Wiedźmin 3: Dziki Gon [PC]

The Witcher 3: Wild Hunt. Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowi silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Wiedźmin 3: Dziki Gon data premiery gry na PC:

24 lutego 2015 ( światowa data premiery )

24 lutego 2015 ( data wydania w Polsce )

24 lutego 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do The Witcher 3: Wild Hunt:

The Elder Scrolls V: Skyrim
Risen 2: Dark Waters

RPG akcji, TPP, fantasy, książki, sandbox, polskie

Wiedźmin 3: Dziki Gon to trzecia odsłona popularnej serii cRPG opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Grę wyprodukowało studio CD Projekt RED, czyli zespół odpowiedzialny również za dwie poprzednie części.

Ponownie wcielamy się w znanego z poprzednich odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na królestwa północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami. Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu przykrymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Różne rejony świata oferują swoje własne mini gierki (np. zawody w rzucaniu nożami) ze specjalnymi nagrodami, choć jednocześnie ich ukończenie nigdy nie jest wymagane dla dalszego rozwoju fabuły.

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin oferuje sporą swobodę odgrywania postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że zagrożona przez ataki bandytów wioska kompletnie się wyludni. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w The Witcher 2: Assassins of Kings. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania. Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 30-40 minut. Dostępna jest również opcja natychmiastowej podróży do miejsc wcześniej odwiedzonych.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Zamiast przewrotów bohater wykonuje teraz szybkie piruety, aby zejść z linii ciosu przeciwnika. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło starć z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma podstawowy poziom, a wraz z rozwojem Geralta odblokujemy drugi stopień. Przykładowo, ulepszone Igni wywoła eksplozję ognia, która otoczy bohatera. Z kolei drugi poziom Ydren zamiast pułapki na jednego potwora stworzy duże pole, które spowolni wszystkich przebywających w nim nieprzyjaciół.

Podczas starć wykorzystujemy również w dużym stopniu otoczenie. Np. możemy telekinetycznie uderzyć w ul os, które zaatakują wrogów. Natomiast gdy zwrócą się w naszą stronę spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwolą również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą również rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Tryb gry: single player  
Oczekiwania czytelników: 9.7 / 10 na podstawie 16944 głosów czytelników.  

Wiedźmin 3: Dziki Gon - przygotujcie się na jedną z najlepszych gier RPG ostatnich lat

Wiedźmin 3: Dziki Gon - przygotujcie się na jedną z najlepszych gier RPG ostatnich lat (PC) (XONE) (PS4)

"Na bagnach mamy okazję zobaczyć w akcji system walki, wszak nie brakuje tu poczwar czyhających na życie nieostrożnego wędrowca, głodnych zarówno wiedźmińskiego, jak i zwykłego ostrza. Geralt tańczy wokół przeciwników, zadaje im wyrafinowane uderzenia, wspomaga się znakami, ale nie porusza się jeszcze tak płynnie, jak sobie wymarzyłem – animacje wymagają dopracowania, ale spokojnie, do lutego jest czas. Sprawnie działa za to system uników, które są jedynym sposobem, żeby uniknąć wrogich uderzeń. Podczas spotkania z harpiami, w ruch idzie mała, zgrabna kusza, która ładowana jest różnymi rodzajami pocisków, natomiast w potyczce z topielcami przekonujemy się, że warto nauczyć się czytać, co oferuje dane środowisko. Biały Wilk niszczy wiszący nieopodal ul, co doprowadza gnieżdżące się w nim owady do wściekłości. Na szczęście wyładowują one gniew na jego rywalach, co znacznie ułatwia ich pokonanie. Gdy później dojdzie do pojedynku z wilkołakiem, poznamy jeszcze inne atuty wiedźmina – bomby różnego sortu, które skutecznie niwelują przewagę monstrów (w tym konkretnym przypadku zapobiegły one regeneracji stwora) oraz znane już z poprzedników mutageny. Te ostatnie czasowo poprawiają zdolności Geralta, ale oczywiście należy korzystać z nich z umiarem, każda mikstura zwiększa bowiem poziom toksyczności. Do walki przygotowujemy się podczas medytacji, która ma jeszcze drugą funkcję – można odpocząć żądaną liczbę godzin. Upływ czasu ma w Wiedźminie niebagatelne znaczenie. W nocy mogą pojawić się istoty, które za dnia nigdy nie staną białowłosemu na drodze."  więcej

Wiedźmin 3 na najnowszym gameplayu - Dziki Gon w akcji na targach gamescom 2014

Wiedźmin 3 na najnowszym gameplayu - Dziki Gon w akcji na targach gamescom 2014 [14:02]

Geralt rusza na łowy Premiera gry Wiedźmin 3: Dziki Gon coraz bliżej. Na targach pokazano rozszerzone fragmenty gameplaya. Podziwiamy walkę, dialogi i eksplorację. Geralt jak najbardziej w formie.

32:56

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

gameplay (PL)

2:59

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

Podążając tropem

5:10

Video Wiedźmin 3: Dziki Gon

podróżny łowca potworów (PL)

komentarze czytelników (2018)


Yarovit  2014-11-19 - 20:49

Mówili tylko, że to będzie koniec historii Geralta, nie powiedzieli, że ostatnia gra w świecie Wiedźmina.

WitcherPL  2014-11-19 - 22:13

UP UP UP również jestem za dla CDP jest lepiej skończyć serię chodź by nawet dla CyberPunk'a na dzień dzisiejszy (który musi się sprzedać) a kto wie może będzie Wiedźmin początek :S

roc18  2014-11-19 - 22:23

Skończą historię Geralta , co moim zdaniem jest dobrym wyjsciem, po czym powinni sie zająć tworzeniem podobnych części w tym świecie tyle tylko że z innym bohaterem.

power89  2014-11-20 - 11:19

ja już mam dobrego kandydata na nowy cykl gier, chodź on sam nie jest wiedźminem. Cykl o Koniaszu, Miroslav Žamboch. to jest moja propozycja na nowego bohatera nowego cyklu gier.

Kursorr  2014-11-20 - 12:35

... a ja wole aby ewentualna nowa gra miała polskie korzenie . Mało to ciekawej literatury naszych autorów ?

Damio1999  2014-11-20 - 17:22

Mi tam Geralt się nie znudził i mogli by kontynuować jego historię,ale jeśli już to można by było kontynuować jako dziecko Geralta ,które też by było wiedźminem dosyć ciekawa moim zdaniem alternatywa jeśli już rezygnujemy z Geralta.

The Art of Peer Pressure  2014-11-20 - 17:46

Jak dzieckiem Geralta? Przecież jest bezpłodny.

Zdzichsiu  2014-11-20 - 21:06

@power89 Geralt nie umrze. Przeczytaj Sezon Burz, a dokładniej to jego epilog. @Damio1999 Ekhm... Geralt jest bezpłodny, tak samo jak każdy inny wiedźmin. Fakt, miał Ciri w roli przyszywanej córki, ale biologicznego dziecka nigdy nie będzie mógł mieć.

Shasiu  2014-11-20 - 21:48

Up akurat Sezon nic nie wyjaśnia, a historię Nimue można rozpatrywać dwuznacznie...

Zdzichsiu  2014-11-21 - 07:54

@Shasiu Jak dwuznacznie? Geralt obronił ją przed potworem i żadnych dwuznaczności tu nie ma. Osobiście dla mnie wyjaśnia to tyle, że Geralt w przyszłości ciągle żyje i nie może zginąć w W3.

Shasiu  2014-11-21 - 12:59

Up A później okazuje się że mógł być to tylko sen, a nie rzeczywistość... tu cała dwuznaczność, nie wiadomo co jest prawdą, wszystko zależy od interpretacji czytelnika, tak jak w zakończeniu Sagi.

ivaldir  2014-11-21 - 13:13

@WitcherPL ja poznałem dziewczynę w necie i jest tak cudowna że już patrzę na pierścionki zaręczynowe w Kruku :) na imprezie bym takiej nie poznał... Wracając do wiedźmina jak myślicie za ile mógłbym sprzedać GIGABYTE GEFORCE GTX 760 OC 4GB DDR5 WINDFORCE 3 używana jakieś 4 miesiące ? Chyba wymienię na 970...

Zdzichsiu  2014-11-21 - 15:39

@Shasiu Geralt rzucił na nią znak Somne i stąd wynika przeświadczenie Nimue o śnie. Ale masz rację, można to interpretować w dwojaki sposób, jednak dla mnie bardziej prawdopodobne wydaje się, że Geralt nadal żyje.

power89  2014-11-21 - 18:03

@Zdzichsiu nie zawsze producenci bazujący na książkach bądź komiksach, tworząc gry i w większości filmy te nie są w większości zgodne z prawdą książki, choćby taki film Hrabia Monte Christo z 2002 roku, film był mało zgodny z książką, więc nikt nie wie jaki będzie koniec Geralda, może umrze, może i nie, lecz z pewnością producenci Wieśka z pewnością nie będą w stu procentach odwzorowywać opowiadań Sapkowskiego

WitcherPL  2014-11-21 - 18:18

ivaldir ok spoko moją żonę poznałem na serwisie randkowym z Azjatkami Nie widzę niczego złego w tego typu "poszukiwaniach " JEŚLI robisz to na właściwej stronie a nie na stronie z grami OK ktoś powie wspólne zainteresowania noo i gitara gitara ALE KUR*** widząc TYLKO nick który wskazuje na kobietę i już"kisiel w majtkach" to się nazywa desperacja

alszer7  2014-11-21 - 18:48

Myslicie że uciągne na tym : RAM- 4GB, Procesor- Intel core i3 550 3.2 GHz, Grafika: Radeon r9 270

Damio1999  2014-11-21 - 20:37

nie wiedziałem że wiedźmini nie mogą mieć dzieci ale już się tłumaczę:nie czytałem książek tylko grałem w dwójkę i trochę w jedynkę więc Geralta znam tylko z gier :)

kylo19  2014-11-21 - 21:35

To się wyedukuj :). Po pierwsze będziesz miał ogromny fun z nawiązań do książek w grze, a po drugie niezwykle mile (jeśli lubisz czytać) spędzisz czas.

Zdzichsiu  2014-11-21 - 22:13

@power89 Tylko, że akurat gry z serii Wiedźmin są mocno oparte o twórczość Sapkowskiego. Kontynuują historię tam zawartą i chcąc, czy nie chcąc, twórcy muszą być zgodni z książkami. Dobra, są drobne błędy, ale dostrzegą je tylko ortodoksi wiedźmińskiego świata.

ivaldir  2014-11-22 - 07:35

@WitcherPL jak oboje będą grali to kto zrobi obiad ? ;o