Battlefield 4 [PC]

Czwarta odsłona serii strzelanek pierwszoosobowych, która słynie przede wszystkim ze swojego trybu multiplayer. Walki w sieci toczą się na olbrzymich mapach, a gracze mogą korzystać z pojazdów. Cechą charakterystyczną gry jest też system destrukcji, pozwalający niszczyć pewne elementy otoczenia.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Battlefield 4 data premiery gry na PC:

29 października 2013 ( światowa data premiery )

31 października 2013 ( data wydania w Polsce )

29 października 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Battlefield 4:

Call of Duty: Advanced Warfare
Call of Duty: Advanced Warfare - Havoc
Medal of Honor: Warfighter

strzelanki, FPP, współczesne konflikty, FPS, multiplayer, co-op

Battlefield 4 to strzelanka pierwszoosobowa stworzona przez szwedzkie studio EA DICE. Deweloper ma na koncie poprzednie odsłony serii Battlefield oraz parę innych tytułów (np. Mirror’s Edge, Pinball Dreams). DICE jest znane nie tylko ze świetnych gier, ale też zaawansowanych silników graficznych (Frostbite).

Główną atrakcją Battlefielda 4 jest tryb multiplayer, ale gra zawiera także kampanię solową. Jej fabuła osadzona jest w 2020 roku. Wcielamy się w rolę Reckera, członka amerykańskiej jednostki specjalnej nazywanej Tombstone. Razem z nami w „Grabarzach” znajdują się również sierżant Dunn, gość o pseudonimie „Irish”, medyk „Pac” oraz Ruger. W rolę Irisha wcielił się aktor Michael K. Williams, znany szerszej publiczności jako gangster Omar Little z serialu The Wire. Większość kampanii rozgrywa się na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, a głównym celem jest uratowanie kilku VIP-ów znajdujących się w Szanghaju. Z powodu dość poważnych tarć politycznych pomiędzy Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami nie jest to jednak proste i prowadzi do wywołania przez Tombstone globalnego konfliktu.

Kampania składa się z kilku misji rozgrywających się w różnych lokacjach. Twórcy starali się zróżnicować rozgrywkę poprzez wprowadzenie zadań z pojazdami i dynamicznych scen (np. ucieczki przed helikopterem). Istotne jest to, że gracz może sam dobrać sprzęt i czasem otrzymuje namiastkę swobody działania. Mimo tego, gra jest dość liniowa i opiera się na skryptach. Małym dodatkiem jest możliwość wydawania kompanom prostego rozkazu ataku.

W Battlefield 4 nie występuje tryb kooperacji, który w poprzedniej odsłonie serii w ogóle się nie sprawdził. Tym razem deweloperzy postanowili z niego zrezygnować i skoncentrowali się na stworzeniu grywalnej i wymagającej kampanii oraz satysfakcjonującego trybu wieloosobowego.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących multiplayera jest powrót trybu dowódcy, który poprzednio pojawił się w Battlefield 2142. Osoba, która wciela się w tę rolę, ma duży wpływ na poczynania swojej drużyny, ponieważ wyznacza jej członkom cele oraz zarządza dostępnymi zasobami. Wśród nich znajdują się między innymi pojazdy oraz specjalne nagrody, przyznawane za osiągnięcia zdobyte podczas rozgrywki. W ten sposób dowódca może wspomóc swoich kolegów na przykład za pomocą precyzyjnego ostrzału pociskami kierowanymi. Rozgrywka w roli dowódcy przypomina nieco grę strategiczną. Do dyspozycji komendanta jest bowiem oddana mapa, za pomocą której może on śledzić wszystko to, co dzieje się na obszarze całego pola bitwy. W ten sposób w Battlefielda 4 można grać za pomocą tabletu.

W grze występują trzy grywalne frakcje: Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny i można wcielić się w przedstawiciela jednej z czterech klas postaci: szturmowca, inżyniera, zwiadowcę lub specjalistę od wsparcia. Przykładowo, do dyspozycji inżyniera oddano wyrzutnię rakiet przeciwpancernych oraz miny, co sprawia, że jest on niezbędny w trakcie starć z wrogimi pojazdami. Tych zaś występuje w Battlefield 4 całe mnóstwo. Poczynając od helikopterów i samolotów, poprzez czołgi i pojazdy opancerzone, na łodziach zaś kończąc. Dodatkowo można dowolnie modyfikować ich wygląd oraz ulepszenia, wybierając broń główną i opcjonalną oraz kamuflaż.

Starcia toczą się na mapach o rozmiarach porównywalnych do poprzedniej odsłony serii, których scenerię można podczas rozgrywki niszczyć. Zapewnia to Battlefield 4 jeszcze większą niż w poprzednich odsłonach serii taktyczną głębię i dynamikę rozgrywki. Podkreśla ją dodatkowo możliwość zabawy w aż 64 osoby naraz.

Silnik graficzny Frostbite 3 zastosowany w Battlefield 4 charakteryzuje się bardzo dokładną grafiką i realistyczną fizyką. Ta druga sprawia, że kołysanie się drzew pod wpływem wirtualnego wiatru lub uderzanie o burty łodzi fal zostało oddane wiarygodnie. Wpływa to na przebieg samej rozgrywki – wzburzone morze utrudnia celowanie, a silny wiatr powoduje, że wymiana ognia na większe odległości okazuje się nieefektywna.

Interesująco przedstawia się symulacja wody. Oznacza ona, że wszelkie akweny wodne charakteryzują się ustalaną w czasie rzeczywistym tą samą fizyką dla wszystkich uczestników zabawy. Jeżeli zmiana pogody wzburzy spokojną taflę wody, fale będą jednakowe dla wszystkich uczestników zabawy. Wzbudzenie wysokiej fali pozwala ukryć się przed ostrzałem wroga, a konieczność walczenia z wartkim nurtem ogranicza manewrowość pojazdów wodnych.

Najbardziej charakterystyczną cechą silnika Frostbite 3 jest jednak efektowna, choć skryptowana destrukcja otoczenia. „Levolution”, bo o nim tutaj mowa, oznacza dynamiczną transformację map pod wpływem konkretnych działań podejmowanych przez graczy. Niech za najlepszy tego przykład posłuży możliwość przerwania zapory i zalania wodą całego miasteczka. Walka przenosi się wtedy na wyższe kondygnacje budynków.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-64  
Ocena gry 7.9 / 10 na podstawie 5108 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i5 3.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza), 30 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7/8

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji (PC)

"Nowy model odblokowywania elementów i tworzenia klasy żołnierza to krok w dobrym kierunku. Mechanika jest bardziej otwarta i pozwala na składanie w całość ciekawych kombinacji. Sam wybór broni to nie lada wyzwanie – poza giwerą „klasową”, czyli np. elkaemem wsparcia, do dyspozycji są cztery, a nie jak wcześniej dwie, otwarte kategorie. „Uwolnienie” karabinków i karabinów strzelca wyborowego to świetna decyzja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcielić się w inżyniera, który zaminuje trasę dojazdową do wsi, odgryzie się stingerem przelatującemu śmigłowcowi, a wrogą piechotę położy celnym ogniem z odległości 200 metrów. Samo poszerzenie dostępnego arsenału i poprzekładanie umiejętności wymaga opracowania nowych taktyk. To, że zwiadowca nie jest już bezbronny przeciwko pojazdom, to jedno, ale na co zdecydujecie się jako wyżej wspomniany inżynier? Jest wyrzutnia, której rakiety lekko nakierowują się na cel, ale zadają małe obrażenia. Jest i RPG, trudniejszy w użyciu, ale znacznie poważniej kąsający wszystkie pojazdy. Dla koneserów pozostaje kolubryna w postaci SRAW, której pocisk ręcznie naprowadzamy na cel. Wybuchowe żelastwo nie wydaje się takie groźne, kiedy żołnierz wsparcia rozstawi MP-APS, detonujący przedwcześnie nadlatujące ładunki. Każda z klas i każdy pojazd otrzymały nowe dodatki i umiejętności – pula możliwych zagrań znacznie się więc poszerzyła."  więcej

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3]

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3] [31:57]

Ostatnia część potyczek. Zapraszamy na ostatnią część zmagań z graczami w Battlefield 4. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy na kolejne potyczki!

