Wiedźmin 3: Dziki Gon [PC]

The Witcher 3: Wild Hunt. Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowy silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 3: Dziki Gon data premiery gry na PC:

19 maja 2015 ( światowa data premiery )

19 maja 2015 ( data wydania w Polsce )

19 maja 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 3: Wild Hunt:

The Elder Scrolls V: Skyrim
Elex
Risen 2: Mroczne wody

RPG, TPP, fantasy, książki, sandbox, detektywistyczne, polskie, crafting, RPG akcji

Wiedźmin 3: Dziki Gon (The Witcher 3: Wild Hunt) na komputery osobiste to trzecia odsłona popularnej serii gier RPG akcji opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Tytuł wyprodukowało studio CD Projekt RED, czyli zespół odpowiedzialny również za dwie poprzednie części – Wiedźmina z 2007 roku i Wiedźmina 2: Zabójcy Królów z 2011 roku.

Produkcja w wersji na PC-ty nie odbiega zawartością od konsolowych wydań, ale użytkownicy „blaszaków” otrzymali kilka niedostępnych na pozostałych platformach sprzętowych elementów. Przede wszystkim mogą oni cieszyć się najwyższą możliwą jakością oprawy graficznej oraz animację na poziomie 60 klatek na sekundę. Oczywiście, by korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw, potrzebny jest odpowiednio mocny komputer.

Drugim elementem, którego nie znajdziemy na konsolach są modyfikacje. Studio CD Projekt RED udostępniło w sierpniu 2015 roku zainteresowanym osobom oficjalne narzędzia moderskie, umożliwiające m.in. dowolne zmienianie obiektów, statystyk i nie tylko. Zaowocowało to m.in. tymi modami.

Fabuła

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC Windows ponownie wcielamy się w znanego z wcześniejszych odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na Królestwa Północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami.

Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu różnymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Biały Wilk może też oddać się rozgrywce w karcianego Gwinta, który jest odrębną grą w grze.

Mechanika

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin na PC Windows oferuje sporą swobodę rozwoju postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że opuszczona przez wieśniaków osada znów się zaludni po wytępieniu bandytów lub potworów. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w Wiedźminie 2. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co prawie pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania – zobaczymy je podczas podróży do większych hubów lub mniejszych lokacji (Kaer Morhen, wyspy Skellige, Biały Sad i zamek w Wyzimie). Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu oraz szybka podróż. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 15 minut.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło walk z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma główny oraz alternatywne sposoby działania. Przykładowo, używając znaku Igni drugiego typu z ręki Geralta bucha ogień ciągły, a w przypadku znaku Ydren postawiona na ziemi pułapka nie tylko spowalnia wszystkich przebywających w niej nieprzyjaciół, ale dodatkowo zadaje im obrażenia.

Podczas starć wykorzystujemy w dużym stopniu otoczenie, np. możemy telekinetycznie uderzyć w gniazdo os, które zaatakują wrogów. Natomiast jeżeli zwrócą się w naszą stronę - spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwalają również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą też rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Wersja językowa

Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC Windows został wydany w pełnej polskiej wersji językowej. Swoich głosów bohaterom użyczyli tacy aktorzy i aktorki jak Jacek Rozenek (Geralt), Beata Jewiarz (Yennefer), Anna Cieślak (Ciri), Agnieszka Kunikowska (Triss) czy też Jacek Kopczyński (Jaskier).

Inne

Produkcja studia CD Projekt RED okazała się jedną z najlepszych gier najlepszych gier 2015 roku. Tytuł zebrał bardzo pochlebne recenzje w mediach, dzięki czemu załapał się do zestawienia najlepiej ocenianych produkcji w serwisie Metacritic. Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył też szereg nagród i wyróżnień, w tym tytuł gry roku na galach The Game Awards 2015 i Golden Joystick Awards 2015. Również w Polsce projekt doczekał się wielu wyróżnień – od tytułu „Kreatora Kultury”, przyznanego przez tygodnik Polityka oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, przez dwa wyróżnienia Empiku, po najważniejszą nagrodę w plebiscycie Gra roku 2015 według czytelników GRY-OnLine.pl.

W parze z licznymi wyróżnieniami, poszła również świetna sprzedaż. W ciągu pierwszych sześciu tygodniu obecności gry na rynku, rozeszło się ponad 6 milionów egzemplarzy. Natomiast do końca 2015 roku sprzedano w Polsce 375 tysięcy sztuk (wraz z dodatkiem Serca z Kamienia).

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.4 / 10 na podstawie 16122 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.7 / 10 na podstawie 22427 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8/8.1 64-bit

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie (PC)

"W wersji na komputery osobiste problem długich czasów doczytywania wydaje się praktycznie niedostrzegalny, przeciwnie niż w edycji na PS4, w której przypadłość ta nie została zauważalnie poprawiona nawet w łatce 1.02. Choć gra próbuje trochę maskować wczytywanie lokacji komiksowym przerywnikiem przypominającym przebieg fabuły, loadingi na konsoli istotnie mogą doskwierać – są zależne od odległości, jaką chcemy przebyć. Dwa położone niedaleko siebie drogowskazy dały wynik niecałych dwudziestu sekund, ale dotarcie z Białego Sadu w okolice Novigradu to nawet minuta oczekiwania z ekranem ładowania. Szybka podróż na PC, z grą zainstalowaną na zwykłym dysku HDD, zajmuje mniej niż piętnaście sekund – nie jest to więc zbyt wielka uciążliwość, a problem znika zupełnie podczas grania z dysku SSD – ładowanie trwa wtedy dosłownie moment."  więcej

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon

Nowa gra na plus czy na minus? Testujemy New Game Plus do Wiedźmina 3: Dziki Gon [9:05]

Wilki na 32 poziomie? Uuuuu... New Game Plus zamyka serię darmowych DLC do Wiedźmina 3. Ten długo wyczekiwany dodatek pozwala rozegrać całą grę znacznie mocniejszym bohaterem i zmierzyć się z mocniejszymi potworami. Niestety, poza nowymi liczbami nowości tutaj jest mało a system rozwoju postaci nie nadaje się do "munchkinowania". Komentarz tvgry.pl!

9:46

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Be a Pro with ESL #2 (PL)

4:43

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

A Night to Remember (PL)

2:30

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Epic Year for the Witcher

Dragon Knight

Dragon Knight

Zagraj za Darmo!

Battle Knight

Battle Knight

Zagraj za Darmo!

World of Warcraft: Legion - Pre-order Pack - PC - 147,99 zł

kup w sklepie

PC 147,99 zł

Dragon Age: Inkwizycja - PC - 52,90 zł

kup w sklepie

PC 52,90 zł

World of Warcraft: Legion Edycja Kolekcjonerska - PC - 289,90 zł

kup w sklepie

PC 289,90 zł

Komentarze Czytelników (8704)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
01.05.2016 16:19
-1
odpowiedz
zwiros18
0
Legionista

wiedżmin 3 ma epicką fabułe i zajebiście się eksploruje naprawde nie ma co wracać do 2 grać tylko w 3 ta gra to gra roku i jestem dumny że polacy mogoł zrobić taki ogromny hit i jedną z najlepszych gier w jaką grałem

01.05.2016 22:02
odpowiedz
MA1L0
14
Legionista
10

Wiedźmin staph ja muszę się uczyć do sesji a teraz mija 10h prawie non stop grania i ciągle mam mało. Ta gra wciąga dzięki zajebiście prowadzonej fabule, grafice, postaciach, dobrego polskiego dubbingu no i czuć tą taką "swojskość". Gra zasługuję na coś więcej ale mogę dać tylko 10 ;\

01.05.2016 23:18
-1
odpowiedz
Mario4
26
Centurion

No a co do fabuły i ogólnej grywalności, bo tak tylko w komentarzu na optymalizacji się skupiłem to muszę przyznać że naprawdę wciąga ja zawsze początkowo jak miałem grać takie "opory" chodzi o to że wolałem sobie obejrzeć jakiś film itp. ale jak włączyłem wiedzmina i zacząłem grać to zaczynałem o 10 rano a kończyłem o 12 następnego dnia :D

02.05.2016 00:41
-1
odpowiedz
CruelRumcajs
0
Legionista

Świetna gra, świetne studio z którego powinny brać przykład inne. Mają moje serce i portfel.

04.05.2016 21:47
-1
odpowiedz
1 odpowiedź
Chromecrime
10
Legionista

Czy tylko mnie brakuje designu zbroi z W2? Tutaj każda zbroja wydaje się taka... zwykła? Najładniejsze są chyba wojskowa kurtka - początkowa, oraz Wilka z DLC, a jak patrzę na taki np. mistrzowski rynsztunek niedźwiedzia... nie robi zbyt dużego wrażenia jak na jedną z najlepszych zbroi w grze. Jak sobie tylko przypomnę większość zbroi z W2 to aż tęsknię - temerskich pasów, elfia, ze skóry Kejrana, Bratobójcy - świetne kaptury. A jak pomyślę o zbroi z Drauga albo Vranów, toż to istny majstersztyk :D
Aczkolwiek W3 wymiata pod każdym innym względem, system walki, eksploracja, możliwości - miażdży wszystko inne :D

05.05.2016 08:37
-1
odpowiedz
okoanielskie
1
Legionista

Wiedźmin 3 jest najlepszy z pośród wszystkich gier. Najlepsze jest to, że w końcu zdajesz sobie sprawę, że te zadania dla innych ludzi (itp.), już robisz nie dla doświadczenia tylko pod wpływem empatii. Tak bardzo jesteśmy już utopieni w tym społeczeństwie.

09.05.2016 06:57
-1
odpowiedz
New0shad0w
0
Legionista

Super gra. Grafika jest bardzo dobra. Tak samo jak fabuła, którą można olać i wykonywać zadania poboczne. Dużo ciekawych postaci, każda ma coś wyjątkowego. Wielki świat, który można eksplorować. Do tego mamy masę ustawień. Naszą postać możemy rozwijać na wiele sposobów.
+Grafika
+Postacie
+Fabuła
+ Ulepszenia broni i postaci
-Optymalizacja

11.05.2016 19:16
-1
odpowiedz
Ko-o-ast-y
27
Pretorianin

Niestety, trzeba będzie poczekać aż sobie zagram :(

post wyedytowany przez Ko-o-ast-y 2016-05-11 19:26:15
12.05.2016 18:14
-3
odpowiedz
amchannel
0
Legionista

Hejka,
Własnie katuje w Wiedźmina 3 Serca z Kamienia: Nowa gra plus lvl 39 :) Jestem w domu rybaka Wojciecha. Podsyłam filmik jak by ktoś chciał zobaczyć [link]

14.05.2016 22:30
odpowiedz
dagor0601
0
Legionista

Najlepsza gra RPG, i koniec kropka. Aż stary poczciwy Gothic mi się przypomniał :)

16.05.2016 22:04
-2
odpowiedz
3 odpowiedzi
Multi56
5
Legionista

Pójdzie?
Intel core i3 2100 4x3.10 Ghz
8gb Ram
GeForce 9800 GT dx11
Win 7
Dodam ze gtav chodzi :p

18.05.2016 03:48
odpowiedz
3 odpowiedzi
strelnikov
75
Senator

huh - nie jest dobrze, 18 maja 2016, rok bez jednego dnia po premierze minął a niestety finalizuję grę ... właśnie koniunkcję sfer przyszło mi oglądać -) Szczerze powiedziawszy nie wiem w co teraz będę mógł zagrać - czekam praktycznie tylko na Dishonored2 i względnie Tides of Numenera ale po wcześniejszym WL2 od tego samego producenta to raczej jestem pełen niepokoju niż nadziei. No nic - wszystko ma swój początek i koniec - wreszcie dostałem produkcję po zakończeniu której mogę spokojnie już nie grać w inne gry gdyż i tak żadna nie zbliży się w realiach przygody do poziomu TW3 więc pewnie niewiele stracę -) obym się mylił -) (ale na ostatnie 25 lat może 4, max 5 gier fabularnych mnie wzruszyło więc nie jest to żaden "wynik"). Naprawdę pełen szacunek dla twórców TW3 - ostatni raz chyba w F2 tak dobrze mi się grało (nie liczę symulatorów i taktycznych gier wojennych oczywiscie).

19.05.2016 03:07
-1
odpowiedz
strelnikov
75
Senator

no i stało się - niestety ukończyłem TW3 a mam postać obecnie na poziomie 40. Zrobiłem praktycznie wszystko co można było w TW3 zrobić oraz sfinalizowałem rozgrywkę główną - jeśli o finale w tym wypadku w ogóle można mówić, to jest raczej zakończenie jednej przygody będące widzę rozpoczęciem następnej (a dodatkowo prowadziłem jeszcze dwie inne: testową i kolejną będącą zaprzeczeniem dla rozgrywki głównej, czyli 100% inne zachowanie postaci w swiecie gry) - smutno mi samemu w Kaer Morhen, w realu też mi smutno z tego powodu gdyż wiem, że chwila dłuższa minie nim będę mógł w coś "na poważnie się wkręcić" - widzę Alt3ir miał takie samo odczucie więc pewnie nie jesteśmy w nim osamotnieni - na myśl o innej grze tak średnio mam ochotę -) widzę, że to duży plus, nie ma co tracić czasu w życiu na przeciętności więc także i ta refleksja pokrywa się z moimi obecnymi odczuciami w temacie rozrywki elektronicznej.

no właśnie zastanawiałem się czy nie wrócić i zagrać raz jeszcze w ME lub właśnie Mafie (pierwszą) - i w tym zakresie mam zbieżne odczucia z Twoimi.

paul181818 -->
F2 to oczywiście Fallout 2 jak już Gerr zdążył wyjaśnić powyżej -)

EDIT:
o - dodatek nowy do TW3 niebawem - no to już wiem w co zagram - dobre a chwilę temu jeszcze się martwiłem - no może Jaskółeczkę odnajdę -)

post wyedytowany przez strelnikov 2016-05-19 03:11:03
19.05.2016 07:41
-1
odpowiedz
scorpionq997
13
Legionista

Sto lat Geralt! ;d

post wyedytowany przez scorpionq997 2016-05-19 07:41:24
21.05.2016 05:49
odpowiedz
strelnikov
75
Senator

hm... dziwne - doprowadziłem do końca dwie inne rozgrywki, które prowadziłem i widzę zupełnie inne zakończenia gry (w wypadku rozgrywki testowej musiałbym wracać zbyt wiele w fabule wstecz aby sprawdzić czy nie ma jeszcze innego więc zaraz to wygoogluję) - widzę zę Cirilla wcale nie musi wchodzić w portal a może zostać cesarzową (logicznie się zgadza z podejmowanymi w grze decyzjami będącymi zaprzeczeniem dla głównej rozgrywki którą prowadziłem). Do tego na bazie rozgrywki testowej w której nie dokonałem zamachu na Radowida a wcześniej byłem sprzymierzeńcem jego w walce z Lożą ten świr wygrywa wojnę z Emhyrem (lol) co ma wpływ (jak domniemam) na finał także gdyż widzę, że on także może wygrać wojnę (co ma tragiczne raczej skutki).

Natomiast istnieje zakończenie nie pokazujące dalszych losów Geralta i to mnie dziwi nawet bardzo - w jednym z zakończeń zostałem z Triss Merigold więc zakładam, że w innym mogę zostać z Yennefer ale rozumiem trzecim możliwym dla Geralta jest takie ze zostaje sam - ba - nawet nikt o tym nie wspomina więc jakby tego nie było, kończy się na informacji o Ciri i już.

Podsumowując:
- jeśli chodzi o Cirillę to widzę ze może wejść do portalu lub zostać cesarzową więc zakładam i trzecią możliwość (którą sprawdzę zaraz acz zabiera to dłuższa chwilę rozgrywki)
- jeśli chodzi o Geralta to widzę ze może zostać z Triss (zakładam więc, że tak samo może zostać z Yen ale nie chce mi się już ciągnąć rozgrywki testowej z wyborami wpływającymi na uwiedzenie tej pani -) ale czyżby trzecim zakończeniem dla Geralta jest - jak rozumiem - niedopowiedzenie jego historii lub należy domniemać, że zostaje sam czy co nie wiem
- jeśli chodzi o królestwo to widzę ze Emhyr jak i świr Radowid mogą wygrać konflikt więc zakładam, że tak samo któryś ze spiskowców (pewnie Dijkstra jeśli nie wtrącimy się do jego mini-zamachu na przyjaciół co moralnie jest nie do przyjęcia jak dla mnie-) zaraz to sprawdzę

Znaki zapytania:
- dla zakonczenia gdzie Ciri zostaje cesarzowa w scenie gdy Ciri oddaje miecz Geraltowi wcześniej ten mówi jej, że wie gdzie go znaleźć ale ... w tej samej opcji może się wgrać zakończenie gdzie Geralt z Triss jadą do Koviru -)
- i dziwi mnie dlaczego wejście do portalu przez Ciri jest równoznaczne z jej śmiercią (Geralt później w ostatnim zadaniu używa tego sformułowania w rozmowie z wilkołakiem a to nie jest fakt tylko domniemanie - w sumie te B/W sceny w pamięci Ciri gdy zobaczyla biale zimno mogą być sugestywne acz jest to raczej lub może być smutek bądź tęsknota a nie śmierć, no nie wiem)
- w takim wypadku rozumiem też, że zakończenia dotyczące Geralta są dwa a nie trzy, no chyba że w trzecim (gdzie Jaskier na koniec nie wspomina nawet słowem o głównym bohaterze tej przygody) Geralt ginie (chodzi mi tutaj o inna sugestywną scena w misji "cos się kończy a coś zaczyna" gdzie po pokonaniu ostatniej z wiedźm zostaje w jej "domostwie", do którego zaczynają się zlatywać wszystkie potwory z bagien)

EDIT:
1. no jasne więc jest i trzecia możliwość dla Ciri właśnie wygooglowałem - w trzeciej możliwości widzę Ciri zostaje wiedźminką -) zaraz zobacz ile musiałbym się cofnąć w fabule rozgrywki testowej lub wgrać save game'a .
2. i tak mnie naszło - być może Avallach celowo prowadził Cirillę do białego zimna acz nie wcelu aby je pokonać a np. "złożyć ofiarę ze starszej krwi"

post wyedytowany przez strelnikov 2016-05-21 06:05:29
21.05.2016 09:15
odpowiedz
1 odpowiedź
strelnikov
75
Senator

nie no jednak i w zakończeniu, w którym Ciri zostaje cesarzową także wchodzi w portal ... więc nie wiem na jakiej podstawie z niego wychodzi - innymi słowy misja finalna na Undvik jest praktycznie zawsze taka sama - no przynajmniej w 2 zakończeniach, które sprawdziłem jak i trzecim a ostatnim możliwym jak widziałem na YT (to w którym Ciri zostaje nadal wiedźminką) .

co do Geralta to widzę, że nie ginie nawet po wgraniu questu "coś się konczy a coś zaczyna" na bagnach i walce z ostatnią z wiedźm pomimo sugestywnej sceny końcowej gdyż jego losy są powiązane albo 1) z Triss czy Yen albo 2) zostaje na szlaku sam "wypełniając zadania" albo 3) w ogóle zostaje pominięty w opisie końcowym (acz trudno przyjąć aby zginął gdyż po zakończeniu gry na bagnach miałem info w podsumowaniu rozgrywki, że Geralt spędza miło czas z Triss w Kovirze)

Cala gra super - ale misja Tedd Deireadh, Czas Konca powinna być bardziej złożona i zawierać przynajmniej 3 różne animacje - nie rozumiem dlaczego scena przy portalu jest zawsze taka sama, sprawdziłem teraz dwa razy i obojętne jakie nie byłoby zakończenie to jednak Ciri wchodzi zawsze do portalu - a gdy wraca (zakładam że wygrywa więc z białym zimnem przynajmniej w opcji gdy zostaje cesarzową i pewnie gdy zostaje dalej wiedzimnką) nic na temat tej wizyty nie mówi więc cóż ... jakby jej tam nie było (oczywiście pytanie pozostaje jak wróciła ale - umie podróżować między światami więc to retoryczne pytanie jest-)

21.05.2016 10:26
odpowiedz
DarkoGames
0
Junior


post wyedytowany przez DarkoGames 2016-05-21 10:27:33
22.05.2016 06:27
1
odpowiedz
strelnikov
75
Senator

sebogothic -->

Dokładnie mam podobne odczucie - zakończenie w TW3 jest niedopracowane a raczej nie daje satysfakcji z prowadzonej wcześniej rozgrywki i jest niewspółmiernie "płytkie" w porównaniu z zawartością gry gdzie każdy quest czy zadanie potraktowano jako oddzielną większą czy mniejsza historię dziejącą się w okreslonym miejscu i czasie a mającą swoj wpływ na kształtowanie przyszłości (w skali lokalnej czy globalnej swiata gry).

Największym i podstawowym mankamentem zakończenia jest brak jakichkolwiek wyjaśnień co do motywów Avallacha (które są określone - jedynie my ich nie znamy i nawet nie poznamy kończąc rozgrywkę) nie wspominając więc już nawet o Eredinie w tym momencie. Praktycznie przyczyna będąca podstawą dla całej fabuły głównej nie zostaje wyjaśniona - wiemy tylko, że istnieje. Jest to wg mnie totalne nieporozumienie gdyż motywy te można byłoby odkryć na róźne sposoby.

Poznanie - w taki czy inny sposób - motywów Avallacha wyjaśniałoby przynajmniej "przyczynę dla której cała przygoda miała miejsce". Co więcej - poza wyjaśnieniem logicznym sensu gry - poznanie motywów Avallacha dawało podstawe do domniemania czy to tak naprawdę Eredin otruł Króla Olch czy być może któś mu w tym "świadomie pomógł" (jak wiemy Eredin podawał Królowi Olch lekarstwa przygotowywane przez nikogo innego jak właśnie Avallacha a z notatek czy wypowiedzi dostępnych w treści TW3 dowiadujemy się ze Avallach zwany był/jest w jego własnym świecie LISEM...)

Także Eredin podczas smierci mówi Geraltowi, że Avallach zwrócił ich obu (tj. Geralta i Eredina) przeciwko sobie lecz narracja wyjaśnia iż było to kłamstwo ... i co? Nic - na tym się kończy wyjaśnienie celu poszukiwań (obojętnie przez kogo) Cirilli i "konfliktu" pomiędzy Dzikim Gonem a Geraltem gdyż motywy Avallacha pozostaną nieznane a Eredin umiera niewiele lub raczej nic nie wyjaśniając...

22.05.2016 09:33
odpowiedz
Babagon
1
Legionista
9.5

Czy naprawdę trzeba pisać jaka ta gra jest dobra, jeżeli wystarczy wejść na Filmweb, gdzie ta gra po latach w końcu zdetronizowała Heroes 3.

22.05.2016 13:32
odpowiedz
soku1403
0
Junior

Główny wątek jest interesujący. Poza tym mnóstwo zadań pobocznych, które nie polegają wyłącznie na przejściu z miejsca na miejsce i zabiciu jakiegoś tam potworka, ale mają one głębszy sens. Ponadto świetnie zbudowany świat i nawiązania do literatury Sapkowskiego.

22.05.2016 13:42
odpowiedz
strelnikov
75
Senator

rewelacyjna gra tylko zakończenie nie daje satysfakcji - reszta to mistrzostwo świata, jedna z najlepszych przygód w wirtualnych światach.

22.05.2016 16:12
odpowiedz
Sewan
12
Centurion

Szkoda, że Shani nie pojawiła się w podstawce i nie mogła zostać ukochaną Geralta.

post wyedytowany przez Sewan 2016-05-22 16:18:55
22.05.2016 16:26
odpowiedz
2 odpowiedzi
Sewan
12
Centurion

Co sądzicie o tym zakończeniu? Jestem po sadze Sapkowskiego i chciałem stworzyć zakończenie pod Krew i wino.

spoiler start


-Wybrałem Triss
-Hjammar rządzi na Skellige
-Redania z Dijkstrą wygrywa wojnę
-Junior żyje i sponiewierają nim
-Keira żyje z Lambertem
-Ciri żyje na szlaku
-uratowałem dzieci z sierocińca
-Olgierd żyje

spoiler stop

23.05.2016 00:54
odpowiedz
1 odpowiedź
strelnikov
75
Senator

1. To Roche wychu**ł Geralta - nie jest to prawda gdyż Roche od początku przedstawiał jasno swoje plany wolnej Temerii, ba - poproszony o pomoc bez wahania udzielił jej Geraltowi (obrona KM) w chwili gdy Dijsktra stwierdził, że "nic nie jest Geraltowi winien i nie pomoże mu w obronie KM".
2. Co z tego gdy Skurwiel nadaj żyje - za swoje uczynki powinien być krótszy o głowę i nie dziwię się, że większość graczy wybrała takie rozwiązanie, acz Twoja zimna kalkulacja a raczej spokój robią w tym wypadku wrażenie -)

Sa tacy, dla których jest ok ze Radowid V Srogi zostaje władcą całego królestwa - to tak jakby w ogóle nie grali w TW3 - skoro popierają gościa, który wyjął magię spod prawa i założył grupę inkwizytorów wiecznego ognia zwaną łowcami czarownic, nie mówiąc o tym ze zdradził dotychczasowego sojusznika Kaedwen, zaatakował je zimą i przyłączył do swego królestwa mordując przy tym Henselta. Jak się jednak w tym zakończeniu dowiedzieć możemy był podobno taktycznym geniuszem, który skutecznie stawiał opór cesarzowi Emhyrowi finalnie go pokonując i przyłączając do swojego królestwa całą resztę północy. Dla mnie jest to najgorszy z możliwych wyborów - natomiast DJ. Dijsktra będzie władcą rozsądnym - za to zdobywającym władzę wskutek zamachu (co ma swoje konsekwencje) i nieokazanie pomocy Rochowi w tym momencie jest większym "kurestwem" jak pozostawienie Skurwiela przy życiu.

Dodatkowo wydaje mi się, że gra ma tylko jedno zakończenie (poparte fabułą mam na myśli) - te w których Cirilla zostaje cesarzową lub wiedzminką są zrobione "dodatkowo" ot aby mieć inne zakończenie jak tylko negatywne. Niestety nie wynikają z fabuły lub fabuła z nimi związana została tak potraktowana aby można ją było wyminąć (innymi słowy dwa dodatkowe zakończenia są wynikiem matematycznym, zakończenie negatywne ma swoje uzasadnienie w fabule gry niestety). Także motywy Avallacha nie zostały celowo wyjaśnione - gdyby zostały to wtedy zakończenia pozytywne traciły realny sens.

post wyedytowany przez strelnikov 2016-05-23 00:58:58
23.05.2016 22:38
odpowiedz
Gotfader1
5
Chorąży

Tyle że dokonując tego wyboru(o Skurwielu mówię) nie wiesz co się z nim stanie

24.05.2016 02:34
odpowiedz
strelnikov
75
Senator

Sewan -->

1. Z Nilfgaardem to i Geralt (tak czy owak) współpracuje a przynajmniej szuka z własnej intencji córki biologicznej nikogo innego jak Emhyra a to działanie jest zgodne z wolą właśnie cesarza, co więcej i co najważniejsze wiąże się takie działanie z możliwościami dającym wygraną tej stronie konfliktu (najsilniejszej zresztą), ba - daje to możliwości osadzenia Cirilli na nilfgaardzkim tronie więc czym innym jest takie działanie jak nie - świadomym bądź nie - pomocą dla tej strony konfliktu?

2. Roche nie wykorzystał Geralta, to właśnie z jego ust Geralt dowiedział się pierwszy raz o propozycji zamachu na Radowida na tyle długo przed jego faktyczną możliwością zrealizowania, iż w rozmowie pomiędzy tymi dwoma (w później w szczególności po pojawieniu się Talara) rozważana jest propozycja wolności za wszelką cenę (która Geralt i tak kwituję stwierdzeniem, że Emhyr ich oszuka).

3. Foltest w tym wypadku nie miał już nić do gadania -) gdybać możemy ale historycznie sprawę ujmując newet nasz naród wybrał kadłubkowe Księstwo Warszawskie w sytuacji, w której wcześniej utracił kompletnie własną suwerenność wiec możliwość podejmowania niezależnych decyzji. Dijkstra jest zimnym i przebiegłym cynikiem acz wzbudził mój szacunek i nawet swego rodzaju sympatię - do czasu kiedy odmówił pomocy w obronie KM i później gdy chciał "siłą" złamać warunki wcześniej przyjętej "umowy gentelmeńskiej" dotyczącej nie czego innego jak zamachu stanu - ot tego momentu stracił kompletnie moje zaufanie, mamy inne zdanie w temacie tej osoby więc sam ten fakt świadczy, iż jest do znakomicie wykreowana postać.

4. Sorry - nie odnoszę się do całościowej twórczości a jedynie contentu zawartego w TW3 na bazie którego to dowiaduję się iż nie kto inny a właśnie Radowid odpowiedzialny jest za szeroko rozumianą w świecie gry "inkwizycję" (łowców czarownic, później już także nieludzi i innych mogących myśleć inaczej - taki średniowieczny świat z V jak Vendetta -)

5. Nigdzie nie powiedziałem ze nie podoba mi się Twój wybór w szczególności uwzględniając przyszły rozwój królestwa, uważam tylko że na bazie doświadczenia wyniesionego z treści TW3 nie jest to osoba godna mojego zaufania, zdradzi mnie jeśli będzie miała w tym interes - typowy zimny drań -) innymi słowy koniunkturalista. Nie odejmuję mu zdolności ekonomicznych i organizacyjnych co nie znaczy, że będzie mi się podobać osobiście jego wredny charakter.

6. Jak powyżej powiedział Gotfader1, w chwili gdy podejmujesz taką decyzję nie wiesz o tym jaka przyszłość go czeka, zwyczajnie skurwiela zwanego Skurwielem pozostawiasz przy życiu pomimo posiadania wiedzy w temacie makabrycznych krzywd i cierpień przez niego zadanych innym ludziom. W pewien sposób jest to lepsze rozwiązanie ale - w chwili gdy decydujesz o losie Skurwiela nie wiesz na co ko skazujesz, w chwili podejmowania decyzji / wyroku oceniasz jego dotychczasowe i bieżące czyny vs. wymiar sprawiedliwości (nieunikniona kara za złe uczynki) wg Twojej oceny moralności - pozostawienie go przy życiu było przez Ciebie pewnie do zniesienia gdyż jak rozumiem grałeś drugi raz i robiłeś zakończenie "pod krew i wino".

25.05.2016 16:50
odpowiedz
Ewers
7
Legionista
10

Zakochałem się i to na 88 godz w podstawce i na 9 godz w Sercach z kamienia.

Wiele jest recenzji, ja powiem krótko, żadna fabuła mnie jeszcze w grach tak nie wciągnęła. Świat jest przecudny, wszystko dobrze zoptymalizowane ( choć po premierze różnie było) no i oczywiście rozkoszny system walki i questów. Wiedźmin 3 jest..... <3 <3

25.05.2016 20:26
odpowiedz
1 odpowiedź
MR.Froggs
4
Legionista

Wie ktoś gdzie w wieśku 3 można znaleźć odwar z trolla?

25.05.2016 21:04
odpowiedz
Saygram13
3
Legionista

Ema mam dziwny błąd z zadaniem Złoto Głupców.
https://www.youtube.com/watch?v=67JmLYNWRsk
Z kolei przy zadaniu Jak Wilk z Kotem mam taki problem, nie mogę podnieść lalki albo dziewczynka która ma opowiedzieć co się wydarzyło się nie pojawia się.
Ktoś wie jak to naprawić? Na razie trafiły się błędy w zadaniach z DLC.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze