Twierdza: Krzyżowiec - poradnik do gry

Poradnik do gry Twierdza: Krzyżowiec poprowadzi Was przez wyprawy krzyżowe i wskaże odpowiednią drogę wśród niemiłosiernych piasków pustyni. Znajdziecie tu zarówno podstawowe informacje dotyczące rozbudowy twierdzy jak i solucję 25 misji kampanii.

12 kwietnia 2006Autor solucji: Night Driver (gry-online.pl) - dotyczy wersji PC
Witaj Panie - pustynia czeka na Ciebie - Twierdza: Krzyżowiec - poradnik do gry

Witaj Panie - pustynia czeka na Ciebie!

Tym jakże oddającym sedno gry zawołaniem chciałbym zaprosić Ciebie czytelniku, abyś poświęcił trochę czasu na "przestudiowanie" tego poradnika. Poprowadzi Cię on przez wyprawy krzyżowe i wskaże odpowiednią drogę wśród niemiłosiernych piasków pustyni. W artykule tym znajdziesz zarówno podstawowe informacje dotyczące rozbudowy Twojej twierdzy jak i solucję 25 misji kampanii. Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci w pozytywnym zakończeniu gry i zatryumfowaniu nad arabskim światem niewiernych.

Do Boju!

Łukasz "Night Driver" Wróbel

Dobre rady na lepszy początek

Krzyżowiec jest bardzo dobrym RTS-em, ale jest też bardzo trudny. Niejednokrotnie będziemy musieli walczyć z prawdziwym zapałem i wytrwałością, by pokazać, kto tak naprawdę jest mistrzem walki - niezależnie od warunków. Garść poniższych porad z pewnością się przyda.

Solidna twierdza to podstawa

 • Nie każdy budynek możemy wybudować w dowolnym miejscu, niektóre potrzebują odpowiedniego podłoża - np. farmy, kopalnie.
 • Aby żołnierze mogli dostać się na wieże, trzeba wybudować przylegające do muru schody bądź bramę połączoną murem z wieżą.
 • Aby wzmocnić naszą gospodarkę, nie bójmy się budować po kilka, a czasem nawet kilkunastu budynków z danego rodzaju.
 • Wieże i mury są świetnym elementem obrony naszej bazy.
 • Starajmy się maksymalnie wykorzystywać teren, którym dysponujemy - jeśli mamy dostęp do surowców, to eksploatujmy je - jeśli do trawy to budujmy farmy.
 • Jeśli nie mamy dostępu do jakiegoś surowca, musimy wybudować targowisko, by zakupić potrzebny towar, bądź pozbyć się nadmiernych ilości niepotrzebnych rzeczy.

Walka

 • Walka w tej grze nie jest głównym aspektem - równie ważna lub nawet ważniejsza jest gospodarka.
 • Do różnego typu ataków wykorzystujmy róże jednostki - wedle ich przeznaczenia - nie upierajmy się przy tworzeniu tylko jednego rodzaju wojów.
 • Wykorzystujmy machiny oblężnicze, by ułatwić sobie życie - czasem jedna machina potrafi zrobić więcej niż równoległa śmierć kilkudziesięciu żołnierzy.
 • W miarę naszych potrzeb wykorzystujmy dodatkowe udogodnienia jak choćby fosa czy wilcze doły - twórzmy jednak te obiekty, aby je później wykorzystać, a nie by "ładnie wyglądały".
 • Często świetnym sposobem na wroga jest szybkie wynajęcie arabskich wojsk na starcie - bez zbędnego budowania i straty czasu.
 • Pamiętajmy, że nasz lord nie może zginąć i może spokojnie opuszczać główny budynek w naszej twierdzy.
 • Walcząc z arabskimi wojskami dobrze jest zaopatrzyć naszą osadę w studnię bądź w kadź z wodą gdyż "niewierne ludy" bardzo lubią walczyć poprzez podpalanie naszych budynków.

Cztery złote rady :)

 • Co prawda "Krzyżowiec" nie jest jakiegoś rodzaju "rąbanką" wymagającą zapisu gry co 30 sekund, ale warto pamiętać o tej jakże przydatnej funkcji - szczególnie gdy wykonujemy jakieś ryzykowne manewry.
 • Tak naprawdę ta część "Twierdzy" jest przeznaczona dla chociaż trochę zaawansowanych graczy, więc nie przejmuj się jeśli nie uda Ci się wygrać misji przy pierwszym podejściu - czasem trzeba próbować do skutku coraz bardziej udoskonalając nasze działanie.
 • Pamiętaj, że to jest strategia i wymaga logicznego myślenia, a nie tylko zręcznych palców - czasem trzeba mozolnie rozbudowywać twierdzę, a czasem trzeba wykazać się sprytem i zadziałać szybko i znienacka.
 • Instrukcja nie gryzie, a na pewno lepiej ją sobie przeczytać niż dwudziesty raz podchodzić do danej misji, ponieważ nie wykorzystujemy wszystkich możliwości, jakie niesie ze sobą gra. :)

Informacja o aktualizacjach poradnika

Na dzień dzisiejszy prace nad poradnikiem Twierdza: Krzyżowiec - poradnik do gry zostały zakończone.

W komentarzach pod poradnikiem zapraszamy do dopisywania swoich uwag, własnych porad i informacji pomocnych dla innych graczy.

Możesz również napisać do nas redakcja@gry-online.pl zgłaszając błędy lub pomysły na rozbudowę poradnika.

Ze względu na możliwe aktualizacje gry (patche), mogą wystąpić pewne różnice w zawartości gry i poradnika. Data ostatniej aktualizacji poradnika: 12 kwietnia 2006.

The Settlers Online

The Settlers Online

Zagraj za Darmo!

Anno Online

Anno Online

Zagraj za Darmo!

Europa Universalis IV: Mare Nostrum - PC - 23,95 zł

promocja

PC 23,95 zł

Commandos: Behind Enemy Lines - PC - 7,90 zł

kup w sklepie

PC 7,90 zł

Europa Universalis IV: Mare Nostrum Content Pack - PC - 9,45 zł

promocja

PC 9,45 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
19.06.2007 22:11
Tymbark_PL
1
Junior

Jestem zawiedziony. Myślałem, że w dziale ,,pozostałe misje" będzie opis pozostałych misji, więc tak jakby ŻĄDAM ZWROTU PIENIĘDZY. Po za tym pierwsze 2 ( przykładowe działy ) są nawet długie w porównaniu z pozostałymi! 3 zdania i koniec!! PROSZĘ O ZWROT KASY!!

19.06.2007 22:21
odpowiedz
Simono2
23
Centurion

A ile dałeś za tą grę?? 10 zł??

15.08.2013 15:21
odpowiedz
wiewiur39
1
Junior

"Do różnego typu ataków wykorzystujmy róże jednostki". Które jednostki mają róże?