Agatha Christie: The ABC Murders [PC]

Detektywistyczna gra przygodowa na kanwie powieści Agathy Christie, znanej w Polsce pod tytułem A.B.C. Jej bohaterem jest legendarny detektyw Herkules Poirot, który musi zmierzyć się z niebezpiecznym seryjnym mordercą, wybierającym swoje ofiary według klucza alfabetycznego.

wersja językowa:
polska i angielska

Agatha Christie: The ABC Murders data premiery gry na PC:

04 lutego 2016 ( światowa data premiery )

12 lutego 2016 ( data wydania w Polsce )

04 lutego 2016 ( premiera w USA )

gry podobne do Agatha Christie: The ABC Murders:

Syberia
Agatha Christie: I nie było już nikogo
Sinking Island

Przygodowe, point-and-click, książki, detektywistyczne, Dwudziestolecie międzywojenne

The A.B.C. Murders to wydana m.in. w wersji na platformę PC Windows detektywistyczna gra przygodowa z tradycyjnym interfejsem point-and-click, opracowana przez specjalizującą się w tym gatunku firmę Microids. Produkcja jest pierwszą pozycją z całej serii gier bazujących na twórczości popularnej autorki kryminałów Agathy Christie. Jej fabułę oparto zaś na motywach opublikowanej w 1936 roku powieści o tym samym tytule (znanej w Polsce jako A.B.C.), która była jedenastą książką o przygodach słynnego detektywa Herkulesa Poirota.

Fabuła

Opowiedziana w grze historia rozpoczyna się w momencie otrzymania przez Poirota tajemniczego listu, w którym seryjny morderca, podpisujący się jako A.B.C., podaje miejsce i datę popełnienia zbrodni. Przestępca wybiera ofiary zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Pierwszą staje się właścicielka sklepu tytoniowego Alice Ascher, po niej zabita zostaje kelnerka Betty Barnard, a jako trzeci z życiem żegna się bogacz Carmichael Clarke. Mieszkańców Wielkiej Brytanii zaczyna ogarniać panika i to na barki Poirota spada zadanie zakończenia tej serii morderstw oraz – rzecz jasna – pojmania winnego.

Mechanika

Pod względem mechanizmów rozgrywki tytuł pozostaje wierny przygodówkowym tradycjom. Podczas zabawy przeszukujemy miejsca zbrodni, gromadzimy dowody rzeczowe oraz poszlaki, przepytujemy świadków i rozwiązujemy kolejne zagadki. W toku śledztwa pojawia się kilkoro podejrzanych, których alibi musimy sprawdzić, by w finale rozgrywki ostatecznie udowodnić winę prawdziwemu mordercy. W grze brakuje jakichkolwiek sekwencji zręcznościowych, za to niezwykle często testowana jest umiejętność dedukcji oraz spryt gracza.

Kwestie techniczne

The A.B.C. Murders na platformie PC Windows odznacza się barwną grafiką utrzymaną w klasycznym, lekko kreskówkowym stylu.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 6.0 / 10 na podstawie 45 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.6 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i5 3 GHz/AMD FX-8120 3.1 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 5770 lub lepsza, Windows XP/Vista/7/8/10
Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.2 GHz/Phenom x4 9850 2.5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 4850 lub lepsza, Windows XP/Vista/7/8/8.1/10

Recenzja gry Agatha Christie: The ABC Murders – Herkules Poirot nie zagrozi Sherlockowi Holmesowi

Recenzja gry Agatha Christie: The ABC Murders – Herkules Poirot nie zagrozi Sherlockowi Holmesowi (PC)

"Dość często naszym zadaniem jest dokonywanie obserwacji. Polega to na przesuwaniu kursora po otoczeniu lub postaci niezależnej i wypatrywaniu momentów, w których obraz się wyostrza – zazwyczaj na jakimś wartym uwagi elemencie ubioru czy obiekcie. O ile jednak w Sherlocku Holmesie: Zbrodni i karze podobny mechanizm pozwalał zdobywać nowe informacje, tutaj w większości sytuacji cała zabawa okazuje się zbędna i idiotyczna. Przykładowo Poirot zaczyna obserwację od stwierdzenia, że stojąca przed nim kobieta jest palaczką – my zaś szukamy na ekranie trzech dowodów na to, że trzymająca papierosa i znajdująca się tuż obok popielniczki sprzedawczyni rzeczywiście pali. Innym razem wchodzimy do zabałaganionego pomieszczenia i musimy udowodnić, że detektyw ma rację, ogłaszając wszem i wobec, że mieszkaniec danego pokoju go nie posprzątał. Ani to ciekawe, ani trudne, ani sensowne."  więcej

zwiastun na premierę

zwiastun na premierę [2:07]

Zwiastun na premierę gry Agatha Christie: The ABC Murders, detektywistycznej przygodówki opracowanej przez studio Microids.

Wizard101

Wizard101

Zagraj za Darmo!

Koyotl

Koyotl

Zagraj za Darmo!

Scooby Doo: Nawiedzone Bagno - PC - 34,90 zł

kup w sklepie

PC 34,90 zł

Coloropus - Dobra Gra - PC - 17,90 zł

kup w sklepie

PC 17,90 zł

Zaopiekuj się mną - Młody Doktor 3 - PC - 18,90 zł

kup w sklepie

PC 18,90 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
12.01.2016 16:52
Szaku
103
Szaman

Coś zdecydowanie dla mnie. Fajnie jakby jeszcze napisy były.

19.01.2016 19:26
odpowiedz
axelkw
61
Centurion

Zamówienie złożone. Zostaje tylko czekać.

06.02.2016 00:05
odpowiedz
Metam
65
Konsul
4.5

Moim zdaniem nie warto kupować. Strasznie krótka, strasznie łatwa. Do tego jakoś mi się wydawała niedorobiona. Błędów co prawda nie uświadczyłem, jednak strasznie jakoś taka ta gra UNITY'owa. Nie polecam. Szczególnie tym którzy czytali książkę bo od początku wszystko jest jasne.

10.02.2016 20:05
odpowiedz
malyjurek
8
Legionista

No nie wiem. Chyba jednak spróbuję u kogoś ze znajomych, zanim sam się skuszę. jakoś mnie to średnio przekonuje, no sorry.

13.02.2016 16:18
odpowiedz
criss2901
1
Junior

Nudna, banalna, niewygodny interfejs.. Spodziewałem się czegoś lepszego.

19.02.2016 00:40
odpowiedz
10 cent
11
Legionista
8.5

Spędziłem przy grze 8 naprawdę miłych godzin. 8,5 ponieważ fajnie mi się grało, kilka razy utknąłem na dłużej. Zagadki w sumie nie są skomplikowane za wyjątkiem jednej, przy której musiałem naprawdę sporo główkować :)
Druga kwestia to pomniejsze błędy, takie jak znikające tekstury albo zacinanie się kursora, kiedy chcę kogoś obserwować lub z nim porozmawiać. Irytowało mnie to chwilami, ale koniec końców jestem zadowolony, tym bardziej, że jestem fanem Agathy Christie. Powieść "A.B.C." posiadam, ale do premiery gry zdążyłem zapomnieć zakończenia (czytałem tę książkę ostatnio jakieś 1,5 roku temu) :D
Jeśli prawdą jest, że Microids planuje całą serię gier na podstawie powieści Christie, to ja się piszę i czekam na kolejne tytuły ;)

28.02.2016 09:00
odpowiedz
Vermin83
17
Legionista
7.5

Nie podzielam zdania redakcji, a'propos tej gry. Dla mnie to porządny kawał przygodówki Point&Click, choć nie pozbawiony potknięć. Tylko by móc docenić niektóre jej walory trzeba naprawdę dobrze znać postać Herculesa Poirot.
Moja recka
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2016/02/agatha-christie-abc-murders.html

02.03.2016 21:34
-1
odpowiedz
BracoForOne
8
Konsul
2.0

crap

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze