Wiedźmin 3: Dziki Gon [PC]

The Witcher 3: Wild Hunt. Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowi silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 3: Dziki Gon data premiery gry na PC:

19 maja 2015 ( światowa data premiery )

19 maja 2015 ( data wydania w Polsce )

19 maja 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 3: Wild Hunt:

The Elder Scrolls V: Skyrim
Risen 2: Dark Waters

RPG, TPP, fantasy, książki, sandbox, polskie, RPG akcji

Wiedźmin 3: Dziki Gon to trzecia odsłona popularnej serii cRPG opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Grę wyprodukowało studio CD Projekt RED, czyli zespół odpowiedzialny również za dwie poprzednie części.

Ponownie wcielamy się w znanego z poprzednich odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na królestwa północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami. Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu przykrymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Różne rejony świata oferują swoje własne mini gierki (np. zawody w rzucaniu nożami) ze specjalnymi nagrodami, choć jednocześnie ich ukończenie nigdy nie jest wymagane dla dalszego rozwoju fabuły.

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin oferuje sporą swobodę odgrywania postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że zagrożona przez ataki bandytów wioska kompletnie się wyludni. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w The Witcher 2: Assassins of Kings. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania. Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 30-40 minut. Dostępna jest również opcja natychmiastowej podróży do miejsc wcześniej odwiedzonych.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Zamiast przewrotów bohater wykonuje teraz szybkie piruety, aby zejść z linii ciosu przeciwnika. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło starć z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma podstawowy poziom, a wraz z rozwojem Geralta odblokujemy drugi stopień. Przykładowo, ulepszone Igni wywoła eksplozję ognia, która otoczy bohatera. Z kolei drugi poziom Ydren zamiast pułapki na jednego potwora stworzy duże pole, które spowolni wszystkich przebywających w nim nieprzyjaciół.

Podczas starć wykorzystujemy również w dużym stopniu otoczenie. Np. możemy telekinetycznie uderzyć w ul os, które zaatakują wrogów. Natomiast gdy zwrócą się w naszą stronę spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwolą również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą również rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.5 / 10 na podstawie 2866 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.7 / 10 na podstawie 22427 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie (PC)

"W wersji na komputery osobiste problem długich czasów doczytywania wydaje się praktycznie niedostrzegalny, przeciwnie niż w edycji na PS4, w której przypadłość ta nie została zauważalnie poprawiona nawet w łatce 1.02. Choć gra próbuje trochę maskować wczytywanie lokacji komiksowym przerywnikiem przypominającym przebieg fabuły, loadingi na konsoli istotnie mogą doskwierać – są zależne od odległości, jaką chcemy przebyć. Dwa położone niedaleko siebie drogowskazy dały wynik niecałych dwudziestu sekund, ale dotarcie z Białego Sadu w okolice Novigradu to nawet minuta oczekiwania z ekranem ładowania. Szybka podróż na PC, z grą zainstalowaną na zwykłym dysku HDD, zajmuje mniej niż piętnaście sekund – nie jest to więc zbyt wielka uciążliwość, a problem znika zupełnie podczas grania z dysku SSD – ładowanie trwa wtedy dosłownie moment."  więcej

Wiedźmin 3 w 60 FPS - jak się gra na high-endowym PC?

Wiedźmin 3 w 60 FPS - jak się gra na high-endowym PC? [17:41]

Geralt i jego bujne włosy. Wersja pecetowa Wiedźmina 3 wydaje się być najlepszą z możliwych. Porządny komputer eliminuje problemy z wydajnością, a do tego czyni grę jeszcze ładniejszą niż na konsolach! Wyruszamy w podróż po świecie Dzikiego Gonu, żeby pokazać Wam, jak wygląda ten tytuł na mocnym komputerze i ustawieniach uber.

4:43

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

A Night to Remember (PL)

3:43

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

dziennik dewelopera - potwory (PL)

3:32

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Go Your Way

komentarze czytelników (6077)


patyczak suki :)  2015-05-23 - 23:27

Aha jeszzce jedno pytanie:. Moge sie przespac z Keirą żeby mnie Yenefer nie rzuciła ? xd

M@c''FC  2015-05-23 - 23:32

@patyczak to zależy od misji pobocznych: czy np. ubijesz Radowida, będziesz romansował z jakąś postacią, a innej dasz kosza. Miałem następujące zakończenia: UWAGA SPOILER!!! 1. Jest zima. Po 7 miesiącach od wydarzeniach na "wieży" Geralt, Triss Merigold pojawiają się w karczmie w Sadzie. Geralt idzie się przejść z Ciri na spacer. Gdy wracają do karczmy okazuje się, że wysłannicy cesarza przyjeżdżają po Ciri i zabierają ją do Wyziny. Wojnę wygrywa Południe, a Geralt i Triss zamieszkują razem. 2. Zaczęło się w Wyzinie, 2 tygodnie po wydarzeniach na "wieży" Geralt okłamuje cesarza, że Ciri zginęła, chroniąc świat przed Białym Zimnem. Potem akcja znów toczy się w lokacji startowej, gdzie Geralt otrzymuje specjalny srebrny miecz z "Jaskółką" i daje go w prezencie Ciri. Oboje siedzą w karczmie. Wojnę wygrywa Północ z królem Radowidem na czele. Cesarz zostaje zamordowany przez poddanych, a czarownice są gnojone. Ciri dalej jest wiedźminką i zostaje pod opieką Geralta, a sam Geralt mieszka z Yennefer. UWAGA KONIEC SPOILERA.

