Wiedźmin 3: Dziki Gon [PC]

The Witcher 3: Wild Hunt. Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowy silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 3: Dziki Gon data premiery gry na PC:

19 maja 2015 ( światowa data premiery )

19 maja 2015 ( data wydania w Polsce )

19 maja 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 3: Wild Hunt:

The Elder Scrolls V: Skyrim
Elex
Risen 2: Mroczne wody

RPG, TPP, fantasy, książki, sandbox, detektywistyczne, polskie, crafting, RPG akcji

Wiedźmin 3: Dziki Gon (The Witcher 3: Wild Hunt) na komputery osobiste to trzecia odsłona popularnej serii gier RPG akcji opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Tytuł wyprodukowało studio CD Projekt RED, czyli zespół odpowiedzialny również za dwie poprzednie części – Wiedźmina z 2007 roku i Wiedźmina 2: Zabójcy Królów z 2011 roku.

Produkcja w wersji na PC-ty nie odbiega zawartością od konsolowych wydań, ale użytkownicy „blaszaków” otrzymali kilka niedostępnych na pozostałych platformach sprzętowych elementów. Przede wszystkim mogą oni cieszyć się najwyższą możliwą jakością oprawy graficznej oraz animację na poziomie 60 klatek na sekundę. Oczywiście, by korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw, potrzebny jest odpowiednio mocny komputer.

Drugim elementem, którego nie znajdziemy na konsolach są modyfikacje. Studio CD Projekt RED udostępniło w sierpniu 2015 roku zainteresowanym osobom oficjalne narzędzia moderskie, umożliwiające m.in. dowolne zmienianie obiektów, statystyk i nie tylko. Zaowocowało to m.in. tymi modami.

Fabuła

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC Windows ponownie wcielamy się w znanego z wcześniejszych odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na Królestwa Północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami.

Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu różnymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Biały Wilk może też oddać się rozgrywce w karcianego Gwinta, który jest odrębną grą w grze.

Mechanika

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin na PC Windows oferuje sporą swobodę rozwoju postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że opuszczona przez wieśniaków osada znów się zaludni po wytępieniu bandytów lub potworów. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w Wiedźminie 2. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co prawie pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania – zobaczymy je podczas podróży do większych hubów lub mniejszych lokacji (Kaer Morhen, wyspy Skellige, Biały Sad i zamek w Wyzimie). Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu oraz szybka podróż. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 15 minut.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło walk z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma główny oraz alternatywne sposoby działania. Przykładowo, używając znaku Igni drugiego typu z ręki Geralta bucha ogień ciągły, a w przypadku znaku Ydren postawiona na ziemi pułapka nie tylko spowalnia wszystkich przebywających w niej nieprzyjaciół, ale dodatkowo zadaje im obrażenia.

Podczas starć wykorzystujemy w dużym stopniu otoczenie, np. możemy telekinetycznie uderzyć w gniazdo os, które zaatakują wrogów. Natomiast jeżeli zwrócą się w naszą stronę - spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwalają również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą też rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Wersja językowa

Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC Windows został wydany w pełnej polskiej wersji językowej. Swoich głosów bohaterom użyczyli tacy aktorzy i aktorki jak Jacek Rozenek (Geralt), Beata Jewiarz (Yennefer), Anna Cieślak (Ciri), Agnieszka Kunikowska (Triss) czy też Jacek Kopczyński (Jaskier).

Inne

Produkcja studia CD Projekt RED okazała się jedną z najlepszych gier najlepszych gier 2015 roku. Tytuł zebrał bardzo pochlebne recenzje w mediach, dzięki czemu załapał się do zestawienia najlepiej ocenianych produkcji w serwisie Metacritic. Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył też szereg nagród i wyróżnień, w tym tytuł gry roku na galach The Game Awards 2015 i Golden Joystick Awards 2015. Również w Polsce projekt doczekał się wielu wyróżnień – od tytułu „Kreatora Kultury”, przyznanego przez tygodnik Polityka oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, przez dwa wyróżnienia Empiku, po najważniejszą nagrodę w plebiscycie Gra roku 2015 według czytelników GRY-OnLine.pl.

