Battlefield 4 [PC]

Czwarta odsłona serii strzelanek pierwszoosobowych, która słynie przede wszystkim ze swojego trybu multiplayer. Walki w sieci toczą się na olbrzymich mapach, a gracze mogą korzystać z pojazdów. Cechą charakterystyczną gry jest też system destrukcji, pozwalający niszczyć pewne elementy otoczenia.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Battlefield 4 data premiery gry na PC:

29 października 2013 ( światowa data premiery )

31 października 2013 ( data wydania w Polsce )

29 października 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Battlefield 4:

Call of Duty: Advanced Warfare
Call of Duty: Advanced Warfare - Havoc
Medal of Honor: Warfighter

strzelanki, FPP, współczesne konflikty, FPS, multiplayer, co-op

Battlefield 4 to strzelanka pierwszoosobowa stworzona przez szwedzkie studio EA DICE. Deweloper ma na koncie poprzednie odsłony serii Battlefield oraz parę innych tytułów (np. Mirror’s Edge, Pinball Dreams). DICE jest znane nie tylko ze świetnych gier, ale też zaawansowanych silników graficznych (Frostbite).

Główną atrakcją Battlefielda 4 jest tryb multiplayer, ale gra zawiera także kampanię solową. Jej fabuła osadzona jest w 2020 roku. Wcielamy się w rolę Reckera, członka amerykańskiej jednostki specjalnej nazywanej Tombstone. Razem z nami w „Grabarzach” znajdują się również sierżant Dunn, gość o pseudonimie „Irish”, medyk „Pac” oraz Ruger. W rolę Irisha wcielił się aktor Michael K. Williams, znany szerszej publiczności jako gangster Omar Little z serialu The Wire. Większość kampanii rozgrywa się na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, a głównym celem jest uratowanie kilku VIP-ów znajdujących się w Szanghaju. Z powodu dość poważnych tarć politycznych pomiędzy Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami nie jest to jednak proste i prowadzi do wywołania przez Tombstone globalnego konfliktu.

Kampania składa się z kilku misji rozgrywających się w różnych lokacjach. Twórcy starali się zróżnicować rozgrywkę poprzez wprowadzenie zadań z pojazdami i dynamicznych scen (np. ucieczki przed helikopterem). Istotne jest to, że gracz może sam dobrać sprzęt i czasem otrzymuje namiastkę swobody działania. Mimo tego, gra jest dość liniowa i opiera się na skryptach. Małym dodatkiem jest możliwość wydawania kompanom prostego rozkazu ataku.

W Battlefield 4 nie występuje tryb kooperacji, który w poprzedniej odsłonie serii w ogóle się nie sprawdził. Tym razem deweloperzy postanowili z niego zrezygnować i skoncentrowali się na stworzeniu grywalnej i wymagającej kampanii oraz satysfakcjonującego trybu wieloosobowego.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących multiplayera jest powrót trybu dowódcy, który poprzednio pojawił się w Battlefield 2142. Osoba, która wciela się w tę rolę, ma duży wpływ na poczynania swojej drużyny, ponieważ wyznacza jej członkom cele oraz zarządza dostępnymi zasobami. Wśród nich znajdują się między innymi pojazdy oraz specjalne nagrody, przyznawane za osiągnięcia zdobyte podczas rozgrywki. W ten sposób dowódca może wspomóc swoich kolegów na przykład za pomocą precyzyjnego ostrzału pociskami kierowanymi. Rozgrywka w roli dowódcy przypomina nieco grę strategiczną. Do dyspozycji komendanta jest bowiem oddana mapa, za pomocą której może on śledzić wszystko to, co dzieje się na obszarze całego pola bitwy. W ten sposób w Battlefielda 4 można grać za pomocą tabletu.