1:53

Video Battlefield 4

kampania single player - trailer (PL)

2:56

Video Battlefield 4

jesienna aktualizacja (PL)

3:56

Video Battlefield 4

dziennik dewelopera - PS4 (PL)

komentarze czytelników (2339)


nocny_napoleon  2014-11-24 - 01:11

Nic ciekawego. Jak ktoś posiada BF3 to nie ma sensu kupować!!!

ewaszu  2014-11-27 - 15:13

Witam. Mam pytanie : czy jak zmienie nick w originie do gry to w bf4 będzie widział moje dotychczasowe osiagniecia stopień i odblokowania broni itp. (czy mój nowy nick przejmie to wszystko ) czy będe musiał zaczynać od nowa.

fayerrr  2014-12-01 - 10:47

PYTANIE : po ostatniej aktualizacji Orygin mam częste zawieszanie tzn., jedno zaraz po wejściu do multi na dowolną mapę - też ma ktoś takie objawy ? Dobrze by było gdyby ktoś opisujący grę : "super", "durna" i.t.p. pisał czy miał na myśli singiel czy multi bo nie wiadomo czego tak "wypasiony" opis dotyczy, niektórzy nie grają w singla a skupiają się na multi i na odwrót i np. kaszanka jednej opcji nie wpływa dla danej osoby na frajdę z grania w drugiej.

Arczi1991  2014-12-01 - 14:04

Na Originie BF4 jest aktualnie za darmo na 7 dni

10

Kusoczes  2014-12-02 - 18:36

To jest jakaś masakra!! BF4!! Gra multiplayer wszech czasów 7.8 przy Call of Duty Advanced Warfare 8.4?? Za co CoD ma tą ocenę?? Battlefield przebił CoD grafiką i fizyką broni itp zaczynając od conajmniej BF3, nie mówiąc o pojazdach które zwiększają grywalność multiplayer do maksimum [link]

kajtek majtek  2014-12-06 - 18:06

A widziałeś co działo się na premierę BFA, a co działo się na premierę CODa?

TheJa199_PL  2014-12-14 - 00:25

mi się bardzo spodobał BF4 przeszedłem pare razy kampanie a teraz gram na multi

10

Dada01234  2014-12-14 - 09:44

Gra nie ma sobie równych chodzi mi o multi , kampania też była całkiem dobra 3 razy przechodziłem , gra się nie nudzi zawsze jest coś ciekawego , czy unicestwienie . Owszem gra na początku była zbugowana w ch*** ale teraz się poprawili . Jak taki będzie Battlefield hardline jak była beta to będzie miodzio , czy to prawdziwa wojna czy przestępcy vs policjańci , zawsze będę grał w niego i będę kupywał ich tytuły :)

8.5

soulfly777kris  2014-12-17 - 22:45

Dla wszystkich co się spinają bo im brakuje tam gdzieś kilka "GB" to wam powiem że ja przeszedłem tą grę (na pewno z nieraz zacinaniem) na takim sprzęcie. CPU- Intel Core 2 quad 2,4GHz GPU- ATI HD 4850 5ooMB szyna(ważne)256bit (nie mniej). RAM- 4GB Win7/64bit. Oczywiście gra nie była zbyt czasami komfortowa ale poszła. Moim zdaniem ważną rzeczą jest szyna w GPU która nie powinna być węższa niż 256bit. A inne rzeczy takie jak np. RAM to na pewno pójdzie na 6 GB spokojnie a GPU na pewno nie musi mieć 3GB do odpalenia tej gry. Pozdrawiam.

domisiek375  2014-12-20 - 22:11

Nie wiem czemu tu są napisane takie wymagania ale ja na opakowaniu od tej właśnie gry mam takie: (Intel) Core 2 Duo 2,4 GHz (AMD) Athlon X2 2,8 GHz, Pamięć 4GB, Dysk Twardy 30 GB, Karta graficzna (AMD) Radeon 3870 512MB lub lepsza (NVIDIA) GeForce 880 Gt 512MB lub lepsza (INTEL) zintegrowana HD 4000 512MB lub lepsza

Mati_/\  2014-12-23 - 12:08

domisek375-na pudełku z grą podane są wymagania ale minimalne do odpalenia gry tutaj masz podane duzo wieksze bo to sa rekomendowane do grania na full opcjach w grze.

Maryjusz95  2015-01-03 - 00:44

Łyknąłem tą grę bez popity mimo że uważam bf 3 za lepszą pozycję. Gram na 4gb ram ddr2 i chodzi nawet spoko . Ci którzy mają 4 gb ram radzę grać na serwerach 48 slotowych i optymalizować system przed grą. Musicie wyłączyć efekty systemowe , skype i inne pierdoły które działają w tle i Game Booster to dobra sprawa.

norkiew  2015-01-03 - 07:18

Te wymagania to można sobie o kant du*y rozbić że tak sie wypowiem. Uwielbiam tą grę ale prawda jest taka, że wystarczy delikatnie zaśmiecony system i pograne... Ja gdzie mam grafikę 150 zł tańszą od rekomendowanej, bo mam GTXa 650 Ti BOOST a w wyaganiach jest 660 muszę zmniejszać ustawienia niemal do średnich, zablokować klatki do 60 i troszkę zeskalować rozdzielczość. Gra odpali na wielu komputerach ale żeby faktycznie skutecznie zabijać trzeba mieć dobre parametry.

Terryntar  2015-01-04 - 16:04

Battlefield 4 jest bardzo dobrym shooterem. Gra nie jest przyjazna nowym graczom, lecz gdy się przyzwyczai, to gra się bardzo miło, i przyjemnie. Oczywiście ma swoje minusy, a największym jest usługa Preimium, ale z gry da sie czerwać sporo przyjemności. Zasługuje na mocne 9!

mustang31  2015-01-08 - 21:03

Hej, pojdzie mi ta gierka na i5 4670 3,40 Ghz 16 GB Ram, MSI Geforce GTX 760 (4GB) prosze o odpowiedz, POZDRAWIAM

Kyjoz18  2015-01-15 - 12:32

^ tępy troll

9.0

Wielki Gracz od 2000 roku  2015-01-17 - 19:21

Kampania nieźle zyskuje jeśli przeczytasz książkę "Battlefield 4:Odliczanie do wojny". Muszę przyznać, że jeśli chodzi o książkę to dawno nie czytałem tak dobrej, osadzonej w klimatach szpiegowskich i wojennych. A co do gry - kampania mega, o wiele lepsza niż w 3 (i o miliard niż w jakimkolwiek CoD), choć za krótka ale trudno. Za to multi - majstersztyk. Co by nie mówić, ale DICE potrafi stworzyć prawdziwego wojennego shootera dla wielu graczy, który pozwala wczuć się w klimat i wymaga zastosowania taktyki. Co w porównaniu do innych gier (ponownie CoD, sorry Titanfall ale ty też, CS i wiele innych) gdzie biegasz jak debil jest po prostu marzeniem dla kogoś, kto uwielbia militaria.

10

stachu18181818  2015-01-18 - 14:57

Super gra na moich wymaganiach 3,8x2ghz 4gb ram msi geforce 750ti na ultra bez zacinana pozdrawiam

s99  2015-01-20 - 16:25

Denerwuje mnie to w tej grze, że wszyscy na multiplayer grają zespołami, a ja muszę grać sam i jak coś robię to zachodzi mnie od tyłu drugi i zabija. A przez to, że nikt ze mną nie chce grać to nie daję rady sam nic w tej grze zrobić. Po prostu nie mam znajomych grających w BF4. Nie kojarzy ktoś jakiegoś FPSa gdzie gra multi jest nastawiona na to, że się walczy indywidualnie z innymi i nie ma tych głupich teamów.

hiszpan12121212  2015-01-25 - 19:56

intel core i3 4100m 2.49 2.50 geforce 8200m 2GB 4 GB RAM i śmiga bez zacinki