Tak wyglądają farmy botów z CS2, jakie znajdziecie w Chinach. Setki uruchomionych gier i anti-cheat nienadążający z banami

CS2

Valve najwyraźniej musi zaostrzyć swoje środki przeciwko oszustom zaśmiecającym serwery.

Tak wyglądają farmy botów z CS2, jakie znajdziecie w Chinach. Setki uruchomionych gier i anti-cheat nienadążający z banami
Źródło fot. Valve
i

Oszuści stanowią obecnie jedną z największych plag wśród gier multiplayer, włączając w to także Counter-Strike 2. Valve walczyło z nieuczciwymi graczami na długo przed premierą najnowszej odsłony shootera, między innymi za sprawą systemu VAC – jak się jednak okazuje, nawet najbardziej dopracowany anti-cheat może nie wystarczyć w starciu z farmami botów.

Na czym dokładnie polega farmienie?

W przypadku farm botów mowa o oprogramowaniu, które ma na celu generowanie adresów IP zaprojektowanych do jak najczęstszych interakcji z wybranymi platformami bądź grami. W przypadku CS2 służą one przede wszystkim do dropienia skrzynek, w ramach cotygodniowych nagród za „rozegrane” mecze.

W konsekwencji kolejki do gier są wypełnione nieistniejącymi graczami, utrudniając (bądź nawet uniemożliwiając) zabawę pozostałym. Dla przykładu, ubiegłoroczny kwietniowy rekord aktywnych użytkowników w deathmatchach został osiągnięty właśnie przez farmy botów.

VAC może nie być wystarczający

Gabe Follower jest rosyjskim twórcą internetowego kontentu, znanym przede wszystkim ze swoich materiałów na temat CS-a. Kilka dni temu opublikował za pośrednictwem Twittera/X nagranie z wnętrza jednej z chińskich farm botów, wzburzając tym samym zażartą dyskusję wśród swoich obserwujących.

Widoczne we wpisie filmy przedstawiają pomieszczenie z dziesiątkami komputerów stacjonarnych, na których boty działają w najlepsze, farmiąc skrzynki-nagrody. Na każdym z monitorów widać przy tym wiele rozgrywek uruchomionych na raz, by jeszcze bardziej zwiększyć efektywność farmienia. VAC nie jest przy tym do końca skuteczny – bo chociaż systemowi udało się zbanować niektóre konta, były one zaledwie namiastką tego, co oszuści mieli w zanadrzu.

Gabe zaznacza przy tym, że farmienie jest niezwykle korzystne pod względem finansowym. Dla przykładu, jeden z wymienionych przez niego rosyjskich programów kosztuje niecałe dziesięć dolarów. Kwietniowe zyski jego użytkowników przekroczyły natomiast 600 tysięcy dolarów.

Jak sugerują komentarze na redditowym forum, wydropione z nieuczciwie zdobytych skrzynek skórki mogą być później sprzedawane. Niektórzy sugerują, że oszuści mogą nawet przygotowywać się do sprzedawania całych kont z bogatą zawartością. Dopiero czas pokaże, czy Valve odniesie się jakkolwiek do kolejnych dowodów na istnienie problematycznego procederu.

Więcej na temat:   CS2

Bind na jumpthrow w CS2 - wyjaśniamy jak go użyć

CS 2 jest już na horyzoncie. Coraz więcej graczy testuje najnowszą wersję strzelanki od Valve, a niektórzy już przygotowują się do profesjonalnego grania. Tu dowiecie się jak ustawić jumpthrow.

Bind na jumpthrow w CS2 - wyjaśniamy jak go użyć

Komenda na zmianę ręki w CS2 - wyjaśniamy problem

Komenda na zmianę ręki, to jedna z popularniejszych komend w CS:GO. W tym tekście wyjaśniamy, czy skorzystacie z niej także w CS2.

Komenda na zmianę ręki w CS2 - wyjaśniamy problem

Counter-Strike 2 - lista wszystkich potwierdzonych map

Ekscytacja CS2 jest potężna, a wraz z nią pojawiają się zapytania na jakich mapach będziemy mogli postrzelać. Na szczęście wiemy już o niektórych lokacjach, które trafią do gry.

Counter-Strike 2 - lista wszystkich potwierdzonych map