Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Minecraft - poradnik do gry

Minecraft - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Minecraft: Typy dodatków - mody, custom servers, plugins, resource pack Minecraft poradnik, porady

Przygotowaliśmy stronę, na której znajdziesz kilka najbardziej znanych dodatków do Minecrafta. Dzięki temu będziesz mógł sprawniej poruszać się po internecie w poszukiwaniu nowych modyfikacji rozwijających grę.

Resource Pack

Niegdyś występujący jako paczki tekstur. Obecnie ma możliwość zmiany także innych elementów gry, jak chociażby dźwięków. Zazwyczaj występuje w postaci pliku .zip, a jego instalacja sprowadza się do umieszczenia go w folderze "resourcepacks" w głównym katalogu Minecrafta (wpisać w wyszukiwarce %appdata% i wybrać folder .minecraft lub dostać się bezpośrednią ścieżką [domyślnie]:

C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\.minecraft\resourcepacks\)

Custom servers

Custom servers to specjalne wersje serwerów przygotowane przez duże grupy ludzi i wprowadzające bardzo wiele udogodnień, szczególnie gdy chodzi o wprowadzanie dodatkowych zmian takich jak np. instalacja pluginów. Nierzadko potrafią także wprowadzać do gry nowe elementy, tryby rozgrywki, poprawiać funkcjonalność i stabilność. Instalacja zależna jest od poszczególnego custom serwera. Przykładem jednego z najpopularniejszych customów jest bukkit.

Plugins

Pluginy to najczęściej proste dodatki dla serwera gry. Nierzadko nie wymagają instalacji dodatkowych elementów u klienta. Potrafią rozszerzyć funkcjonalność gry, w przypadku serwera często stosuje się je, by wzbogacić go o takie funkcje jak nowe komendy do konsoli poleceń czy system wykonywania kopii zapasowych mapy.

Instalacja w przypadku np. bukkita sprowadza się do umieszczenia pliku .jar w folderze "plugins" w głównym folderze serwera.

Mods

Mody, czyli modyfikacje do gry są najogólniej zmienionymi fragmentami kodu w postaci gotowej do instalacji dla klienta. Instalacja najczęściej sprowadza się do zamiany plików gry. Jako, że większość plików odpowiadających za funkcje gry umieszczonych jest w głównym pliku (w folderze version z rozszerzeniem .jar o nazwie takiej, jak wersja gry) trzeba się do niego dostać programem archiwizującym i podmienić określone pliki.

Należy jednak zawsze zapoznać się wcześniej z instrukcjami dołączanymi do modyfikacji celem poprawnej instalacji, oraz informacji na temat możliwych błędów jakie zawiera/może spowodować. Czasem mogą to być poważne błędy i brak kopii zapasowej może wymagać ponownego zainstalowania gry.