W grze występują trzy grywalne frakcje: Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny i można wcielić się w przedstawiciela jednej z czterech klas postaci: szturmowca, inżyniera, zwiadowcę lub specjalistę od wsparcia. Przykładowo, do dyspozycji inżyniera oddano wyrzutnię rakiet przeciwpancernych oraz miny, co sprawia, że jest on niezbędny w trakcie starć z wrogimi pojazdami. Tych zaś występuje w Battlefield 4 całe mnóstwo. Poczynając od helikopterów i samolotów, poprzez czołgi i pojazdy opancerzone, na łodziach zaś kończąc. Dodatkowo można dowolnie modyfikować ich wygląd oraz ulepszenia, wybierając broń główną i opcjonalną oraz kamuflaż.

Starcia toczą się na mapach o rozmiarach porównywalnych do poprzedniej odsłony serii, których scenerię można podczas rozgrywki niszczyć. Zapewnia to Battlefield 4 jeszcze większą niż w poprzednich odsłonach serii taktyczną głębię i dynamikę rozgrywki. Podkreśla ją dodatkowo możliwość zabawy w aż 64 osoby naraz.

Silnik graficzny Frostbite 3 zastosowany w Battlefield 4 charakteryzuje się bardzo dokładną grafiką i realistyczną fizyką. Ta druga sprawia, że kołysanie się drzew pod wpływem wirtualnego wiatru lub uderzanie o burty łodzi fal zostało oddane wiarygodnie. Wpływa to na przebieg samej rozgrywki – wzburzone morze utrudnia celowanie, a silny wiatr powoduje, że wymiana ognia na większe odległości okazuje się nieefektywna.

Interesująco przedstawia się symulacja wody. Oznacza ona, że wszelkie akweny wodne charakteryzują się ustalaną w czasie rzeczywistym tą samą fizyką dla wszystkich uczestników zabawy. Jeżeli zmiana pogody wzburzy spokojną taflę wody, fale będą jednakowe dla wszystkich uczestników zabawy. Wzbudzenie wysokiej fali pozwala ukryć się przed ostrzałem wroga, a konieczność walczenia z wartkim nurtem ogranicza manewrowość pojazdów wodnych.

Najbardziej charakterystyczną cechą silnika Frostbite 3 jest jednak efektowna, choć skryptowana destrukcja otoczenia. „Levolution”, bo o nim tutaj mowa, oznacza dynamiczną transformację map pod wpływem konkretnych działań podejmowanych przez graczy. Niech za najlepszy tego przykład posłuży możliwość przerwania zapory i zalania wodą całego miasteczka. Walka przenosi się wtedy na wyższe kondygnacje budynków.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-64  
Ocena gry 7.9 / 10 na podstawie 5194 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i5 3.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza), 30 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7/8

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji (PC)

"Nowy model odblokowywania elementów i tworzenia klasy żołnierza to krok w dobrym kierunku. Mechanika jest bardziej otwarta i pozwala na składanie w całość ciekawych kombinacji. Sam wybór broni to nie lada wyzwanie – poza giwerą „klasową”, czyli np. elkaemem wsparcia, do dyspozycji są cztery, a nie jak wcześniej dwie, otwarte kategorie. „Uwolnienie” karabinków i karabinów strzelca wyborowego to świetna decyzja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcielić się w inżyniera, który zaminuje trasę dojazdową do wsi, odgryzie się stingerem przelatującemu śmigłowcowi, a wrogą piechotę położy celnym ogniem z odległości 200 metrów. Samo poszerzenie dostępnego arsenału i poprzekładanie umiejętności wymaga opracowania nowych taktyk. To, że zwiadowca nie jest już bezbronny przeciwko pojazdom, to jedno, ale na co zdecydujecie się jako wyżej wspomniany inżynier? Jest wyrzutnia, której rakiety lekko nakierowują się na cel, ale zadają małe obrażenia. Jest i RPG, trudniejszy w użyciu, ale znacznie poważniej kąsający wszystkie pojazdy. Dla koneserów pozostaje kolubryna w postaci SRAW, której pocisk ręcznie naprowadzamy na cel. Wybuchowe żelastwo nie wydaje się takie groźne, kiedy żołnierz wsparcia rozstawi MP-APS, detonujący przedwcześnie nadlatujące ładunki. Każda z klas i każdy pojazd otrzymały nowe dodatki i umiejętności – pula możliwych zagrań znacznie się więc poszerzyła."  więcej

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3]

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3] [31:57]

Ostatnia część potyczek. Zapraszamy na ostatnią część zmagań z graczami w Battlefield 4. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy na kolejne potyczki!

1:53

Video Battlefield 4

kampania single player - trailer (PL)

2:56

Video Battlefield 4

jesienna aktualizacja (PL)

3:56

Video Battlefield 4

dziennik dewelopera - PS4 (PL)

komentarze czytelników (2359)


budson  2015-02-01 - 23:32

Ta gra ma więcej bugów niż mam włosów na głowie :)

AlvaroKING  2015-02-02 - 17:50

Ta gra to kopia BF3. Wygląd ten sam, lekko podrasowana grafika. Battlefield skończył się na bardzo dobrym BAD COMPANY 2 i dodatku Vietnam(jeden z najlepszych DLC w historii) Ani BF4 ani ta nowa odsłona z policjantami nie zadowoli graczy. Warto również przypomnieć, że kupując gry od EA wspieracie LGBT czyli różne "fundacje" która mają na celu promować zboczenia.

Lamozaur  2015-02-03 - 21:41

Ja tam wolę bf4 od bf3. Kampania w bf4 jest według mnie dobra na odprężenie się po ciężkim dniu. Gra jest dobrze zoptymalizowana. Multi sprawia mi ogromną radość. Błędów nie odczuwam. moja ocena gry: 9.0/10 @AlvaroKING "Warto również przypomnieć, że kupując gry od EA wspieracie LGBT czyli różne "fundacje" która mają na celu promować zboczenia", napiszesz, z jakiego źródła to wziąłeś? Nigdy nie słyszałem, żeby EA to robiło. Nie wierzę w to, ale jeśli to prawda, to ograniczę zakup gier EA, a jak już, to tylko w najniższych cenach (nie popieram LGBT).

10

ozdoba50  2015-02-06 - 19:28

s99- marudzisz, ja gram sam nabilem juz prawie 120 lvl i nadal bawie sie swietnie a juz niedlugo 400 godz z ta gra :) i gram tylko w podstawke. Ulubiona mapa Golmud- gdyz uwielbiam grac czolgami i roznymi pojazdami. Lubie tez upokarzac pilotow czolgow C4, choc czasami robia to samo mi ale coz. ocenka na ta chwile to 10. Grafika spoko filling strzelania super no i multi bardzo wciaga.

prezes317  2015-02-07 - 11:15

kto wie jak włączyć nocny tryb w BF4?

i5_4690_Asus_760_OC  2015-02-11 - 19:20

Co ? hahahaha

Malklaw  2015-02-11 - 23:54

Gra ma specyficzny niepowtarzalny klimat i drobne błędy aktualnie nie ma ona konkurencji praktycznie pod żadnym aspektem, nowy COD to totalny gniot a zapowiadali w końcu przełom. Battlefield to gra w której można toczyć walki na ogromnych mapach z wieloma graczami oczekuję tylko powrotu do WorldWar na mapach wielkości nie mniejszej niż obecnie i mimo wszystko z mniejszą dynamiką walki bo ta aktualna w klimacie WW zabiła by grę :D Jedyna konkurencja dla mnie to ARMA 3 chociaż nie powinno się tych gier porównywać wcale... Obecenie BF4 i ARMA3+mods to dwie najlepsze gry w których można sobie postrzelać w zależoności od upodobań.

i5_4690_Asus_760_OC  2015-02-14 - 11:48

Origin nie działa u was też ?

Eminem90x  2015-02-15 - 09:58

Battlefield 4 został zrobiony dla mało wymagającego odbiorcy,ale jak wiadomo ciemny lód wszystko kupi co dobrym przykładem są osoby które złożyły zamówienia przed premierowe na te gniota. BF 3.5 ,a fanboye i pryszczate dzieci tak gardzili Acti jak wydał MW3 który był żałosną podróbką MW2 ,a EA okazało się nie lepsze. Mogli zrobić Bad Company 3 ale kasa misiu kasa płacz i płać.

ozdoba50  2015-02-16 - 20:35

Eminem90x- witaj, moze przestan obrazac graczy, kazdy gra w to co lubi. Ok moze BF 4 to troche odgrzewany kotlet i jest podobny do 3ki, ale ja np. po BFie Bad Company2 ominalem 3ke i gralem dopiero w 4ke, i moim skromym zdaniem to najlepsza strzelanka Ever. W Battlefielda 3 zagralem niedawno gdyz dali za darmo na Oryginie i wcale mi sie tak nie podobal, jest dla mnie mniej grywalny i oczywiscie wyglada gorzej.

bronkiszot  2015-02-18 - 10:06

Czołem! Szukamy dojrzałych emocjonalnie graczy do wspólnej gry online (z wykorzystaniem komunikacji głosowej) w różne tytuły m.in. Battlefield. Zapraszam na nasze forum oldgamers.pl

Aldek17  2015-02-21 - 22:53

Eminem90x to ciota widać po niku, bez obrazy.

andzia1802  2015-02-22 - 13:15

Witam, czy ta gra uruchomi się na moim kompie względem minimalnych wymagań? Oto parametry mojego kompa Intel(R) Core(TM) i5 CPU 750 @ 2.67GHz Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 260 (Microsoft Corporation - WDDM v1.1) DirectX 11 RAM 4 GB 2 Windows 7 Ultimate(SP1) Z góry dziękuję za odpowiedź :)

ozdoba50  2015-02-22 - 21:17

andzia1802- procesor da rade, ale mialem GTX a 260 i on obsugiwal tylko DX10 wiec raczej musisz zmienic karte graficzna zeby odpalic, pozdro :)

andzia1802  2015-02-23 - 08:48

ozdoba50 Dzięki za info ;) a Battlefield 3 się uruchomi czy ty też muszę zmienić kartę?

ozdoba50  2015-02-23 - 13:55

BF 3 spokojnie ruszy na tej grafice w srednich detalach :). Jednak wrazenia wizualne troche beda gorsze.

andzia1802  2015-02-23 - 14:54

ozdoba50 Dzięki za pomoc ;) pozdrawiam :)

0.5

Matheo212  2015-02-27 - 11:40

T%a gra to ścierwo. Wydałem setkę na takie gówno, że szkoda gadać w ogóle w to się grać nie da. Nie wazne gdzie pójdziesz to i tak ktoś cie ustrzeli. Nie polecam tej spierdoliny. Wracam do 3 gdzie da się normalnie grać.

10

i5_4690_Asus_760_OC  2015-02-27 - 15:53

A ja 60 PLN ;D Ultra 1080p skalowanie 100% stoi jak sosna 60fps blokada multi 64;D

kostek904ps4  2015-03-03 - 03:59

Najlepsza cześć zaraz po bad company 2 jak dla mnie, gra tylko pod multiplayer, na single nie odkryjesz nawet części jej możliwości. Sześćdziesięciocztero osobowe serwery potrafią zobrazować symulacje prawdziwej wojny. Każdy gracz ma tu swoją role, od medyków reanimujących na polu bitwy po pilotów F16 niszczących wrogie czołgi z powietrza, idealny relaks po pracy :) Polecam zobaczyć mój gameplay z PS4Share dla zachęty [link]