Wiedźmin 3: Dziki Gon [PC]

The Witcher 3: Wild Hunt. Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowi silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 3: Dziki Gon data premiery gry na PC:

19 maja 2015 ( światowa data premiery )

19 maja 2015 ( data wydania w Polsce )

19 maja 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 3: Wild Hunt:

The Elder Scrolls V: Skyrim
Risen 2: Mroczne wody
Arcania: Gothic 4

RPG, TPP, fantasy, książki, sandbox, detektywistyczne, polskie, crafting, RPG akcji

Wiedźmin 3: Dziki Gon to trzecia odsłona popularnej serii cRPG opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Grę wyprodukowało studio CD Projekt RED, czyli zespół odpowiedzialny również za dwie poprzednie części.

Ponownie wcielamy się w znanego z wcześniejszych odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na królestwa północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami. Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu różnymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Różne rejony świata oferują swoje własne mini gierki (np. zawody w rzucaniu nożami) ze specjalnymi nagrodami, choć jednocześnie ich ukończenie nigdy nie jest wymagane dla dalszego rozwoju fabuły.

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin oferuje sporą swobodę rozwoju postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że zagrożona przez ataki bandytów wioska kompletnie się wyludni. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w The Witcher 2: Assassins of Kings. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co prawie pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania – zobaczymy je podczas podróży do kilku małych, osobnych lokacji, jak np. zamek w Wyzimie. Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu oraz szybka podróż. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 15 minut.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło walk z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma główny i alternatywny sposób działania. Przykładowo, używając znaku Igni drugiego typu z ręki Geralta bucha ogień ciągły, a w przypadku znaku Ydren postawiona na ziemi pułapka nie tylko spowalnia wszystkich przebywających w niej nieprzyjaciół, ale dodatkowo zadaje im obrażenia.

Podczas starć wykorzystujemy w dużym stopniu otoczenie, np. możemy telekinetycznie uderzyć w gniazdo os, które zaatakują wrogów. Natomiast jeżeli zwrócą się w naszą stronę - spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwalają również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą też rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.4 / 10 na podstawie 11642 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.7 / 10 na podstawie 22427 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie (PC)

"W wersji na komputery osobiste problem długich czasów doczytywania wydaje się praktycznie niedostrzegalny, przeciwnie niż w edycji na PS4, w której przypadłość ta nie została zauważalnie poprawiona nawet w łatce 1.02. Choć gra próbuje trochę maskować wczytywanie lokacji komiksowym przerywnikiem przypominającym przebieg fabuły, loadingi na konsoli istotnie mogą doskwierać – są zależne od odległości, jaką chcemy przebyć. Dwa położone niedaleko siebie drogowskazy dały wynik niecałych dwudziestu sekund, ale dotarcie z Białego Sadu w okolice Novigradu to nawet minuta oczekiwania z ekranem ładowania. Szybka podróż na PC, z grą zainstalowaną na zwykłym dysku HDD, zajmuje mniej niż piętnaście sekund – nie jest to więc zbyt wielka uciążliwość, a problem znika zupełnie podczas grania z dysku SSD – ładowanie trwa wtedy dosłownie moment."  więcej

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon [9:05]

Wilki na 32 poziomie? Uuuuu... New Game Plus zamyka serię darmowych DLC do Wiedźmina 3. Ten długo wyczekiwany dodatek pozwala rozegrać całą grę znacznie mocniejszym bohaterem i zmierzyć się z mocniejszymi potworami. Niestety, poza nowymi liczbami nowości tutaj jest mało a system rozwoju postaci nie nadaje się do "munchkinowania". Komentarz tvgry.pl!

2:30

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Epic Year for the Witcher

9:46

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Be a Pro with ESL #2 (PL)

8:59

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Be a Pro with ESL #1 (PL)

komentarze czytelników (8170)


ste100  2015-11-09 - 01:28

Jestem dopiero po weselu w DLC, ale powiem jedno: MEGA. Serio takie DLC to ja chcę dostawać, za takie to ja mogę dodatkowo płacić. Mistrzostwo świata.

tr3mm0r  2015-11-09 - 11:21

@Assassyn Zmień ksywę na Wróżbita Maciej. PS Ja na bank nie zagram w Skyrim w 2030 więc twoje wszystkie wróżby to o kant ... rozbić. Edit: To,że wyrosłem z grania wskazuje, że mam za pasem wiele godzin grania w wiele różnych gier oraz mam większe doświadczenie od ciebie dzieciaku Macieju.

Assassyn07  2015-11-09 - 14:40

Moje wróżby? Polecam nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Ja się tylko zgodziłem z @fanboyfrytek. Geniusze... Właśnie przez takich dzieciaczków gol zszedł na psy. Doświadczenia też nie masz, tylko tupet. Żegnam.

10

mcl007  2015-11-09 - 18:01

Mistrzowska gra.

Revolt25  2015-11-11 - 07:12

Gra niesamowita... Polecam robić wszystkie misje i nie śpieszyć się z fabułą. Jeszcze w żadnej grze nie zżyłem się tak z głównymi bohaterami ;) 10/10! Oby więcej takich gier

Davidoff  2015-11-11 - 17:55

Hej, mam pytanie cy jeśli mój lapek ma: Procesor - Intel Core i7-4720HQ (4 rdzenie, od 2.60 GHz do 3.60 GHz, 6 MB cache) Kartę graficzną - NVIDIA GeForce GTX 980M 4096 MB GDDR5 (pamięć własna) RAM: 24 Gb to pójdzie mi ta gra na najwyższych? Pozdrawiam!

yeeehaaaw  2015-11-11 - 20:46

@up Na najniższych w 800x600 i w 20 fpsach.

Marcin2221  2015-11-12 - 00:52

pójdzie ci na umbrie bez żadnych problemów mi chodzi na dużo gorszym laptopie wszystko na max. i nie ma żadnych problemów.

10

vg24a3  2015-11-14 - 14:28

Skończyłem już jakiś czas temu, wiec jak dla mnie to jest arcydzieło! artystycznie i technicznie niesamowicie dopracowany diament!

Marek łowca szparek  2015-11-14 - 18:17

Pociął, zmielił, wypatroszył i rozjebał każdą konkurencję w drobny mak!Grze Wiedźminowi 3 na Światowym rynku gier można nadać tytuł Rzeźnika z Blaviken!Bo to jaką rzeź zrobił na rynku się nie da opisać!Studio jak i gra już dostały tytuł najlepszej gry roku jak i studia na Złotych Dżojstikach, ale czekam jak jeszcze raz dostanie ten tytuł na drugiej imprezie, która będzie 3 grudnia!

metamatematyka  2015-11-15 - 13:52

Wiem, że Geralt ma swój własny charakter, ale rozczarowuje mnie mały wpływ na przebieg dialogów. Właściwie to się ogranicza do decydowania czy chcemy wysłuchać informacji uzupełniających czy nie.

BŁOND_07  2015-11-16 - 20:40

Może nie mamy tak często opcji wybierania opcji jak np. w pierwszym Mass Effekcie, to fakt, ale tutaj prawie każdy wybór opcji w dialogach coś zmienia, nie ma w grze sytuacji że obie różne opcje dialogowie nie zmieniają w żadnym stopniu toku rozmowy poza jednym zmienionym komentarzem NPCa (jak to bywało wielokrotnie we wspomnianym ME, Inkwizycji albo grach Telltale). W sumie kto co lubi, więcej wyborów nie zmieniających nic pozwala w jakiś sposób dodatkowo ukształtować charakter naszej postaci, ale wiadomo że w tym przypadku Geralt to Geralt. Pamiętam że podobnie było z decyzjami w DE: Human Revolution, tam też graliśmy tym samym Adamem Jensenem, ale wybory w dialogach często coś faktycznie zmieniały.

ashiaron  2015-11-16 - 21:14

Mam takie pytanko. W jednym z domkow przetrzymywany jest kowal za kratkami, zabilem pilnujacych go dezerterow i lowcow niewolnikow, wzialem klucz i otworzylem klatke, niestety koles ani drgnie, wyprobowalem tez na nim wszystkie znaki, bez efektu jak stoi tak stoi, wczytanie gry tez nic nie zmienilo. Zetknal sie ktos z tym samym problemem bo nie jestem pewny czy to jest blad w grze czy jeszcze cos trzeba zrobic zeby ruszyl dupsko.

BŁOND_07  2015-11-16 - 21:58

Czasami ci w klatkach się bugują niestety, mi też się coś takiego zdarzyło.

przemekwysz1988  2015-11-18 - 11:28

Gra po prostu jest boska :D Mam już 70h za sobą 21 poziom i tyle jeszcze przed sobą,że przez najblizsze dni nie będę się nudził :p Oceniam gre na 10 :) Pozdr wszystkich fanów Wieśka :D

10

floncik1991  2015-11-18 - 22:13

Przeszedłem 2x. To najlepsza gra w jaką grałem :)

simbelmine  2015-11-21 - 16:41

Co tu dużo pisać...mam ok. 50 godzin gry 19 poziom ...gra najlepsza w jaką grałem w mym życiu gracza już dość długim. Pod każdym względem perfekcyjna, cudowna, piękna. 10/10 z plusem. Duma mnie rozpiera gra Polska! Tak się robi gry Panowie Szlachta.

JemSeCiasto  2015-11-21 - 22:55

Kiedy będzie można dać swój głos na Wiedźmina 3 w Game Awards 2015?Na jakiej stronie?I czy trzeba będzie się zarejestrować?

ivaldir  2015-11-22 - 07:58

ci co tak narzekali niech sobie zagrają w Fallout 4 ;) śmiech na sali

yeeehaaaw  2015-11-23 - 17:05

@up Fallout może jedynie buty zlizywać Wiedźminowi : D