Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 lipca 2022, 11:08

autor: Adam Adamczyk

AI znalazła sposób, żeby zapewnić człowiekowi szczęście

Sztuczna inteligencja może pomóc pokonać depresję. Projekt naukowców z firmy Deep Longevity zapowiada się obiecująco.

źródło: Unsplash | Possessed Photography

Czy sztuczna inteligencja może w przyszłości zastąpić wizytę u psychoterapeuty? Wygląda na to, że tak sądzą naukowcy z Deep Longevity. Firma wraz z Doktor Nancy Etcoff z Harvard Medical School opublikowała artykuł zarysowujący podejście do psychologii człowieka oparte na uczeniu maszynowym. Badanie wygląda imponująco i jeżeli w przyszłości rezultaty takiego projektu mają pomóc wielu osobom w odzyskaniu poczucia szczęścia i stabilnego gruntu pod nogami, to oby rozwijał się w najlepsze.

AI w walce z depresją?

Autorzy stworzyli dwa cyfrowe modele ludzkiej psychologii na podstawie danych z badania Midlife in the United States.

Pierwszy model to zespół głębokich sieci neuronowych, który przewiduje wiek chronologiczny badanych i ich stan psychologiczny za 10 lat, wykorzystując informacje z ankiety psychologicznej. Model ten przedstawia trajektorie ludzkiego umysłu w miarę starzenia się. Pokazuje również, że zdolność do tworzenia znaczących połączeń, a także autonomia umysłowa i opanowanie środowiska rozwijają się wraz z wiekiem. Sugeruje również, że nacisk na chęć rozwoju stale maleje, a poczucie posiadania celu w życiu zanika po około 40-50 latach.

Drugi model to samoorganizująca się mapa, która została stworzona jako podstawa silnika rekomendacji dla aplikacji związanych ze zdrowiem psychicznym. Ten algorytm dzieli wszystkich badanych na grupy, w zależności od prawdopodobieństwa rozwoju depresji i określa najkrótszą ścieżkę w kierunku stabilności psychicznej dla każdej osoby.

Sztuczna inteligencja w psychologii

Aby zademonstrować potencjał tego systemu, firma Deep Longevity udostępniła FuturSelf, bezpłatną aplikację online, która pozwala użytkownikom wziąć udział w teście psychologicznym. Po zakończeniu oceny użytkownicy otrzymują raport zawierający spostrzeżenia mające na celu poprawę ich długoterminowego dobrostanu psychicznego i mogą zapisać się do programu poradnikowego, który zapewnia im stały dopływ rekomendacji wybranych przez AI. Dane uzyskane na FuturSelf zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju cyfrowego podejścia Deep Longevity do zdrowia psychicznego.

FuturSelf to darmowa usługa online w zakresie zdrowia psychicznego, która oferuje poradnictwo oparte na ocenie profilu psychologicznego przez AI. Algorytm FuturSelf klasyfikuje badanych i identyfikuje najbardziej odpowiednie sposoby poprawy samopoczucia.

AI znalazła sposób, żeby zapewnić człowiekowi szczęście - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.