Fallout 3 [PC]

Fallout 3 to kolejna odsłona zapoczątkowanego w 1997 roku cyklu, w którego skład – zdaniem wielu entuzjastów elektronicznej rozrywki – wchodzą najlepszej gry z gatunku RPG, jakie do tej pory ujrzała światło dzienne.

wersja językowa:
polska i angielska

Fallout 3 data premiery gry na PC:

28 października 2008 ( światowa data premiery )

31 października 2008 ( data wydania w Polsce )

28 października 2008 ( premiera w USA )

gry podobne do Fallout 3:

Fallout: New Vegas
Fallout 2
S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

RPG, FPP, TPP, science-fiction, postapokaliptyczne, sandbox, FPS, TPS, Role-playing shooter

Fallout 3 to kolejna odsłona kultowej serii z gatunku cRPG, zapoczątkowanej w 1997 roku. Opracowaniem niniejszej części cyklu zajęli się twórcy gry The Elder Scrolls IV: Oblivion, wykorzystując jej ulepszony silnik. Aczkolwiek przykładowo system animacji i efektów świetlnych zaprojektowano od podstaw.

Grać można z wykorzystaniem perspektywy FPP lub TPP, ale niezależnie od wybranej kamery wysoka jakość oprawy wizualnej cieszy oko. Developerzy przedstawili nam życie w postnuklearnej rzeczywistości już od chwili narodzin głównego bohatera. Na początku zostajemy zabrani od konającej przy porodzie matki i poddani przez ojca (głos podłożył Liam Neeson) testowi DNA. Wybieramy wtedy swoją płeć, pochodzenie etniczne, unikalne aspekty aparycji etc. Szczególny nacisk został położony na wygląd twarzy, a po zakończonym procesie ojciec zdejmuje maskę i ukazuje swoje oblicze, będące wyraźnie podobne do naszego.

Z kolei tryb kształtowania siedmiu głównych cech protagonisty zaprezentowano w formie lektury specjalnej książeczki dla dzieci, natomiast zapoznawanie się z systemem sterowania przypomina naukę chodzenia. W wieku dziesięciu lat otrzymujemy pistolet-zabawkę na kulki oraz naręczny komputerek Pip-Boy 3000, pozwalający chociażby na podgląd stanu zdrowia, umiejętności i zbioru posiadanych przedmiotów. Dzięki temu urządzeniu słuchamy również stacji radiowych po uprzednim dostrojeniu się do ich częstotliwości. Rozgłośnie serwują nie tylko oryginalną muzykę z lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, ale także podają istotne informacje (np. odnośnie zadań do wykonania). Nasze przygotowania do wyjścia z Krypty 101 kończą się w wieku lat dziewiętnastu, kiedy ruszamy śladem zbiegłego ojca. Jest to rok 2277.

Statystyki głównego bohatera przedstawiono w formie typowego falloutowego systemu S.P.E.C.I.A.L. (siła, percepcja, wytrzymałość itd.). Dowolne trzy spośród czternastu cech można rozwijać nieco szybciej, niż pozostałe. Egzystencja poza Kryptą 101 jest właściwie walką o przetrwanie. Nie można obejść się bez wody (nierzadko radioaktywnej i tym samym koniecznej do neutralizowania medykamentami), pożywienia oraz rzecz jasna broni (np. rozmaite narzędzia do atakowania na dystans, piła spalinowa, a nawet młot). Używamy jej w ramach systemu walki o nazwie V.A.T.S. (Vault-Tec Assisted Targeting System), umożliwiającego w oparciu o punkty akcji m.in. zatrzymanie upływu czasu i namierzanie konkretnych części ciała przeciwnika. Eksplorując wirtualny świat poruszamy się po obszarze nieznacznie mniejszym od tego, który widzieliśmy w Oblivionie. Jest to rejon niegdysiejszej stolicy Stanów Zjednoczonych, więc napotykamy jej charakterystyczne ruiny (chociażby pozostałości Mauzoleum Jeffersona).

Brutalność w Fallout 3 została silnie wyeksponowana. Przykładowo trafiony w głowę wróg żegna się z życiem w asyście rozbryzgującej się na wszystkie strony zawartości czaszki. Sceny tego typu prezentowane są w zwolnionym tempie. Konfrontacje z oponentami nie należą jednak do najłatwiejszych z uwagi na dopracowaną Sztuczną Inteligencję. Wrogowie kryją się za przeszkodami terenowymi, zbierają się w obliczu zagrożenia w trudne do pokonania grupy etc. Warto zauważyć, że trudność walk nie dostosowuje się, tak jak w Oblivionie, do bieżącego stopnia umiejętności protagonisty, więc odwiedzenie niektórych miejsc jest możliwe dopiero po osiągnięciu odpowiedniego progu doświadczenia (ostateczny to dwudziesty).

Developerzy z Bethesda Softworks zaserwowali nam sporą ilość dostępnych zakończeń fabuły. Związane są one naturalnie z podejmowanymi podczas rozgrywki działaniami. W akcji ponownie oglądamy falloutowy system karmy, ewidencjonujący nasze uczynki i wpływający na relacje pomiędzy bohaterem a światem. Ponadto do pomocy możemy zatrudnić najemników, aczkolwiek Fallout 3 jest przede wszystkim grą, skoncentrowaną na jednej postaci.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.4 / 10 na podstawie 7285 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.6 / 10 na podstawie 991 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.8 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 7 GB HDD, Windows XP/Vista

Fallout 3 - recenzja gry

Fallout 3 - recenzja gry (PC)

"No właśnie, questy – co z nimi? Bethesda zrezygnowała z ilości na rzecz jakości, o czym świadczy fakt, że za każdego wymienionego w dzienniku sub-questa odblokowujemy Osiągnięcie (Xbox LIVE, Games for Windows LIVE). „Wymienionego w dzienniku”? Chodzi o to, że oprócz tych circa 20 „głównych misji pobocznych” mamy do zrobienia również masę mniej istotnych rzeczy, ale nie mają one formalnego wsparcia ze strony Pip-Boya. W przypadku tych większych questów, nie sposób się nimi nie zachwycić. Są świetnie napisane, pomysłowe i dają dużą swobodę podejmowania decyzji – każdy oferuje przynajmniej jedno dobre i jedno złe rozwiązanie. Mam tylko dwa zastrzeżenia. "  więcej

Gramy w Fallout 3: Operation Anchorage

Gramy w Fallout 3: Operation Anchorage [9:14]

Zobacz w akcji pierwsze DLC do Fallout 3! Pierwszy dodatek do Fallouta 3 póki co jest w Polsce dostępny tylko dla posiadaczy Xboxa 360. Czy pecetowcy mają czego żałować? Zobacz sam!

3:09

Video Fallout 3

E3 2008 - Perfect Life

2:25

Video Fallout 3

Teaser

0:32

Video Fallout 3

E3 2008 - przeglądanie kanałów

komentarze czytelników (1120)


xardars  2015-06-18 - 04:41

Na początku zaznaczę, że fallouty 1 i 2 po prostu uwielbiam. Czołówka razem z gothic i planescape torment. Wrażenia po 4 godzinach gry w fallouta 3. -Gdzie są moje kochane opisy przedmiotów??!?, gdzie opisy postaci, gdzie ikonki przedmiotów?? przecież to właśnie był klimat fallouta. - Muzyka beznadzieja. Same wycie wiatru, poprzednie fallouty miały genialną muzykę w każdej lokacji i to ona budowała nastrój. - pustkowia... trasa od miejsca do miejsca, beznadzieja strata czasu. Nie mam jak wsiąść w samochód :D Nie wiem co będzie dalej bo jestem dopiero w 2 lokacji ale jak dla mnie na razie lipa... wolałem 2d fallouty chyba się starzeje....

boy3  2015-07-13 - 13:22

@UP Zagraj w fallouta new vegas, szkoda czasu na tego pseudo fallouta.

