przez jakiś czas poruszają się na niskiej orbicie wstępnej, nieco ponad 200 km nad powierzchnią planety. Następnie samodzielnie kontynuują lot na swoją właściwą orbitę pracy – na wysokość ok. 340 km.
  • Na tej niższej wysokości satelity napotykają jeszcze mocno rozrzedzoną atmosferę. W standardowych warunkach radzą sobie z tym znikomym tarciem, ale zaburzenia magnetyczne zwiększyły opór o ok. 50%.
  • Starlinki nie posiadały wystarczającej prędkości, by poradzić sobie ze zwiększoną gęstością atmosfery. Mimo wprowadzenia odpowiednich manewrów większa część dostarczonych satelitów nie osiągnie założonej wysokości i zdeorbituje. Taki los może spotkać nawet 40 urządzeń.

SpaceX zapewnia, że sytuacja ta nie stwarza żadnego zagrożenia, gdyż wszystkie satelity zostaną doszczętnie zniszczone podczas wejścia w atmosferę – w taki sposób zostały zaprojektowane.

Deorbitujące satelity nie stwarzają żadnego ryzyka kolizji z innymi urządzeniami i z założenia rozpadają się po ponownym wejściu w atmosferę, co oznacza, że nie powstają żadne szczątki orbitalne i elementy satelity nie uderzają w powierzchnię Ziemi. Ta wyjątkowa sytuacja pokazuje, jak wiele wysiłku włożył zespół Starlink, aby zapewnić, że system znajduje się w czołówce pod względem ograniczania gruzu na orbicie.

– oficjalna informacja SpaceX.

Biorąc pod uwagę liczbę wysłanych już satelitów Starlink, strata nie wydaje się duża, jednak jest to prawie cały ostatnio dostarczony ładunek. Oznacza to, że misję Starlink Group 4-7 (Starlink-36) w zasadzie można uznać za nieudaną, a rakieta Falcon 9 tylko zmarnowała paliwo.

Mieszkasz na totalnym odludziu? Internet od Elona Muska jest już dostępny w Polsce:

Kolejne wyniesienie satelitów Starlink zaplanowano na 20 lutego. Podobnie jak poprzednio w ładowni rakiety Falcon 9 umieszczonych zostanie 49 urządzeń. Oby tym razem obyło się bez takich problemów.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu

Pierwszy Neuralink padł, zepsuł się implant łączący mózg z komputerem

Pierwszy Neuralink padł, zepsuł się implant łączący mózg z komputerem

Commodore 64 tworzy obrazy AI - potrzebuje 20 minut, aby wygenerować 64 piksele

Commodore 64 tworzy obrazy AI - potrzebuje 20 minut, aby wygenerować 64 piksele

Nvidia została największym producentem chipów bez własnej fabryki. Pomogło boom na AI

Nvidia została największym producentem chipów bez własnej fabryki. Pomogło boom na AI