Wiedźmin 3: Dziki Gon [PC]

The Witcher 3: Wild Hunt. Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowy silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 3: Dziki Gon data premiery gry na PC:

19 maja 2015 ( światowa data premiery )

19 maja 2015 ( data wydania w Polsce )

19 maja 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 3: Wild Hunt:

The Elder Scrolls V: Skyrim
Elex
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

RPG, TPP, fantasy, książki, sandbox, detektywistyczne, polskie, crafting, RPG akcji

Wiedźmin 3: Dziki Gon (The Witcher 3: Wild Hunt) na komputery osobiste to trzecia odsłona popularnej serii gier RPG akcji opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Tytuł wyprodukowało studio CD Projekt RED, czyli zespół odpowiedzialny również za dwie poprzednie części – Wiedźmina z 2007 roku i Wiedźmina 2: Zabójcy Królów z 2011 roku.

Produkcja w wersji na PC-ty nie odbiega zawartością od konsolowych wydań, ale użytkownicy „blaszaków” otrzymali kilka niedostępnych na pozostałych platformach sprzętowych elementów. Przede wszystkim mogą oni cieszyć się najwyższą możliwą jakością oprawy graficznej oraz animację na poziomie 60 klatek na sekundę. Oczywiście, by korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw, potrzebny jest odpowiednio mocny komputer.

Drugim elementem, którego nie znajdziemy na konsolach są modyfikacje. Studio CD Projekt RED udostępniło w sierpniu 2015 roku zainteresowanym osobom oficjalne narzędzia moderskie, umożliwiające m.in. dowolne zmienianie obiektów, statystyk i nie tylko. Zaowocowało to m.in. tymi modami.

Fabuła

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC Windows ponownie wcielamy się w znanego z wcześniejszych odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na Królestwa Północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami.

Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu różnymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Biały Wilk może też oddać się rozgrywce w karcianego Gwinta, który jest odrębną grą w grze.

Mechanika

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin na PC Windows oferuje sporą swobodę rozwoju postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że opuszczona przez wieśniaków osada znów się zaludni po wytępieniu bandytów lub potworów. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w Wiedźminie 2. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co prawie pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania – zobaczymy je podczas podróży do większych hubów lub mniejszych lokacji (Kaer Morhen, wyspy Skellige, Biały Sad i zamek w Wyzimie). Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu oraz szybka podróż. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 15 minut.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło walk z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma główny oraz alternatywne sposoby działania. Przykładowo, używając znaku Igni drugiego typu z ręki Geralta bucha ogień ciągły, a w przypadku znaku Ydren postawiona na ziemi pułapka nie tylko spowalnia wszystkich przebywających w niej nieprzyjaciół, ale dodatkowo zadaje im obrażenia.

Podczas starć wykorzystujemy w dużym stopniu otoczenie, np. możemy telekinetycznie uderzyć w gniazdo os, które zaatakują wrogów. Natomiast jeżeli zwrócą się w naszą stronę - spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwalają również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą też rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Wersja językowa

Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC Windows został wydany w pełnej polskiej wersji językowej. Swoich głosów bohaterom użyczyli tacy aktorzy i aktorki jak Jacek Rozenek (Geralt), Beata Jewiarz (Yennefer), Anna Cieślak (Ciri), Agnieszka Kunikowska (Triss) czy też Jacek Kopczyński (Jaskier).

Inne

Produkcja studia CD Projekt RED okazała się jedną z najlepszych gier najlepszych gier 2015 roku. Tytuł zebrał bardzo pochlebne recenzje w mediach, dzięki czemu załapał się do zestawienia najlepiej ocenianych produkcji w serwisie Metacritic. Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył też szereg nagród i wyróżnień, w tym tytuł gry roku na galach The Game Awards 2015 i Golden Joystick Awards 2015. Również w Polsce projekt doczekał się wielu wyróżnień – od tytułu „Kreatora Kultury”, przyznanego przez tygodnik Polityka oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, przez dwa wyróżnienia Empiku, po najważniejszą nagrodę w plebiscycie Gra roku 2015 według czytelników GRY-OnLine.pl.

W parze z licznymi wyróżnieniami, poszła również świetna sprzedaż. W ciągu pierwszych sześciu tygodniu obecności gry na rynku, rozeszło się ponad 6 milionów egzemplarzy. Natomiast do końca 2015 roku sprzedano w Polsce 375 tysięcy sztuk (wraz z dodatkiem Serca z Kamienia).

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.4 / 10 na podstawie 18334 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.7 / 10 na podstawie 22427 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie (PC)

"W wersji na komputery osobiste problem długich czasów doczytywania wydaje się praktycznie niedostrzegalny, przeciwnie niż w edycji na PS4, w której przypadłość ta nie została zauważalnie poprawiona nawet w łatce 1.02. Choć gra próbuje trochę maskować wczytywanie lokacji komiksowym przerywnikiem przypominającym przebieg fabuły, loadingi na konsoli istotnie mogą doskwierać – są zależne od odległości, jaką chcemy przebyć. Dwa położone niedaleko siebie drogowskazy dały wynik niecałych dwudziestu sekund, ale dotarcie z Białego Sadu w okolice Novigradu to nawet minuta oczekiwania z ekranem ładowania. Szybka podróż na PC, z grą zainstalowaną na zwykłym dysku HDD, zajmuje mniej niż piętnaście sekund – nie jest to więc zbyt wielka uciążliwość, a problem znika zupełnie podczas grania z dysku SSD – ładowanie trwa wtedy dosłownie moment."  więcej

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon [9:05]

Wilki na 32 poziomie? Uuuuu... New Game Plus zamyka serię darmowych DLC do Wiedźmina 3. Ten długo wyczekiwany dodatek pozwala rozegrać całą grę znacznie mocniejszym bohaterem i zmierzyć się z mocniejszymi potworami. Niestety, poza nowymi liczbami nowości tutaj jest mało a system rozwoju postaci nie nadaje się do "munchkinowania". Komentarz tvgry.pl!

1:53

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

zwiastun na premierę edycji GOTY (PL)

1:53

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

zwiastun na premierę edycji GOTY

8:08

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

dziennik dewelopera - tworzenie muzyki i dźwięku (PL)

Aion

Aion

Zagraj za Darmo!

Hero Zero

Hero Zero

Zagraj za Darmo!

Two Worlds II - Pirates of the Flying Fortress - PC - 17,90 zł

kup w sklepie

PC 17,90 zł

Royal Quest - Edycja Premium  - PC - 45,90 zł

kup w sklepie

PC 45,90 zł

Warhammer 40,000 : Eternal Crusade EARLY ACCES - PC - 128,90 zł

kup w sklepie

PC 128,90 zł

Komentarze Czytelników (8998)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
08.09.2016 22:33
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
swiki
43
Pretorianin

Chce sobie wyszukać jakies gry detektywistyczne ale nie jest to cholernie utrudnione, bo jakiś debil dał do tej kategorii Wiedźmina albo Batmana.

W Wiedźminie są sceny seksu więc podepnijcie kategorię "Erotyczna", są misje z wyścigami konnymi więc to jest również gra wyścigowa. Zastanawiam się też dlaczego nie ma W3 na liście gier Hazardowych, albo karcianych, skoro jest tam Gwint.

Z jednej strony dobry serwis, jeden z najlepszych polskich o grach, a z drugiej takie babole, że aż boli. ( Nie chcę już wspominać o błędnych opisach do niektórych gier )

09.09.2016 12:03
odpowiedz
1 odpowiedź
Texas84
88
Generał

Po patchu trzeba w opcjach zaznaczyć ,,silniejsze potwory'' aby gra skalowała je do poziomu Geralta? Nie chce wykonywać questów według zaleceń producentów tak jak to było do tej pory i nie dostać nic XP-a za questy na niższym niż bohater poziomie.

12.09.2016 13:06
odpowiedz
Mr.MM
1
Junior

Najlepsza gra w jaką grałem . Jeśli ktoś chciałby pooglaać zapraszam ;)

[link]

12.09.2016 14:04
odpowiedz
paweł gier
6
Legionista
9.5

Co tu dużo mówić, wspaniały klimat, genialne dialogi, piękny świat i dużo ciekawych rzeczy do roboty. Przegrałem jak na razie 130godzin i jeszcze mi się nie znudziło. Mechanika gry również swietna system walki bardzo przyjemny. Jeżeli chodzi o minusy to moim zdaniem zdecydowanie za dużo najebali tych śmieci i znajdek które tylko zajmują w pizdu miejsca w eq a 90% przedmiotów nie wykorzystałem do niczego przez calą grę. Mogli by też dać trochę większe nawiązanie do starych przyjaciół - Jaskiera i Zoltana którzy w grze pojawiają się trochę zbyt rzadko.

Cena gry z kolei jest wręcz niesamowicie niska jak na taki produkt. Jak dla mnie --->

14.09.2016 10:51
odpowiedz
Nyklon76
1
Junior

Musze napisać kilka zalet, co mnie miło zaskoczyło wtej wersji : dialogi i postacie, ekwipunek oraz wygląd i oczywiśćie walka finiszery wyglądają nieziemsko, choć różnorodność mogłaby być większani no i las w końcu wygląda jak las i człowiek jest mały w lesie, a nie że drzewo jest tylko 2x większe od gracza rówbież i pogoda wygląda cudnie deszcz, burza, mgła.
[link]

post wyedytowany przez Nyklon76 2016-09-14 10:52:43
15.09.2016 17:12
odpowiedz
2 odpowiedzi
Cojatocze0311
2
Junior

Witam wszystkich nie wiem co mam zrobić z tym problemem dlatego , mam nadzieje że ktoś z was jest mi wstanie pomóc a mianowicie mam wiedzmina z oby dwoma dodatkami mam grę zaktualizowaną do wersji 1.31 , problem jest typu błędów graficznych tekstur Np rąby pojawiające się na łodziach , zamiast statku Radowida mam jeden wielki ogromny Rąb , i do tego jeszcze niektóre budynki są po prostu bez ścian , nie mam pojęcia czy można to jakoś zlikwidować czy nie dlatego proszę o pomoc. W grę nawalam na wysokich wszystko mi płynnie chodzi tylko te tekstury po prostu irytują . jeszcze zostawiam specyfikację mojego laptopa Ekran 15,6 cala, 1920 x 1080 pikseli
Procesor Intel® Core™ i7 6gen 6700HQ 2,6 - 3,5 GHz
System operacyjny Windows 10
Pamięć RAM 8 GB
Dysk 1000 GB
Grafika nVidia® GeForce GTX 960M + Intel HD Graphics 530

15.09.2016 23:12
odpowiedz
czikenowaty
1
Junior

Arcydzieło.

17.09.2016 12:49
odpowiedz
PaulVanGogh
5
Legionista

Właśnie skończyłem, przeszedłem podstawkę z dwoma dodatkami, wszystkie dostępne zadania poboczne (około 350 questów w zakładce Zakończone), wszystkie miejsca na mapie do odkrycia zaliczone. Zajęło mi to 202h, 2,5 miesiąca. Oczywiście gra to istne dzieło sztuki, najlepsza gra w jaką kiedykolwiek grałem, mogę każdemu gorąco polecić. Bardzo mi smutno że to już koniec...

18.09.2016 17:29
1
odpowiedz
feks3883
3
Centurion
10

Absolutne mistrzostwo świata.
Niczym nieskażona perfekcja w dziedzinie gier komputerowych.
Król wszystkich RPG jakie do tej pory powstały.
Nowy prekursor i protoplasta gatunku.
11/10

post wyedytowany przez feks3883 2016-09-18 17:36:11
21.09.2016 08:47
odpowiedz
Koksu25
1
Junior

To najlepsza gra RPG w histori !! Polak potrafi :)
Dużo lepsza od dw0ójki ! Ale pierwsza część moim zdaniem miała wiele lepszych rzeczy. Mroczniejszy świat, bardziej wiedzminski geralt, bo ten trochę lalusiowaty :P wolałbym żeby z pierwszej części zaczerpnięto więcej, niż z drogiej, ale wiadomo gra na konsole i na rynek amerykański, więc trochę kolorów trzeba rzucić, co nie zmienia faktu że nie grałem w lepsza gre niż wiedzmin 3

22.09.2016 18:23
odpowiedz
2 odpowiedzi
Vinncent
40
Centurion

Zastanawiam się nad drugim przejściem gry, ale chciałbym przy tym wgrać jakąś modyfikację dzięki której gra byłaby znacznie inna(lepsza) od podstawki. Jedyne na co zwróciłem uwagę to niedawno wypuszczony enhanced edition mod. Czy waszym zdaniem modyfikacja rzeczywiście jest warta uwagi i gra z nią jest zupełnie inna? Czy znacie może inne mody warte uwagi?

22.09.2016 22:25
odpowiedz
NEMROK19
85
Senator

Teraz zamierzam przystąpić po raz trzeci, jak na razie W3+dodatki jest bezkonkurencyjne, i coś mi się zdaje że długo tak będzie.

27.09.2016 01:33
odpowiedz
1 odpowiedź
pabloNR
28
Pretorianin

Pytanie odnośnie jednego z zakończeń gry oraz dodatków ''Serca z kamienia'' oraz ''Krew i wino'' (UWAGA SPOJLERY)

spoiler start

Mam pytanie odnośnie jednego z zakończeń gry, mianowicie tego gdy Cirilla zostaje wiedźminką. Na forum CD Projekt RED wyczytałem, że aby do niego doszło NIE MOŻEMY dopuścić do wygranej Nilfgaardu w wojnie (tj. musi wygrać albo Radowid albo Dijkstra). Przechodząc grę po raz pierwszy miałem dobre zakończenie, mimo iż uratowałem od śmierci Talara oraz Vernona Roche'a, którzy byli zwolennikami uczynienia z Temerii lenna Nilfgaardu. W efekcie śmierć ponieśli Radowid oraz Dijkstra, a Emhyr usłyszał, że Ciri zaginęła po czym niepocieszony kazał Geraltowi wyp....wyjść z komnaty. Czy to jakiś bug czy na forum CDP wkradł się błąd? Z góry dzięki za odpowiedź... Mam jeszcze drugie pytanie - kiedy najlepiej jest zacząć grę w dodatki Serca z Kamienia oraz Krew i Wino? Czy mogę je rozpocząć po przejściu podstawki czy jedynie przed jej ukończeniem?

spoiler stop

post wyedytowany przez pabloNR 2016-09-27 01:38:21
27.09.2016 09:33
odpowiedz
2 odpowiedzi
Crod4312
62
Weteran

Szybkie pytanko. Wczoraj dostałem nowy sprzęt i zainstalowałem W3 oczywiście razem z GOG Galaxy. Szybko zorientowałem się, że to był największy błąd bo takiego syfu jeszcze nie widziałem. Otóż zasysa aktualizację 1.4GB ale cały czas sprawdza miejsce na dysku (na 2h zostawiłem i dalej nic 0%) Usunąłem ot gówno i zainstalowałem na nowo ale teraz mogę chociaż grać w W3 bez problemów. Moje pytanie brzmi. Czy wersja 1.31 to jakaś w miarę nowa wersja gry czy są dużo nowsze? Posiadam edycję GOTY.

27.09.2016 10:28
odpowiedz
Texas84
88
Generał

Jeśli ktoś ma możliwość to polecam wersję na steama. Nie wiem jaka różnica w cenie podstawki ale dlc były na każdą platformę w tej samej.

28.09.2016 11:18
odpowiedz
4 odpowiedzi
Gaunter o'Dim
1
Junior

Ma mnie każdy lecz nie każdy lubi, potrafisz uwierzyć?
Możesz mnie dotknąć, zobaczyć lecz nie zdołasz uderzyć.
Bawię dziecko, przygnębiam starca, cieszę dziewcze urocze.
Kiedy płaczesz - ja szlocham, gdy się śmiejesz i ja chichoczę.
Czym jestem?

28.09.2016 16:43
-1
odpowiedz
1 odpowiedź
LEgar
1
Junior

witam

potrzebuje save z jedynki abym mógl go zainportować do dwójki z takim wyborami. ma ktoś?
- Kochanka Triss
- Abigail żyje,
- Gra ukończona po stronie neutralnej,
- Wilkołak żyje,
- Adda/Strzyga żyje,
- Yeavinn nie został zabity przez wiedźmina,
- Zygfryd nie został zabity przez wiedźmina,
- Król Foltest ograny w pokera,
- Król Gonu nie żyje,
- Berengar żyje,
- 'Kręgi na wodzie' ukończone po stronie Pani Jeziora,
- Północnica odczarowana,
- Vetala żyje,
- zbroja kruka plus wszystkie miecze

29.09.2016 23:58
odpowiedz
1 odpowiedź
Crod4312
62
Weteran

Gra jest mega, a wątek z Krwawym Baronem zajebisty. Tylko jest mały problem. Pomimo ponad 20h gry nie udało mi się wygrać ani jednej partii Gwinta. Doszło do tego, że nawet już nie próbuje grać bo to nie ma sensu. Nie wiem jak macie jakieś porady, a najlepiej dobre poradniki pod ręką to podeślijcie. Sam trochę szukałem ale nic ciekawego nie znalazłem, a jedyne co się dowiedziałem to, żeby grać z tymi, którzy mają podczas rozmowy świecącą się propozycji gry w karcianke. Ahhh tak zrobiłem. Gość miał talię potworów. Dał jedną kartę i naglę z jednej zrobiło się 5. Zrobił tak jeszcze raz i w pierwszej rundzie miał 82pkt. Ta mini gierka jest jakimś przegięciem. Wolę kościanego pokera...

30.09.2016 13:52
-1
odpowiedz
1 odpowiedź
usory
1
Junior

Gra świetna, przeszłam ją 3 razy całość z dodatkami. I teraz czekam na moderów, aż zaczną wydawać ciekawe mody jak np. w Gothicu ^^

________________
Pozdrawiam Kamila

post wyedytowany przez usory 2016-09-30 13:52:29
30.09.2016 17:15
odpowiedz
maryan58
4
Junior

Galeria screenów.
Pięknie, tylko może ktoś powie w wersji GOTY 1.31 jak ? /czym/ robicie te screenshot'y .
Po aktualizacji dotychczasowy klawisz nie działa.

03.10.2016 01:00
-2
odpowiedz
3 odpowiedzi
Irek22
75
Legend
8.0

Świetna fabuła, rewelacyjne dialogi, znakomite postacie, wspaniały świat (czegoś takiego dotąd po prostu nie było!), fantastyczne zadania, widowiskowy system walki i dobry klimat.
Niestety mechanika ssie. I to ssie do tego stopnia, że według mnie Wiedźmin 3 jest najsłabszą grą z serii. A poza mechaniką, swoją rolę w tej mojej opinii odgrywa także muzyka.

Z kolei - w ramach bardzo zwięzłego podsumowania - cała seria gier Wiedźmin to moim zdaniem równia pochyła. Z tym że jest to równia pochyła startująca z najwyższego możliwego pułapu.

spoiler start

Wiedźmin - 10/10
Wiedźmin 2 - 9/10
Wiedźmin 3 - 8/10

spoiler stop

post wyedytowany przez Irek22 2016-10-03 01:13:16
06.10.2016 18:37
odpowiedz
1 odpowiedź
Olekrek
6
Legionista

Ktoś wie jak wyciągnąć z gry modele broni i zbroi?
Jest jakieś duże forum o modyfikacjach W3?

Gra ma duży rozgłos, już tyle czasu po premierze, a tu nic o modach nie słychać. Nie mowie o tych nexsusa, bo tam nic ciekawego nie ma.

Kiedyś jakoś bardzie ludzie potrafili modować gry, gta sa, half-live i to zaraz po premierze,

06.10.2016 22:01
-6
odpowiedz
saito123
30
Sam Fisher

Ładna grafika, świat robiony chyba na siłę, nużąca rozgrywka, dobra fabuła... Wg. mnie takie średnie 8/10. Miałem zbyt duże oczekiwania co do tej gry. Skyrim lepszy, nawet bez modów.

08.10.2016 12:34
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Crod4312
62
Weteran

Przeszedłem grę razem z dodatkami i powiem wam, że pierwszy raz czuje się jakoś dziwnie po skończeniu gry. Taki smutny i przygnębiony z powodu tego, że nie pogram już Geraltem. Jest to jedna z 2 gier, które wywołały u mnie łzy.

Ale zacznijmy od początku. Jeśli będą jakieś spoilery to je ukryje.

Mechanika
No nie powiem jest to najsłabsza strona Wiedźmina 3, a przede wszystkim rozwój postaci, który jest beznadziejny (sloty, sloty, sloty) bo nienawidzę kiedy jestem sztucznie ograniczany przez takie coś. Co chwilę musiałem podmieniać jakieś skille na coś innego. Co nagle w magiczny sposób Geralt zapominał jak się robi np. młynek na rzecz zwiększonych obrażeń atakami silnymi? Nie wydaje mi się. Po za tym system questów też jest dość "osobliwy" do tego stopnia, że posiłkowałem się modami, które znoszą tą głupotę aby dostawać mało expa (bądź prawie wcale) za nisko lvl zadania. Do mechaniki dołożę jeszcze ekwipunek, który jest trochę nieintuicyjny i na początku trochę mi przeszkadzał. Po za tym walka jest po prostu świetna i mięsista. Genialne finishery, cięcia, uniki, no po prostu bajka. Reszta jakoś mnie nie raziła.
Aaaa zapomniałem o levelowaniu świata... Ahhh w Skyrim z wyzywałem ten levelscaling, a w W3 uratował on grę. Otóż bez tego ciężko było w ogóle explorować świat i mieć z tego radochę.

Fabuła

No tu się bez spoilerów nie obejdzie więc ukrywam.

spoiler start

Wiedźmin 3 to mistrzostwo fabularne i tyle. Choć można by jeszcze bardziej ją dopracować to znaczy rozwinąć wątek Eredina, kiedy jesteśmy w jego świecie. Przecież to aż się prosiło o rozwinięcie tego tematu o rozwinięcie wątku elfów Aen Elle. Średniej jakości też było spotkanie z Emhyrem. Na trailerach to spotkanie miało więcej imersji było bardziej ważne. A to co zobaczyliśmy w grze to takie... " ahhh Geralt, Ciri wróciła, no weź ją odnajdź i przyprowadź do mnie".
Ale to chyba jedyne luki w fabule, które zauważyłem.
Ale dość o tym. Na początku wspomniałem, że to jedna z 2 gier gdzie leciały mi łzy (pierwsza jest Mass Effect 3). Wiedziałem, że Bitiwe o Kaer Morhen ktoś przypłaci życiem ale cały czas stawiałem na Eskela bądź, któregoś z przybyszy np. Letho czy Vernon ale nigdy bym się nie spodziewał, że CDP RED uśmierci Vesemira. To był moment gdzie w chwilę zapałzowałem grę i wszedłem na Wiedźmin wiki aby zobaczyć czy to nie przez moje decyzję. Jakie był mój smutek kiedy dowiedziałem się, że dla Vesemira jest przewidziana tylko śmierć. Z jednej strony był to zabieg, który wzbudził we mnie wściekłość i chęć zemsty, a z drugiej strony miałem za złe CDP że uśmiercili akurat jego.
Było mi cholernie żal Ciri bo musiała na to wszystko patrzeć jak skręcają kart Vesemirowi i sobie pomyślałem "No to koniec z Kaer Morhen, twierdza rozpadnie się i tyle będzie o niej słychać."
Większość gry szukamy Ciri ale tak naprawdę dopiero kiedy ją odnajdziemy akcja nabiera takiego tępa, że aż nie chce się go zwalniać. Najbardziej podobały mi się te podróże z Avallac'h'em tylko szkoda, że zostały potraktowane tak po macoszemu.
A i pozostaje jeszcze jedna kwestia. Krwawy Baron. Jaka to jest tragiczna postać. Nie, że tragiczna, że zła tylko, że nieszczęśliwa i ponura. Mężem może za dobrym nie był ale mimo wszystko. Trochę to zadanie spieprzyłem bo gość się powiesił i nie maiłem sava z sprzed tego kluczowego wyboru, który do tego doprowadził, ale teraz rozwiąże to inaczej. Tak czy inaczej ten wątek jest boski i szkoda, że jest na samym początku bo później ma się wrażenie, że wszystko inne to takie bardziej płytkie.

spoiler stop

Optymalizacja

Nie wiem czemu były takie narzekania. Co prawda mam już połataną wersję bo 1.31 (GOTY) ale na RX 470 4G mam wszystko na ULTRA (woda i cienie na wysokie oraz bez HW) wszystko inne włączone i gra nie spada poniżej 50 fpsów. Włączyłem również ograniczenie do 60 klatek bo mój monitor ma tylko 60Hz. Po za tym grafika wygląda przecudnie, a najbardziej podczas zachodów słońca. Często zatrzymywałem się i podziwiałem widoki.

Dodatki

Nie chce mi się pisać osobnych komentarzy więc umieszcze to tutaj.

Serca z Kamienia

Mistrzostwo pod względem postaci. Zarówno

spoiler start

Gaunter o'Dim

spoiler stop

jak i

spoiler start

Olgierd von Everec

spoiler stop

są napisani po mistrzowsku. Chylę czoła przed scenarzystami owych postaci.
Tu również pojawią się spoilery więc ukrywam.

spoiler start

Fabularnie dodatek miażdży wszystko co do tej pory widziałem i tak uważam, że jest ciut lepszy niż podstawka. 3 prośby, które ma wykonać Geralt są naprawdę interesujące i posiadają dość zawiłą historię. Aczkolwiek jeśli chodzi o wesele z Shani to miałem nadzieję, że to Geralt z nią pójdzie i będzie się bawił (bo co by nie mówić na mistrzu jest trochę sztywny), a nie żaden Witold von Everec, który miał chrapkę na Shani. Po za tym uważam ten dodatek za wyznacznik "Jak powinno tworzyć się płatne DLC".

spoiler stop


Fajnie również jest on wpleciony w historię i nie koliduje z niczym.


Krew i Wino

Tak pięknej krainy to dawno nie widziałem. Fajna odmiana od Velen czy Skelige gdzie ciągle pada deszcz. Zmiana klimatu na słoneczny to świetne posunięcie.
Ukrywam

spoiler start

Fabularnie może stoi niżej niż SzK ale za to imersją świata oraz postaciami, które się tam pojawiają rozwala wszystko co do tej pory widziałem. Jak zobaczyłem Regisa to zaniemówiłem i byłem rozradowany, że żyje. Nie sądziłem, że walka z wampirem jest tak trudna ale mega satysfakcjonująca.

spoiler stop


Dodatek również uzupełnia całą grę i nie ma co się o nim rozpisywać bo i tak już za dużo wyszło

A bym był zapomniał.

spoiler start

Nie wiem jak można woleć Yen od Triss. Przecież ta pierwsza to taka zołza, że masakra. Już w podczas czytania sagi mnie irytowała ale tu przeszła samą siebie. Nawet jak będę grał 50 raz to i tak wybiorę Triss. Po za tym nie potrafił bym jej odmówić i z nią zerwać. Nie po tym co przeszliśmy razem przez 3 części Wiedźmina.

spoiler stop

Długo się zastanawiałem nad oceną bo mimo wszystko gra nie ustrzegła się błędów, ale po za tym zaoferowała coś czego nie było i pewnie jeszcze długo nie będzie.
Myślałem na 9.5/10 ale to by było zbyt krzywdzące i postanowiłem dać 10/10. Gra mnie wciągnęła na ponad 100h i szykuje się drugie tyle więc maksymalna nota jest usprawiedliwiona.
Zadaje sobie sprawę, że większość osób tego nie przeczyta ale musiałem to napisać bo tą grę...ba tą trylogię zapamiętam do końca życia.

PS. Prawie zapomniałem
Pożegnanie Geralta z graczami było tak wymowne i piękne, że również pomoczyłem oczy.

spoiler start

Po rozmowie z naszym przyjacielem-wampirem to spojrzenie Geralta w stronę gracza było piękne i to chyba jedno z najlepszych pożegnań jakie widziałem. Pierwszy raz widziałem aby protagonista spojrzał się w kamerę i uśmiechnął się w stronę gracz

spoiler stop

.

post wyedytowany przez Crod4312 2016-10-08 12:38:05
11.10.2016 21:07
odpowiedz
5 odpowiedzi
Taishan90
12
Legionista
9.5

Dokładnie 50h zajęło mi przejście Wiedźmina z dwoma dodatkami na trudnym poziomie. Świetna przygoda polecam każdemu.

12.10.2016 13:58
odpowiedz
Nyklon
0
Junior

Mi zajęło przejście Wiedźmina z dodatkiem na poziomie najwyższym dwa miesiące ale i tak jestem z siebie dumny bo wcale nie było tak prosto jak by się mogło wydawać ;-)

12.10.2016 23:28
odpowiedz
Econochrist
96
Nadworny szyderca

Chciałem wrócić po kilku miesiącach do gry i dzisiaj po instalacji patcha 1.31 wywala mi takie coś:
"Error [content0]game\gameplay\alchemy\alchemymanager.ws(196): Could not find function 'GetUnusedMutagensCount'
Error [content0]game\gameplay\alchemy\alchemymanager.ws(270): Could not find function 'RemoveUnusedMutagensCount'
Error [content0]game\actor.ws(3731): Function 'RemoveAllNonAutoEffects' does not take 2 param(s)
Error [content0]game\vehicles\horse\horsecomponent.ws(189): Function 'GetCategoryDefaultItem' does not take 1 param(s)
Error [content0]game\gui\hud\modules\hudmoduleradialmenu.ws(615): Could not find function 'ShouldUseInfiniteWaterBolts'
Error [content0]game\gui\menus\charactermenu.ws(253): Could not find function 'GetFirstUnusedMutagenByName'
Error [content0]game\gui\menus\charactermenu.ws(708): Could not find function 'GetUnusedMutagensCount'
Error [content0]game\gui\menus\charactermenu.ws(721): Could not find function 'GetUnusedMutagensCount'
Error [content0]game\gui\menus\charactermenu.ws(734): Could not find function 'GetUnusedMutagensCount'
Error [content0]game\gui\menus\charactermenu.ws(1093): Could not find function 'MoveMutagenToSlot'
Error [content0]game\gui\menus\listbasemenu.ws(186): Could not find function 'GetUnusedMutagensCount'
Error [content0]game\gui\menus\alchemymenu.ws(62): Could not find function 'GetAlchemyFilters'
Error [content0]game\gui\menus\alchemymenu.ws(126): Could not find function 'SetAlchemyFilters'
Error [content0]game\gui\menus\alchemymenu.ws(189): Could not find function 'AddExpandedAlchemyCategory'
Error [content0]game\gui\menus\alchemymenu.ws(193): Could not find function 'RemoveExpandedAlchemyCategory'
Error [content0]game\gui\menus\alchemymenu.ws(307): Could not find function 'GetExpandedAlchemyCategories'
Error [content0]game\gui\menus\craftingmenu.ws(103): Could not find function 'GetCraftingFilters'
Error [content0]game\gui\menus\craftingmenu.ws(170): Could not find function 'SetCraftingFilters'
Error [content0]game\gui\menus\craftingmenu.ws(266): Could not find function 'AddExpandedCraftingCategory'
Error [content0]game\gui\menus\craftingmenu.ws(270): Could not find function 'RemoveExpandedCraftingCategory'
Error [content0]game\gui\menus\craftingmenu.ws(474): Could not find function 'GetExpandedCraftingCategories'
Error [content0]game\gui\menus\glossarybestiarymenu.ws(103): Could not find function 'AddExpandedBestiaryCategory'
Error [content0]game\gui\menus\glossarybestiarymenu.ws(107): Could not find function 'RemoveExpandedBestiaryCategory'
Error [content0]game\gui\menus\glossarybestiarymenu.ws(162): Could not find function 'GetExpandedBestiaryCategories'
Error [content0]game\gameplay\ability\playerabilitymanager.ws(623): Function 'SetItemStackable' does not take 2 param(s)
Error [content0]game\gameplay\ability\playerabilitymanager.ws(4031): Could not find function 'RemoveUnusedMutagensCountById'
"
Miał ktoś może coś takiego?
Mam wgranych kilka modów ale powyłączałem je i guzik pomogło.

13.10.2016 00:36
odpowiedz
gothmok
140
Generał

Miałem to samo "Error [content0]game" itp. Samo wywalenie moda nie wystarcza musisz usunąć cała grę i jeszcze raz pobrać z GoG-a plik Witcher 3:Wild Hunt 1-31(gog-52) po pobraniu sam zacznie instalować ci wszystkie dodatki i darmowe dlc.

13.10.2016 06:53
odpowiedz
wiedzmin22
14
Legionista

Witam wszystkich, mam następujące pytanie. Kupiłem edycję
goty i chciałbym zainstalować i grać ale bez rejestracji na gog. Czy ten patch ostatnio wydany 1.30 czy 1.31 jest niezbędny do prawidłowego działania gry, czy wystarczą te patche, które są dołączone na płytach. Dzięki za odpowiedź.

17.10.2016 18:55
-1
odpowiedz
DDDyziak
2
Legionista
9.0

Żeby wszsystko zebrać i wszędzie być można się nałazić.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze