Post Mortem [PC]

Utrzymana w mrocznych klimatach detektywistyczna przygodówka. Akcja przenosi nas do Paryża lat dwudziestych XX wieku. Zostajemy wynajęci przez tajemniczą piękność w celu odnalezienia zabójcy jej siostry i szwagra. W trakcie śledztwa musimy gromadzić poszlaki i dowody rzeczowe, przesłuchiwać świadków i podejrzanych, jak również rozwiązywać pomysłowe łamigłówki.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Post Mortem data premiery gry na PC:

30 listopada 2002 ( światowa data premiery )

18 czerwca 2003 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Post Mortem:

Syberia
Syberia II
Fahrenheit

Przygodowe, FPP, detektywistyczne, elementy logiczne, Dwudziestolecie międzywojenne

Post Mortem to kolejna gra przygodowa z firmy Microids niewątpliwie zachęconej sukcesem Syberii – jednej z najlepszych gier przygodowych ostatnich lat. Akcja przenosi nas do Paryża lat dwudziestych XX wieku, czyli w okres największej rewolucji kulturalnej, kiedy to nowe odkrycia naukowe zaczęły wypierać magię i okultyzm. Gracz wciela się w rolę amerykańskiego detektywa Gusa Macphersona wynajętego przez tajemniczą piękność w celu odnalezienia zabójcy jej siostry i szwagra. Zostali oni zamordowani w rytualny sposób w ekskluzywnym pokoju hotelowym. Kobieta uważa, że policja prowadzi śledztwo w partacki i nieefektywny sposób – ty graczu musisz okryć kulisy tej tajemniczej sprawy.

Podczas śledztwa przyjdzie nam rozmawiać i wyciągać informacje od około dwudziestu różnych postaci, przy czym nie wszystkie okażą wolę współpracy. Cała gra wykonana jest w technologii trójwymiarowej z widokiem z pierwszej osoby. Jak zapewnia producent, fabuła gry jest całkowicie nieliniowa i posiada kilka różnych zakończeń zależnych od sposobu prowadzenia śledztwa. Na dodatek grę wyposażono w specjalny silnik odpowiedzialny za prowadzenie dialogów, dzięki któremu konwersacja przestaje być schematyczna, jak w innych tego typu produkcjach. Dzięki tym cechom Post Mortem zapewnia graczom ponad 15 godzin satysfakcjonującej rozgrywki - rozgrywki satysfakcjonującej tym bardziej, że prócz samej istoty prowadzonego śledztwa, gracz poznaje realia tamtego okresu historycznego.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 7.4 / 10 na podstawie 399 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium III 350 MHz, 64 MB RAM, karta grafiki 16 MB (Riva TNT lub lepsza), 500 MB HDD, Windows 95/98/Me/XP

Post Mortem - recenzja gry

Post Mortem - recenzja gry (PC)

"Powiązania z grami Cryo, o których wspomniałem we wstępie, opierają się w głównej mierze na sposobie przedstawienia akcji. Przemierzane lokacje ogląda się bowiem z widoku fpp, przy czym o jakiejkolwiek większej swobodzie można sobie tylko pomarzyć. Nie oznacza to oczywiście, że widok jest w stu procentach statyczny. Gracz porusza się skokowo, ale w danym widoku ma dość duże pole działania. Można obracać się o 360 stopni, a także dodatkowo zerkać w pionie (góra/dół). Z tej ostatniej możliwości rzadko kiedy się jednak korzysta. Ważne przedmioty prawie zawsze są usytuowane na wprost od naszego bohatera i nie trzeba się wysilać w ich wyszukiwaniu (wyróżniają się). Zbliżony wyglądem jest również interaktywny kursor. Zmienia on wygląd w zależności od tego, czy możemy z kimś porozmawiać, coś zabrać, przesunąć przedmiot w inne miejsce, czy bliżej podejrzeć dany fragment lokacji. Wyjątkowo często korzysta się ze wspomnianego zoomu. Ważniejsze miejsca można obejrzeć z bliska, np. aby zabrać wyjątkowo niewielki przedmiot, którego nie sposób byłoby dojrzeć na standardowym widoku. Nieco lepiej mógłby natomiast wypaść moduł poruszania się. Chodzi o to, że często można mieć trochę problemów ze znalezieniem odpowiedniej drogi, np. do jakiegoś zagraconego rogu pomieszczenia. Momentami frustrujące może być też to, że do niektórych miejsc w ogóle nie można dotrzeć (np. jest korytarz, ale brakuje przygotowanej ścieżki). Widocznie autorom nie chciało się bardziej dopracować swej gry. Jak na solidną przygodówkę przystało, nie mogło się obejść bez porządnego dziennika do gromadzenia wszelakich informacji oraz pojemnego inwentarza. Na szczególną uwagę zasługuje dziennik. Został on podzielony na kilka sekcji, co z pewnością ułatwia wertowanie zawartych w nim informacji. Bardzo szybko można sobie na przykład odtworzyć przebieg odbytych już rozmów, przejrzeć ważne notatki czy też poznać treść zdobytych dokumentów. Nie zabrakło też oczywiście komentarzy dopisywanych przez samego MacPhersona. O wiele gorzej na tym tle wypada inwentarz. Okazuje się bowiem, że zbierane przedmioty są jak gdyby układane na pojedynczej „belce”. Przy pomocy przycisków można je przewijać. Problem w tym, że czynność ta niezmiernie się dłuży (szczególnie, jeśli ma się dużo rzeczy). Na dodatek brakuje opisów wyświetlających się natychmiast po najechaniu na dany przedmiot. Aby otrzymać stosowną informację (na dodatek podaną w sposób lakoniczny) trzeba odczekać niemal dwie sekundy."  więcej

