Zaginięcie Ethana Cartera [PC]

The Vanishing of Ethan Carter. The Vanishing of Ethan Carter to eksploracyjna gra przygodowa w mrocznym klimacie, stworzona przez polskie studio The Astronauts, które składa się z byłych pracowników People Can Fly (z Adrianem Chmielarzem na czele). Wcielamy się w posiadającego nadnaturalne zdolności detektywa Paula Prospero, który w poszukiwaniu porwanego chłopca Ethana Cartera trafia na trop związanych ze sprawą tajemniczych morderstw, mających miejsce w malowniczej dolinie w USA.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Zaginięcie Ethana Cartera data premiery gry na PC:

25 września 2014 ( światowa data premiery )

25 września 2014 ( data wydania w Polsce )

25 września 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do The Vanishing of Ethan Carter:

Sherlock Holmes: The Devil's Daughter
The Park
Gone Home

Przygodowe, FPP, detektywistyczne, polskie, indie, eksploracyjne

The Vanishing of Ethan Carter to oryginalna gra przygodowa, stworzona przez zespół z warszawskiego studia The Astronauts, pod przewodnictwem zasłużonego dla polskiej branży Adriana Chmielarza. Tytuł jest pierwszym projektem dewelopera, który powstał po tym, jak Chmielarz wraz z kilkoma współpracownikami odszedł ze studia People Can Fly, należącego do amerykańskiego Epic Games.

Źródłami inspiracji dla twórców produkcji były twórczość z nurtu weird fiction, pulpowe horrory oraz opowiadania grozy z początków ubiegłego stulecia (jak chociażby utwory H. P. Lovecrafta). Osią napędową historii jest tytułowe tajemnicze zaginięcie Ethana Cartera, małego chłopca, który najprawdopodobniej został porwany przez bliżej niezidentyfikowanych sprawców. Na jego trop stara się wpaść główny bohater gry – Paul Prospero, prywatny detektyw posiadający zdolności paranormalne. Podążając tropem dziecka, trafia on do Red Creek Valley – pięknej górskiej doliny na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych – gdzie znajduje potwornie zmasakrowane ciała porywaczy Ethana. Przy pomocy współczesnych narzędzi detektywistycznych oraz własnych zdolności, bohater musi rozwikłać mroczną zagadkę morderstw oraz poznać los zagubionego dziecka.

The Vanishing of Ethan Carter oferuje rozległy, otwarty świat, przeznaczony do swobodnej i niespiesznej eksploracji. Jest ona ważną (choć nieobligatoryjną) częścią zabawy, nagradzającą gracza dodatkowymi wskazówkami na temat dochodzenia oraz ogólnego tła fabularnego. Gra nie prowadzi nas za rękę - nie ma tutaj wyświetlających się celów ani wskaźników pokazujących gdzie należy iść. Gracz sam musi odkrywać kolejne fragmenty łamigłówki i łączyć je w logiczną całość. Warto mieć na uwadze, że choć dolina Red Creek jest malownicza, mamy tu do czynienia z raczej posępnym miejscem, a przygodzie towarzyszy mroczna atmosfera, mogąca niejednokrotnie przyprawić gracza o ciarki na plecach. Niemniej, bohater nie może ponieść śmierci w toku rozgrywki, toteż nie trzeba obawiać się jakichś niebezpieczeństw.

Jeśli chodzi o elementy przygodówkowe (dotyczące głównie rozwiązywania spraw morderstw), to zastosowano tutaj sporo oryginalnych rozwiązań. Kiedy trafiamy na istotny fragment układanki, nie słyszymy głosu bohatera, wyjaśniającego nam, co znaleźliśmy, lecz widzimy wyskakujące na ekranie pojedyncze słowa-klucze, reprezentujące tok myślenia detektywa – np. „świeże, zwierzę, czysta ziemia, kilka dni, wypadek” w odniesieniu do plamy krwi. Pomocą służy również wspomniany wcześniej nadprzyrodzony talent protagonisty. Paul Prospero między innymi komunikuje się ze zmarłymi, ogląda wizje, a także przechodzi przez portale, za którymi widzi alternatywne lub przeszłe wersje rzeczywistości. W ten sposób uzyskujemy pomoc na przykład w odnajdowaniu przedmiotów potrzebnych do wyjaśniania zagadek. Gdy kończymy zbierać poszlaki, odtwarzamy chronologiczny przebieg zdarzeń, numerując zamrożone sceny, ukazywane w świecie gry.

