Gra o tron [PC]

Game of Thrones. Produkcja cRPG oparta na motywach serii fantasy „Pieśń Lodu i Ognia”, napisanej przez George’a R. R. Martina. Opowieść została przedstawiona z perspektywy dwóch bohaterów – członka Nocnej Straży oraz wygnańca, który powraca do krainy Westeros. Gra ma typowe cechy gatunku: nie brakuje w niej poziomów postaci i statystyk oraz dynamicznej, ale jednocześnie taktycznej walki. Alias: A Song of Ice and Fire.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Gra o tron data premiery gry na PC:

15 maja 2012 ( światowa data premiery )

07 czerwca 2012 ( data wydania w Polsce )

15 maja 2012 ( premiera w USA )

gry podobne do Game of Thrones:

Dungeon Gate
Dragon Age: Origins
The Witcher

RPG, TPP, fantasy, książki, RPG akcji

Game of Thrones to produkcja cRPG francuskiego studia Cyanide, znanego z takich gier jak Chaos League czy Blood Bowl. Całość bazuje na popularnej serii fantasy Pieśń Lodu i Ognia.

Akcja gry toczy się równolegle do wydarzeń z pierwszej powieści cyklu. W tym okresie w krainie Westeros dawno wyginęły już smoki, a magia spotykana jest wyjątkowo rzadko. Twórcy pozostali wierni wizji Martina, dlatego całość jest bardzo brutalna i realistyczna. Nie uświadczymy tutaj magów ciskających kulami ognia, pełno jest za to dylematów moralnych. Autorzy nie chcieli mieszać się do losów postaci z książek, dlatego zaoferowali nową historię, choć spotkamy oczywiście kilka znajomych twarzy.

Opowieść przedstawiona jest z punktu widzenia dwóch bohaterów. Obaj posiadają bogate biografie i odkrywanie ich stanowi istotną cześć zabawy. Pierwszą postacią, której losami pokierujemy jest Mors Westford, czyli jeden z członków Nocnej Straży. Jest to organizacja stacjonująca na monumentalnej strukturze nazwanej Murem, która oddziela Siedem Królestw od mroźnych ziem północy. Drugim bohaterem jest Alester z bogatego rodu Sarwyck. Powraca on do Westeros po piętnastu latach wygnania jako kapłan R’hllora. Jego ojciec niedawno pożegnał się ze światem i Alester jest według prawa prawowitym dziedzicem, choć przekonanie do tego lokalnej szlachty nie będzie łatwe. Co gorsza, w otaczającym zamek mieście sytuacja jest dramatyczna. Jego mieszkańcy od miesięcy przymierali głodem i teraz wściekli rozpoczynają zamieszki.

Na początku gry wybieramy klasę naszych postaci i dla każdego z herosów przygotowany zestaw trzech odrębnych profesji. Wraz z postępami w kampanii wszyscy bohaterowie zdobywają punkty doświadczenia, które następnie wydajemy na rozwój ich statystyk. Autorzy zadbali, by toczona w czasie rzeczywistym walka nie polegała jedynie na bezmyślnym duszeniu przycisków. Zamiast tego podczas starć wybieramy pomiędzy konkretnymi rodzajami ataków, a dodatkowo w kluczowych momentach czas ulega zwolnieniu, co pozwala na dokonanie przemyślanej decyzji związanej z zadawanymi ciosami. Poszczególne akcje ofensywne można łączyć w śmiercionośne sekwencje, a późniejszych fragmentach gry naszemu bohaterowi towarzyszą posłuszni mu kompanii.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 7.0 / 10 na podstawie 796 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.5 / 10 na podstawie 167 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.2 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 7900 GTX lub lepsza), 7 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Gra o tron - recenzja gry opartej na Pieśni Lodu i Ognia George'a R. R. Martina

Gra o tron - recenzja gry opartej na Pieśni Lodu i Ognia George'a R. R. Martina (PC)

"Na różnorodność starć nie wpływa pozytywnie zakres wyzwań, przed jakimi stają bohaterowie. Świat Westeros praktycznie pozbawiony jest istot fantastycznych, więc potykamy się tylko i wyłącznie z innymi ludźmi. Brak takich niespodzianek jak w Wiedźminie, gdzie napatoczenie się nowej bestii litrami pompowało adrenalinę oraz mobilizowało do skrupulatnego przygotowywania mikstur czy pułapek. Pojedynki w Grze o tron szybko stają się schematyczne, a napotykane grupy wrogów różnią się co najwyżej uzbrojeniem i proporcjami w reprezentacji klas. Na ubóstwo płaszczyzny taktycznej wpływa także struktura fabuły – pełną kontrolę mamy tylko nad rozwojem Morsa i Alestera, a ci przez kilkanaście godzin działają niezależnie od siebie. Skład „drużyn” uzupełniają zatem postacie drugoplanowe, a tym nie możemy nawet podmienić ekwipunku, nie mówiąc o rozdysponowywaniu punktów umiejętności. W sumie składa się to na jeden z nudniejszych systemów walki, jaki widziałem w ostatnich latach w grach RPG. Z czasem obniżyłem nawet stopień trudności, aby starcia trwały jak najkrócej i nie przeszkadzały mi zbytnio w chłonięciu wciągającej fabuły."  więcej

Gramy w Gra o Tron

Gramy w Gra o Tron [12:04]

Wstępniak, walka, postać. Szybki rzut oka na adaptacje adaptacji. Jak się prezentuje ?

