Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2022, 12:50

Atak ransomware sparaliżował więzienie w USA

Ransomware nie omija nawet więzień. Jeden z takich obiektów w USA został niemal zablokowany przez awarię systemu informatycznego spowodowaną atakiem. Nie działały kamery, a strażnicy musieli przeprosić się z kluczami.

W SKRÓCIE:
  • ransomware zablokowało system informatyczny więzienia hrabstwa Bernalillo;
  • nie działała automatyka drzwi, kamery i komunikacja elektroniczna;
  • pojawiły się też problemy z dostępem do baz danych osadzonych.

W więzieniu metropolitalnym w hrabstwie Bernalillo (Albuquerque, Nowy Meksyk, USA) pracownicy musieli sięgnąć po staroświeckie metody – klucze, własne oczy i korespondencję listową. Wszystko przez to, że niemal cały system informatyczny obiektu przestał działać w wyniku ataku ransomware.

Atak ransomware sparaliżował więzienie w USA - ilustracja #1
Więzienie hrabstwa Bernalillo zablokowane atakiem ransomware. Źródło: Google Street View

Do zdarzenia doszło 5 stycznia i w zasadzie dotknęło ono w pewnym stopniu całe hrabstwo. Najpoważniejsza sytuacja jest jednak w więzieniu. W wyniku ataku przez jakiś czas nie działała automatyka drzwi, więc strażnicy zmuszeni byli używać kluczy. Nie funkcjonowały też kamery, co wydaje się najbardziej poważnym skutkiem. Pracownicy nadal nie mają dostępu do baz danych ITS (Incident Tracking System – dane o sprawowaniu się więźniów) i OMS (Offender Management System – konta osobowe więźniów); możliwe jest ich uszkodzenie.

Do więzienia w niektórych krajach można trafić nawet za posiadanie nielegalnych kopii systemu Windows:

Obiekt ma ograniczony dostęp do Internetu, więc nie można prowadzić telekonferencji z sądem. Ransomware wywołał też inny skutek, dość bolesny dla więzienia. Otóż od 27 lat toczy się proces w sprawie warunków w nim panujących, w szczególności dotyczący przeludnienia. Co prawda zawarto ugodę, ale przez atak jej warunki nie mogą zostać utrzymane.

Atak ransomware sparaliżował więzienie w USA - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.