Battlefield 4 [PC]

Czwarta odsłona serii strzelanek pierwszoosobowych, która słynie przede wszystkim ze swojego trybu multiplayer. Walki w sieci toczą się na olbrzymich mapach, a gracze mogą korzystać z pojazdów. Cechą charakterystyczną gry jest też system destrukcji, pozwalający niszczyć pewne elementy otoczenia.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Battlefield 4 data premiery gry na PC:

29 października 2013 ( światowa data premiery )

31 października 2013 ( data wydania w Polsce )

29 października 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Battlefield 4:

Call of Duty: Advanced Warfare
Call of Duty: Advanced Warfare - Ascendance
Medal of Honor: Warfighter

Akcji, FPP, współczesne konflikty, FPS, multiplayer, kooperacja, strzelanki

Battlefield 4 to strzelanka pierwszoosobowa stworzona przez szwedzkie studio EA DICE. Deweloper ma na koncie poprzednie odsłony serii Battlefield oraz parę innych tytułów (np. Mirror’s Edge, Pinball Dreams). DICE jest znane nie tylko ze świetnych gier, ale też zaawansowanych silników graficznych (Frostbite).

Główną atrakcją Battlefielda 4 jest tryb multiplayer, ale gra zawiera także kampanię solową. Jej fabuła osadzona jest w 2020 roku. Wcielamy się w rolę Reckera, członka amerykańskiej jednostki specjalnej nazywanej Tombstone. Razem z nami w „Grabarzach” znajdują się również sierżant Dunn, gość o pseudonimie „Irish”, medyk „Pac” oraz Ruger. W rolę Irisha wcielił się aktor Michael K. Williams, znany szerszej publiczności jako gangster Omar Little z serialu The Wire. Większość kampanii rozgrywa się na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, a głównym celem jest uratowanie kilku VIP-ów znajdujących się w Szanghaju. Z powodu dość poważnych tarć politycznych pomiędzy Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami nie jest to jednak proste i prowadzi do wywołania przez Tombstone globalnego konfliktu.

Kampania składa się z kilku misji rozgrywających się w różnych lokacjach. Twórcy starali się zróżnicować rozgrywkę poprzez wprowadzenie zadań z pojazdami i dynamicznych scen (np. ucieczki przed helikopterem). Istotne jest to, że gracz może sam dobrać sprzęt i czasem otrzymuje namiastkę swobody działania. Mimo tego, gra jest dość liniowa i opiera się na skryptach. Małym dodatkiem jest możliwość wydawania kompanom prostego rozkazu ataku.

W Battlefield 4 nie występuje tryb kooperacji, który w poprzedniej odsłonie serii w ogóle się nie sprawdził. Tym razem deweloperzy postanowili z niego zrezygnować i skoncentrowali się na stworzeniu grywalnej i wymagającej kampanii oraz satysfakcjonującego trybu wieloosobowego.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących multiplayera jest powrót trybu dowódcy, który poprzednio pojawił się w Battlefield 2142. Osoba, która wciela się w tę rolę, ma duży wpływ na poczynania swojej drużyny, ponieważ wyznacza jej członkom cele oraz zarządza dostępnymi zasobami. Wśród nich znajdują się między innymi pojazdy oraz specjalne nagrody, przyznawane za osiągnięcia zdobyte podczas rozgrywki. W ten sposób dowódca może wspomóc swoich kolegów na przykład za pomocą precyzyjnego ostrzału pociskami kierowanymi. Rozgrywka w roli dowódcy przypomina nieco grę strategiczną. Do dyspozycji komendanta jest bowiem oddana mapa, za pomocą której może on śledzić wszystko to, co dzieje się na obszarze całego pola bitwy. W ten sposób w Battlefielda 4 można grać za pomocą tabletu.

W grze występują trzy grywalne frakcje: Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny i można wcielić się w przedstawiciela jednej z czterech klas postaci: szturmowca, inżyniera, zwiadowcę lub specjalistę od wsparcia. Przykładowo, do dyspozycji inżyniera oddano wyrzutnię rakiet przeciwpancernych oraz miny, co sprawia, że jest on niezbędny w trakcie starć z wrogimi pojazdami. Tych zaś występuje w Battlefield 4 całe mnóstwo. Poczynając od helikopterów i samolotów, poprzez czołgi i pojazdy opancerzone, na łodziach zaś kończąc. Dodatkowo można dowolnie modyfikować ich wygląd oraz ulepszenia, wybierając broń główną i opcjonalną oraz kamuflaż.

Starcia toczą się na mapach o rozmiarach porównywalnych do poprzedniej odsłony serii, których scenerię można podczas rozgrywki niszczyć. Zapewnia to Battlefield 4 jeszcze większą niż w poprzednich odsłonach serii taktyczną głębię i dynamikę rozgrywki. Podkreśla ją dodatkowo możliwość zabawy w aż 64 osoby naraz.