komentarze czytelników


samson21  2002-12-13 - 14:47

Prosze wiecej takich gier po sa naprawde bardzo wartosciowe szkoda tylko ze tak duzo kosztuja i nie moga dotrzec do wszystkich raczy i wyprzec bezsensowne krwawe gry, gdzyz takie gry jak Syberia , Post mortem , Medieval - Total War czy jeszcze nieobecna gra Duality czegos ucza na swoj sposob, pozwalaja przezyc niesamowite przygody zobaczyc minione czasy kultury jak w grze amazonia czy wlasnie post mortem, ucza prawidlowego rozumowania etc. A gry takie jak UT czy im podobne Iron storm wypaczaj tylko wrazliwosc . takie jest moje zdanie .

Barbarella  2006-02-27 - 21:32

popieram i jestem za takimi grami...

Barbarella  2006-02-27 - 21:34

a NIBIRU lub BLACK MIRROR to dopiero super gierki polecam!!!!!!!!!!

domin12  2006-12-13 - 16:15

szaszłyka?  2006-12-13 - 16:40

Ta gra jest do............... kosza

Kozoczek  2007-05-17 - 18:50

daremne, nic ciekawego... i przy okazji nieciekawa fabuła

Elkasei  2007-05-23 - 17:48

Dla mnie tez nie ciekawa fabuła. Nudna i miejscami trudna.

Nr1:VitoCorleone  2007-10-17 - 01:41

Bardzo ciekawa gra

chop  2008-01-01 - 20:19

trudna i nudna gra

Trinity666  2008-02-08 - 21:56

gra Post mortem jest...fenomenalna! zawsze ta muzyka tak mnie uspokaja ...:) Po prostu uwielbiam tą grę ciekawa fabuła bardzo lubię bohatera który występuje również w grze Still Life polecam :) W post mortem warto zagrać naprawde wspaniała uspokajająca muzyka i Black Mirror też fajne ;)

Gromb  2008-08-13 - 12:32

Syberia i Post Mortem. Pychota.

faner  2009-01-08 - 18:58

gdzie można to sciągnąc

Lunar1907890  2009-02-04 - 10:11

Ta gra to śmiech. Tylko na screenach sie prezentuje ładnie. Oczekiwałem czegoś co mnie wciągnie. - liniowość, nudna, tandetna fabuła - choć jest niby jakaś tajemnica, to gra jest przewidywalna, nic w niej nie fascynuje - muzyka fajna - tandetne sterowanie godne gier na 64 - bieda Nie tęsknić za tym, nie podniecać się. Długo chciałem to zdobyć by stwierdzić, że to denny produkt. Spodziwałem się mistycznych, ciekawych historycznych nawet zagadek. Nic nic nic. Pupa. Bieda.

rog1234  2009-02-04 - 12:31

Trudna, trochę przerażała mnie jak grałem ale... było warto!!!

premierka  2009-02-18 - 20:47

ciemna, mroczna - a gry dotyczące śmierci nie muszą być takie ! muzyka straszna, będzie mi się śniła po nocach dużo nieścisłości. Najpierw żeby wejść w hotelu na piętro trzeba się kryć, a potem się wchodzi jakby nigdy nic. Dialogi czasem wyprzedzają fakty. Miałam okropne zakończenie, gdzie mało zostało wyjaśnione, a przedmioty zgromadzone nie zostały użyte, ani o nich nie było mowy. Co za badziewna gra !

Bialy-3  2010-02-23 - 00:08

Przeszedłem całą i nie przypominam sobie żeby była rzeczywiście tak trudna jak pisaliście. Co do samej gry to podoba mi się w niej jej mroczny klimat. Ogólnie myślę że warto zagrać..

Szaku  2010-03-31 - 21:12

Dobra wymagająca myślenia i z klimatem gra.

Jack Walters  2010-10-29 - 14:56

Świetna przygodówka z mrocznym klimatem i trudnymi zagadkami..... dla mnie może być..... Polecam też Syberię lub Thorgala...........

stefan84  2013-03-25 - 13:17

Klimat, nastrój, muzyka, i fabuła na poziomie, jedna z ciekawszych przygodówek, w jakie grałem. Choć niespecjalnie lubię takie gry, ta akurat była wciągająca. 8/10

Kalafior solony  2015-01-06 - 18:27

Graficznie bardzo słabo - bardzo widać, że zastosowana została stratna kompresja obrazów i często istotne rzeczy są rozmazane. Na domiar złego okropnie wyglądający, nieruchomi, prerenderowani klienci w Bistro Alambic. Do tego niestety troszkę upośledzony interface. Mimo to warto. Większość zagadek przyzwoitych, a fabuła i klimat są świetne.