1:42

Video Gra o tron

fabuła

3:57

Video Gra o tron

kulisy produkcji #2 (PL)

0:54

Video Gra o tron

zwiastun na premierę

komentarze czytelników (98)


trollgier  2013-04-30 - 21:21

Niedoceniona gra, lepsze od Skyrim, Wiedźmin 2 i wielu innych gier. Dialogi ma sporo ciekawsze i głównie na rozmowach ta gra bazuje. Walka w grze jest słaba, ale nie ma jej dużo i nie lata się wybijać moby przez 90% gry także walka nie zaniża za bardzo oceny gry. Grę oceniam mniej więcej na 9-/10. Polecam tym osobom, które lubią gry nastawione na dialogi, ciekawe postacie (w tym sporo zdrad, wykorzystywania)

Dead Men  2013-05-07 - 14:35

Czy polska wersja co jest w empikach wymaga STEAMU ?

Dovah  2013-05-11 - 01:05

Dla mnie, jako człowieka aktualnie czytającego "Pieśń Lodu i Ognia" gra jest absolutnie genialna. Bardzo ciekawe interpretacje niektórych rzeczy (np. Mur, Czarny Zamek, Mormont) Czytałem gdzieś, że gra była w jakimś stopniu konsultowana z autorem książki [ciekawe w jakim ;) ] Do tego bardzo dobrze napisane dialogi, oddające charaktery wszystkich bohaterów. Na wysokim poziomie stoi też uddźwiękowienie (dubbing, muzyka) Co do grafiki: bardzo przeciętna, jak na mój gust; na tyle dopracowana, żeby nie odrażać graczy, lecz nic więcej. Wyjątkiem od tego są modele zbroi (podstawowe ubrania głównych bohaterów wyglądają prześwietnie!) Występują również całkiem niezłe animacje twarzy, a przynajmniej takie się wydają po skyrimie ;) Na spory minus zaliczam jednak walkę, która staje się nużąca (syndrom Dragon Age'a) Dodam że jest to moje drugie podejście do tej gry, a przeczytanie "Pieśni Lodu i Ognia" całkowicie zmieniło moje podejście do niej. Nie wyobrażam sobie jak ktoś może ogarnąć fabułę i nie stracić przy tym głowy (bądź nie usnąć), jeśli nie jest zaznajomiony z krainą westeros... Podsumowując: +klimat +kreacja postaci +udźwiękowienie +fabuła +naprzemienne sterowanie pos ...

Pako22  2013-06-05 - 10:25

Witam. Czy w wersji PC da się sterować w tej grze padem od Xbox360?

floncik1991  2013-06-19 - 13:18

9 rozdział i sterowanie tym psem to porażka... ; gra naprawdę super, ale fuck, czasami mechanika gry tak zniechęca, że ja pier****

5.0

Wymiotonator  2013-06-21 - 20:17

Niestety

1.0

sprite18  2013-06-29 - 13:34

Nie rozumiem dlaczego ta gra wam się podoba według mnie to jest totalna porażka sterowanie dno, system walki dno a fabuła w ogóle mnie nie wciągnęła

assassins008  2013-07-08 - 21:00

Właśnie skończyłem grę. Dla osób, które oglądają serial Got, albo czytają Pieśń lodu i ognia pozycja obowiązkowa. Dawno nie grałem w grę, w której 4 razy wczytywałbym zapis, żeby zmienić zakończenie. Jedno szokuje niesamowicie. + fabuła!! postacie główne! muzyka(kopiuj wklej z serialu, ale mi to idealnie pasowało) Cersei nienawidzi się tak samo jak w książce;) lokacje postać Maritina jako Maestera - sterowanie kamera głupota przeciwników(walcze z 4 kolesiami, obok w korytarzu są straże, ale nic nie zrobią do momentu aż nie wejde na korytarz) tylko 14h na wątek główny to za mało;/ Podsumowanie 8/10 ponieważ gra z 2012, a grafiką nie powala, chociaż wymagania swoje ma, kamera, która przeszkadza, a i wykorzystanie psa;/ Polecam naprawdę dla fanów Kotor'a, DA;)

8.0

floncik1991  2013-10-02 - 14:12

Świetna fabuła, postacie główne - to główne plusy tej gry, które są obecnie rzadko spotkane w obecnych produkcjach. Mimo kulejącej grafiki, latającej głupio kamery... gra wciąga. Dla osób, która uwielbiają Pieśni Lodu i Ognia, jest to pozycja obowiązkowa. Dosyć długa, myślę, że grałem blisko 30h ;)

_Marlowe_  2013-10-24 - 09:12

Właśnie przechodzę tę grę ponownie i sprawia mi tyle samo przyjemności co za pierwszym przejściem. Jeśli ktoś stawia fabułę ponad gameplay i wyczesaną w kosmos grafikę to polecam. Nie jest to tylko pozycja dla fanów Gry o tron, ale też dla osób ceniących świetnie nakreślone postaci i wielopłaszczyznową intrygę. Moja ocena: 9.0 z czystym sumieniem!

9.0

mastarops  2014-01-29 - 22:38

Bardzo dobra gra polecam, technicznie szału nie ma, ale fabuła wynagradza wszystko daję 9/10 i naprawdę żałuję, że zasugerowałem się ocenami krytyków i nie spróbowałem tej gry wcześniej. Kiedyś mnie odrzuciła, ale zagrałem zaledwie godzinkę, za drugim podejściem pozwoliłem się wciągnąć.

7.5

standby  2014-02-09 - 16:43

Źli do szpiku przeciwnicy, których nienawidzimy, intryga, której nie sposób przewidzieć i postacie z krwi i kości. Do tego dobra gra aktorska i muzyka. Niestety gra stara się być RPG i to nie wychodzi jej na dobre. Cały pomysł na rozgrywkę jest zły. Walki są nudne, ekwipunek to masa niepotrzebnych przedmiotów, a awans postaci nie robi nam różnicy. Beznadziejne umiejętności, których jest dużo i które prawie się od siebie nie różnią. Do tego (i to jednak ma znaczenie bo wielu zniechęci) gra długo się rozkręca. Na początku jest zwyczajnie nudna. Gra, mimo wielu złych rozwiązań, ma w sobie dużą dawkę emocji. Klimat gry wciąga (świat gry jest przekonywujący) i z czasem trudno się oderwać.

Tallas  2014-04-04 - 19:34

Jak na grę zrobioną ze względu na popyt który wygenerował serial uważam że jest naprawdę udana. Do przyczyn dosyć małej popularności na pewno zalicza się beznadziejny system walki, uboga wersja połączenia paska umiejętności Mass Effect i sam system z Dragon Age, dodatkowo dźwięki słabo zsynchronizowane przez co nawala wroga 4 chłopa a słychać tylko kilka pacnięć mieczem. Gdybyśmy system walki był normalny tzn. kontrolowanie ruchów jak w Gothicu czy TES byłoby znacznie ciekawiej. Sama gra na pewno spodoba się fanom ASOIAF bo dialogi są dobrze skonstruowane plus możliwość wyboru odpowiedzi. Grafika jak na tego typu produkcje jest bardzo dobra, ciekawe zbroje i bronie. System talentów, umiejętności, specjalizacji uważam za udany choć jego zastosowanie w walce jest troche mało efektowne przez wspomnianą główną wadę. Jeśli ktoś szuka dobrego wypełniacza do ASOIAF naprawdę polecam.

10

delgado88a  2014-07-05 - 14:30

Gra jest mega! fabuła wciąga jak diabli

8.5

dziaddzihad  2014-09-02 - 20:26

Świetna gra, graficznie słabo ale klimat i fabula to nadrabiają :)

8.0

Cainoor  2014-11-05 - 01:02

Bardzo fajna gra, klimatyczna. Polecam fanom cRPG oraz Gry o Tron :)

delgado88a  2014-11-17 - 23:41

Gra jest genialna nie wiem kto daje niskei oceny chyba nie fani gier RGP

elemeledudek  2015-03-23 - 13:59

"Gra jest genialna nie wiem kto daje niskei oceny chyba nie fani gier RGP" Chyba to właśnie oni przede wszystkim, bo ta gra to produkt crpg-podobny. Właśnie się z nią męczę. Jak i w przereklamowanym KOTORze, tak i tutaj mam wrażenie koszmarnej klaustrofobii, na dodatek w zasadzie lecimy za głównym wątkiem, bo poza tym nie wiele jest do robienia. Gdyby nie próbowała być cRPGiem, a zwykła gra akcji mysle że wyszła by na tym lepiej. w takim kształcie jak teraz to po prostu lipa, choć faktycznie fabuła potrafi wciagnąć i zapewne jest najmocniejszą stroną gry.

7.5

Texas84  2015-05-03 - 14:56

Właśnie sobie w nią pogrywam. Odkładałem aż w końcu się za nią wziąłem. 8 rozdział. Pełnoprawnym RPG ciężko ją nazwać. Jest niby rozwój postaci, umiejętności itp. Ale poza głównym wątkiem nic więcej nie uświadczymy oprócz kilku misji pobocznych. Główny wątek wciąga, walka niezbyt dynamiczna ale mi nie przeszkadza - coś podobnego do Dragon Age Origins ale daleko do tego. Na pewno dokończę bo ciekaw jestem opowiedzianej historii. Na tym etapie moja ocena to 7.5.

0.5

jan118  2015-06-21 - 18:26

Słaba gra, sterowanie do bani