Tytuł napędza silnik Unreal Engine 3, który na potrzeby gry wzbogacono o nowe elementy i technologie. Zaowocowało to wykreowaniem pięknego, niemal fotorealistycznego świata. Jest to również zasługa techniki znanej jako fotogrametria – polega ona na dokładnym przetwarzaniu zdjęć wykonywanych prawdziwym miejscom w cyfrowe lokacje.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.8 / 10 na podstawie 1166 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.7 / 10 na podstawie 325 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 74,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 9 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista/7/8

Recenzja gry Zaginięcie Ethana Cartera - piękna eksploracja z Lovecraftem w tle

Recenzja gry Zaginięcie Ethana Cartera - piękna eksploracja z Lovecraftem w tle (PC)

"Takie łamigłówki sprawdzają się jako fajny sposób na stopniowe odkrywanie przebiegu zdarzeń, ale brakuje tu wyraźnego wyzwania. Inaczej sprawa wygląda z resztą zagadek, rządzących się własnymi prawami. Wielkim sukcesem twórców jest to, że stworzyli sekwencje, z których każda wykorzystuje zupełnie nowe mechanizmy, a gracze są w stanie to pojąć bez oczywistego samouczka. Osobiście czułem niezwykłą satysfakcję rozumiejąc, co autorzy próbują mi przekazać czysto wizualnymi komunikatami. Jedna z łamigłówek zdawała się sugerować, że zapomniałem czegoś zrobić i w ostatnim momencie zrozumiałem, jak ciekawie zostały ze sobą powiązane różne podpowiedzi. Tego typu wyzwań nie jest wiele, ale rekompensuje to ich wysoka jakość."  więcej

Gramy w Zaginięcie Ethana Cartera - niepokój w pięknym miejscu

Gramy w Zaginięcie Ethana Cartera - niepokój w pięknym miejscu [11:14]

Zgroza w Red Creek Valley. The Vanishing of Ethan Carter to przede wszystkim gra, która zabiera nas w niezwykłe miejsca. Ekipie z The Astronauts udało się wykreować wiarygodny i piękny świat pełen tajemnic, a jego zwiedzanie dostarcza świetnych wrażeń. Jest tu gęsto od klimatu, ale nie brakuje też ciekawej historii, w której uważni gracze mogą się zanurzyć. Pokazujemy Wam parę miejscówek z gry oraz kilka elementów, na które natknąć się można podczas eksploracji.

1:13

Video Zaginięcie Ethana Cartera

Redux - trailer

1:41

Video Zaginięcie Ethana Cartera

gamescom 2014 - trailer

1:53

Video Zaginięcie Ethana Cartera

Welcome to Red Creek Valley

The Settlers Online

The Settlers Online

Zagraj za Darmo!

Aion

Aion

Zagraj za Darmo!

Deponia Doomsday PL + BONUS! - PC - 48,50 zł

kup w sklepie

PC 48,50 zł

Mafia II: Edycja Rozszerzona - Premium Games - PC - 64,90 zł

kup w sklepie

PC 64,90 zł

LEGO Batman 3: Poza Gotham - PC - 54,90 zł

promocja

PC 54,90 zł

Komentarze Czytelników (275)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
08.02.2015 13:51
odpowiedz
mehow91
28
Pretorianin

@Assassyn07 ja widzę tę grę za niecałe 34 zł, nie 90.
@banan1000 Tu nie ma fabuły ? Chyba kpisz ... Wracaj do znajdziek i konsolowych naparzanek w stylu Shadow of Mordor, dojrzałe produkcje zostaw innym.

