Battlefield 4 [PC]

Czwarta odsłona serii strzelanek pierwszoosobowych, która słynie przede wszystkim ze swojego trybu multiplayer. Walki w sieci toczą się na olbrzymich mapach, a gracze mogą korzystać z pojazdów. Cechą charakterystyczną gry jest też system destrukcji, pozwalający niszczyć pewne elementy otoczenia.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Battlefield 4 data premiery gry na PC:

29 października 2013 ( światowa data premiery )

31 października 2013 ( data wydania w Polsce )

29 października 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Battlefield 4:

Call of Duty: Advanced Warfare
Get Even
Medal of Honor: Warfighter

strzelanki, FPP, współczesne konflikty, FPS, multiplayer, co-op

Battlefield 4 to strzelanka pierwszoosobowa stworzona przez szwedzkie studio EA DICE. Deweloper ma na koncie poprzednie odsłony serii Battlefield oraz parę innych tytułów (np. Mirror’s Edge, Pinball Dreams). DICE jest znane nie tylko ze świetnych gier, ale też zaawansowanych silników graficznych (Frostbite).

Główną atrakcją Battlefielda 4 jest tryb multiplayer, ale gra zawiera także kampanię solową. Jej fabuła osadzona jest w 2020 roku. Wcielamy się w rolę Reckera, członka amerykańskiej jednostki specjalnej nazywanej Tombstone. Razem z nami w „Grabarzach” znajdują się również sierżant Dunn, gość o pseudonimie „Irish”, medyk „Pac” oraz Ruger. W rolę Irisha wcielił się aktor Michael K. Williams, znany szerszej publiczności jako gangster Omar Little z serialu The Wire. Większość kampanii rozgrywa się na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, a głównym celem jest uratowanie kilku VIP-ów znajdujących się w Szanghaju. Z powodu dość poważnych tarć politycznych pomiędzy Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami nie jest to jednak proste i prowadzi do wywołania przez Tombstone globalnego konfliktu.

Kampania składa się z kilku misji rozgrywających się w różnych lokacjach. Twórcy starali się zróżnicować rozgrywkę poprzez wprowadzenie zadań z pojazdami i dynamicznych scen (np. ucieczki przed helikopterem). Istotne jest to, że gracz może sam dobrać sprzęt i czasem otrzymuje namiastkę swobody działania. Mimo tego, gra jest dość liniowa i opiera się na skryptach. Małym dodatkiem jest możliwość wydawania kompanom prostego rozkazu ataku.

W Battlefield 4 nie występuje tryb kooperacji, który w poprzedniej odsłonie serii w ogóle się nie sprawdził. Tym razem deweloperzy postanowili z niego zrezygnować i skoncentrowali się na stworzeniu grywalnej i wymagającej kampanii oraz satysfakcjonującego trybu wieloosobowego.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących multiplayera jest powrót trybu dowódcy, który poprzednio pojawił się w Battlefield 2142. Osoba, która wciela się w tę rolę, ma duży wpływ na poczynania swojej drużyny, ponieważ wyznacza jej członkom cele oraz zarządza dostępnymi zasobami. Wśród nich znajdują się między innymi pojazdy oraz specjalne nagrody, przyznawane za osiągnięcia zdobyte podczas rozgrywki. W ten sposób dowódca może wspomóc swoich kolegów na przykład za pomocą precyzyjnego ostrzału pociskami kierowanymi. Rozgrywka w roli dowódcy przypomina nieco grę strategiczną. Do dyspozycji komendanta jest bowiem oddana mapa, za pomocą której może on śledzić wszystko to, co dzieje się na obszarze całego pola bitwy. W ten sposób w Battlefielda 4 można grać za pomocą tabletu.

W grze występują trzy grywalne frakcje: Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny i można wcielić się w przedstawiciela jednej z czterech klas postaci: szturmowca, inżyniera, zwiadowcę lub specjalistę od wsparcia. Przykładowo, do dyspozycji inżyniera oddano wyrzutnię rakiet przeciwpancernych oraz miny, co sprawia, że jest on niezbędny w trakcie starć z wrogimi pojazdami. Tych zaś występuje w Battlefield 4 całe mnóstwo. Poczynając od helikopterów i samolotów, poprzez czołgi i pojazdy opancerzone, na łodziach zaś kończąc. Dodatkowo można dowolnie modyfikować ich wygląd oraz ulepszenia, wybierając broń główną i opcjonalną oraz kamuflaż.

Starcia toczą się na mapach o rozmiarach porównywalnych do poprzedniej odsłony serii, których scenerię można podczas rozgrywki niszczyć. Zapewnia to Battlefield 4 jeszcze większą niż w poprzednich odsłonach serii taktyczną głębię i dynamikę rozgrywki. Podkreśla ją dodatkowo możliwość zabawy w aż 64 osoby naraz.

Silnik graficzny Frostbite 3 zastosowany w Battlefield 4 charakteryzuje się bardzo dokładną grafiką i realistyczną fizyką. Ta druga sprawia, że kołysanie się drzew pod wpływem wirtualnego wiatru lub uderzanie o burty łodzi fal zostało oddane wiarygodnie. Wpływa to na przebieg samej rozgrywki – wzburzone morze utrudnia celowanie, a silny wiatr powoduje, że wymiana ognia na większe odległości okazuje się nieefektywna.

Interesująco przedstawia się symulacja wody. Oznacza ona, że wszelkie akweny wodne charakteryzują się ustalaną w czasie rzeczywistym tą samą fizyką dla wszystkich uczestników zabawy. Jeżeli zmiana pogody wzburzy spokojną taflę wody, fale będą jednakowe dla wszystkich uczestników zabawy. Wzbudzenie wysokiej fali pozwala ukryć się przed ostrzałem wroga, a konieczność walczenia z wartkim nurtem ogranicza manewrowość pojazdów wodnych.

Najbardziej charakterystyczną cechą silnika Frostbite 3 jest jednak efektowna, choć skryptowana destrukcja otoczenia. „Levolution”, bo o nim tutaj mowa, oznacza dynamiczną transformację map pod wpływem konkretnych działań podejmowanych przez graczy. Niech za najlepszy tego przykład posłuży możliwość przerwania zapory i zalania wodą całego miasteczka. Walka przenosi się wtedy na wyższe kondygnacje budynków.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-64  
Ocena gry 7.9 / 10 na podstawie 5009 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i5 3.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza), 30 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7/8

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji (PC)

"Nowy model odblokowywania elementów i tworzenia klasy żołnierza to krok w dobrym kierunku. Mechanika jest bardziej otwarta i pozwala na składanie w całość ciekawych kombinacji. Sam wybór broni to nie lada wyzwanie – poza giwerą „klasową”, czyli np. elkaemem wsparcia, do dyspozycji są cztery, a nie jak wcześniej dwie, otwarte kategorie. „Uwolnienie” karabinków i karabinów strzelca wyborowego to świetna decyzja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcielić się w inżyniera, który zaminuje trasę dojazdową do wsi, odgryzie się stingerem przelatującemu śmigłowcowi, a wrogą piechotę położy celnym ogniem z odległości 200 metrów. Samo poszerzenie dostępnego arsenału i poprzekładanie umiejętności wymaga opracowania nowych taktyk. To, że zwiadowca nie jest już bezbronny przeciwko pojazdom, to jedno, ale na co zdecydujecie się jako wyżej wspomniany inżynier? Jest wyrzutnia, której rakiety lekko nakierowują się na cel, ale zadają małe obrażenia. Jest i RPG, trudniejszy w użyciu, ale znacznie poważniej kąsający wszystkie pojazdy. Dla koneserów pozostaje kolubryna w postaci SRAW, której pocisk ręcznie naprowadzamy na cel. Wybuchowe żelastwo nie wydaje się takie groźne, kiedy żołnierz wsparcia rozstawi MP-APS, detonujący przedwcześnie nadlatujące ładunki. Każda z klas i każdy pojazd otrzymały nowe dodatki i umiejętności – pula możliwych zagrań znacznie się więc poszerzyła."  więcej

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3]

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3] [31:57]

Ostatnia część potyczek. Zapraszamy na ostatnią część zmagań z graczami w Battlefield 4. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy na kolejne potyczki!

1:53

Video Battlefield 4

kampania single player - trailer (PL)

2:56

Video Battlefield 4

jesienna aktualizacja (PL)

3:56

Video Battlefield 4

dziennik dewelopera - PS4 (PL)

komentarze czytelników (2328)


Malklaw  2014-11-03 - 10:25

http://allegro.pl/battlefield-4-pl-premium-edition-bundle-pc-nowa-w2-i4726149591.html gra jest do kupienia na allegro w calej okazalosci za 145 z przesyłką w edycji pudełkowej, czy to dobra cena jak myślicie ? czy może czekać do świąt ale to raczej dużo większej obniżki cen nie uświadczymy ? pozdrawiam ... aa jak się sprawuje gra na tą chwilą poprawiają te błędy jeszcze ? dużo ludzi na serwerach ?

5.0

banan1000  2014-11-03 - 17:37

W tej grze nic ciekawego nie ma tą grę można ocenić maksymalnie na 5

2.0

A:kiev  2014-11-08 - 14:44

Na tą chwilę gry nie polecam. Jeśli lubicie Battlefield 3 to zostańcie przy nim - nie warto tracić pieniędzy na tak niedopracowany produkt. Grafika jest bardzo brzydka - nieważne czy ustawicie na ultra czy na niską - przypomina mi nieco tą z Gothic III (ewentualnie Call of Duty: Ghosts), ale to RPG i tam akurat pasowała. Bronie strzelają jak jakieś zabawki na wodę (też przypominają mi bardzo słabego Ghosta), nie słychać ich prawie. Pojazdy na tą chwilą to też porażka - niezwykle szybko są niszczone.

Sweet1O1  2014-11-19 - 19:15

Zakupiłem edycję specjalną w promocji za cenę normalnej wersji, w sumie oprócz (bezużytecznych) pakietów bojowych dalej wychodzę na jedno bo w chińską nawałnicę nikt nie gra. Jak znajduje serwer z (niby) mapą z tego dlc pokazuje mi żebym kupił dodatek zęby smoka, no to kurde o co chodzi??? :(

SzwagierMarczello  2014-11-21 - 13:41

Lipa... Naprawdę się rozczarowałem okrutnie... słabe 6/10.

kurowsky  2014-11-22 - 10:03

Czy bf 4 wejdzie na przynaj mniej na najslabszych : 2.9 ghz 3.5 turbo , 2 gb karta graficzna , nvida gtx 850m. 8 RAM ? Prosze o Odpowiedz (specjalistów )

9.0

Malklaw  2014-11-22 - 12:20

kurowsky [ 0 ] - Junior Czy bf 4 wejdzie na przynaj mniej na najslabszych : 2.9 ghz 3.5 turbo , 2 gb karta graficzna , nvida gtx 850m. 8 RAM ? Prosze o Odpowiedz (specjalistów ) na pewno pójdzie :) świetna gra w szczególności ostatni dodatek miazga mapy POLECAM premium wersję do zoba w grze ! :) 9/10 dla mnie za małe błędy grę kupiłem nie dawno więc nie wiem jak błedy wyglądały poprzednio ale teraz żadko wywala z map moze raz na 10-15 razy mi to nie przeszkadza statystyki zostają i czasem "zabity w akcji" :D również się zdarza nie zbyt często. Nie grałem w nowego CODA ale widziałem rozgrywkę live na twitch.tv i widzę niestety że twórcom nie zależy na normalnej rozgrywce tylko dalej ten żałosny "nowy" silnik malutkie mapy i kill striki kosmiczne plus nowość w seri "SKAKANIE" z titanfalla ... czekam na następnego CODA może coś się zmieni w co wątpię batlefield jak dla mnie wiedzie prym a być może następna część bo chodzą pogłoski będzie osadzona w klimacie WWII więć to była by deklasacja jak dla mnie uświadczyć chociażby pare ważnych wydarzeń historycznych w nowej oprawie na wielką skalę.

Marko7  2014-11-22 - 13:48

Kupiłem jakieś dwa tyg temu... Strasznie słaba gra.

szeroki371  2014-11-22 - 17:01

Testowałem przez tydzien jak byl darmowy. Jak dla mnie cienizna. Dobrze że nie kupiłem tej gry. Nie ma w niej nic ciekaweego.

champ  2014-11-23 - 17:40

Siema wie ktoś na ilu płytach jest Battlefield 4 na pc-ta

ChiliV2  2014-11-23 - 19:06

champ bf 4 na pc-ta jest na trzech płytach a tak wogóle to po co ci ta informacja?

nocny_napoleon  2014-11-24 - 01:11

Nic ciekawego. Jak ktoś posiada BF3 to nie ma sensu kupować!!!

ewaszu  2014-11-27 - 15:13

Witam. Mam pytanie : czy jak zmienie nick w originie do gry to w bf4 będzie widział moje dotychczasowe osiagniecia stopień i odblokowania broni itp. (czy mój nowy nick przejmie to wszystko ) czy będe musiał zaczynać od nowa.

fayerrr  2014-12-01 - 10:47

PYTANIE : po ostatniej aktualizacji Orygin mam częste zawieszanie tzn., jedno zaraz po wejściu do multi na dowolną mapę - też ma ktoś takie objawy ? Dobrze by było gdyby ktoś opisujący grę : "super", "durna" i.t.p. pisał czy miał na myśli singiel czy multi bo nie wiadomo czego tak "wypasiony" opis dotyczy, niektórzy nie grają w singla a skupiają się na multi i na odwrót i np. kaszanka jednej opcji nie wpływa dla danej osoby na frajdę z grania w drugiej.

Arczi1991  2014-12-01 - 14:04

Na Originie BF4 jest aktualnie za darmo na 7 dni

10

Kusoczes  2014-12-02 - 18:36

To jest jakaś masakra!! BF4!! Gra multiplayer wszech czasów 7.8 przy Call of Duty Advanced Warfare 8.4?? Za co CoD ma tą ocenę?? Battlefield przebił CoD grafiką i fizyką broni itp zaczynając od conajmniej BF3, nie mówiąc o pojazdach które zwiększają grywalność multiplayer do maksimum [link]

kajtek majtek  2014-12-06 - 18:06

A widziałeś co działo się na premierę BFA, a co działo się na premierę CODa?

TheJa199_PL  2014-12-14 - 00:25

mi się bardzo spodobał BF4 przeszedłem pare razy kampanie a teraz gram na multi

10

Dada01234  2014-12-14 - 09:44

Gra nie ma sobie równych chodzi mi o multi , kampania też była całkiem dobra 3 razy przechodziłem , gra się nie nudzi zawsze jest coś ciekawego , czy unicestwienie . Owszem gra na początku była zbugowana w ch*** ale teraz się poprawili . Jak taki będzie Battlefield hardline jak była beta to będzie miodzio , czy to prawdziwa wojna czy przestępcy vs policjańci , zawsze będę grał w niego i będę kupywał ich tytuły :)

8.5

soulfly777kris  2014-12-17 - 22:45

Dla wszystkich co się spinają bo im brakuje tam gdzieś kilka "GB" to wam powiem że ja przeszedłem tą grę (na pewno z nieraz zacinaniem) na takim sprzęcie. CPU- Intel Core 2 quad 2,4GHz GPU- ATI HD 4850 5ooMB szyna(ważne)256bit (nie mniej). RAM- 4GB Win7/64bit. Oczywiście gra nie była zbyt czasami komfortowa ale poszła. Moim zdaniem ważną rzeczą jest szyna w GPU która nie powinna być węższa niż 256bit. A inne rzeczy takie jak np. RAM to na pewno pójdzie na 6 GB spokojnie a GPU na pewno nie musi mieć 3GB do odpalenia tej gry. Pozdrawiam.