M@c''FC  2015-05-23 - 23:41

@patyczak Nie wiem jak jest z Keira Metz. Poza jednym przelotnym seksem, z którego można się wyplątać w zasadzie ona nic nie chce. UWAGA SPOILER: ten seks ma być tylko narzędziem do osiągnięcia celu. UWAGA KONIEC SPOILERA Odnośnie samej Yen podejmiesz decyzję w dalszej części gry, tak samo jak i Triss Merigold. Ciekawe czy są jeszcze jakieś możliwości dodatkowych romansów. W W2 można było iść do burdelu na dziwki.

patyczak suki :)  2015-05-23 - 23:43

M@c''FC---> Tutaj też możesz iśc do burdelu podobno gdzieś w tawernie w Novigradzie a tak wogóle denerwuje mnie własnie brak znaczników różnych sklepów i postaci na minimapie. A jeśli chodzi o te romanse to jest troszke pokręcone: w 1 czesci wiedziałeś kiedy ostatecznie zdecydować którą chcesz tutaj jak przespisz sie z wszystkimi czeka cie niemiła niespodzianka :)

boojan27  2015-05-23 - 23:47

Ludziska, przecież w menu "formatuj tekst" można ustawić spoiler, dzięki czemu tekst ten będzie ukryty. A tak, to jest jak pole minowe, widzę tylko "SPOILER!!!" i szybko wyłączam przeglądarkę, żeby nie nadziać się na jakiś... Tym co spoilerów nie chcą, oszczędzicie nerwów...

M@c''FC  2015-05-23 - 23:47

tutaj jak przespisz sie z wszystkimi czeka cie niemiła niespodzianka :) Jaka niespodzianka? Geralt syfa może dostać? :P

stevenek  2015-05-23 - 23:48

Jedna z najlepszych gierek jaką kiedykolwiek widziałem na oczy :)

M@c''FC  2015-05-23 - 23:48

@boojan27 dzięki za info:) nie wiedziałem

Predi2222  2015-05-23 - 23:48

Jak wybrać kuszę, kiedyś mogłem jej używać śpm, teraz za chiny nie mogę jej dobyć mimo iż mam ją włożoną na odpowiedni slot.

M@c''FC  2015-05-23 - 23:50

Sorki, po prostu chciałem panu od frytek udowodnić, że nie blefuję:)

patyczak suki :)  2015-05-23 - 23:51

M@c''FC---> Nie, poprostu obie cie zostawiają:)Sprawdz sobie filmik na youtube : The Witcher 3 Wild Hunt - Threesome is a Bad Idea

M@c''FC  2015-05-23 - 23:52

@patyczak suki :) Czyli wiem, że nie muszę grać Geraltem Żigolakiem z Rivii:) Dzięki

patyczak suki :)  2015-05-23 - 23:57

Spotkaliście się w grze z Iorwetem ?

poYarenko  2015-05-24 - 00:12

@patyczak

throw-up  2015-05-24 - 00:54

Mam pytanie dt. gry w gwinta. W pałacu jest Nilfgaardczyk którego nie idzie pokonac i najgorsze jest to ze nie moge rzucic kart ktore zmniejszaja do 1 atak lucznikow czy cos NIE moge rzucic tego typu kart i nawet jak uzyje zdolnosci bohatera ktory tworzy mgle to nie dziala! OCB?

xkanex  2015-05-24 - 01:04

macie mój gameplay test na r9 280 i procku 2500k powtarzam to tylko test i dla osób ktorych interesuje powyższa konfiguracja (fraps żeżarł klatki podczas nagrania) ale gra na tej konfiguracji ma 45-50 klatek ustawienia wysokie i kilka średnich a tekstury na Uber filmik testowy >> https://www.youtube.com/watch?v=ux2PHV4HsBg pozdroo

M@c''FC  2015-05-24 - 01:26

Zauważyliście, że raz zostało przekręcone imię Geralt w grze - dubbing i napisy? (.. Geraldowi, a powinno być Geraltowi)

GameForFun  2015-05-24 - 01:36

Dość łatwa, nawet na przedostatnim poziomie trudności.

dziaddzihad  2015-05-24 - 02:16

throw-up# najpierw sobie kup kartę jakieś można je dostać u sprzedawcy bądź za wygranie w gwinta z każdym nowym przeciwnikiem. Zacznij sobie od słabszych przeciwników sam tego Nilfgaardczyka w pałacu jeszcze nie pokonałem a bylem już blisko. Przed rozpoczęciem gry wybierasz bohatera a jego cechę jedna ma chyba atak mrozem a druga pogodę i raz w trakce gry możesz użyć tej specjalności ;P nie chce mi sie rozpisywać jak będziesz chciał to Ci wytłumaczę to co sam wiem a mam dopiero 14 godzin na liczniku z tego więcej eksploracji. pzdr

throw-up  2015-05-24 - 02:33

@dziaddzihad no dobra ale zrozum ze ja w ogole nie moge rzucic karty obnizajacej atak ani razu w ciagu gry przeciwko temu nilfgaardczykowi...