Silnik graficzny Frostbite 3 zastosowany w Battlefield 4 charakteryzuje się bardzo dokładną grafiką i realistyczną fizyką. Ta druga sprawia, że kołysanie się drzew pod wpływem wirtualnego wiatru lub uderzanie o burty łodzi fal zostało oddane wiarygodnie. Wpływa to na przebieg samej rozgrywki – wzburzone morze utrudnia celowanie, a silny wiatr powoduje, że wymiana ognia na większe odległości okazuje się nieefektywna.

Interesująco przedstawia się symulacja wody. Oznacza ona, że wszelkie akweny wodne charakteryzują się ustalaną w czasie rzeczywistym tą samą fizyką dla wszystkich uczestników zabawy. Jeżeli zmiana pogody wzburzy spokojną taflę wody, fale będą jednakowe dla wszystkich uczestników zabawy. Wzbudzenie wysokiej fali pozwala ukryć się przed ostrzałem wroga, a konieczność walczenia z wartkim nurtem ogranicza manewrowość pojazdów wodnych.

Najbardziej charakterystyczną cechą silnika Frostbite 3 jest jednak efektowna, choć skryptowana destrukcja otoczenia. „Levolution”, bo o nim tutaj mowa, oznacza dynamiczną transformację map pod wpływem konkretnych działań podejmowanych przez graczy. Niech za najlepszy tego przykład posłuży możliwość przerwania zapory i zalania wodą całego miasteczka. Walka przenosi się wtedy na wyższe kondygnacje budynków.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-64  
Ocena gry 7.9 / 10 na podstawie 5323 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.0 / 10 na podstawie 3367 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i5 3.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza), 30 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7/8

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji

Recenzja gry Battlefield 4 - wkraczamy na pole walki nowej generacji (PC)

"Nowy model odblokowywania elementów i tworzenia klasy żołnierza to krok w dobrym kierunku. Mechanika jest bardziej otwarta i pozwala na składanie w całość ciekawych kombinacji. Sam wybór broni to nie lada wyzwanie – poza giwerą „klasową”, czyli np. elkaemem wsparcia, do dyspozycji są cztery, a nie jak wcześniej dwie, otwarte kategorie. „Uwolnienie” karabinków i karabinów strzelca wyborowego to świetna decyzja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcielić się w inżyniera, który zaminuje trasę dojazdową do wsi, odgryzie się stingerem przelatującemu śmigłowcowi, a wrogą piechotę położy celnym ogniem z odległości 200 metrów. Samo poszerzenie dostępnego arsenału i poprzekładanie umiejętności wymaga opracowania nowych taktyk. To, że zwiadowca nie jest już bezbronny przeciwko pojazdom, to jedno, ale na co zdecydujecie się jako wyżej wspomniany inżynier? Jest wyrzutnia, której rakiety lekko nakierowują się na cel, ale zadają małe obrażenia. Jest i RPG, trudniejszy w użyciu, ale znacznie poważniej kąsający wszystkie pojazdy. Dla koneserów pozostaje kolubryna w postaci SRAW, której pocisk ręcznie naprowadzamy na cel. Wybuchowe żelastwo nie wydaje się takie groźne, kiedy żołnierz wsparcia rozstawi MP-APS, detonujący przedwcześnie nadlatujące ładunki. Każda z klas i każdy pojazd otrzymały nowe dodatki i umiejętności – pula możliwych zagrań znacznie się więc poszerzyła."  więcej

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3]

Gramy z Wami w Battlefield 4 [3/3] [31:57]

Ostatnia część potyczek. Zapraszamy na ostatnią część zmagań z graczami w Battlefield 4. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy na kolejne potyczki!

1:53

Video Battlefield 4

kampania single player - trailer (PL)

2:56

Video Battlefield 4

jesienna aktualizacja (PL)

3:56

Video Battlefield 4

dziennik dewelopera - PS4 (PL)

komentarze czytelników (2396)


mmaakkss  2015-03-11 - 23:17

Premiumy to już sobie grają na tych mapach bo mają dostęp do tego całego CTE (Community Test Environment) a potem mapki wyjdą chyba dla wszystkich ;)

WitcherPL  2015-03-27 - 12:12

Siema mam problem gra bardzo długo Zaczeła się wczytywać wcześniej było ok Jak już po ok 7 minutach wczyta gre mimo niskiego pingu ok (30-40) gra zacina niesamowicie (dzwięk , obraz) Stery mam aktualne Sprzęt spełnia wymagania I7 4770K 3,5GHZ Ram 32gb DDR3 2400 Gtx 780 ti matrix platinum 3gb Dysk ssd 128gb O co chodzi wcześniej gra działąła ok Sprawdzanie i naprawa plikow na orgini wszystko ok W innych grach z wyższymi wymaganiami ZERO problemów Jak wiecie co robić dajcie znać pozdro dzięki

mmaakkss  2015-03-27 - 21:33

[up] Powinno hulać jak marzenie, rozumiem że system 64 bitowy przy tej ilości ramu. Spróbuj downgrade sterowników zrobić może.

WitcherPL  2015-03-27 - 22:01

mmaakkss niestety sterowniki są najnowsze według GeForce Experence :( gre miałem zainstalowaną na zwykłym dysku teraz instaluje (ściągam) na ssd może to ma jakieś znaczenie Chodź wcześniej było jaknajbardziej ok na różnych serverach Dzięki za odp jak ktoś coś ma jeszcze jakiś pomysł pisać thx

WitcherPL  2015-03-28 - 06:45

Na dysku ssd to samo wczytywanie mapki to tak naprawdę 5 sekundowe zawieszanie sie gry loadscreenów i muzyki jak po 10 minutach wejdzie do gry przy wyborze postaci mysz stoi w miejscu i porusza się co 3 sekund TRAGEDIA ! a wszystko było ok nie rozumiem

WitcherPL  2015-03-29 - 12:57

Aldek17 już sam nie wiem .. w BF4 mimo mega cięcia gdzie nawet na czacie nic nie mogę napisać bo trwa to 4 minuty zanim wyskoczy jeden wyraz A ping w grze jest 20-30 wiec niski W innych grach jest ok W bf3 multi ok tylko tam z kolei inny problem ze wywala mnie z każdego servera po 10 minutach gry Hmm może to ma jakiś związek z bf4 może z PB sam nie wiem...

morson  2015-03-29 - 13:02

Ktoś może streścić mi ten wątek?

ozdoba50  2015-04-03 - 16:49

Polecam zainstalocac program CC cleaner i posprzatac syf na komputerze i w rejestrze ...

ozdoba50  2015-04-03 - 16:51

w komputerze oczywiscie :)

WitcherPL  2015-04-04 - 13:07

ozdoba50 używałem już ale nie wiem jak to z rejestrem jest muszę obczaić dzięki

9.0

MarkoKKS  2015-04-05 - 21:57

Bardzo fajna gra. Dużo osób narzeka na tą grę lecz ja nie widzę żadnych problemów choć grę kupiłem z 2ms po premierze.

9.0

dudi42  2015-04-15 - 13:14

Mam grę od kilku miesięcy, (kupiłem na jesień) i uważam że jest lepszy od trójki, za te pieniądze zdecydowanie warty kupna, jak narazie ostatni z tych prawdziwych ,,Beefów'' miałem wątpliwości czy kupić, bo gra dawno temu miała dużo błędów, ale uważam że jest to teraz najbardziej niedoceniony battlefield bo twórcy gry gdy ją wypuszczali popełnili błąd, ale teraz wszystko jest w jak najlepszym porządku, jedynie Battlefield 2 jest lepszy.

pontuskarol  2015-04-15 - 16:49

Battlefield 4 jaką ma fabułę? Powiem, że Battlefield 3 przeszedłem i fabuła w tej części trzymała poziom.

WitcherPL  2015-04-19 - 20:39

pontuskarol mówia że w bf 4 naciągana ale jakoś mi przypadła do gustu Kino klasy b:)

10

saito123  2015-05-07 - 15:03

Bardzo dobra gierka. Tyle powiem :)

hubertik  2015-05-11 - 17:08

Witam. Na stronie can you run it sprawdzałem czy ta gra mi pójdzie i pokazywało mi że na minimalnych tak. Mój komputer: procesor intel core i3 3110m 2.40 Ghz, Ram 8 Gb, karta nvidia geforce 710m 1 Gb. Moje pytanie brzmi: czy ta gra mi pójdzie bo bardzo chciałbym ja kupić ale pięniędzy w błoto nie chcę wyrzucić. Proszę o możliwie szybką odpowiedź. Gra naprawdę bardzo mi się podoba.

hubertik  2015-05-12 - 16:40

Czy mogę prosić o odpowiedź ?

xyz1818  2015-05-12 - 22:56

hubertik ja mam radona 2560 czyli chyba gorszego niż na minimalne potrzeba i na niskich bez zwiechów i poklatkowań śmiga

xyz1818  2015-05-12 - 22:57

8gb ramu spoko wystarczy mi na 4 śmiga na serwerach 64 osób

dudi42  2015-05-21 - 19:38

Co do karty graficznej to mam wątpliwości, bo ja mam 2 gb i gram między średnie a niskie żeby płynnie było