Koniec współpracy streamerów z Key-Drop? Ministerstwo Finansów uznało, że „skrzyneczkarnia” to forma hazardu

CS2

To prawdopodobnie koniec promowania jednej z największych domen do zdobywania skinów z CS-a. Ministerstwo Finansów jednoznacznie umieściło Key-Drop w rejestrze stron niezgodnych z prawem.

Koniec współpracy streamerów z Key-Drop? Ministerstwo Finansów uznało, że „skrzyneczkarnia” to forma hazardu
Źródło fot. Pexels/Ekaterina Bolovtsova|YouTube/Goldec
i

Jeżeli śledzicie scenę streamerów CS-a i nie tylko, to być może natknęliście się na promowaną przez nich stronę Key-Drop, będącą niczym innym jak narzędziem do zdobywania skinów do gry. Oprócz otwierania skrzynek poza Steam strona oferuje wiele innych możliwości, które pozwalają użytkownikom nie tylko na pozyskiwanie przeróżnych skórek dla broni, ale przede wszystkim na zarabianie często niemałych pieniędzy. Kwoty te nierzadko przyciągają nieletnich, gdyż strona w żaden sposób nie weryfikuje wieku użytkownika.

Doprowadza to nie tylko do sytuacji, gdzie mamy do czynienia z hazardem, ale i stroną, która nie jest żaden sposób ograniczona prawnie z uwagi na prowadzone przez siebie usługi. Właśnie ze względu na te aspekty Key-Drop już pewien czas temu znalazł się na celowniku Ministerstwa Finansów.

Key-Drop trafia na czarną listę

Sierpień dla reklamujących Key-Dropa nie był szczególnie miłym miesiącem. Na początku miesiąca, wraz ze zmianą regulaminu Twitcha, okazało się, że promowanie stron hazardowych, w tym tych dotyczących właśnie skinów do CS-a jest zabronione.

Dodatkowo, portal iGaming postanowił wykazać, że Key-Drop łamie ustawę hazardową i nie powinien być promowany przez internetowych celebrytów. Właściciele strony zaniepokojeni narażeniem nieletnich użytkowników na uzależnienie od hazardu nie tylko opisali to jak działa platforma, ale także wystosowali odpowiedni list do Ministerstwa Finansów z prośbą o sprawdzenie portalu.

Niespełna trzy miesiące później, po przeprowadzonej kontroli, Key-Drop trafił do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnych z Ustawą. O działaniach ministerstwa za pośrednictwem Twittera/X poinformowało już wielu dziennikarzy, jak i influencerów zajmujących się światem elektornicznej rozrywki.

Oczywiście sami również możemy sprawdzić, czy faktycznie Key-Drop został wpisany do rejestru, na oficjalnej, rządowej stronie. Warto jednak pamiętać, że jest to bardzo głośne wydarzenie w świecie gamingu i z uwagi na ilość wejść, witryna może nie funkcjonować tak jak należy.

Co to oznacza w praktyce?

Póki co strona jest dostępna bez żadnych zmian, a użytkownicy mogą nadal wpłacać pieniądze, losować skiny oraz brać udział w innych aktywnościach. Warto jednak pamiętać, że gdy portal trafia do rejestru, to wprost oznaczony jest mianem tego, który działa niezgodnie z ustawą.

W konsekwencji tego, zakazane jest nie tylko prowadzenie strony niemającej pozwolenia na działalność, ale i uczestniczenie w grach hazardowych, które podlega karze grzywny.

Art. 89. 1. Karze pieniężnej podlega:

1) urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia;

(…)

6) uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia; (…)

– Ustawa z dn. 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Dodatkowo oznacza to, że przed wejściem na „zakazaną” stronę każdy użytkownik zobaczy stosowny komunikat informujący go o prawnych konsekwencjach i restrykcjach.

Tym samym z uwagi na wpisanie Key-Dropu do rejestru, Twitch który dotychczas nie zawsze konsekwentnie egzekwował swój regulamin względem niektórych streamerów nie ma teraz przeciwskazań, by zabronić im promocji portalu.

Ciężko powiedzieć jak zakończy się ta sytuacja. Jeżeli strona będzie chciała nadal kontynuować swoją działalność, to będzie musiała ubiegać się o odpowiednie pozwolenie, co w konsekwencji nałoży na nią wiele ograniczeń prawnych, w tym pełną kontrolę użytkowników, którzy z niej korzystają.

Więcej na temat:   CS2

Komenda na zmianę ręki w CS2 - wyjaśniamy problem

Komenda na zmianę ręki, to jedna z popularniejszych komend w CS:GO. W tym tekście wyjaśniamy, czy skorzystacie z niej także w CS2.

Komenda na zmianę ręki w CS2 - wyjaśniamy problem

Bind na jumpthrow w CS2 - wyjaśniamy jak go użyć

CS 2 jest już na horyzoncie. Coraz więcej graczy testuje najnowszą wersję strzelanki od Valve, a niektórzy już przygotowują się do profesjonalnego grania. Tu dowiecie się jak ustawić jumpthrow.

Bind na jumpthrow w CS2 - wyjaśniamy jak go użyć

Counter-Strike 2 - lista wszystkich potwierdzonych map

Ekscytacja CS2 jest potężna, a wraz z nią pojawiają się zapytania na jakich mapach będziemy mogli postrzelać. Na szczęście wiemy już o niektórych lokacjach, które trafią do gry.

Counter-Strike 2 - lista wszystkich potwierdzonych map