Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pokemon GO - poradnik do gry

Pokemon GO - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Pokemon GO: Informacja dla graczy powracających poradnik Pokemon GO

Jesteś jedną z tych osób, które dały się porwać manii jaką niewątpliwie był Pokemon GO tuż po premierze, w lipcu 2016 roku, a teraz, po niemalże trzech latach, wracasz i nie jesteś w stanie się odnaleźć? Dla Ciebie właśnie powstał ten rozdział - to tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze zmiany, które dokonały się na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Rajdy

Bezapelacyjnie największa nowinką w Pokemon Go. Rajdy pozwalają na walkę ze wzmocnionymi wersjami Pokemonów, czy to w pojedynkę czy wspólnie z innymi graczami (także z innych drużyn). Jeśli uda Ci (bądź wam) się pokonać Pokemona powiązanego z danym rajdem, będziesz mieć okazję złapać jego wersję na 20 poziomie doświadczenia (25 w przypadku, gdy typ Pokemona współgra z aktualną pogodą - do czego jeszcze wrócimy). Co więcej, spora część z tych Pokemonów to Pokemony legendarne bądź mityczne i często rajdy to jedyna możliwość złapania ich.

Prócz możliwości walki i złapania potężnego Pokemona, za wygranie rajdu otrzymasz sporo dodatkowych przedmiotów, dużą ilość punktów doświadczenia i Rare Candy - to ostatnie może zostać wykorzystane do wzmocnienia bądź ewolucji dowolnego Pokemona, przez co świetnie sprawdza się w przypadku Pokemonów legendarnych bądź mitycznych.

Legendarne Pokemony

Kolejną wprowadzoną w grze nowością są legendarne Pokemony, których fanom serii nie trzeba przedstawiać. Jak zostało wspomniane we wcześniejszym akapicie, legendarne Pokemony złapać można w ramach rajdów - w tym przypadku rangi Tier 5.

Wpływ pogody

Wraz z jedną z aktualizacji do gry, Pokemon GO zaczął wykorzystywać lokalną pogodę gracza w samej grze. Na podstawie tego, jaka pogoda znajduje się na zewnątrz, gra dopasowuje jedną z kilku wersji pogody. Nie jest to, rzecz jasna, zabieg wyłącznie kosmetyczny - ma to olbrzymi wpływ na rozgrywkę, wzmacniając Pokemony powiązane z danym typem pogody (otrzymają +5 poziom doświadczenia) i sprawiając, że ich złapanie zaoferuje więcej Stardust, a natrafienie na nie będzie ułatwione. Na ten moment gra rozpoznaje następujące rodzaje pogody:

  1. Słoneczna (Sunny/Clear) - podczas tej pogody wzmocnione zostają Pokemony typu grass, ground i fire.
  2. Deszczowa (Rain) - tutaj wzmocnione zostają Pokemony typu water, electric i bug.
  3. Częściowe zachmurzenie (Partly Cloudy) - Pokemony typów normal i rock otrzymują wzmocnienia.
  4. Zachmurzenie (Cloudy) - w tym przypadku premie otrzymują Pokemony typu fairy, fight i poison.
  5. Wietrznie (Windy) - podczas tej pogody wzmocnione zostają Pokemony typu dragon, flying i psychic.
  6. Śnieżnie (Snow) - Pokemony typu ice i steel otrzymują wzmocnienia.
  7. Mgliście (Fog) - w tym przypadku premie otrzymują Pokemony typu dark i ghost.

W zależności od pogody, warto wybierać rajdy, w których masz zamiar wziąć udział - Twoje Pokemony powiązane z danym typem pogody będą sprawniejsze w walce, jednak działa to też w stosunku do Pokemonów, które trzeba pokonać w ramach rajdu.

Nowe Pokemony

Na tych graczy, którzy rozczarowani byli małą ilością Pokemonów do złapania w oryginalnej wersji gry z lata 2016 czeka dobra wiadomość - ilość dostępnych w grze stworków zwiększyła się kilkukrotnie, a wraz z kolejnymi aktualizacjami wartość ta będzie jeszcze bardziej rosła. Dokładną listę, wraz z numerem danego Pokemona, znajdziesz w oddzielnym rozdziale tego poradnika.

W grze dostępne są też unikatowe pod względem wyglądu wersje Pokemonów zwane Shinies. Jest to gratka dla kolekcjonerów - prócz zmienionego wyglądu nie oferują one żadnych dodatkowych możliwości, ich statystyki także nie różnią się od standardowych wersji Pokemonów.

Nowe przedmioty

Wraz z kolejnymi aktualizacjami do gry Pokemon GO, pojawiały się także nowe przedmioty, bądź kolejne wariacje na temat tych już istniejących. W grze na ten moment dostępnych jest kilkadziesiąt przedmiotów - ich pełną rozpiskę znaleźć można w rozdziale "Lista przedmiotów".

Wydarzenia

Wzorem większości gier mobilnych, do Pokemon GO również zawitały wydarzenia (Event). Te na ogół trwają około tygodnia i oferują rozmaite modyfikacje do rozgrywki, takie jak zwiększenie szansy na złapanie danego typu Pokemona, bądź pozyskanie wartościowych nagród.

Przyjaźnie, walki z innymi graczami i wymiary Pokemonów

W zeszłym roku do Pokemon GO zawitały dwie nowinki - przyjaźnie (Friendship) i możliwość wymiany (Trade) Pokemonów. Po osiągnięciu 10 poziomu doświadczenia, gracz zyskuje możliwość zapraszania innych, by Ci trafili na listę przyjaciół. Z tego typu graczami można potem wymieniać się Pokemonami, wysyłać przedmioty bądź spędzać czas na zwiększaniu poziomu przyjaźni. Sama wymiana Pokemonów powiązana jest z tą mechaniką - odblokowuje się w momencie uzyskania 1 poziomu przyjaźni i umożliwia wymianę Pokemonów pomiędzy graczami.

Na uwagę zasługuje także opcja walki z innymi graczami, która zawitała do gry końcem roku 2018. Od tego momentu dwaj gracze mogą ścierać się w walce przeciwko sobie - opcja dostępna jest dla graczy znajdujących się blisko siebie, bądź dla przyjaciół o wysokim wskaźniku Friendship.

System buddy

Kolejną ciekawą nowinką w Pokemon GO jest system buddy. Pozwala on wyznaczyć graczowi jednego Pokemona spośród schwytanych, który będzie z nim podążał (podobnie jak ikoniczny Pikachu), zdobywając powiązane ze sobą Candy za przebycie konkretnego dystansu (1, 3, 5 albo 20 km). Nie jest to najszybszy proces zdobywania Candy, jednak nic nie kosztuje i świetnie sprawdza się do pozyskiwania Candy powiązanego z rzadkimi, legendarnymi bądź mitycznymi Pokemonami.