08.02.2015 14:49
odpowiedz
Assassyn07
25
Konsul

@UP, w dniu premeiry tyle kosztowało. Teraz trochę czasu minęło. Ale tak czy siak można czuć się oszukanym, gdyż jak jesteśmy na pierwszym moście to taki duży świat widzimy. Na początku gry mamy wrażenie że to czeka nas długa wyprawa. A tutaj 5 godzin i koniec. Wiem że jakość jest ważna no ale nie przesadzajmy.

08.02.2015 14:52
odpowiedz
Assassyn07
25
Konsul

Co do takich gier jak shadow of mordor to popieram. Same nieprzydatne znajdźki i tego typu rzeczy - sztuczne wydłużanie gry. Niestety ja kupiłem jedną z takich gier - najnowszego Dragon Age okrzykniętą "grą roku". Nie wiem co za idiota z tego recenzenta na GOLU że wystawił 9.5/10.

11.02.2015 07:22
odpowiedz
magoo871
1
Junior

Czy ktoś wie, od kiedy ich logo krąży w sieci? W sumie trochę podobne do tego poniżej, a tamta gromadka już dość długo działa. Według KRS od początku 2014 r.
Tu mają jakieś stronki.
tricksterzy.pl
[link]

13.02.2015 17:37
odpowiedz
simon3333
32
Centurion

Całkiem nieźle 9/10.

15.02.2015 15:08
odpowiedz
Vocatont
1
Junior

Ten filmik pokazuje piękno tej gry :)
[link]

22.02.2015 00:22
odpowiedz
TraXsoN
34
Pretorianin
10

Nakreślenie świata , klimat , muzyka oj muzyka taak coś pięknego klimat aż leje się z ekranu warto oj warto w to zagrać zasłużona 10

22.02.2015 17:26
odpowiedz
banan2004
5
Centurion

mehow91, to jest dojrzała produkcja? Mam nadzieję, że żartujesz.

07.03.2015 01:18
odpowiedz
War34ever
9
Legionista
10

I cóż z tego, że gre tę przejdzie się w 3 godziny? Od kiedy jakość gry się mierzy czasem jej przejścia? wtf. Gra genialna, unikalna, grafika chyba najlepsza z aktualnych gier na pc. NAJWAŻNIEJSZE!: aby docenić tę grę przechodzimy ją po ukończeniu 18 roku życia! Bo po komentarzach z ocenami 2/10 widać, że gimbaza też gra...

10.03.2015 03:49
odpowiedz
Vamike
22
Centurion

Akurat wiek nie gra tu roli to tylko cyfry....

Ethan glupi nie był wszak:D

25.04.2015 12:57
odpowiedz
payne73
11
Chorąży
4.0

Orginalna ,klimatyczna produkcja jednak mnie nie urzekła na tyle ażeby przejść ją do końca...

10.05.2015 20:36
odpowiedz
miskul
7
Legionista
10

No i co z tego, że jest krótka? A kto powiedział, że gry mają być długie? Nie powinno się oceniać długości gry, bo dla innych może być to plus, a dla innych minus (np. ja preferuję krótkie gry). Nie mieszajcie też do tego ceny. Cena nie wchodzi w ocenę gry. Nie żałuję ani złotówki wydanej na tę grę. 60 zł za kilka godzin świetnej zabawy to jest prawie nic.

Moim zdaniem gra jest świetna, ma piękną grafikę, a przy tym bardzo udaną optymalizację. Fabuła jest bardzo ciekawa i aż się prosi o to by skończyć grę do końca. Gra wymaga myślenia, a nie strzelania (może dlatego pełno dzieci ocenia tą grę stanowczo zbyt nisko?). Osoby, które nie skończyły gry w całości, niech nawet się nie wypowiadają na temat fabuły. Trzeba grę przejść w całości, żeby wszystko zrozumieć. Ode mnie jest mocne 10/10, w pełni zasłużone.

14.06.2015 19:53
odpowiedz
polakcebulak
0
Centurion

Wcisnęli wam słabą, bezsensowną grę, którą bez wątpliwości daliby radę stworzyć niezbyt rozgarnięci studenci 3 roku informatyki pod szyldem "ambitnej produkcji dla inteligentnych/dojrzałych". Znaczy nikt tego oficjalnie nie powiedział, ale z komentarzy wyżej widzę, że jednak tak sądzicie. Można byłoby wrzucić tą grę do jakiegoś wydania Gazety Wyborczej, ale traktować to jako poważną produkcję? Bez przesady.

16.07.2015 15:44
odpowiedz
Zdzichsiu
39
Ziemniak
9.5

Przed chwilą ukończyłem i muszę powiedzieć, że gra jest świetna. Krótko po premierze uważałem, że jej cena(70zł) z racji długości (3-4h) jest zbyt wysoka... i dalej tak sądzę, jednak teraz da się ją dorwać za dobrą cenę. I szczerze polecam. Bawiłem się doskonale. Gra jest przepiękna i klimatyczna, a także ma ciekawą otoczkę fabularną. Jedyne do czego można się przyczepić to jej poziom trudności i to, że wręcz przechodzi się sama. Jedynie przy jednej zagadce miałem problem. Ale może tak miało być? Może to miała być niezobowiązująca przygoda? Tak czy inaczej oceniam wysoko bo i gra na to zasługuje.

28.07.2015 17:01
odpowiedz
CzerwonyKaktus
5
Junior
8.5

Świetna gra. Piękne widoki, klimatyczna muzyka, ciekawa fabuła, teksty odpowiedniej długości (nie nużą), interesujące śledztwa z fajnym sposobem rozwiązywania. Gdyby gra była dłuższa i miała bardziej rozwiniętą historię, więcej wątków i więcej zagadek pobocznych, to dostałaby ode mnie 10. Minus za wątek w kopalni, który znacząco odbiegał klimatem od całości gry - mogli inaczej rozwiązać kwestię tego chodzącego korytarzami umarlaka, toż to nie gra gatunku horror żeby jakieś paskudztwo wyskakiwało nam na cały ekran.

10.08.2015 20:37
-1
odpowiedz
polakcebulak
0
Centurion
2.0

DNO. Żałosne cut-scenki, nudna rozgrywka, freezy na GTX Titan. To tylko kilka minusów, ale gdybym miał wymienić wszystkie to ten post miałby długość kartki A4. Pochwalę się jeszcze, że moim ulubionym momentem fabuły było zakończenie, ale tylko z powodu zadowolenia z zakończenia tej katorgi jaką było spędzenia czasu przy "Zaginięciu Ethana Cartera". 2/0, trzy punkty oczywiście podnoszę za polską produkcję (dla Polaków jest inna skala).

14.08.2015 13:48
odpowiedz
1 odpowiedź
Kwiatekbrn
26
Chorąży
10

polakcebulak, ja grałem na GTS250, dwurdzeniowym procku 2,4gh i 4gb ramu i gra chodziła pięknie nie miałem spadków fps itp więc coś słaby ten twój GTX Titan xd Mi osobiście gra się bardzo podobała i nawet przez chwilę się nie nudziłem ;]

15.08.2015 14:28
odpowiedz
yarocorpse
30
Chorąży
3.0

Przerost formy nad treścią. Jaki był cel powstania tej gry? Chyba tylko popisanie się grafiką?

16.08.2015 04:15
odpowiedz
polakcebulak
0
Centurion

yaracorpse, jak widać dużo osób to łyknęło i wystawiają 10. Ale jakby gra nie została wydana w Polsce to byłoby tu czerwono.

28.08.2015 16:56
odpowiedz
Kwiatekbrn
26
Chorąży

yarocorpse, cel powstania tej gry jak i każdej innej jest oczywisty...zarobienie pieniędzy ;]

10.09.2015 17:25
odpowiedz
lollol695
44
Pretorianin
10

Po przejsciu wersji PS4 postanowilem zakupic wersje pudelkowa PC(ktora jest tania i ma fajne bonusy).Gra jest krotka, ale bardzo udana. Historia wciaga niesamowicie,mechanika szukania poszlak pomyslowa,a zakonczenie ryje banie i zaskakuje. Jak wiekszosc pewnie juz to powiedziala - az trudno uwierzyc, ze to dzielo osmioosobowej ekipy. Polak potrafi!, tyle w temacie.BTW Podobno jutro wychodzi obiecana aktualizacja wersji PC pozwalajaca wybrac silnik Unreal 4,co jest dobra wiadomoscia, gdyz po wlaczeniu wersji PC i porownaniu jej z ta z PS4 widac spora roznice

10.09.2015 18:12
odpowiedz
Walter Alan
39
Centurion
7.5

Przez całą grę dawałem temu tytułowi 6+. Historia przez większość gry jest prosta i przewidywalna. Zagadki detektywistyczne sprawiły mi zawód - tylko pierwsze morderstwo mogło się podobać i dawać nadzieję na coś solidnego, reszta jest stanowczo zbyt prosta. Tyle dobrego, że każde morderstwo rozwiązujemy w innej scenerii, a gra jest bardzo krótka (jej przejście zajęło mi 3-4 godziny), więc schematyzm nie daje się we znaki za bardzo. Po zapowiedziach fotogrametria jawiła mi się rewolucją podobną do pierwszego Crysisa, tymczasem aż dziw mnie bierze, jak tu wszystko wygląda co najwyżej dobrze, żeby nie powiedzieć: średnio. Gra miała u mnie fory, bo lubię takie "chodzone" przygodówki, ale do samego zakończenia brakowało mi jednak jakiegoś zaciekawienia, bardziej wciągającej fabuły. Ostateczną notę podwyższyłem o cały punkt ze względu na niecodzienne zakończenie, które to bardzo udanie wywiązuje się z wątków paranormalnych i pozwala przy tym na własne interpretacje. Myślę jednak, że wszyscy ci, którym nie spodobało się ani Dear Esther, ani Gone Home równie dobrze mogą sobie podarować Ethana.

10.09.2015 18:15
odpowiedz
Walter Alan
39
Centurion

Nie miałem za to problemów z płynnością, chociaż grałem na trzyletnim lapku. Grałem na ustawieniach średnio-wysokich (bez AA, rozdziałka 1280x720, wszystkie ustawienia prócz jednego były włączone lub ustawione na wysoki poziom), więc nie zgadzam się z zarzutami co do optymalizacji.

14.11.2015 21:35
odpowiedz
1 odpowiedź
MikeK1105
15
Legionista
9.0

Witam serdecznie!

Nie grałeś jeszcze w Zaginięcie Ethana Cartera? Koniecznie oglądnij prezentację mojego autorstwa :)

https://www.youtube.com/watch?v=zx9SpSLnlME

19.12.2015 15:24
odpowiedz
malefas
2
Junior

W dzisiejszych czasach naprawdę ambitne i wciągające przygodówki można, niestety, policzyć na palcach rąk. Polska produkcja studia Astronauts z pewnością się do nich zalicza. Pomimo, że gra jest krótka (max 6-7 godzin) urzekła mnie klimatem, który dosłownie wylewa się z przedstawionego świata, pochłaniając całkowicie. Ciekawym rozwiązaniem jest kompletny brak przewodnika, co robi rozgrywkę jeszcze ciekawszą, nie uprzykrzając jej w jakimkolwiek stopniu. Ponadto, ciekawe zakończenie historii, pozostawiające otwartą przestrzeń na przemyślenia i niewielką interpretację. Produkcja warta wydanych pieniędzy, poświęconego czasu i generalnie warta polecenia.

02.02.2016 14:10
odpowiedz
veelq
8
Legionista
8.0

Pograłem 5 godzin i mam 14/14 osiągnięć na steam więc podejrzewam, że nie ma po co wracać do historii o Ethanie i jego rodzinie. Mimo wszystko bardzo mi się podobała ta gra. Wspaniałe krajobrazy, dobra polska wersja językowa, ciekawa historia, mroczny klimat. Polecam grać na słuchawkach po zmierzchu :)

04.02.2016 16:36
odpowiedz
MaTio^_^
1
Junior

ehhh osobiście lubię gry typu assassin's creed lecz ta gra jest głęboka warto się wczuć wtedy gra się spodoba. I gdyby następne GTA było zrobione sposobem fotogrametrii ooo :D

03.03.2016 22:32
odpowiedz
sebogothic
83
Generał
8.0

Przejście Ethana Cartera zajęło mi ok. 4 godziny. Muszę przyznać, że zaprezentowana historia ma swoje momenty, a gra posiada świetny klimat. Szkoda, że jest dość krótka i w zasadzie na raz, choć kto wie czy nie przejdę jej sobie jeszcze raz by poukładać sobie w głowie tą całą historię i być może doszukać się drugiego dna w niektórych motywach skoro posiadam już wiedzę o twiście fabularnym. Warto też wrócić dla samego klimatu Red Creek Valley.
Jeśli chodzi o moją interpretację:

spoiler start

To jest to historia chłopca, tytułowego Ethana Cartera. Zacznę może od końca, bo tam dowiadujemy się, iż to opętanie rodziny i wezwanie detektywa było tylko grą w wyobraźni chłopca, którego pasją było pisanie opowiadań, na które natykamy się podczas rozwiązywania zagadek. Te opowiadania mają też drugie dno i swoje odzwierciedlenie w realnym świecie, bo przy kartkach z opowiadaniami natykamy się też na wycinki z gazet, które wydają się ich pierwowzorami, a przynajmniej część z nich. Gdy odłożymy kartkę z opowiadaniem słyszymy kwestie członków rodziny, które się z nimi wiążą. Słyszymy więc jak dziadek mówi, że przeczyta je później, a brat Ethana go wyśmiewa. Wydarzenia które staramy się rozwikłać są swego rodzaju zemstą Ethana na rodzinie za to, że nikt nie zwraca na niego uwagi i nie poświęca mu zbyt wiele czasu. Stąd i sceny okrutnych śmierci członków rodziny. Mamy więc do czynienia z opowiadaniem w opowiadaniu, sporo też na temat rodziny mówi nam wizyta w ich domu, gdzie często słyszymy wypowiedzi dotyczące Ethana.
Gdy więc znajdujemy chłopca z rozmowy można wywnioskować, iż to wszystko działo się w jego wyobraźni. Ma nawet narysowaną mapę doliny z tytułami opowiadań. Widzimy też wszystkich członków rodziny żywych i pożar, który wybucha. Jeszcze też zwróciłem uwagę na godzinę w zegarkach. W zegarach na peronie mamy godzinę 07:00 tą samą, którą wskazuje elektroniczny zegarek w kryjówce Ethana. Dopiero kiedy wybucha pożar i widzimy film końcowy zegar wskazuje 07:04.

spoiler stop


Oprawa audiowizualna jest przepiękna i robi niesamowite wrażenie. Lokacje są dopieszczone, a dzięki fotogrametrii zachowują realistyczny sznyt. Jak wiemy większość obiektów to odpowiedniki tych, które można zobaczyć w Polsce, więc mimo, iż akcja ma miejsce gdzieś w USA to jednak można tą "swojskość" wyczuć.
A jeszcze a propos najczęściej występujących zagadek, a więc uzupełnianie scenek rodzajowych o rekwizyty to skojarzyło mi się to z Sercami z kamienia, gdzie w sekwencji w obrazie też taki motyw był.

post wyedytowany przez sebogothic 2016-03-03 22:38:46
26.04.2016 09:56
odpowiedz
mkp4fun
1
Junior

wiecie ze Pan Adrian Chmielarz jest $@#$nym szKODnikiem... popatrzcie sobie jego profil na FB - gra dla mnie beznadziejna...

26.04.2016 20:11
odpowiedz
antytroll18
1
Junior

@mkp4fun

wiecie ze Pan Adrian Chmielarz jest $@#$nym szKODnikiem... popatrzcie sobie jego profil na FB - gra dla mnie beznadziejna...

No i co niby z tego wynika? Czym się jarasz? Jak chcesz porobić durne wstawki to komentuj na wpolityce czy innych pierdolexach. Tu się wypowiadaj na temat gdy, albo wcale.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze