Wiedźmin 3: Dziki Gon [PC]

The Witcher 3: Wild Hunt. Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowi silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 3: Dziki Gon data premiery gry na PC:

19 maja 2015 ( światowa data premiery )

19 maja 2015 ( data wydania w Polsce )

19 maja 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 3: Wild Hunt:

The Elder Scrolls V: Skyrim
Risen 2: Dark Waters

RPG, TPP, fantasy, książki, sandbox, polskie, crafting, RPG akcji

Wiedźmin 3: Dziki Gon to trzecia odsłona popularnej serii cRPG opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Grę wyprodukowało studio CD Projekt RED, czyli zespół odpowiedzialny również za dwie poprzednie części.

Ponownie wcielamy się w znanego z wcześniejszych odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na królestwa północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami. Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu różnymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Różne rejony świata oferują swoje własne mini gierki (np. zawody w rzucaniu nożami) ze specjalnymi nagrodami, choć jednocześnie ich ukończenie nigdy nie jest wymagane dla dalszego rozwoju fabuły.

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin oferuje sporą swobodę rozwoju postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że zagrożona przez ataki bandytów wioska kompletnie się wyludni. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w The Witcher 2: Assassins of Kings. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co prawie pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania – zobaczymy je podczas podróży do kilku małych, osobnych lokacji, jak np. zamek w Wyzimie. Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu oraz szybka podróż. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 15 minut.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło walk z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma główny i alternatywny sposób działania. Przykładowo, używając znaku Igni drugiego typu z ręki Geralta bucha ogień ciągły, a w przypadku znaku Ydren postawiona na ziemi pułapka nie tylko spowalnia wszystkich przebywających w niej nieprzyjaciół, ale dodatkowo zadaje im obrażenia.

Podczas starć wykorzystujemy w dużym stopniu otoczenie, np. możemy telekinetycznie uderzyć w gniazdo os, które zaatakują wrogów. Natomiast jeżeli zwrócą się w naszą stronę - spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwalają również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą też rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.4 / 10 na podstawie 7183 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.7 / 10 na podstawie 22427 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie (PC)

"W wersji na komputery osobiste problem długich czasów doczytywania wydaje się praktycznie niedostrzegalny, przeciwnie niż w edycji na PS4, w której przypadłość ta nie została zauważalnie poprawiona nawet w łatce 1.02. Choć gra próbuje trochę maskować wczytywanie lokacji komiksowym przerywnikiem przypominającym przebieg fabuły, loadingi na konsoli istotnie mogą doskwierać – są zależne od odległości, jaką chcemy przebyć. Dwa położone niedaleko siebie drogowskazy dały wynik niecałych dwudziestu sekund, ale dotarcie z Białego Sadu w okolice Novigradu to nawet minuta oczekiwania z ekranem ładowania. Szybka podróż na PC, z grą zainstalowaną na zwykłym dysku HDD, zajmuje mniej niż piętnaście sekund – nie jest to więc zbyt wielka uciążliwość, a problem znika zupełnie podczas grania z dysku SSD – ładowanie trwa wtedy dosłownie moment."  więcej

Tajemnica zakończenia Wiedźmina 3 - czy tylko jeden finał jest kanoniczny?

Tajemnica zakończenia Wiedźmina 3 - czy tylko jeden finał jest kanoniczny? [9:02]

Na tropie przeznaczenia Wiedźmin 3: Dziki Gon oferuje 3 różne zakończenia historii Ciri i Geralta. Wiemy jednak, że powstaną kolejne gry w tym świecie - czyżby tylko jedno zakończenie było kanoniczne? Oto teoria, w której podążamy śladem wróżb i przeznaczenia, od którego nie da się uciec. Program zawiera liczne spoilery!

3:43

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

dziennik dewelopera - potwory (PL)

4:43

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

A Night to Remember (PL)

4:14

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Piosenka Priscilli w 7 językach

komentarze czytelników (7505)


krzycho19  2015-06-28 - 15:39

36 zakończeń, mówiąc o "36 stanach, w jakich gracze mogą zostawić świat Wiedźmina 3", ale ile dokładnie gdy wziąć pod uwagę każdy szczegół ?, gdy przy liczeniu ich liczba przekroczyła 300, sami twórcy - przedstawiciele studia przestali sobie zawracać tym głowę.

sickrabbit  2015-06-28 - 17:13

Wiedźmin 4 powstanie, to pewne. Niepewne jest tylko , które z zakończeń będzie kontynuowane. mówi się o tym złym zakończeniu, bo jest najbardziej związane z fabułą. Oznacza to, ze prawdopodobnie nie zagramy już Geraltem, który zrozpaczony został bez mieczy, gdy zbliżały się potwory ale nie jest to przesadzone, ze zginął. twórcy zostawili sobie furtkę, więc wszystko jest możliwe. Pewnie nie wcześniej niż za 3-4 lata się dowiemy, bo teraz Cyberpunk al sukces kasowy W3 może coś przyspieszy. Najważniejsza jest jakość, byle dawkowali newsy, trailery i gameplay'e i będzie ok.

lech2x  2015-06-28 - 18:24

poszła ta gra komuś na Intel Core i3 ?

chopmaz  2015-06-28 - 20:21

lech2x Ja mam Core i3 4150, gtx 660 i śmiga na średnich

Zdzichsiu  2015-06-28 - 20:52

@sickrabbit Geralt nie mógł zginąć ;) Sapkowski w Sezonie Burz daje do zrozumienia, że za czasów młodej Nimue Geralt dalej żyje. Chociaż oczywiście każdy może to inaczej zinterpretować.

Kniferiusz  2015-06-28 - 22:06

Pójdzie mi na AMD hd 6950 ? (o procesor się nie martwię)

sickrabbit  2015-06-28 - 23:03

@Zdzichsiu Gra nie jest bezpośrednio związana z fabułą książek Sapkowskiego, jest raczej kontynuacją więc wszystko zależy od scenarzystów Wieśka

mubio1888  2015-06-28 - 23:05

Czy ma ktoś z was wykrzynik z misją niedaleko kasztelu wrońce na takim małym stawku? nikogo w tym miejscu nie ma a jest wykrzyknik, czy to bug?

krzycho19  2015-06-29 - 06:42

Uwaga spoiler. gdyby była kontynuacja można by to tak rozwiązać po złym zakończeniu aby Ciri i Geralt żyli: w złym zakończeniu nie ma pokazane jednoznacznie że Ciri umiera, więc uda jej się przeżyć, w chwili gdy Geralt siedzi załamany i widać, że nawet nie chce mu się walczyć z zbliżającymi się potworami, w tym momencie pojawia się Ciri i wybija potwory, ratuje Geralda - tak mógł by rozpocząć się Wiedźmin 4. jednak do każdego zakończenia trzeba by chyba zrobić oddzielny wstęp.

Rumcykcyk  2015-06-29 - 12:10

Pograłem całą niedziele i powiem że gierka wciąga nieziemsko, zadania poboczne to petarda, jak i ogólne widoki krajobrazu. Emocje też towarzyszą podczas pokonywania np wiverny gdzie poziom mój to 5 a jej 14, później drop itemków może się podobać. Co można powiedzieć o świecie to to że żyje gdzie np w DA:I świat był sztywny i pusty, niby otwarte tereny a mapkę odkrywało się od ściany do ściany.

duncan777  2015-06-29 - 19:05

Może mi ktoś pomóc z zadaniem "Miecze i pierogi", nie mogę nigdzie znaleźć ochroniarza dla Hatorriego, na mapie również nie ma znacznika. Co robić ???

radeoonr9  2015-06-29 - 19:42

Może ktoś pomóc i powiedzieć gdzie znaleźć ulepszenia szkoły kota poziom 3

ps4_gamer  2015-06-29 - 23:19

Może mi ktoś powiedzieć gdzie mogę znaleźć arcymistrza platnerstwa? Jak chcę wykuć mistrzowską zbroję u Fregusa w kasztelu to pokazuje się że ma za niski poziom. Wykonałem questa "mistrz platnerstwa" ale jego żona wyjechała.

warass  2015-06-29 - 23:32

Fergus nie jest mistrzem płatnerstwa, tylko pomocnica Yoana

ps4_gamer  2015-06-30 - 00:58

a czy jest jeszcze jakis mistrz? Bo ta pomocnica zniknela po wykonaniu questa z Fredusem

Lejzo  2015-06-30 - 05:56

Wuec skopales tego questa. Nie wiem czy nie straciles mozliwosci. Fergus moze Ci co najwyzej jakis patyk wystrugac:D. Szukaj Jej.. ale nie mam pojecia czy znajdziesz.

radeoonr9  2015-06-30 - 09:41

Może ktoś pomóc nie mogę wczytać zapisu wyświetla ze musze mieć zainstalowane wszystkie Dlc a tak się składa że mam

jęczmienię  2015-06-30 - 09:44

Co tam Wieśman, BeamDog szykuje BIG NEWS, licznik już bije. Zdaje się że zapowiada się kolejny EE!!! Osobiście obstawiałbym na Icewinda II :) http://www.baldursgate.com

ZelkaZelka  2015-06-30 - 15:55

mam ten sam problem na ps4 co radeoonr9 nie mogę załadować gry krzyczy że do uruchomienia potrzebne są dodatki pomimo że są zainstalowane?!? Ktoś coś?

polakcebulak  2015-06-30 - 16:54

Wszystko wyszło świetnie, ale fabuła jest naprawdę bardzo i to bardzo słaba. Grywalnością przebija poprzednie części, niestety historią nawet na metr się do nich nie zbliża. Zerżnięty z książek wątek poszukiwania Ciri i wojny z Nilfgaardem a na koniec fatalne zakończenie = DNO. 5/10