Flyby  2015-07-13 - 15:23

[1100] Modowanie Fallouta 3 (zwłaszcza przy nowych wersjach Win, zaczynając od Win 7) oraz wielordzeniowych procesorach a także rodzajach kart graficznych - to "droga przez mękę" ;) Kupiłem na Steamie specjalnie wersję angielską (polską wersję, nie bez kłopotów, skończyłem) - licząc że będę miał lżej z "liftingiem gry". Trudności były od początku (nowy sprzęt, Win 7) - gra wysyłała mnie "do pulpitu".. W końcu, po wielu zabiegach i pomocy Neksus Mod Managera, grę zmodowałem i ruszyła.. Wyglądała bardzo ładnie, chodziła płynnie, miała nowe postacie, bronie, lokacje i questy ;) Tyle że grać się tak dało do czasu.. Im więcej było wykonanych zadań i poznanego terenu, tym było gorzej ..coraz więcej "crash'y" i zwisów. Gdzieś w okolicach tuneli kolejki podziemnej, nastąpił koniec ..gra zaczęła mnie bez przerwy wysyłać "do pulpitu", save przestały się wgrywać (też "pulpit") - wgrywały się (ładowały) tylko te początkowe.. I odinstalowałem Fallouta 3 .. ;( Być może - skoro Fallout 3, ma być dodawany jako "nagroda", do Fallouta 4 - Bethesda znowu zacznie F3, "wspierać" czyli dokona w nim zmian umożliwiających bezkonfliktowe granie na nowych wersjach Win i nowym sprzęcie.. Być może. Póki ...

8.0

anim123  2015-07-26 - 18:20

Gra jest całkiem fajna ale dużo błędów też jest niestety zacina się co dziesięć minut na windows 8.1 64bit ale i tak daję za fajną rozgrywkę : )

7.0

Droogon  2015-08-04 - 22:47

Gra jest po prostu nudna, w niewielu rzeczach przypomina poprzedniczki, mimo, że pierwsze kilkanaście godzin może się podobać i jest interesująco, to im dalej w las tym ciemniej. Te same powtarzalne lokacje, wypełnione tymi samymi potworami, w których znajdują się te same przedmioty co w każdej innej lokacji. Nie przeszkadzało, by to aż tak, gdyby nie fakt, że przeciwników w tej grze jest od groma, zadań niestety bardzo mało. Po co robić kilkaset (chyba) lokacji, skoro będą one puste i nie będzie w nich żadnego zadania do zrobienia. Zbyt szybko można dojść do maksymalnego levelu, perki zamiast być nagrodą za kilka poziomów, tak jak w poprzednich częściach, tutaj są co-poziomową normalnością. Same współczynniki nie mają zbyt realnego wpływu na odbieranie nas przez otoczenie (może poza atrybutami fizycznymi), co do klimatu, nie można się przyczepić, wątek główny to po części zlepek fabuły z poprzednich części, sama obecność Enklawy, Bractwa i supermutantów jest idiotyczna. Mimo tych wad, całkiem nieźle spędziłem te ~50 h.

9.0

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-09 - 17:25

Pół roku temu włączyłem pierwszy raz pipboya. Gdy zobaczyłem pikselowate menu rodem z C64 lub Amigi, gra mnie totalnie zniechęciła. Później kupiłem komputer i w myśl zasady RPG-om trzeb dać trochę czasu więcej niż normalnym grom, w których wskakujesz w gacie rambo, bierzesz gnata i naparzasz. Zainstalowałem Fallouta 3 ponownie. I muszę przyznać, że gra nie ma sobie równych. Klimatem przypomina film terminator, nawet muzyka jest żywcem ściągnięta, a supermutanty jak grasz to powinieneś załapać. W kwestii muzyki to sam miód, świetnie budujący klimat. Myślę, że grze trzeba dać czas, usiąść na luzie, nie spieszyć się i wsiąknąć w klimat...

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-09 - 17:34

... a klimat jest w tej grze. To niesamowity świat przedstawiony po kataklizmie w którym wszystko ma swoje konsekwencje. Jesteśmy w stanie zobaczyć, jakie teoretycznie zachowania ludzkie mogą mieć miejsce w takich okolicznościach. Myślę, ze nie ma drugiej gry, która by pokazywała świat z takiej perspektywy. No może Borderlands, mi się trochę kojarzył z Falloutem. Bo co do świata, to żyje on własnym życiem. Gra jest świetnie rozbudowana. Nawet rozwój postaci, jest bardzo fajnie podkręcony. Gra jest naprawdę ambitna. Gdy pierwszy raz zobaczyłem wietrzenie alkoholu ze krwi i ten rozmazany ekran, miodzio. Nie ma drugiej takiej gry wśród Rpg. Gram już z 5-ty raz...

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-09 - 17:39

... I jeszcze jedno, ostatnio staram się poduczyć języka angielskiego i gram na angielskojęzycznej wersji. Nie wiem jak Polska wersja, ale oryginał to wysoki poziom. Głosy profesjonalnych aktorów, słucha się przyjemnie niczym bajkę na dobranoc czytaną przez mamusie przez małe dziecko. O ile mamusia nie sepleni. Nie jestem ekspertem, ale już na wstępie rozpoznałem głos aktora który grał w Batman Begins i główną rolę w Taken. Swoją drogą, tak na marginesie, jeżeli ktoś chcę się poduczyć języka obcego, to jest niezły sposób, grać w dobre RPG...

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-09 - 17:49

... wiem, że ktoś tam narzekał na nudę itd. ale porównując Fallout do innych gatunków gier tego typu, ciężko mi znaleźć dużo wad. Wręcz widzę wiele innowacyjnych zalet, których nie spotkasz nigdzie indziej. Świat, idee itd. Pamiętajmy, że wielu twórców gier tworzy gry dla kasy, kopiując konkurencje. Fallout to oryginał, wręcz widać że twórcy się starali. Jeśli więc nie grałeś. Koniecznie spróbuj. Daję wysoką ocenę 9, gdyż w gronie rpg, ta gra nie lezie jak matoł za tłumem, ale wybrała swoją własną drogę. Inna sprawa, że wlazła nogą na bombę i wszystko rozjeb@ła, by później wyjść z voltu(krypty) i iść własnymi ruinami, ale myślę, że za to fani kochają tę serię.

Irek22  2015-08-09 - 19:19

(HCP) [1109] porównując Fallout do innych gatunków gier tego typu, ciężko mi znaleźć dużo wad. Wręcz widzę wiele innowacyjnych zalet, których nie spotkasz nigdzie indziej. Świat, idee itd. Pamiętajmy, że wielu twórców gier tworzy gry dla kasy, kopiując konkurencje. Fallout to oryginał, wręcz widać że twórcy się starali. Nie wiem co paliłeś, ale odstaw to, bo ci nie służy.

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-10 - 13:29

Tak Irek22. Czy 22 to wiek? Nie ważne, ja raczej HCP34. I jarałem w życiu dużo, za czasów gdy grafika w Driver 2 wyglądała mi realistycznie jak płotek w koło domu sąsiada. Dziś już nie jaram, ale jaram się na Fallout. Jestem wybredny. Mam chyba z 20 gier na kompie. Poczekaj sprawdzę... sorry wielka pomyłka:) Dokładnie 38 zainstalowanych, z czego gram zawsze w ok 3-4 tytuły na bieżąco. Pozostałe ok dziesięć, to temat na przyjemny "numerek" w tygodniu:) O dziwo cała reszta, to dla mnie perełki, czekają na właściwy moment:) Powiem ci co męczę i to specjalnie z RPG, by było na temat. Mega wyjebany Dark Souls 2, Gothic 3 po raz któryś, Witcher jako moją dziewicę i Fallout 3...

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-10 - 13:34

... to dobra gra, nie idealna, ale nawet jak widzę te bugi. Znam się odrobinę na programowaniu i wiem, że im bardziej skomplikowany kod piszesz, tym większa prawdopodobność błędu. Teraz rozumie powód który mnie pierwszy raz odrzucił, że gry tej nie skończyłem. Mianowicie 20-lev awansu maksymalnie. Słyszałem, ze ktoś walnął sobie extra tekstury itd. i z każdym lvl. gra szła coraz wolniej.

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-10 - 13:47

Może jestem trochę podjarany- jako stary gracz. Pamiętam jak w czasach gdy rządziły dworcowe automaty. Biegłem z jednego z salonów, na lekcję w szkole. Byłem spóźniony. Pani od polskiego powiedziała, żebym usiadł. A że miałem szerokie spodnie z wielkimi kieszeniami, gdy usiadłem z kieszeni posypały mi się żetony-monety na podłogę:) A że do jednej gry trzeba było wrzucać po trzy monety, a ja miałem na jakieś 20-30 gier, to czysta matematyka:) Sorry lekcja Polskiego. Ale zmierzam do faktu, ze grałem w Dungeons and Dragons, chyba coś pierwsze w stylu rpg. Nie było wielkich wymagań. Posiadanie kompa w domu by w coś zagrać to było marzenie. Więc dziś pozwól mi się "jarać". fallout jest zajebisty. I nie znalazłem nic w podobie do tego.

boojan27  2015-08-10 - 13:50

@up Sorry, ale naucz się edytować komentarze i dopisywać w nich to, co jeszcze przyjdzie ci do głowy, zamiast spamować kilkoma pod rząd. Będzie mniejszy bałagan na forum.

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-10 - 13:55

Wikipedia: "Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne". Dalej: -Treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy. -Odbiorca nie wyraził uprzedniej, zamierzonej zgody na otrzymanie tej wiadomości. -Treść wiadomości daje podstawę do przypuszczeń, iż nadawca wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy.

(HCP)Hard_Core_PLayer  2015-08-10 - 13:56

Który kawałek moich komentarzów to spam?

boojan27  2015-08-10 - 13:57

Nie łap mnie za słówka, bo doskonale wiesz o co mi chodzi. Jest tu lawina twoich komentarzy, a mogłyby być 2-3, gdybyś zamiast co chwilę dawać kolejny, po prostu edytował poprzedni. A tak, jest tu niepotrzebny bajzel.

Dzynski  2015-09-08 - 15:14

Jestem świeżakiem jeśli chodzi o serię Fallout, trójka to pierwsza część w którą pogrywam. Dopiero raczkuję, ale jestem w stanie wydać opinię o tej grze - mimo tych paru lat od wydania grafika podoba się i wcale nie potrzeba super machiny do FO3 na wysokich detalach. Fabuła jest bajeczna (fakt, trochę nieodpowiednie słowo do klimatu postapokalipsy ale jak inaczej określić coś, co potrafi wciągnąć na długi czas?), masa lokacji do odkrycia, NPC z bardzo wyrazistymi charakterami. Dziesiątki broni do użycia, krótko mówiąc - cud, miód i malina :) Ocena gry: + wciągająca fabuła + nuklearny klimat + pełno terenu do eksploracji + grafika - problemy ze zgodnością na Win 8.x i Win 10 (do rozwiązania) - drobne bugi - momentami monotonna - zbyt mały level cap 8,5/10

10

yeeehaaaw  2015-11-16 - 18:21

Kapitalna gra, czuć ten postnuklearny klimat :)

9.5

piotrxn  2015-11-16 - 23:53

setki godzin przegrane w ta gre