W parze z licznymi wyróżnieniami, poszła również świetna sprzedaż. W ciągu pierwszych sześciu tygodniu obecności gry na rynku, rozeszło się ponad 6 milionów egzemplarzy. Natomiast do końca 2015 roku sprzedano w Polsce 375 tysięcy sztuk (wraz z dodatkiem Serca z Kamienia).

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.4 / 10 na podstawie 15666 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.7 / 10 na podstawie 22427 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie (PC)

"W wersji na komputery osobiste problem długich czasów doczytywania wydaje się praktycznie niedostrzegalny, przeciwnie niż w edycji na PS4, w której przypadłość ta nie została zauważalnie poprawiona nawet w łatce 1.02. Choć gra próbuje trochę maskować wczytywanie lokacji komiksowym przerywnikiem przypominającym przebieg fabuły, loadingi na konsoli istotnie mogą doskwierać – są zależne od odległości, jaką chcemy przebyć. Dwa położone niedaleko siebie drogowskazy dały wynik niecałych dwudziestu sekund, ale dotarcie z Białego Sadu w okolice Novigradu to nawet minuta oczekiwania z ekranem ładowania. Szybka podróż na PC, z grą zainstalowaną na zwykłym dysku HDD, zajmuje mniej niż piętnaście sekund – nie jest to więc zbyt wielka uciążliwość, a problem znika zupełnie podczas grania z dysku SSD – ładowanie trwa wtedy dosłownie moment."  więcej

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon [9:05]

Wilki na 32 poziomie? Uuuuu... New Game Plus zamyka serię darmowych DLC do Wiedźmina 3. Ten długo wyczekiwany dodatek pozwala rozegrać całą grę znacznie mocniejszym bohaterem i zmierzyć się z mocniejszymi potworami. Niestety, poza nowymi liczbami nowości tutaj jest mało a system rozwoju postaci nie nadaje się do "munchkinowania". Komentarz tvgry.pl!

9:46

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Be a Pro with ESL #2 (PL)

2:30

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Epic Year for the Witcher

8:59

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Be a Pro with ESL #1 (PL)

Battle Knight

Battle Knight

Zagraj za Darmo!

Metin2

Metin2

Zagraj za Darmo!

Dark Souls Prepare to Die Edition - PC - 63,90 zł

kup w sklepie

PC 63,90 zł

Mount & Blade: Warband - PC - 26,90 zł

kup w sklepie

PC 26,90 zł

Mount & Blade: With Fire and Sword - PC - 18,90 zł

kup w sklepie

PC 18,90 zł

Komentarze Czytelników (8668)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
14.04.2016 23:10
2
odpowiedz
razor19957
73
Mechatronik

Dużo ludzi pisało, że mają ,,kaca,, po przejściu gry pierwszy raz..... też odczuwałem takową pustkę i jedynym lekarstwem okazało się przejście drugi raz gry, po pierwszym przejściu odczekałem ze 3-4 dni i na nowo :)

Miałem 2 różne zakończenia ale OBYDWA dobre i to najważniejsze, każde przejście zajęło mi ponad 200h, których nie żałuje. Teraz czekać na Krew i Wino i można zaczynać po raz trzeci przygodę......... :)

post wyedytowany przez razor19957 2016-04-14 23:10:35
17.04.2016 12:34
3
odpowiedz
1 odpowiedź
chopmaz
4
Legionista
10

Świetna gra. Po skończeniu głównego wątku skończyłem też grać, jakoś tak pusto się zrobiło. Przede mną jeszcze dwa duże dodatki.

17.04.2016 23:39
odpowiedz
1 odpowiedź
kkynioo
2
Junior

Czy ktoś może mi powiedzieć w jaki sposób rozjaśnić obraz ? W opcjach graficznych nigdzie tego nie widzę :/

18.04.2016 12:05
odpowiedz
kkynioo
2
Junior

@gothmok
A no właśnie nie mam tej opcji GAMMA. Mam wgrany patch 1.12.1 ( oczywiście grę mam oryginalną ) i owej opcji nie mam :( wysyłam screena.

