Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 lutego 2023, 16:00

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Pad do Switcha, który jest lepszy niż oryginalny Nintendo Pro Controller

Kontrolery firmy 8BitDo nie są tak znane, jak pady do PS5 i Xbox Series X/S. Azjatycką markę kojarzą przede wszystkim posiadacze konsoli Nintendo Switch, którzy szukali czegoś lepszego niż oryginalny Pro Controller. Istnieje też szansa, że trafiła na niego (raczej niewielka) część pecetowców.

8BitDo Ultimate Bluetooth Controller to najnowszy i jednocześnie najbardziej zaawansowany pad w ofercie producenta. Kontroler trafia do nabywcy w zestawie ze stacją ładującą, przewodem USB-C oraz donglem 2,4 GHz. Jak sama nazwa wskazuje, z gamepada da się korzystać także po Bluetooth.

Przyciski Y, X, B i A zostały tutaj ułożone tak, jak w Nintendo Pro Controller – nie jest to układ z Xboxa. Po przełączeniu pada w tryb PC mogą więc zdarzać się pomyłki, bo np. A działa tak, jak xboksowy przycisk B. Jeśli ktoś nie patrzy na klawisze podczas grania, problem znika. W przeciwnym wypadku trzeba przestawić swój mózg i przyzwyczaić się do tego, że gdy gra wyświetla komunikat o naciśnięciu X, należy wdusić Y itd. Gałki analogowe zostały za to umieszczone w miejscach doskonale znanych zarówno pecetowcom, jak i posiadaczom Xboxa.

PLUSY:
  1. solidne wykonanie;
  2. działanie przewodowe, Bluetooth i 2,4 GHz;
  3. dodatkowe przyciski z tyłu;
  4. stacja dokująca;
  5. analogi z efektem Halla;
  6. zaawansowana aplikacja – ogrom możliwości, w tym tworzenie makr;
  7. super cena;
MINUSY:
  1. mało intuicyjny układ przycisków dla pecetowych graczy;
  2. brak oficjalnego wsparcia Bluetooth na komputerach – trzeba korzystać z dongla;
  3. nie zadziała Amiibo.

Kontroler dobrze leży w dłoni. Od razu czuć też, że ma się do czynienia z produktem z wyższej półki. Jakość wykonania jest nienaganna. Z istotniejszych rzeczy warto wspomnieć o tym, że spusty są analogowe, co jest miłą odmianą od tych cyfrowych, stosowanych w kontrolerze Nintendo. Tym, co cieszy najbardziej, są jednak drążki z efektem Halla. Brzmi poważnie, ale wystarczy wiedzieć, że technologia ta ma wyeliminować ryzyko wystąpienia dryfowania i znacząco wydłużyć żywotność analogów.

Pad do Switcha, który jest lepszy niż oryginalny Nintendo Pro Controller - ilustracja #1
Najlepszy krzyżak do retro gamingu. Nawet z tym nie handlujcie.

W pełni naładowany akumulator powinien wystarczyć na mniej więcej 20 godzin grania. Warto jednak umieścić kontroler w stacji dokującej przed upływem tego czasu. Uzupełnianie energii trwa bowiem dość długo (ok. 3 godziny). Zapewne znajdą się osoby, które po każdej skończonej sesji umieszczą urządzenie na „podstawce”. Inną opcją jest ładowanie gamepada podczas rozgrywki. Można to zrobić przy użyciu przewodu.

Cena w dniu publikacji: 229 zł (Allegro – przedsprzedaż), 323,99 zł (Amazon)

Kup 8BitDo Ultimate Bluetooth Controller na Allegro

Kup 8BitDo Ultimate Bluetooth Controller na Amazon.pl

8BitDo Ultimate Bluetooth Controller – opinie

Hongkoński producent konsekwentnie tworzy coraz to lepsze kontrolery. Przy okazji Ultimate otarł się o doskonałość. Pad jest nie tylko wygodny i solidnie wykonany, ale również wprowadza nowości, które pozwalają korzystać z konsoli Nintendo Switch jeszcze sprawniej. Należy pamiętać, że kontroler współpracuje też z PC. Użytkownicy potwierdzają, że jest to równie świetne doświadczenie.

Używam kontrolera już od kilku tygodni i uwielbiam go! Korzystałem wcześniej z różnych padów 8BitDo na Switchu i Ultimate prezentuje najwyższy poziom. Można nim wybudzić konsolę z trybu czuwania – nie było to możliwe w przypadku poprzednich kontrolerów tej firmy. Inną ciekawostką jest to, że gdy dongle jest przechowywany w stacji dokującej, a ta jest podłączona bezpośrednio do Switch Docka przez USB, stacja działa jako odbiornik. Świetne!

– HaWe

Absolutnie kocham ten kontroler. Połączyłem go z komputerem za pomocą adaptera 2,4 GHz w stacji ładującej. Wszystkie przyciski pracują świetnie. D-pad to jedyny element, który wydaje mi się zbliżony do tego z klasycznych padów Nintendo. Analogi są niesamowite. Potencjometr (efekt Halla) sprawia, że używa się ich lżej i są bardziej „gładsze” niż w innych kontrolerach.

– Tomqman

Jestem pod wielkim wrażeniem tego gamepada! Oryginalny Nintendo Switch Pro Controller ma polling rate tylko 60 Hz. Z 8BitDo Ultimate, szczególnie gdy gram w gry na PC, mogę wreszcie cieszyć się 120 kl./s z 202 Hz polling rate! TOP. Nawet Xbox One Controller z odbiornikiem ma „tylko” 120 Hz.

– Solid Snake

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.