FIFA Manager 13 [PC]

FIFA Manager 13 to następna część menadżerów piłkarskich od Electronic Arts. Podobnie jak w poprzednich tytułach z serii, gracz zarządza wybranym przez siebie klubem piłkarskim, przygotowuje zawodników, dokonuje transferów i dba o dobrą atmosferę w zespole. W produkcji z numerem 13 postawiono znacznie większy nacisk na psychikę futbolistów, ich motywacje, główne cele i relacje z innymi zawodnikami.

wersja językowa:
angielska

FIFA Manager 13 data premiery gry na PC:

25 października 2012 ( światowa data premiery )

25 października 2012 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do FIFA Manager 13:

Football Manager 2016
Football Manager 2015
Football Manager 2014

Sportowe, manager, piłka nożna

FIFA Manager 13 jest kolejną częścią cyklu piłkarskich menadżerów wydawanych przez Electronic Arts. Produkcją gry z numerem 13 zajęło się niemieckie studio Bright Future, twórcy poprzednich części serii FIFA Manager. W najnowszej edycji wprowadzono wiele istotnych zmian w rozgrywce, kładąc szczególny nacisk na psychikę i osobowość piłkarzy.

Rozgrywka, podobnie jak w innych menadżerach piłkarskich, polega na umiejętnym kierowaniu wybraną przez gracza drużyną futbolową. Prowadzić można jeden z setek dostępnych zespołów, należących do wielu światowych lig futbolowych oraz zarządzać klubem składającym się z zarówno bardzo sławnych, jak i tych mniej znanych piłkarzy.

Podobnie jak w poprzednich częściach, umiejętności każdego futbolisty określane są za pomocą szeregu współczynników. W tym względzie producenci wprowadzili jednak dodatkowe ulepszenia, dzięki którym gracz może poznać wiele informacji na temat osobowości piłkarza, takich jak ogólne cechy charakteru, ego, główne cele i motywacje. Dla dobrego menadżera szczególnie istotne są te dwie ostatnie, ponieważ umożliwienie członkowi zespołu realizacji jego zawodowych pragnień znacząco zwiększy morale piłkarza, zadowolenie z gry i pracy z klubem oraz umiejętności na murawie. Cele futbolistów są bardzo zróżnicowane: niektórzy pragną wychodzić w pierwszym składzie, inni chcą grać dla swojego kraju, zwiększać umiejętności, wykonywać rzuty karne itd.

Twórcy zwrócili także uwagę na relacje futbolistów z członkami drużyny i ich rodziną. Dzięki informacjom o niesnaskach i spięciach w zespole gracz może podjąć odpowiednie działania mające na celu wyeliminowanie problemu, tym samym zwiększając efektywność całej drużyny.

FIFA Manager 13 wyposażony został w rozbudowane opcje planowania, pozwalające na lepsze zarządzanie czasem drużyny i podejmowanie koniecznych kroków z wyprzedzeniem. Dodatkowe narzędzia pozwalają np. na wybranie aktualnego składu, zaplanowanie negocjacji z futbolistami, którzy chcieliby przejść do drużyny gracza, monitorowanie zbliżających się ważnych wydarzeń (istotnych meczów, transferów, zakończenia modernizacji stadionu itd.), czy prognozowanie kariery zawodnika (biorąc pod uwagę takie czynniki jak kontuzje, talent czy liczba rozegranych meczów).

Menadżer z cyfrą 13 został ulepszony także pod względem wizualnym: główną zmianą w obszarze grafiki jest zwiększenie bazowej rozdzielczości ekranu z 1024x768 do 1280x1024. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkcja nie tylko wygląda lepiej, ale także ekran zarządzania jest bardziej funkcjonalny, ponieważ pozwala na umieszczenie większej ilości elementów interfejsu gry (zawierających informacje o drużynie i piłkarzach) jednocześnie.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 347 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.0 / 10 na podstawie 210 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 124,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 2.8 GHz, 1 GB RAM (1.5 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 6600 lub lepsza), 8 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7

FIFA Manager 13 walczy o menedżerski tron

FIFA Manager 13 walczy o menedżerski tron (PC)

"Choć w porównaniu z serią Football Manager tryb tekstowy oraz możliwość interakcji i wpływania na losy spotkania w trakcie jego trwania w FIF-ie Manager wciąż prezentują się nieco słabiej, „trzynastka” ma przynieść także i tutaj sporo ulepszeń. Twórcy dodadzą znaczną ilość nowych komentarzy menedżera nie tylko na temat gry piłkarzy czy pracy sędziów, ale również zachowania kibiców, co oczywiście odbije się na kontaktach z fanami klubu. Rozszerzony moduł zmiany pozycji i ustawienia na boisku pozwoli szybko zmodyfikować zadania konkretnych zawodników i przegrupować poszczególne formacje pod kątem dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Oprócz tego będziemy mogli m.in. wpłynąć na psychikę oraz decyzje wykonujących stałe fragmenty gry za pomocą specjalnych porad czy też delikatnie zdezorientować przeciwnika, wysyłając na rozgrzewkę wszystkich futbolistów jednocześnie. Znacznej rozbudowie uległ również panel przerwy meczowej – dzięki niemu dodamy naszym podopiecznym otuchy i wiary za pomocą specjalnych, motywacyjnych dialogów, skorzystamy z pomocy masażysty i nakreślimy konkretne schematy działania poszczególnym graczom, jak również zaanonsujemy przewidywane zmiany."  więcej

komentarze czytelników


Dogmaticus  2012-09-23 - 19:03

Nie wiem jak to się stało i dlaczego, ale w tym roku bardzo na tę grę czekam. Nie zacznę rozpisywać się nad relacjami między FIFAM a FM, ale jako starego fana FM właśnie to oczekiwanie mnie dziwi... oby to był dobry omen ;).

Behemoth  2012-09-23 - 19:13

Przyciąga mnie ta sama siła. Może dlatego, że dawno grałem w jakiegoś współczesnego managera? Pora wreszcie wyrwać się z CM 01/02 :D.

Dogmaticus  2012-09-24 - 20:42

Ja właśnie katuję FM12 ;). Chyba najlepszy ze wszystkich. A w FifaM13 marzy mi się zrobienie kasy na zarządzaniu dobrymi klubami i tak po 5-10 sezonach założenie małego klubiku w Warszawie :D i zrobienie go mistrzem w kolejne 5-10 sezonów :D.

magik7777  2012-11-02 - 16:09

Witam. Kto wie skąd można pobrać Fifa manager 2013 by sprawdzić czy opłaca się kupować oryginał?

aiMa  2012-11-03 - 15:20

magik7777 - Z Orgin

alexturner  2012-11-03 - 21:51

a cracka ktos ma?

berdysz  2012-11-07 - 10:50

Czy w tej grze rozgrywki meczowe można rozgrywać samemu za pomocą pada czy robi to za nas AI na podstawie ustawień wynikających z treningów, transferów, taktyki , doboru zawodników, morale itd?

mckk  2012-11-07 - 14:42

Robi to za nas AI

eltrik  2013-01-10 - 18:06

W końcu zrobili po sezonową aktualizację lig. W ciągu kilku lat przy dobrych wynikach klubów np. Polskiej, liga staje będzie w pierwszej 5 w pięcioletniej ocenie. Wówczas piłkarze są lepiej wyceniani, (niestety więcej trzeba płacić jak w zagranicznych ligach), im lepszy poziom ligi to większa frekwencja w danej lidze co wiąże się z większymi wpłatami od sponsorów, lepsze ceny biletów, więcej sprzedanych gadżetów. Polecam rozbudowę od samego początku baz treningowych, szczególnie: training center, trening pitches, fitness center i zmianę na lepszy personel. Niestety 13 to nadal kosmetyka w stosunku do 12. Menu i opcje niemal takie same, układ i grafika podobne. Pomimo to jak dla mnie najlepszy manager piłkarski od czasów CM 99, 00, 01 etc.

marek17390  2013-03-14 - 16:40

FIFA MANAGER 12,13,11, I TAK DALEJ TO DNO TOTALNE INSTALOWAŁEM JUŻ TĄ GRĘ NIE RAZ NIEWIEM CZEMU ALE COŚ MNIE DO NIEJ CIĄGNEŁO PO CHWILI GRY ( PARU GODZINACH ) USUWAŁEM JĄ BO MNIE DENERWOWAŁA A OTO PRZYKŁADY - WYNIKI Z KOSMOSU TYPU 7-8 LUB 11-6 CZY W ŚWIECIE REALNYM TAK JEST GDY GRA ARSENAL Z EVERTONEM LUB ARSENAL ZE SWANSĄ DRUGI PRZYKŁAD TO FIZYKA GRY W MECZU 3D PODANIA ZAMIAST DO SWOJEGO TO DOCIERAJĄ DO PRZECIWNIKA CZĘSTO TAK JEST I OSTATNIA RZECZ TO SPALONE I GOLE PO NICH CZĘSTO TAK NIE JEST ALE JAK MOŻNA TAK ZROBIĆ GRĘ TYM RAZEM POSTANOWIŁEM SKOŃCZYĆ PRZYGODE Z FIFA MANAGER RAZ NA ZAWSZE WOLE GRAĆ W REALISTYCZNEGO FOOTBALL MANAGER NIŻ W TO BADZIEWIE AHA JESZCZE NIEODGWIZDANE FAULE PO KTÓRYCH PADAM NA MURAWĘ JAK KAWKA A NA KONIEC TO PRODUCENT FIFA MANAGER 13 DAŁ DU..Y BO NIE MA POLSKIEJ WERSJI TAK O NAS POLAKÓW DBAJĄ A JESTEŚMY W UNII Z TEGO POWODU GRONO OSÓB NIE KUPI TEJ GRY I ZYSKA NA TYM FOOTBALL MANAGER POWODZENIA JA WYBIERAM PRAWDZIWEGO MANAGERA CZYLI FOOTBALL MANAGER

SzymekWielkiKral  2013-04-06 - 11:51

Co ma unia do polonizacji gier?

marek17390  2013-04-09 - 22:47

A NO MA TO DO TEGO ŻE GRA KTÓRA JEST DOSTĘPNA W POLSCE POWINNA BYĆ PO POLSKU LEKCEWAŻY SIĘ POLSKI RYNEK GIER

peugeot05  2013-07-30 - 12:43

Witam. Kto mi powie jak dokonywać zmian podczas meczu?

1.0

marek17390  2013-08-11 - 14:00

PO WIELU TYGODNIACH POSTANOWIŁEM ZAGRAĆ W FIFA MANAGER 13 ZNOWU I WIECIE CO MOJE GRANIE SKOŃCZYŁO SIĘ PO PARU MECZACH WIĘC DAM SE SPOKÓJ Z TĄ GROM RAZ NA ZAWSZE A OTO POWÓD MAJĄC ZAWODNIKÓW TAKICH JAK HIGUAIN VERMALEN PATO SUBOTIC MEXES W MOIM MILANIE TAKTYKE DOPRACOWANĄ DO PERFEKCJI Z 5 GWIAZDKAMI ZNAKOMITY SZTAB SZKOLENIOWY PRZEGRAŁEM DWA RAZY W ELIMINACJACH DO LIGI EUROPEJSKIEJ Z TAKIM ZESPOŁEM JAK FC BASEL POZA TYM TA GRA NIE MA ZA GROSZ REALIZMU PRZYCHODZĄ DO MNIE TACY ZAWODNICY JAK MESSI CZY HIGUAIN GDZIE W FOOTBALL MANAGER NAWET NIE SĄ ZAINTERESOWANI PRZEJŚCIEM DO TAKIEGO KLUBU JAK MILAN ZE WZGLĘDU NA TO ŻE WŁOSKA LIGA JEST NA 4 MIEJSCU NA 1 JEST ANGIELSKA NA 2 HISZPAŃSKA NA 3 NIEMIECKA WRUCIŁEM DZIŚ DO FOOTBALL MANAGERA I JESTEM ZADOWOLONY KTO CHCE NIECH GRA W FIFA MANAGER 13 ALE JA WOLE REALIZM A TEGO BRAKUJE FIFIE MANAGER

Paulpolska  2013-08-16 - 19:47

Dzieciom jest ciężko zrozumieć grę to widać po Twojej pisowni dopracuj ją przed pójściem do szkoły średniej.

danon2210  2013-08-29 - 21:31

On ocenia grę ze swojego punktu widzenia. Poprawianie go pod względem ortograficznym na tym forum jest niepotrzebne więc bardziej ty się wygłupiłeś a nie on ze swoją pisownią...

Narcolipz  2013-10-16 - 17:35

Jego punkt widzenia , kłuje w oczy brakiem podstawowej znajomości interpunkcji, przez co olewam czytanie takich ścian tekstu. Nadużywanie caps locka świadczy o problemach emocjonalnych. Nadpobudliwość, ADHD zdefiniowane jest jako - "grupa zaburzeń charakteryzujących się brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego , tendencją do przechodzenia od jednej aktywności do drugiej bez ukończenia żadnej z nich oraz zdezorganizowaną, słabo kontrolowaną nadmierną aktywnością". Myślę , że to w pełni tłumaczy jego problem z tym managerem.

marek17390  2013-11-03 - 22:23

Ej Narcolipz co ty piep....sz chłopie nieżle się uśmiałem jak to przeczytałem nie chce marnować czasu na odpowiedz dla ciecie po prostu gra jest do bani jest sztuczna wolę Football Manager a najlepsza wersja to 2012 gram do dziś

9.0

Stefano77  2014-05-26 - 01:12

Przestańcie wszyscy. Po co porównujecie Fifa Manager do Football Manager. Przecież to dwie różne gry. Jak ktoś chce zagrać w managera klubu, całego klubu to niech wybierze Fifa Manager. Jak ktoś chce managera samego zespołu to niech wybierze Football Managera. Można grać w obie gry. Grałem w Football Managera 12 i 14, w Fifa Manager 11, 12, 13, 14. Nie uważam, aby ta seria była słaba, jest po prostu inna. Ja bardzo lubię zarządzać całym klubem, ba stać się nawet właścicielem, fajny jest też cały aspekt życia managera. Można poprowadzić klub do świetności co jest świetne. Bardzo lubię tą serię.

9.0

Areyn  2014-05-26 - 01:22

Wolę właśnie zarządzanie całym klubem, bycie managerem, a nie tylko trenerem jak w Football Manager. Każdy lubi co innego, dlatego dobrze, że jest wybór.