18.04.2016 12:29
odpowiedz
kkynioo
2
Junior

Twórca gry trochę z tym przesadził z tym doszukiwaniem się tej opcji raczej jej włączeniem. Napiszę dla tych co mogą mieć ten sam problem co ja.

1. Sposób Wyświetlania Gry
- Pełny Ekran
2. Zachowanie systemowych ustawień gamma
- Wyłączenie

Oczywiście reset gry i działa.

18.04.2016 14:03
odpowiedz
p4go
63
Geek

Pytanie do ludzi dobrej woli i używających reshade. Mam wersję 1.12.1 i to chyba był błąd, ale już zaktualizowałęm mody, które używam i nie bardzo chcę wracać na poprzednią wersję. Wszystko generalnie ok poza jednym. Dlugie wczytywanie save jak i load po śmierci ok. 1-2min na dysku ssd. Zauważyłem, że na ten stan rzeczy wpływa plik d3d11.dll , który po którymś patchu jest jużbezpośrednio od CDREd, ale reshade używa go i należy zastąpić z paczki reshadme wersja 1.1 . Jeżeli jest podstawowy czyli nie od reshade, save wczytują się zdecydowanie szybciej 10-12 sec, ale to skolei powoduje,że konfiguracja reshade w ogóle się nie łąduje ;/

Ktoś używa reshade i savy wgrywają się normalnie albo czy jest jakiejś obejście?

Dzięki z góry za pomoc.

18.04.2016 23:55
-2
odpowiedz
razor19957
73
Mechatronik
10

A i oczywiście 10/10 - zapomniałem dodać ;)

19.04.2016 13:31
odpowiedz
Matvion
0
Junior

10/10 Nic dodać, nic ująć.

20.04.2016 22:00
odpowiedz
1 odpowiedź
Bandi_90
66
Konsul

Mam ktoś problem z zadaniem " Jak kot z wilkiem ". Gdy chcę zabić tego wiedźmina podczas walki on stoi jak słup i nawet nie drgnie. Gdy skończy mu się życie nic się nie dzieje, dalej stoi jak stał. Miał ktoś podobny problem ?

ps. Mam wersję 1.11

21.04.2016 10:00
odpowiedz
kwo
48
Centurion

Gra fabularnie "rozwala system". To zupełnie inna jakość, właściwie to zupełnie nowy gatunek elektronicznej rozrywki. "Zadania" to zręcznie i z talentem opowiadane historie. To one tworzą szkielet gry a nie mechanika. Mechanika schodzi na drugi plan - to jest szok! Gra przypomina czytanie interaktywnej książki i tak na prawdę to mechanika i balans stanowią najsłabsze (choć nie twierdzę że słabe) ogniwa Wiedźmina 3.
Teraz będę się czepiał. Dla mnie za dużo tego szajsu z alchemią, rzemiosłem itd. Po co wszystko aż tak komplikować... przykładowo: szybki atak + uniki + Quen + synergie... i reszta klawiszy, olejów, ataków, bloków staje się zbędna. No chyba że tak miało być, że każdy gra jak chce. Ja lubię znajdować przedmioty a nie je wytwarzać, nowa kapa dla konia mnie nie interesuje ale dla innych to jest po prostu "must have". Ludzie są różni i chyba chodziło o trafienie do jak największej ilości odbiorców.
"Wolne sejwy" - czy ja wiem, to jest nawet zaleta ponieważ zmusza do uważnego grania.

21.04.2016 17:47
odpowiedz
MR.Froggs
3
Legionista

WIEDŹMIN 3 TO JEDNA Z NAJLEPSZYCH GIER JAKICH GRAŁEM!!! Genialna fabuła główna , świetne qesty poboczne no i wspaniały otwarty świat. Walka i rozwój postaci są na dobrym poziomie.

22.04.2016 21:58
-3
odpowiedz
1 odpowiedź
mac044
18
Legionista
10

Na ten moment lepszej gry RPG nie ma i długo nie będzie.

post wyedytowany przez mac044 2016-04-22 21:58:51
25.04.2016 13:26
-1
odpowiedz
yakaart
4
Legionista
10

Grę przeszedłem zaraz po premierze, tak się składa że oceniam ją dopiero dziś. W gry zaczynałem grać na C64, potem przesiadka na 286. Miałem okazję zagrać chyba we wszystkie największe tytuły na przestrzeni tych lat i Wiedźmin 3 to najlepsza single player w jaką grałem. Zdecydowanie 10/10

25.04.2016 14:39
odpowiedz
2 odpowiedzi
Texas84
82
Generał

Zaczęło się:D

25.04.2016 14:57
odpowiedz
kwo
48
Centurion

Jest jednak dosyć duży bug w mechanice walki. Nie będę Wam zdradzał szczegółów żeby nie psuć gry ale.... szybki atak + odpowiednie synergie + broń naszpikowana bonusami na "utratę równowagi" i można niektórych przeciwników klepać bezkarnie bez względu na różnice w poziomach. Żałuję że nie uruchomiłem od razu najtrudniejszego poziomu.

post wyedytowany przez kwo 2016-04-25 14:59:05
25.04.2016 19:23
-1
odpowiedz
giermuś1972
55
Ultra_Violence

Texas- zacząłeś dopiero? Chyba najlepsza przygoda przed tobą :)

25.04.2016 20:36
-1
odpowiedz
TheThimir
0
Junior

Dalbym 9 ale nie moglem doswiadczyc wszystkiego ze wzgledu na mojego ziemniaka co ledwo 30-40 fps mi oferowal.

26.04.2016 09:00
odpowiedz
Texas84
82
Generał

,,Texas- zacząłeś dopiero? Chyba najlepsza przygoda przed tobą :)''
Wczoraj pobrałem i odpaliłem na chwilę, żeby zobaczyć jak to się będzie u mnie zachowywało na full detalach. Wyłączyłem tylko te włosy i rozmycia bo tego akurat nie lubię w grach. Z chwili zrobiło się 2 godziny:D
Odstawiłem Wiedźmina na krótki czas bo mam do skończenia Wolfensteina The New Order. A mógłbym go nie skończyć:)
Serca z Kamienia dodam jak zaliczę podstawkę:)

post wyedytowany przez Texas84 2016-04-26 09:01:41
26.04.2016 14:32
odpowiedz
gabrys014
0
Junior

20/10 nie ma lepszej gry bynajmniej nie grałem a grywam sporo. Ale jest jeden minus tej gry że się za nią bardzo tęskni i grając w inne gry masz taki niedosyt że już chyba nie znajdziesz tak dobrej gry jak ta. Musiałem ostro podrasować kompa by ta gra mi ruszyła ale opłacało się. Fakt dodatki są super ale podstawka jest epicka jak dla mnie. Boje się że już nie będę miał już opcji pokierować Geraltem :/

26.04.2016 21:20
odpowiedz
1 odpowiedź
MR.Froggs
3
Legionista

Witam mam pytanie zainstalowałem wiedźmina i często gram mi się buguje np. Jeden z pierwszych bossów stoi w miejscu i nic nie robi. Tak samo ważne postacie stoją w miejscu i nic nie robią. Przez to nie moge ukończyć zadania.
Czy może to być sprawa modów czy czegoś innego bo nie wiem i prosze o pomoc.

27.04.2016 15:37
odpowiedz
Texas84
82
Generał

Ogólnie rzec ujmując to po premierze pograłem jakiś czas. Ale na ówczesnym GTX 570 niezbyt to wszystko wyglądało, na szybko ukończyłem główny wątek prologu (bez praktycznie żadnych misji pobocznych), żeby zobaczyć jak będzie po opuszczeniu Białego Sadu i w końcu dałem sobie spokój aż do teraz. Dlatego mam zamiar niebawem wgryźć się w tą część na poważnie:)

Czy może to być sprawa modów czy czegoś innego bo nie wiem i prosze o pomoc.
Swoją wersję mam na steama i nie wywaliło jej ani razu. Błędami też nie rzuca. Zresztą nie przypominam sobie, żebym miał jakiś problem z jakąkolwiek grą na ta platformę.
W Twoim przypadku właśnie dodane mody mogą robić zamieszanie.

post wyedytowany przez Texas84 2016-04-27 15:39:49
28.04.2016 19:01
odpowiedz
3 odpowiedzi
Crod4312
56
Weteran

Jak ja bym chciał już poznać zakończenie znakomitej trylogii. Gra już od prawie roku stoi na półce ale odpalić nie ma na czym :(. Mam nadzieję że będzie warto czekać ponad rok (może trochę dłużej) na tą grę.

29.04.2016 17:53
odpowiedz
4 odpowiedzi
Imrahil8888
56
Konsul

Widoki jak w Unity. Same oczy i usta ;p

post wyedytowany przez Imrahil8888 2016-04-29 17:55:27
01.05.2016 02:12
odpowiedz
Mario4
25
Centurion
10

Wiedźmin ma zajeb..... optymalizację miałem kiedyś
FX 8350 12GB RAM i GTX 660 OC 2X SLI i szło na wysokich w FullHD w 60FPS, sprzedałem tego kompa teraz mam słabiutkiego:
Dual Core e8400 3.0Ghz
4GB RAM DDR2
R7 250 1GB low profile
ogólnie komputer desktopowy
i Wiesiek chodzi spokojnie na minimalnych w HD w 30-40 FPS :D

01.05.2016 16:19
odpowiedz
zwiros18
0
Junior

wiedżmin 3 ma epicką fabułe i zajebiście się eksploruje naprawde nie ma co wracać do 2 grać tylko w 3 ta gra to gra roku i jestem dumny że polacy mogoł zrobić taki ogromny hit i jedną z najlepszych gier w jaką grałem

01.05.2016 22:02
odpowiedz
MA1L0
14
Legionista
10

Wiedźmin staph ja muszę się uczyć do sesji a teraz mija 10h prawie non stop grania i ciągle mam mało. Ta gra wciąga dzięki zajebiście prowadzonej fabule, grafice, postaciach, dobrego polskiego dubbingu no i czuć tą taką "swojskość". Gra zasługuję na coś więcej ale mogę dać tylko 10 ;\

01.05.2016 23:18
odpowiedz
Mario4
25
Centurion

No a co do fabuły i ogólnej grywalności, bo tak tylko w komentarzu na optymalizacji się skupiłem to muszę przyznać że naprawdę wciąga ja zawsze początkowo jak miałem grać takie "opory" chodzi o to że wolałem sobie obejrzeć jakiś film itp. ale jak włączyłem wiedzmina i zacząłem grać to zaczynałem o 10 rano a kończyłem o 12 następnego dnia :D

02.05.2016 00:41
odpowiedz
CruelRumcajs
0
Legionista

Świetna gra, świetne studio z którego powinny brać przykład inne. Mają moje serce i portfel.

04.05.2016 21:47
odpowiedz
Chromecrime
9
Legionista

Czy tylko mnie brakuje designu zbroi z W2? Tutaj każda zbroja wydaje się taka... zwykła? Najładniejsze są chyba wojskowa kurtka - początkowa, oraz Wilka z DLC, a jak patrzę na taki np. mistrzowski rynsztunek niedźwiedzia... nie robi zbyt dużego wrażenia jak na jedną z najlepszych zbroi w grze. Jak sobie tylko przypomnę większość zbroi z W2 to aż tęsknię - temerskich pasów, elfia, ze skóry Kejrana, Bratobójcy - świetne kaptury. A jak pomyślę o zbroi z Drauga albo Vranów, toż to istny majstersztyk :D
Aczkolwiek W3 wymiata pod każdym innym względem, system walki, eksploracja, możliwości - miażdży wszystko inne :D

05.05.2016 08:37
odpowiedz
okoanielskie
1
Legionista

Wiedźmin 3 jest najlepszy z pośród wszystkich gier. Najlepsze jest to, że w końcu zdajesz sobie sprawę, że te zadania dla innych ludzi (itp.), już robisz nie dla doświadczenia tylko pod wpływem empatii. Tak bardzo jesteśmy już utopieni w tym społeczeństwie.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze